PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ocieplić dom od środka?



darek2009
23-05-2012, 17:14
Pytanie jak w temacie. Mam budynek, który do tej pory był chyba stodołą lub pomieszczeniem gospodarczym. Taki mały wiejski budynek zbudowany z częściowo z kamienia a częściowo z czerwonej cegły . Elewacja wygląda pięknie , więc chciałbym ją zachować. Do tej pory dom był traktowany jak letniskowy. Ale chcę zrobić z niego dom całoroczny. Czy są sposoby , żeby taki dom ocieplić od środka i zachować wygląd elewacji?

DIY
23-05-2012, 18:02
Tak istnieje możliwość wykonania izolacji termicznej od wewnątrz.
O sposobach i zakresie prac najlepiej jest rozmawiać po dokładnych oględzinach obiektu.

darek2009
23-05-2012, 21:05
Jakie to sposoby. Jeden wykonawca zaproponował mi stelaż drewniany na ścianę. Miedzy deski wełna a na to wszystko płyta kartonowo-gipsowa. Ma to sens?

pzw
23-05-2012, 21:18
Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że montując warstwy izolacyjne w środku
niczego nie ocieplasz, tylko odcinasz ściany budynku od wnętrza. Będą one cały czas podlegały zmianom pogodowym, we
wszystkich porach roku. Ale oczywiście to żadna wada, jeśli elewacja podoba Ci się i chcesz ją zachować. Tak się robi w przypadku wielu budynków historycznych i innych, których elewacji nie wolno zmieniać. Izolacja wewnętrzna
z pewnością zabierze trochę przestrzeni w budynku. Skoro jego ściany są z kamienia i cegły, to podczas mrozów i bardzo dużych mrozów
będą na bank mocno przemarznięte. To implikuje użycie dość grubej warstwy izolującej. Do tego jakieś wykończenie. W sumie kilkanaście cm na każdej ścianie musisz poświęcić.
Ale dużo ważniejsza sprawa, to wentylacja wewnątrz.
Budynek z izolacją wewnątrz, praktycznie nie ma pojemności cieplnej. Na dodatek bardzo utrudnione jest usuwanie wilgoci bytowej.
To powoduje konieczność instalacji skutecznej wentylacji wymuszonej, która prawdopodobnie będzie działała non stop, gdy mieszkańcy będą w domu.
Każde dłuższe otwarcie okna czy drzwi spowoduje mocne wychłodzenie wnętrza, bo nie będzie ścian, które działają jak akumulator i oddają ciepełko, jak się temperatura trochę obniży.
To tyle co mi przyszło do głowy na gorąco.
Naturalnie jest to do zrobienia i da się tak mieszkać, ale należy problem dokładnie rozważyć.

zrtobtosam
24-05-2012, 10:22
Jeden wykonawca zaproponował mi stelaż drewniany na ścianę. Miedzy deski wełna a na to wszystko płyta kartonowo-gipsowa.
Witaj, ja mam w ten sposób ocieplony dom drewniany, elewacja jest z bali prostokątnych, ładna i nie chciałem jej zasłaniać.
16 cm wełny rockwo...., wełna została zasłonięta deską elewacyjną gr 20 mm. ocieplenie banalne w wykonaniu i szybkie, dodatkowo przed zbudowaniem stelaża, okleił bym mur folią paroprzepuszczalną ( dachową ).
Jeśli będzie potrzeba to pokaże zdjęcia jak to wyglądało.

cysiokysio
24-05-2012, 11:53
Każde dłuższe otwarcie okna czy drzwi spowoduje mocne wychłodzenie wnętrza, bo nie będzie ścian, które działają jak akumulator i oddają ciepełko, jak się temperatura trochę obniży.


ma też swoje plusy - pomieszczenia sie dużo szybciej nagrzewają

F***T
24-05-2012, 11:58
Witam serdecznie

Ocieplanie ścian od wewnątrz jest możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych jednak należy się liczyć z niebezpieczeństwem pojawienia się wewnątrz takiej przegrody wilgoci która w konsekwencji doprowadzi do rozwoju grzybów i pleśni. Na skutek zaizolowania ściany od wewnątrz staje się ona coraz zimniejsza co prowadzi do pojawienia się zjawiska zwanego punktem rosy. W związku z powyższym ten rodzaj ocieplania stosuje się bardzo rzadko, a dotyczy to przede wszystkim budynków zabytkowych na których nie można wykonać ocieplenia metodą tradycyjną. Jednak jeżeli już się zdecydujemy na ten rodzaj ocieplenia powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz samej przegrody. Bardzo ważną rzeczą jest wykonanie przerwy o grubości ok. 2cm pomiędzy ścianą i materiałem termoizolacyjnym oraz na dole i u góry otworów wentylacyjnych. Idealnym materiałem izolacyjnym będzie tutaj wełna mineralna lub polistyren ekstrudowany. Przegrodę należy budować podobnie jak ścianki działowe.
Umieszczenie materiału termoizolacyjnego po stronie wewnętrznej powoduje niestety, iż w okresie zimowym cała ściana znajduje się w strefie przemarzania a w okresie letnim zbytnio się nagrzewa. Zjawisko to jest bardzo niekorzystne dla konstrukcji całego budynku. Dodatkowo podczas ogrzewania pomieszczeń ocieplonych od wewnątrz nie jest możliwe akumulowanie ciepła przez przegrody co w znacznym stopniu zwiększa koszty związane z ogrzewaniem. Pomimo, iż ogrzanie następuje szybciej to jednak jego wychłodzenie jest również przyspieszone.
Podsumowując, pomimo iż z technicznego punktu widzenia ocieplanie od wewnątrz jest proste i możliwe do wykonania to jednak ze względu na wiele niekorzystnych zjawisk zachodzących przy tego typu rozwiązaniu jest niewłaściwe i nie zalecane przez producentów systemów dociepleń.

Serdecznie pozdrawiam
Adam Kamianowski
Specjalista ds. Technicznych FAST

zrtobtosam
24-05-2012, 14:01
Dodatkowo podczas ogrzewania pomieszczeń ocieplonych od wewnątrz nie jest możliwe akumulowanie ciepła przez przegrody

Można to oczywiście zbilansować zastosowaniem ogrzewania podłogowego na całej powierzchni. Jeśli chodzi o nagrzewanie, to faktycznie jest błyskawiczne.

darek2009
24-05-2012, 19:46
To mnie trochę przeraziliście. Skoro są takie kłopoty z wentylacją i wilgocią to muszę to jeszcze przemyśleć, czy ładna elewacja jest warta tego wszystkiego.

piotrmak
24-05-2012, 21:20
To mnie trochę przeraziliście. Skoro są takie kłopoty z wentylacją i wilgocią to muszę to jeszcze przemyśleć, czy ładna elewacja jest warta tego wszystkiego.

Nie, nie jest tego warta. Jeśli to nie zabytek, to ta ładna elewacja za kilka lat i tak nie będzie już ładna:)
A problem ocieplenia od środka dalej pozostanie

Xerses
31-05-2012, 14:24
Nie, nie jest tego warta. Jeśli to nie zabytek, to ta ładna elewacja za kilka lat i tak nie będzie już ładna:)
A problem ocieplenia od środka dalej pozostanie

Dokładnie , a dodatkowo robisz sobie tylko problem. jesli to stary budynek - to raczej ściany są grube więc z tą izolacją to bym nie przesadzał. Jesli już to tylko na zewnatrz. W innym przypadku możesz sobie tylko narobić kłopotów.