PDA

Zobacz pełną wersję : Podatek dochodowy od sprzedaży akcji



mnowak355
17-05-2012, 08:12
Witam
Czy ktoś orientuje się jaki podatek powinna zapłacić moja mama jeśli sprzedała akcje które otrzymała za darmo po połączeniu się dwóch firm (banki). Akcje te otrzymała już w momencie obowiązywania podatku belki ale akcje na podstawie których je dostała kupiła wcześniej ( przed wprowadzeniem podatku od zbycia akcji).
Gdzie znaleźć przepisy mówiące o naliczaniu podatku. W ustawie znalazłem tylko informacje o tym że taka sprzedaż jest opodatkowana ale nie doszukałem się jak naliczyć podatek.
Będę wdzięczny za podpowiedzi. pozdrawiam

sSiwy12
17-05-2012, 08:40
Wszystkie te sprawy reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – gdzieś w okolicach art. 30.
Tak orientacyjnie to jest to zryczałtowany podatek dochodowy w wys. 19% naliczony od kwoty zbycia akcji, minus koszt uzyskania (zakupu), minus koszty utrzymania (biuro maklerskie).
To się rozlicza na podstawie PIT 38 – tam też są objaśnienia.

mnowak355
17-05-2012, 19:01
Dzięki. Chodzi mi przede wszystkim o to czy w przypadku gdy moja mama otrzymała te akcje za darmo to podatek musi odprowadzić od całości przychodu. Czy da się jakoś wykazać koszty uzyskania (żeby pomniejszyć podatek:)). Akcje na podstawie których mama te daromowe papiery otrzymała zakupiła przed wprowadzeniem podatku belki. Spróbuję poczytać tą ustawę (nie cierpię takiego języka w którym nic nie jest prosto napisane :bash:)
Dziękuję i pozdrawiam

sSiwy12
18-05-2012, 07:07
Jeśli ma „kwity”, na nabycie akcji, oraz jeśli jest jakiś dokument mówiący o wymianie tychże na „nowe”, to bezsprzecznie kosztem będzie (był) zakup tych akcji „pierwotnych”, lub jeśli dokonano przy wymianie ich wyceny, to ich wartość w dniu wymiany. Czyli do opodatkowania (19%) będzie przychód ze sprzedaży „nowych” akcji, pomniejszony o koszt zakupu lub wartość akcji w dniu ich wymiany.

mnowak355
18-05-2012, 18:38
Te darmowe akcje były przyznawane jako nowe bezpłatne papiery na podstawie posiadanych w danym terminie "starych" akcji, więc żadnej wymiany nie było, stare zostały a nowe mama dostała. Zastanawiam się czy można jako koszt uznać pierwsze notowanie i od tej ceny obliczyć podatek. Zastanawiam się nad wysłaniem wniosku o indywidualną interpretację przepisów ale muszę się najpierw powołać na jakiś przepis i go zinterpretować na swoją korzyść.
Dziękuję za pomoc. pozdrawiam