PDA

Zobacz pełną wersję : [Wytrzymałość Stropu] Podwieszana huśtawka



Illip
23-05-2012, 08:13
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :).
Mam ambicję aby stworzyć podwieszaną huśtawkę i zawiesić ją na tarasie. Mam jednak obawy co do tego, czy strop balkonu powyżej utrzyma taki ciężar. Nie wiem też za bardzo jakich śrub / haków / kołków / kotew użyć w tym celu...
Docelowo chciałbym aby huśtawka była zdolna do uniesienia 3 osób, czyli (zawyżając) około 270 kg + ona sama (załóżmy) 30 kg, czyli razem około 300 kg (myślę, że to spore zawyżenie ale uważam, że lepiej mieć coś w zapasie).

Moje pytania do was to:
1. Czy strop uniesie taki ciężar?
2. Jeśli nie uniesie tyle to ile w takim razie?
3. Czy macie pomysł na czym (śruby itp.) to zawiesić?

Poniżej zamieszczam zdjęcia tego jak to widzę oczami wyobraźni i parę zdjęć, które mogą ułatwić identyfikację materiału z jakiego wylany jest taras powyżej (wydaję mi się, ze to najzwyklejszy w świecie beton ;) ).
Będę bardzo wdzięczny za jakieś sugestie .

Tutaj (http://imageshack.us/g/829/p1030181n.jpg/) daję link do większej ilości zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie :).

maniuś
24-05-2012, 23:28
Ja proponowałbym następujące rozwiązanie pokazane na rysunku poniżej. Strop powinien wytrzymac, trzeba tylko dobrać odpowiedni hak do huśtawki tak zeby wytrzymał obciążenie.

Illip
26-05-2012, 07:59
Już myślałem, że nikt nie odpisze... Dziękuję Ci za zainteresowanie i wyrażenie opinii :).
Też myślałem o takim rozwiązaniu jakie przestawiłeś. A czy w takim przypadku można mieć pewność, że pod dużym obciążeniem te haki nie zostaną wyrwane? Czy beton utrzyma takie obciążenie punktowe? Ja zastanawiałem się jeszcze nad przymocowaniem może jakiejś dłuższej belki na kotwach i żeby do niej później przykręcić właśnie huśtawkę. Coś w stylu takim jak widać na zdjęciu poniżej. Tym sposobem dałoby radę rozłożyć siły na większą powierzchnię. Ale czy to aby jest konieczne? Przypominam o masie jaką chciałbym aby ta huśtawka była zdolna unieść.
A jeśli bym pozostał przy rozwiązaniu z hakiem to jaki hak powinienem wybrać, żeby to utrzymał?
Pozdrawiam :)

wej
28-05-2012, 00:05
weź też pod uwagę, że te 270kg podczas siedzenia może się równać 450kg podczas huśtania.

Illip
28-05-2012, 10:30
O. Nie brałem tego pod uwagę, nawet nie pomyślałem o takim przełożeniu sił. Inna sprawa, że się na tym nie znam %). Tutaj pewnie jakaś reakcja odśrodkowa zachodzi? W każdym razie chociażby dlatego potrzebuję rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo. Na samym tarasie nie miałbym raczej obaw kłaść takiego ciężaru ale w przypadku podwieszenia budzi to we mnie pewne wątpliwości.
Oczywiście trzeba też pamiętać, że to 300kg to spore zawyżenie a wątpię nawet aby siadały na tej huśtawce 3 osoby (przynajmniej nie przewiduję takich sytuacji zbyt często ;)). Po prostu chcę aby była ewentualnie taka możliwość. Kolejną sprawą jest to, ze ta huśtawka ma raczej służyć bujaniu niż huśtaniu, więc może ta siła nie będzie się tak skrajnie zwiększać?
Czy macie jeszcze jakieś propozycję oprócz tej wymienionej przez Maniusia? Chciałbym mieć po prostu jakieś naświetlenie możliwości aby móc w czymś wybierać ;). I przede wszystkim zależy mi na bezpieczeństwie.
Pozdrawiam serdecznie :)

witu102
31-05-2012, 10:25
może kotwy chemiczne w stropie...nie wiem jak liczysz ten ciężar 270 kg ale nawet jak na 3 osoby to dość dużo...dla wind średnio liczy się po 75kg/osobę.
Co do siły odśrodkowej to zakładając długość łańcucha na 2,3m - huśtawka ok 05-0,6m nad posadzką) to siłą ta wynosi F=mω^2*r czyli dla założonych 270kg i r równego 2,5m (dla ułatwenia) przy prędkości 1 rad/s (czyli w sekundę huśtawka pokonuje długość l -2,5m po łuku) wynosi 675N czyli mamy dodatkowe 67 kg na huśtawce...a prędkości rzędu 1rad/s są przy rekreacyjnym stosowaniu raczej nieosiągalne...
Bardziej martwiłbym się o siły działające przy zmianie kierunku ruchu huśtawki przy maksymalnym wychyleniu, ale myślę, że liczenie na maksymalne obciążenie 320kg w tamtym momencie to maks. co daje nam 160kg/kotwę...spokojne osiągalne przy metodzie chemicznej...

