PDA

Zobacz pełną wersję : Co posadzic wokol tarasu na słupach



rapito
22-05-2012, 18:35
Witam, co można posadzić wokół tarasu drewnianego na slupach, tak aby osłonić przestrzeń pod tarasem? Wysokość od ziemi do tarasu 160-180. Myślałam o krzewach iglastych (ale niekoniecznie, mogą być i krzewy liściaste i iglaste) raczej takich które dosyć szybko urosną :) no i mogą być niektóre wysokie nawet do barierki (czyli wysokość około 3 m). Miejsce jest słoneczne, gleba raczej ciężka. Proszę, poradźcie jakie gatunki wybrać:)

Mymyk_KSK
23-05-2012, 10:24
a masz fotkę, żeby wrzucić?

Elfir
23-05-2012, 21:26
Na ciężkiej glebie od wschodu proponuję kaliny i lilaka chińskiego. Oczywiście ziemię dobrze jest rozluźnić kompostem, mieszanką piasku i kory, itp. Można wybrać rodzimą kalinę koralową "Roseum" o dużych, ozdobnych kwiatach, albo jakąś silnie pachnącą (ale niższą i o mniejszych kwiatach): np. angielską, Burkwooda. Z lilaków proponuję chińskiego, gdyż nie wytwarza rozłogów korzeniowych. Można posadzić też lilaka pospolitego o ile znajdzie się szczepionego na jesionie. Lilaki również pięknie pachną, zwłaszcza wieczorami.
Od południa można posadzić wysokie róże parkowe, np. "Abraham Darby", "Louise Odier". One się lekko pokładają, więc między nimi a tarasem warto postawić lekką kratkę bambusową. Róże pięknie pachną, ale niestety dołem są ażurowe, więc trzeba je wypełnić trawą ozdobną (np. miskant "Morning Light" i inne nie za wysokie, rozplenica) i bylinami (piwonie, ostróżki, dzwonki brzoskwiniolistne i kremowe). Można także posadzić niewysokie krzewy, np. małe krzewuszki, lilak Meyera "Palibin", budleje z serii Nanho (średnio wysokie)

rapito
23-05-2012, 22:35
Elfir, dziekuję bardzo ! Bardzo podoba mi się Twoja propozycja, mam jeszcze pytanie: w jakiej odległości posadzić od tarasu i od siebie kalinę i lilaka chińskiego?
Jak będę miała możliwość to spróbuje wkleić fotkę.

Elfir
23-05-2012, 22:44
w odległości przynejmniej 1-1,5 m. Z czasem się mocno rozrastają, ale mozna przycinać.
Kaliny angielska czy burkwooda, jako mniejsze można 10,8 m