PDA

Zobacz pełną wersję : Ręcznie wiercona studnia



BartekBartek1
16-05-2012, 20:56
Jaki zbiornik hydroforowy i pompę do studni wierconej ręcznie?Wykopałem dół o głębokości 3m i tak myślę czy wywiercić w tej ,,studni'' otwór o średnicy 15 cm.Odwiert wykonałbym dołownikiem z dokładanymi rurami. Tylko czy zbiornik i pompa ( mam na myśli samozasysającą) zmieści się w kręgu fi1000? I jeszcze pytanie dotyczące filtru na rurze którą wpuszczę. Wiem że będzie to rura fi110. Ile taką rurę wpuścić w warstwę wodonośną?

MichuZLasocic
19-05-2012, 08:21
pompa ze zbiornikiem 60l się zmieści bo ma długość ok. 75 cm, tylko waży z 30 kg....

BartekBartek1
19-05-2012, 14:20
Tylko że woda ma zasilać cały dom i ogród tak więc 60 litrów to nie za mało ?

amciek80
27-05-2012, 20:30
pojemnosc zbiornika ma drugorzedne znaczenie. liczy sie wydajnosc pompy liczona w l/min lub l/h. ile ludzi tyle opinii. jedni uwazaja ze min to 5000l/h, inni zadowola sie 3000l/h - dobry instalator powinien obliczyc jakie masz zapotrzebowanie na wode bo to zalezy od ilosci punktow poboru wody. zalezy jaki masz dom, jak wysoko ma pompowac.

BartekBartek1
28-05-2012, 19:30
Studnia jest 20m od domu i będzie głęboka na 11m dom ma wysokość ok 8 metrów z czego tylko na 5 metrów ma być woda podowana i tak myślałem o tym zestawie: http://allegro.pl/zestaw-150l-pompa-glebinowa-3t-32-230v-hydrofor-i2351086482.html Czy to dobry wybór na mój dom?

amciek80
28-05-2012, 23:01
nominalnie ta pompa ma 52l/min - nie jestem ekspertem w dziedzinie dobierania pomp ale imo to troche malo.
jak odkrecisz kurek w wannie, ktos spusci wode w kibelku to moze byc cienko. wszystko zalezy ile bedziesz mial punktow. od biedy bedzie ok ale moze Cie po czasie wkurzac. Niestety jest dosc znaczny przeskok cenowy jak chcesz zwiekszac wydajnosc.

BartekBartek1
29-05-2012, 15:16
Troszkę poszukałem i znalazłem taki zestaw: http://www.hypo.com.pl/katalog/produkt/zestaw-4h6-12d--230v/451 czy ten nadawałby się do mojej sytuacji?
Dodam, że mam jest to dom 4-osobowy+ ogród (łącznie 7 kranów).

amciek80
29-05-2012, 15:43
Nie chce Ci odpisac, ze tak bo nie jestem ekspertem. Wydaje mi sie, ze bedzie ok - choc ja celowalbym w cos markowego - grundfos, metabo albo inne bardziej znane firmy. Omnigena niby tez dobra ale. Ostatnio kupilem do podlewania ogrodka hydrofor Metabo, kosztowal prawie 1000zl. Taki sam, podobnie wygladajacy mozna kupic w markecie za ok 300-400zl, nad Omnigena tez sie zastanawialem bo ma go znajomy, do tego wloski zbiornik. Za omnigene zaplacilbym jakas stowke mniej.
Gdzie jest roznica? Moze nie ma wcale ale gdy mialem problem z podlaczeniem to serwis Metabo przez telefon udzielal mi instrukcji co robic. Przed zakupem dzwonilem do Omnigeny zapytac sie, ktora pompe wybrac to pierwszy kontakt przez telefon byl na zasadzie "a pan czego chce". Moze ktos po drugiej stronie sluchawki mial zly dzien ale niesmak pozostal.
Poza tym moj chodzi ciszej niz omnigena znajomego, ktora strasznie wali przy zalaczaniu i wylaczaniu. Metabo tego nie ma.
Jestem za tym, zeby zrobic cos raz a porzadnie. Wkladam pompe w studnie i zapominam o niej na nascie lat bo ma dzialac.
Podjedz do jakiegos sklepu, ktory zajmuje sie sprzedaza pomp, porozmawiaj ze sprzedawca i zobacz co Ci doradzi.

