PDA

Zobacz pełną wersję : Nadproże - wysokość i oparcie



grzeniu666
20-05-2012, 17:23
W projekcie mam nadproża nad oknami wysokie na 48cm (łącznie z grubością stropu). Pasowało by mi nieco podwyższyć okna - pytanie czy mogę o 6-8 cm zmniejszyć tę wysokość nadproża. Nad drzwiami dla odmiany mam nadproża 24 cm i nad nimi jeden wiersz muru.

Druga sprawa to oparcie tego "okiennego" - na projekcie, w przeciwieństwie do gotowych L19, te lane nie są wg. mnie wyrysowane szerzej jak otwór (dotyczy to też tego naddrzwiowego). Przyjąłem że wszystkie lane oprę na szerokość bloczka murowego czyli 25cm - będzie to OK? A może tych nadokiennych (tj. lanych razem ze stropem) można nie opierać...?

Niżej obrazek:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=116656&d=1337530804

SKUT13
20-05-2012, 19:58
Nadproże wymaga oparcia-25cm jest ok. Tak się rysuje nadproża-dla budowlańca-jest to jasne i czytelne(choć ja zawsze daję uwagę o głębokości oparcia) Wysokość można zmniejszyć, ale należy to sprawdzić pod kątem nośności-powinien to zrobić uprawniony konstruktor.

grzeniu666
20-05-2012, 20:48
Dzięki Skut za opinię! Ta zmiana to przez wzgląd na chęć wyższych okien i niechęć cięcia silikatów z wysokości.

Jeszcze mi przyszło do głowy, że może aby zachować tę wysokość nadproży po prostu powiększyłbym nieco wysokość parteru i wieniec wokół stropu (czyli zrobił go "bardziej opuszczonym" jeśli nie mylę pojęć, w projekcie ma 18cm czyli go widać 3cm pod dolną płaszczyzną stropu) o te powiedzmy 5cm. Na mój budowniczo-amatorski rozumek zaszkodzić nie powinno?

Angażować (poprzez architekta) konstruktora od projektu nie chcę bo czasu już minęło sporo, a mam przeczucie że ta wysokość nadproża wynika z założonego górnego poziomu okien a nie wymaganej wytrzymałości. A najmować tylko do tego zadania innego konstruktora hmm...

SKUT13
21-05-2012, 16:48
jeśli nie mylę pojęć, w projekcie ma 18cm czyli go widać 3cm pod dolną płaszczyzną stropu) poproś o opinię kierownika budowy, nie widzę projektu, to i nie odpowiem czy prawidłowo to interpretujesz.

A najmować tylko do tego zadania innego konstruktora hmm...
Do takiego drobiazgu, to pewnie nikogo nie znajdziesz, ja adaptując takie coś zrobiłbym gratis, może więc warto jednak zapytać tego konstruktora(niekoniecznie za pośrednictwem architekta)?