PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie okna 3 szybowego.



magister
17-05-2012, 17:31
Witam.

Chciałem szanownych ekspertów zapytać o sprawdzony sposób na montaż okien lub też drzwi balkonowych z 3 szybami.
Dlatego takie gdyż wyróżnia je większy ciężar całości.

Oczywiście standardem jest mocowanie w płaszczyźnie zewnętrznej zlielicowanej ściany.
Jeśli tak to mocowanie tylko na kotwy bo dyble oderwały by ścianę (niewielka odległość punktu mocowania od zewnętrznej krawędzi ściany).
JEśli zatem kotwy to wiemy że przenoszą one obciążenia prostopadłe do szyby - czyli od wiatru, lub wynikające z momentów pojawiających się przy otwieraniu okna.

Pytam zatem co przenosi obciążenia pionowe od okna - bo przecież pod oknem trzeba pozostawić pustkę na parapet i na piankę pod parapet - rozumiem zatem że można w kilku miejscach podeprzeć - ale czy taka jest praktyka ? Czym się podpiera ? Czy po opianowaniu usuwa się podpory ?

I drugie co z drzwiami balkonowymi - pod nie ma parapetu, zatem na czym się opierają. Moim skromnym zdaniem powinny opierać się całą powierzchnią ale przecież na wylewce nie mogą się opierać bo powstał by mostek termiczny - pozatym pod wylewką będzie styropian a takie drziw sporo ważą. Jak to się robi. ?
Dodam że szpara pod drzwiami wynosi 20 cm tj. 12 cm styropianu, 6 wylewki i 2 cm podłogi.

Pozdrawiam.

Charlie
17-05-2012, 22:36
są specjalne kotwy do mocowań okien w warstwie ocieplenia zewnętrznego. Są tak skonstruwane, że działają we wszystkich kierunkach obciążeń działających na okno.
Jest odpowiedni wątek w tym temacie.

magister
18-05-2012, 05:56
Dzięki, ale ja nie szukam specjalnych rozwiązań tylko sprawdzonych i standardowych.
Bo jakoś trudno mi uwierzyć że wszyscy mocują na te specjalne ktowy.
Specjalne = drogie, trudno dostępne i mało kto umie stosować.

Wydaje mi się że każdy posiada okno balkonowe (ale to dotyczy każdego okna) i co wszyscy podpiierają nnp na cegłach ???

A może należy podmurować np, okno balkonowe bo tam nie ma parapetu - tak żeby szczelina wyszła 1,5 cm z każdej strony - po co zostawiać na warstwy podłogowe, dać pustaka i już......

bwojtek
18-05-2012, 09:09
Gdybyś wykazał minimum chęci to znalazłbyś wątek "Okno tarasowe - jak uniknąć mostka termicznego", który jest na tej samej stronie co twój post...

lolek30
18-05-2012, 09:25
Pytam zatem co przenosi obciążenia pionowe od okna - bo przecież pod oknem trzeba pozostawić pustkę na parapet i na piankę pod parapet - rozumiem zatem że można w kilku miejscach podeprzeć - ale czy taka jest praktyka ? Czym się podpiera ? Czy po opianowaniu usuwa się podpory ?

Pozdrawiam.

poszukaj sobie instrukcji ITB gdzieś była tu wklejana na forum przez Jareko czy Testa

jest taki rysunek który pokazuje jak powinny być rozmieszczone kliny nieruchome lub klocki podporowe - i to one przenosza obciążenia o których mówisz. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że kotwa któa jest przykręcona do okna i do muru 2 kołkami też przenosi w jakimś stopniu obciążenia pionowe.

Charlie
18-05-2012, 10:51
Różnica wagowa pomiędzy tym samym oknem 2 szybowym a 3 szybowym wynosi tylko 10 KG/m2 ( szyby gr. 4 mm ).

Okno O34/35 ma pow. 2,25 m2 czyli różnica wynosi 22,5 KG.

Wszelkiej maści okucia ( nawet chińskie od Kin Longa ) wytrzymują minimum 120 KG na skrzydło.

Nie rozumiem o co "drze się koty".

Charlie
18-05-2012, 10:53
Witam.

Chciałem szanownych ekspertów zapytać o sprawdzony sposób na montaż okien lub też drzwi balkonowych z 3 szybami.
Dlatego takie gdyż wyróżnia je większy ciężar całości.

Oczywiście standardem jest mocowanie w płaszczyźnie zewnętrznej zlielicowanej ściany.
Jeśli tak to mocowanie tylko na kotwy bo dyble oderwały by ścianę (niewielka odległość punktu mocowania od zewnętrznej krawędzi ściany).
JEśli zatem kotwy to wiemy że przenoszą one obciążenia prostopadłe do szyby - czyli od wiatru, lub wynikające z momentów pojawiających się przy otwieraniu okna.

Pytam zatem co przenosi obciążenia pionowe od okna - bo przecież pod oknem trzeba pozostawić pustkę na parapet i na piankę pod parapet - rozumiem zatem że można w kilku miejscach podeprzeć - ale czy taka jest praktyka ? Czym się podpiera ? Czy po opianowaniu usuwa się podpory ?