ppp.j
04-08-2013, 09:59
Zdaję sobie sprawę że odpowiedź jest spóźniona i pewnie pompa już zainstalowana ale może przyda się innym. Wielkość zbiornika w hydroforze jest drugorzędna i tym nie należy się przejmować. Można zastosować dodatkowy zbiornik i umieścić go gdziekolwiek na wejściu do instalacji WU. Ja mam zastosowany najzwyklejszy hydrofor z pompą jednofazową 1100W , 3600l/h, hmax 50m oraz zbiorniczkiem 50l. Do tego dostawiłem na wyjściu zbiornik dodatkowy 300l. Razem mam 350l objętości zbiornikowej, czyli szacunkowo po odliczeniu poduszek powietrznych 150l objętości wody. Przyjmując dzienne zapotrzebowanie na wodę na osobę ok. 200l, trzyosobowa rodzina zużywa jej 600l/dzień czyli hydrofor teoretycznie włącza sie ok. cztery razy dziennie sumarycznie na około 10minut (u mnie znacznie krócej). Dodatkowo pomiędzy hydroforem a dużym zbiornikiem wstawiłem pompkę inżektorową która uzupełnia zużyty przez utleniające się żelazo tlen. Na wyjściu z dużego zbiornika zastosowałem filtry 20 i 5 mikronów tak więc mam prosty układ odżelaziający. Wytrącone żelazo opada na dno zbiornika skąd usuwane jest wraz z wodą techniczną do podlewania ogródka. Jedyną uciążliwością jest średnio kwartalna wymiana filtrów. Układ ten działa u mnie już szósty rok i jest niezawodny (odpukać jak dotąd). Jak wspomniałem budowę zakończyłem już dość dawno i na forum zaglądam sporadycznie (teraz córka rozpoczyna zmagania z budową) więc ewentualne pytania proszę kierować na priv.

jbloch
05-08-2013, 08:07
Nie chce Ci odpisac, ze tak bo nie jestem ekspertem. Wydaje mi sie, ze bedzie ok - choc ja celowalbym w cos markowego - grundfos, metabo albo inne bardziej znane firmy. Omnigena niby tez dobra ale. Ostatnio kupilem do podlewania ogrodka hydrofor Metabo, kosztowal prawie 1000zl. Taki sam, podobnie wygladajacy mozna kupic w markecie za ok 300-400zl, nad Omnigena tez sie zastanawialem bo ma go znajomy, do tego wloski zbiornik. Za omnigene zaplacilbym jakas stowke mniej.
Gdzie jest roznica? Moze nie ma wcale ale gdy mialem problem z podlaczeniem to serwis Metabo przez telefon udzielal mi instrukcji co robic. Przed zakupem dzwonilem do Omnigeny zapytac sie, ktora pompe wybrac to pierwszy kontakt przez telefon byl na zasadzie "a pan czego chce". Moze ktos po drugiej stronie sluchawki mial zly dzien ale niesmak pozostal.
Poza tym moj chodzi ciszej niz omnigena znajomego, ktora strasznie wali przy zalaczaniu i wylaczaniu. Metabo tego nie ma.
Jestem za tym, zeby zrobic cos raz a porzadnie. Wkladam pompe w studnie i zapominam o niej na nascie lat bo ma dzialac.
Podjedz do jakiegos sklepu, ktory zajmuje sie sprzedaza pomp, porozmawiaj ze sprzedawca i zobacz co Ci doradzi.

Ten hydrofor Metabo , to dokładnie taki sam badziew jak te z marketu , tylko za nazwę przepłacasz 6 stówek, no i za dostęp do części zapasowych, czysto teoretycznie , zamów sobie z Metabo części , zobaczysz jak szybko dostaniesz części , i ile będą kosztować - zapewne więcej niż nowy hydrofor z marketu( dokładnie tej samej klasy , a może z tej samej fabryki , w końcu w Niemczech tylko kleją na nie nalepki) Jak masz odrobinę wiedzy , jak zainstalować poprawnie hydrofor , to będziesz potrzebował żadnych rad przez telefon , jak nie masz takich umiejętności , zamów sobie hydraulika , i zapewne razem z jego robocizną i hydroforem z marketu zapłacisz mniej niż za sam hydrofor.Zamontujesz hydrofor z Metabo , zaczniesz coś mocno składać reklamację , to zapytają kto montował hydrofor , jak nie hydraulik to raczej trudno będzie ,, uzyskać pozytywne rozpatrzenie reklamacji, a naprawa hydrofora przez serwis Metabo - no musisz mieć duuużo pieniążków.

Bielawa
24-11-2014, 21:36
Witam serdecznie:welcome:
Mam pytanie: moja studnia na działce została wywiercona ręcznie i ma 8m głębokosci. Woda z niej nadaje się tylko do podlewania i mycia garów - ma kolor słabego piwa i odczyn kwasny bo okolica to torfowiska i lasy. Nie mam na działce prądu i prędko mieć nie będę więc jestem zmuszony kupić agregat i pompę.
Proszę o podpowiedź co ja mam kupić, jakiej firmy żeby mieć z tego pożytek? Na dzisiaj mam studnie abisynkę i to wszystko;)
Dzięki bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie:bye: