PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa garażu murowanego



leymann
25-05-2012, 09:45
Witam.
Chciałbym wybudować garaż murowany, w związku z tym mam pytanie. Czy do wybudowania garażu na swojej działce są potrzebne mi jakieś papiery, pozwolenia, projekty?

Ja widzę to tak, że buduję garaż murowany sam ( żadna filozofia dla murarza ), potem zgłaszam w urzędzie miasta, że takowy garaż został wybudowany na działce, podaje metraż i opłacam podatki.

Proszę o objaśnienie mi tego procesu.

Pozdrawiam.

william.bonawentura
26-05-2012, 06:34
Każdy garaż (tak murowany, drewniany jak i blaszak) wymaga w tym chorym kraju pozwolenia na budowę.

beton44
26-05-2012, 17:54
oczywiście Bonawenturo w zdrowym kraju /czytaj bez pozwoleń/

gdyby Tobie sąsiad wybudował w granicy działki

garaż wysoki na 8 metrów i 20 metrów długi

to wtedy dopiero poczułbyś się jak w zdrowym kraju :cool:

piotr.pluzanski
28-05-2012, 14:41
Garaże nie są wymienione na liście obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę (patrz art. 29 Prawa Budowlanego) czyli jak słusznie zauważył william wymagają pozwolenia na budowę w zwykłym trybie.

william.bonawentura
28-05-2012, 20:39
oczywiście Bonawenturo w zdrowym kraju /czytaj bez pozwoleń/ gdyby Tobie sąsiad wybudował w granicy działki

W "zdrowym" kraju obywatele myślą inaczej. Jeśli coś mi przeszkadza na skraju mojej działki, to znak, że mam za małą działkę. Nic mi do tego co buduje tam mój sąsiad.

beton44
28-05-2012, 21:08
ho ho ho

nie ma to jak dyskusje teoretyczne

a jak tam zapatrujesz się prowadzoną przez sąsiada:
fermę lisów?
albo wytwórnię asfaltu?
ew. recykling śmieci z okolicznych wiosek ?

piciek
31-05-2012, 19:35
Musisz zamiast garażu wybudować budynek gospodarczy jednokondygnacyjny, wolnostojący o powierzchni zabudowy do 25m2. Taki budynek stawiasz na zgłoszenie, czyli zgłaszasz i czekasz 30dni na sprzeciw Starostwa. Gdy nie ma sprzeciwu można budować. Rysunek/projekt robisz sam, na najtańszej mapce zaznaczasz gdzie bedzie stał. Dajesz opis budynku (np. budynek murowany z cegły ceramicznej na fundamencie betonowym kryty dachem dwuspadowym o nachyleniu...) i budowy. Zaznaczasz, że teren budowy będzie zabezpieczony a prace będą wykonane zgodnie z przepisami BHP i sztuką budowlaną. Oczywiście budynek musi być umieszczony nie bliżej niż 4m od granicy działki. Można postawić 2 takie budynki na każde 1000m2 działki. Sam budowałem tak ok 7 lat temu, ale przepisy chyba się nie zmieniły.

Xerses
13-06-2012, 11:59
Musisz zamiast garażu wybudować budynek gospodarczy jednokondygnacyjny, wolnostojący o powierzchni zabudowy do 25m2. Taki budynek stawiasz na zgłoszenie, czyli zgłaszasz i czekasz 30dni na sprzeciw Starostwa. Gdy nie ma sprzeciwu można budować. Rysunek/projekt robisz sam, na najtańszej mapce zaznaczasz gdzie bedzie stał. Dajesz opis budynku (np. budynek murowany z cegły ceramicznej na fundamencie betonowym kryty dachem dwuspadowym o nachyleniu...) i budowy. Zaznaczasz, że teren budowy będzie zabezpieczony a prace będą wykonane zgodnie z przepisami BHP i sztuką budowlaną. Oczywiście budynek musi być umieszczony nie bliżej niż 4m od granicy działki. Można postawić 2 takie budynki na każde 1000m2 działki. Sam budowałem tak ok 7 lat temu, ale przepisy chyba się nie zmieniły.

A nie sądzisz że w tym momencie mówisz jak omijac prawo niekoniecznie ze skutkiem pozytywnym dla pytajacego? Zgodnie z § 3 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690) budynek gospodarczy jest to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Na podstawie powyższego nie możemy przyjąć, że garaż jest budynkiem gospodarczym. Zatem jesli zakładający temat ma "uczynnego sąsiada" albo upierdliwych urzedników - może mieć niemiłe konsekwencje. Oczywiście budowa budynku gospodarczego umniejsza wszystkich tych papierków itp - nie mniej jednak trzeba mieć świadomość swojego działania. :)

Kasia242
23-06-2012, 07:17
głupie prawo stanowia ..głupi ludzie,i takie nalezy omijać jak i ile sie tylko da...bo zdrowego rozsądku nie mozna zastępować podporzadkowaniem się czyjejs głupocie. Proste.
Co do tych przykładów z fermą lisów czy wieżowcem obok...logiczne przeciez jest że oprócz całkowitej wolnosci budowlanej ,pewne minimalne obwarowania tego procesu powinny zostac zachowane..zgodnie ze zdrowym rozsądkiem,mam na mysli to ze wystarczyło by stworzyć ogólne warunki zabudowy na dany teren dostępne za darmo w kazdym urzędzie i wtedy ten co kupuje działkę zapoznaje sie z nimi i decyduje...natomiast kwestia pomieszczen gospodarczych,garazy,czy budowy domów powinna być swobodna bez zadnych zgloszen pozwoleń itd. lecz własnie ten skorumpowany głupi eurosocjalistyczny stan jakim jest Polska na to nie pozwala.pozdrawiam

greyzone
24-06-2012, 20:47
Taaaa....i jak wstawi sobie bramę garażową do budynku gospodarczego to nikt się nie zorientuje , że wali w rogi urzędasów.

william.bonawentura
24-06-2012, 21:14
Taaaa....i jak wstawi sobie bramę garażową do budynku gospodarczego to nikt się nie zorientuje , że wali w rogi urzędasów.

Nie ma przepisu zabraniającego montowania bramy do budynku gospodarczego. Jak chciałbyś np. wjechać tam z przyczepą i rozładować płody rolne ? Nie możesz tam tylko parkować pojazdu (choć możesz go naprawiać)

lukep3
24-06-2012, 21:41
a wtedy to pan urzędnik robi wywiad środowiskowy w jaki sposób pan x korzysta z "budynku gospodarczego" no i zaczyna się "sprawa dla reportera" :)