I drugie co z drzwiami balkonowymi - pod nie ma parapetu, zatem na czym się opierają. Moim skromnym zdaniem powinny opierać się całą powierzchnią ale przecież na wylewce nie mogą się opierać bo powstał by mostek termiczny - pozatym pod wylewką będzie styropian a takie drziw sporo ważą. Jak to się robi. ?
Dodam że szpara pod drzwiami wynosi 20 cm tj. 12 cm styropianu, 6 wylewki i 2 cm podłogi.

Pozdrawiam.

rozumiem, że skróty Cię interesują :)

Bierzesz kątowniki stalowe - gr. ścianki 6 - 8 mm, i montujesz.

magister
18-05-2012, 12:23
No dobra to podsumowując.
Lolek30 - dzięki, chociąż ty coś podałeś mądrego, szukam tego ITB.

bwojtek - nie chodzi mi o mostek termiczny a o przenoszenie obciążeń - od ocieplenia jest styropian ale żeby go zastosować to najpierw konieczne jest przeniesienie obciążęń i o to mi chodzi. Chyba że jest jakiś haczyk z ociepleniem drzwi tarasowch bo nie kumam co tu może być nie tak.

Charli_cz1 - czytaj ze zrozumieniem, w du pie mam okucia bo one przeniosą ciężar mi chodzi mocowanie ramy w murze, aczkolwiek cieszę się że potwierdziłeś że okna 3 szybowe są cięższe no teraz to już mam penwość.

Charli_cz2 - nie interesuja mnie skróty, dlaczego tak sądzisz. Ja chcę tylko się dowiedzieć jak się to robi poprawnie bo jak wpadnie ekipa to póxniej zostawia mnie z oknem na cegłach - a nie wiem czy to jest właściwe rozwiązanie - jeśli tak to nie ma sprawy - chciałem tylko zapytać fachowców lub tych którzy już wstawili okna.

Szukam tej ITB.....
O chyba tu http://montaze.info.pl/wp-content/uploads/2011/07/Warunki_techniczne_montazu_okien.pdf

Czyli co na stronie 12 rys 3a dopuszczaja możliwośc montażu na klockach ?

Bardzo ciekawa strona http://oknotest.pl/1/bledy_montazu_okien_pcv/Skutki-bledow-montazowych.php

bwojtek
18-05-2012, 12:34
bwojtek - nie chodzi mi o mostek termiczny a o przenoszenie obciążeń - od ocieplenia jest styropian ale żeby go zastosować to najpierw konieczne jest przeniesienie obciążęń i o to mi chodzi. Chyba że jest jakiś haczyk z ociepleniem drzwi tarasowch bo nie kumam co tu może być nie tak.
A zajrzałeś przynajmniej do podanego wątku czy ograniczyłeś się do przeczytania tytułu?

magister
18-05-2012, 13:43
ograniczyłem się bo tytuł mnie odrzucił (nie chodziło mi o termikę) Ale już szperam...

andrzejzms
18-05-2012, 14:19
Witam.

Chciałem szanownych ekspertów zapytać o sprawdzony sposób na montaż okien lub też drzwi balkonowych z 3 szybami.
Dlatego takie gdyż wyróżnia je większy ciężar całości.

Oczywiście standardem jest mocowanie w płaszczyźnie zewnętrznej zlielicowanej ściany.
Jeśli tak to mocowanie tylko na kotwy bo dyble oderwały by ścianę (niewielka odległość punktu mocowania od zewnętrznej krawędzi ściany).
JEśli zatem kotwy to wiemy że przenoszą one obciążenia prostopadłe do szyby - czyli od wiatru, lub wynikające z momentów pojawiających się przy otwieraniu okna.

Pytam zatem co przenosi obciążenia pionowe od okna - bo przecież pod oknem trzeba pozostawić pustkę na parapet i na piankę pod parapet - rozumiem zatem że można w kilku miejscach podeprzeć - ale czy taka jest praktyka ? Czym się podpiera ? Czy po opianowaniu usuwa się podpory ?

I drugie co z drzwiami balkonowymi - pod nie ma parapetu, zatem na czym się opierają. Moim skromnym zdaniem powinny opierać się całą powierzchnią ale przecież na wylewce nie mogą się opierać bo powstał by mostek termiczny - pozatym pod wylewką będzie styropian a takie drziw sporo ważą. Jak to się robi. ?
Dodam że szpara pod drzwiami wynosi 20 cm tj. 12 cm styropianu, 6 wylewki i 2 cm podłogi.

Pozdrawiam.

Zacznij od podstaw.Okno jest podparte od dołu i całym swoim ciężarem opiera sie na klockach podporowych lub specjalnych podporach.Kotwy z boku i na górze służą do pierania sieciłą prostopadłym do okna np. wiatru. Co do samego montażu to jest wiele sposobów i sprawdź czy nie masz wytycznej w projekcie . Jeżeli nie masz wytycznych to podaj wiecej szczegółów na pewno uzyskasz na forum podpowiedź.