Illip
31-05-2012, 14:48
Dzięki za sensowną odpowiedź :).
Sprawdziłem sobie te kotwy chemiczne. Obejrzałem ten (http://www.youtube.com/watch?v=imxfyCA7ejg) filmik i myślę, że to będzie świetne!
Faktycznie jak wspominałem to 300 kg, które miałaby unieść ta huśtawka to spore zawyżenie. Realnie pewnie będzie to około 170-200. I tak jak mówię - huśtawka nie ma być przeznaczona do huśtania, tylko raczej do bujania. Będę ją montował dosyć blisko balustrady, więc raczej nie będzie nawet możliwości aby mocniej się huśtać ;).
Dobrze, jeśli w takim razie miałbym użyć tych kotew to czy macie pomysł, którego systemu ich montowania, jakiej grubości, długości użyć? I muszę przyznać, że nie martwię się o to, czy kotwy, czy haki, czy inny system wytrzyma, lecz czy wytrzyma sam strop...
Dodaję dodatkowe zdjęcia z wymiarami, które może coś naświetlą w tym temacie.
Pozdrawiam serdecznie.

Daga&Adam
13-06-2012, 09:03
I muszę przyznać, że nie martwię się o to, czy kotwy, czy haki, czy inny system wytrzyma, lecz czy wytrzyma sam strop...

Nikt Ci nie odpowie bo nie wiadomo jak ten strop jest zbrojony - a to od zbrojenia glownie zalezy nosnosc tego stropu. Moze byc 100kg/m2, moze byc 1t/m2 :) Strop jest bardzo gruby (16cm) wiec chyba byl liczony na wieksze obciazenia ale zadnych gwarancji nie ma :) Ale 300kg rozlozone nawet na dwie kotwy to 150kg / kotwe czyli raczej niewiele - moim zdaniem strop spokojnie to wytrzyma :)

Jarek.P
13-06-2012, 09:24
O ile ten strop nie był robiony z betonu, który składa się głównie z piachu, a zbrojenie nie zostało w trakcie budowy w większości zamienione na inne produkty, zwykle spożywane na miejscu, to nie powinno być problemu.

A co do samego mocowania - myślę, że kotwy chemiczne to zbyt duża armata, tu spokojnie powinny wystarczyć zwykłe metalowe kotwy. Tam jest kilkanaście centymetrów żelbetu, więc jest w co tą kotwę wkręcać. Oczywiście, dla bezpieczeństwa, niezależnie od rodzaju kotwy, nie robiłbym tego tak, że jeden hak = jedna kotwa. Każdy hak powinien mieć mocowanie w dwóch punktach.

J.

Tomek0
14-06-2012, 12:52
Z ciekawości, w jaki sposób zrobić 2 pkt. mocowanie haka ?

Jarek.P
14-06-2012, 14:48
http://www.daniken.com.pl/gfxf/Image/7515_d.jpg

http://www.bokken.pl/galerie/h/hak-na-sufit-sufitowy-ma_557.jpg

(pierwsze z brzegu trafienia z gógla, akurat czteropunktowe, ale sens widać)

J.

slawek9000
15-06-2012, 11:08
nośność kotew w betonie nie zależy od ilości stali zbrojeniowej, ale od klasy samego betonu, a w tym tarasie nie jest jakiś za szczególny beton co widać po spękaniach. Tym niemniej 300kg to nie jest jakaś wielka wartość dla kotew, rozwiązanie z 4 kotwami na ucho bardzo dobre, tylko nie dawać kotew za dużej średnicy (8-10mm powinny wystarczyć) bo nośność kotew bardzo spada gdy są blisko siebie co zależy też od ich średnicy, tzn. interakcja kotew 12mm będzie większa niż 8.
Dobre kotwy ma Hilti, Fisher, Upat. Nie polecam wklejanych rawl, ich klej jest jakiś dziwny. Bardzo ważne jest prawidłowe przedmuchanie otworu zgodnie z wymogiem producenta.