PDA

Zobacz pełną wersję : montaż kozy. Komin - tak czy nie?



raddi
18-05-2012, 20:44
Serdecznie witam wszystkich piszących na forum i prosze o pomoc w takiej sprawie:

Sytuacja: mieszkanie na ostatnim pietrze w kamienicy. Wyżej tylko metr strychu i niebo. Brak wolnych przewodów kominowych.
Plan: Koza - piec wolnostojacy
Pytania:
1. Czy konieczne jest budowanie komina od podłogi ponad dach i dopięcie jeszcze w mieszkaniu rury spalinowej.
2. Czy mozna wyprowadzić rurę z kozy bezpośrednio przez dach. Oczywiście zakładam, że rura przechodząca przez dach i strych będzie izolowana.


Może ktoś miał podobny dylemat. Będę wdzieczny za uwagi i wskazówki.

Konto usunięte_12*
18-05-2012, 21:51
Komin możesz wybudować, ale nie na zasadzie "samowolki", tylko po uzyskaniu zgody właściciela (administratora).
Może on (w przypadku wyrażenia zgody) narzucić konstrukcję takiego komina lub zażądać wykonanie projektu przez wskazanego uprawnionego konstruktora.

raddi
18-05-2012, 22:38
Zgodę mam. Mogę zrobić co chcę (byleby się kominiarz nie dowalił). Tylko chodzi o to, że nie chcę budować komina jeśli to nie jest konieczne. Wolałbym wywalić przez dach rurę odprowadzającą spaliny i to wsio. Motywacja mojego działania jest prosta: koszty. Ale także chodzi o miejsce, które komin by zajął. Czy ktoś coś takiego robił, czy ktoś coś wie :) ??

eniu
19-05-2012, 06:49
Możesz tak zrobić konsultując to z kominiarzem. Poinformuj go,
że tylko takie rozwiązanie wchodzi w rachubę i ma to zrobić
bezpiecznie. Jak będzie przeciwny, weź innego kominiarza.

Teraz uwagi techniczne. Przy przejściu przez drewno nie wystarczy sama
izolacja rury. Komin musisz zakończyć nasadą, zapobiegającą wlewaniu
wody do komina (czyli do kozy , a z niej na podłogę). Koszty
niekoniecznie będą małe, ale efekt osiągniesz.

raddi
19-05-2012, 15:14
Dzięki za cenne wskazówki. Sam tak zrobiłeś, czy może jakimś szpecem fachowcem jesteś? Bo interesuje mnie z praktyki czy cug jest gorszy przy czyms takim? Czy w ogóle cug zależy od tego jak to sie zrobi? A oprócz tej izolacji, to co tam jeszcze może byc konieczne? Bo ta nasada to na szczycie. Rozumiem, że chodzi o parasol, tak?

Lopesjus
19-05-2012, 16:32
Dzięki za cenne wskazówki. Sam tak zrobiłeś, czy może jakimś szpecem fachowcem jesteś?

Skąd... eniu tak 6000 postów wysmażył, żeby nowych w maliny wpuszczać :-)

eniu
19-05-2012, 22:59
Dzięki za cenne wskazówki. Sam tak zrobiłeś, czy może jakimś szpecem fachowcem jesteś? Bo interesuje mnie z praktyki czy cug jest gorszy przy czyms takim? Czy w ogóle cug zależy od tego jak to sie zrobi? A oprócz tej izolacji, to co tam jeszcze może byc konieczne? Bo ta nasada to na szczycie. Rozumiem, że chodzi o parasol, tak?

Sam tak zrobiłem ...kilkanaście razy. Klienci żyją. Czy w malinach?
Nie wiem :D.

Pomiędzy rurą izolowaną a drewnem powinna być jeszcze pustka
powietrzna lub materiał izolacyjny, ale odpowiedniej klasy. Raczej
zadanie nie dla amatora majsterklepki. Ciąg po rozgrzaniu rury jest
wystarczający. Samo rozpalanie dużą ilością drobiazgu - tak by od
razu dużo płomienia było...

raddi
20-05-2012, 12:37
Brzmi budująco :) Ciekawi mnie jeszcze jak rozegrać sprawe z kominiarzem. Cy wolac go jak juz będę miał fachowca, który zrobi projekt i ten projekt bedę mógł pokazac kominiarzowi, czy po prostu pogadać z kominiarzem o wytycznych. A co jeśli powie, że musi byc komin?

eniu
20-05-2012, 21:57
...szukaj takiego który nie ma klapek na oczach...do skutku...

raddi
20-05-2012, 22:10
Tak, tylko u nich to wiesz. Jedna klika. Mają swoje rejony i jeden drugiemu w paradę nie wchodzi. Dlatego zastanawiam się nad tą rozgryweczką :)

hydraulik_
21-05-2012, 06:18
Tak, tylko u nich to wiesz. Jedna klika. Mają swoje rejony i jeden drugiemu w paradę nie wchodzi. Dlatego zastanawiam się nad tą rozgryweczką :)
Niech kominiarz zrobi i masz z bańki.
Czasem wyjdzie taniej niż sam robisz

eniu
21-05-2012, 18:49
Tak jak hydrauli mówi...niech robi pod warunkiem, że tak jak Ty chcesz.
Powinien na to pójść. Rejonizacja to mit....choć czasem trafi się
charyzmatyczny "naczelnik" :D