T12345T
18-05-2012, 20:15
Bardzo ciekawa strona http://oknotest.pl/1/bledy_montazu_okien_pcv/Skutki-bledow-montazowych.php

Skromnie spuszczam oczęta i oblewam się rumieńcem:-), ale myślę też, że Panu magistrowi bardziej może przydać się to: "Montaż w warstwie ocieplenia - przenoszenie obciążeń" (http://oknotest.pl/1/news/artykuly/montaz-w-warstwie-docieplenia-przenoszenie-obciazen.php)

magister
18-05-2012, 21:38
Panowie zwracam honor bwojtkowi faktycznie ciekawy ten temat polecany przez bwojtka: Okno tarasowe - jak uniknąć mostka termicznego -, dużo daje też cytowana wyżej instrukcja ITB.
Teraz tego wszystkiego muszę wymagać od montażysty bo mi postawi okno w powietrzu.

T12345T - też fajny link.

Słowem kupa materialów,
Zastanawiałem się czy jak jest 20 cm warstwy podłogowej to czy nie można podmurować w drzwiach balkonowych poprosty pustakiem i daćlistwę podparapetową i będzie git.
Jest to proste rozwiązanie ciekawe czemu tak się nie robi

bwojtek
19-05-2012, 05:58
Zastanawiałem się czy jak jest 20 cm warstwy podłogowej to czy nie można podmurować w drzwiach balkonowych poprosty pustakiem i daćlistwę podparapetową i będzie git.
Jest to proste rozwiązanie ciekawe czemu tak się nie robi
Listwa parapetowa ma 3cm wysokości a wylewka + warstwa wykończeniowa minimum 6. Tak więc wylewka ma duże szanse stykać się z podmurówką i tworzyć mostek.

jareko
19-05-2012, 19:37
bwojtek - ale będzie TANIEJ !!! o to 99% klientów chodzi.
Magister - sorki, ale twój nick w świetle twych "poszukiwań" skojarzył mi się od razu z skeczami w "60 minut na godzinę"
Poczytaj stronę Testa, poczytaj moją, poczytaj od POCZĄTKU do KONCA a nie tylko same tytuły

magister
22-05-2012, 11:32
Witam,
Nazwę magister wybrałem bo nic lepszego nie wpadło do głowy a inne typowe były zajęte.

Swoją drogą polecam zapoznanie się z definicją słowa magister: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Magister

Magister – tytuł zawodowy zdobyty najczęściej po pięciu latach nudnych studiów, który jest swoistego rodzaju nagrodą za wytrzymałość i pracę, lub po prostu wynikiem przypadku. Każdy magister choć raz w życiu coś napisał lub przepisał – pracę magisterską. Tytuł obowiązujący tylko w Polsce. Za granicą tytułem tym mogą poszczycić się tylko panie pracujące w aptece.
Do magistra należy się zwracać per panie magiszcze.

A tak na poważnie:
Jak bym chciał żeby było taniej to bym tu nie pisał tylko zdał się na głupotę montazystów (pewnie bez magistra).
Ale ja pytam szukam doputuje i co odnalazłem że głupota montażystów tj. pmysł stawiania okna na dwóch klockach drewnianych jest jak najbardziej akceptowalny przez instrukcję ITB i to na pierwszym miejscu stronie 12 rys 3a http://montaze.info.pl/wp-content/up...tazu_okien.pdf


Bwojtek:
Listwa parapetowa ma 3cm wysokości a wylewka + warstwa wykończeniowa minimum 6. Tak więc wylewka ma duże szanse stykać się z podmurówką i tworzyć mostek.
Wojtku B słuchaj a wylewka nie ma takich samych szans stykać się z podmórówką przy pełnej ścianie ?no przecież to to samo. Chyba załącze szkic zaraz.
A po zatym przecież wylewka jest zawsze oddylatowana od ścian zewnętrzych. Oczywiście w przypadku okna również każdy zdrowy człowiek zastosował by chyba odastęp izolacyjny i wsadził styropian.

Dobra ale ja tu nie będę nikomu nic udowadniał tylko chciałme proste i sprawdzone rozwiązania i widzę że techniki są dwie:
1. poszerzenia - które robią już za izolację bo profil izoluje niby chociaz mnie to nie przekonuje
2. podłożenie klocków drewnianych 20 cm wysokości w każdym roku okna i zusupełnienie pustych miejsc styrodurem który dodatkowo wesprze okno.

bwojtek
22-05-2012, 13:00
Wojtku B słuchaj a wylewka nie ma takich samych szans stykać się z podmórówką przy pełnej ścianie ?no przecież to to samo.
"Pełna ściana" jest od zewnątrz dokładnie zaizolowana warstwą ocieplenia. Za to za zewnątrz drzwi balkonowych będzie jakiś taras, który raczej nie będzie ze styropianu lub wełny mineralnej?

2. podłożenie klocków drewnianych 20 cm wysokości w każdym roku okna i zusupełnienie pustych miejsc styrodurem który dodatkowo wesprze okno.
Po progu drzwi balkonowych się często chodzi więc podparcie na końcach to za mało.