PDA

Zobacz pełną wersję : Okna drewnianie - czym zabezpieczyć przed odpryskiwaniem farby



Wojtas11
19-05-2012, 01:30
Jak w temacie. Kupilem okna drewniane. Mineło kilka lat i widzę że na ramach od strony południowej zaczyna mi odpryskiwać farba. Czym to się zabezpiecza, bo jestem laikiem i się nie znam. A tych różnych preparatów do drewna jest mnóstwo.

finlandia
19-05-2012, 06:34
Przede wszystkim:
- okna drewniane należy odpowiednio pielęgnować, czyli raz -dwa razy w roku po umyciu zwyczjnie przetrzć je "woskiem" do lakieru (nic nie trzeba wcierać, polerować czy temu podobne - płyn na szmatkę i nawilżyć ramę).
Ale jesteś już na dalszym etapie kiedy lakier odpryskuje, więc to ostatni sygnał na w miarę szybkie odnowienie powłoki.
Zgłoś się do przedstawiciela producenta swoich okien, ew. dowiedz się jaki masz lakier na oknach. Puszka oryginalnego lakieru kosztuje zwykle do 100zł.
Takie okna może wystarczy tylko lekko przelakierować. Być może powinieneś też założyć na skrzydłach okapniki, tak jak na tej stronie:
http://www.alterdom.pl/porady-Renowacja,3

interona
21-05-2012, 13:28
Finlandia, gdzie kupię taki "wosk"? Co sensownego i za ile można kupić? Jakiś konkretny producent? Dzięki z góry!

andrzejzms
21-05-2012, 14:50
Najlepiej odzzykać informację ,gdzie były kupione okna i jaki lakier był użyty ( producent , kolor i jaki konkretnie lakier ). Mając dokładnie ten lakier co trzeba mamy najwieksze szanse na zachowanie zbliżonego koloru po ponownym nałożeniu warstewy lakieru ( oczywiście należy najpierw powierzchnię zmatowić ). Niektórzy producenci lakierów mają specjalne wersje lakierów do poprawek ,ale zwykła wersja lakieru tez wystarczy. Pamietać należy ,że lakiery używane w przemyśle są nakładane natryskowo ,więc my nakładajac warstwę np. przy pomocy pedzelka musimy zrobić to dwu lub trzykrotnie ,żeby uzyskać odpowiednią grubość warstwy lakieru. Jeżeli nie można stwierdzić jaki lakier był użyty należy zastosować lakier do drewna kupiony w specjalistycznym sklepie ( tam też należy nabyć środki do pielęgnacji stolarki ).Niestety ciężko w ten sposób dobrać odpowiedni kolor.

mazo
22-05-2012, 07:24
Ostatnie pytanie było o wosk... te z bym się chętnie dowiedziała. A co z oknami od środka? też trzeba jakoś konserwować?

finlandia
22-05-2012, 21:14
Nie ukrywam że wspomniana wyżej strona jest moja i mam tam też zakładkę "pielęgnacja" gdzie są te środki. I chwalę się tym, bo takie mleczko Sigma które kupuję od swojego Producenta jest tanie - także pytajcie w każdym salonie Urzędowskiego - nie powinno kosztować więcej niż 25zł ( a jak kosztuje to się targujcie, mimo iż na stronie jednego ze Stolbudów cena przekracza 30 zł (nie wiem czy to oni chcą na tym tak zarabiać, czy moze drogo kupują czy wreszcie ma tam zastosowanie to, o czym mówił niedawno Charlie... )
Szukajcie na allegro (ja ostatnio nie mam czasu na aukcje). W razie braku można użyć każdego środka do pielęgancji drewna (typu kiwi, pronto itp.) chociaż te dedykowane może są lepsze.

mekeka13
12-12-2012, 17:49
Najlepszy produkt jest firmy TEKNOS w zestawie jest tonik i mleczko. www.renowacja-martin.pl

bwojtek
23-04-2013, 11:37
Zajrzyj na
Mam nadzieję, że zaraz cię moderator wytnie.