PDA

Zobacz pełną wersję : podłoże pod RH i azalie



duduś
23-05-2012, 09:28
Witam nie umiem znależć czy istnieje taki temat ( jeżeli tak to proszę o przekierowanie ) a w między czasie zadam pytanie bo pilnie potrzebuję odpowiedzi-
czy szyszki sosnowe , igły , które opadły jesienią ( ale nie mam gwarancji że opadały z przyczyn naturalnych - ponoć to była osódka ?) i grube kawałki kory można dać na dno dołka ? Ogólnie to wiem jakie powinno być podłoże ale gł. chodzi o GRUBE kawałki kory ( NIE MAM CZYM ZMIELIĆ ) , o te stare ale nie rozdrobnione szyszki i te stare z tamtego roku - podejrzane igły .

dorota.k
23-05-2012, 10:57
Nie, nie można robić takich rzeczy!

duduś
23-05-2012, 18:09
ale dlaczego?

dorota.k
23-05-2012, 20:19
Dlatego, że przyroda tak to wymyśliła. Nieprzekompostowany materiał organiczny nie dostaje się pod korzenie roślin.

duduś
23-05-2012, 22:06
bądż tu mądry i pisz wiersze , cyt. z innego forum :

"pod moje rh razem z torfem kwaśnym, ziemią, kompostem i bardzo mocno przekompostowanym obornikiem wymieszałem korę sosnową i igły z sosny / moje sosny są zdrowe / , w tej mieszance posadzilem rh wiosną, podłoże przygotowałem jesienią ubiegłego roku. Rabata jest usytuowana pod sosnami, jako sciółkę zastosowałem igły sosnowe.
Mysle, że kore i szyszki sosnowe możesz spokojnie wykorzystać natomiast jeśli igły opadły na wskutek jakiejś choroby sosen to nie ryzykowałbym ... ale niech wypowiedzą się eksperci ...

dorota.k
23-05-2012, 22:12
Jako ściółkę - jak najbardziej tak (i jako domieszkę do wierzchniej warstwy nasypowej też).
Na spód dołka, pod korzenie - nie.
Takie jest moje zdanie, a Ty zrobisz jak zechcesz.

PS Przy sadzeniu nie zapomnij też o innych zasadach.

Elfir
23-05-2012, 23:04
mozna ewentualnie domieszać kory ale przekompostowanej, gdy ma się cieżkie gleby i trzeba je rozluźnić, ale twoich gleb to nie dotyczy.