PDA

Zobacz pełną wersję : pomocy !!! - jaki komin ???



neron2112
25-05-2012, 23:29
Witam Zwracam się z prośbą o pomoc!!! Bardzo proszę o podpowiedz muszę postawić komin , problem polega na tym że ten komin
musi stać w mieszkaniu ( salon ) niestety nie ma możliwości na zewnątrz proszę mi podpowiedzieć jaki będzie odpowiedni
myślę o ceramicznym lecz nie wiem czy dwukomorowy może trzykomorowy chcę postawić kominek jeszcze nie zdecydowałem
się czy będzie z płaszczem wodnym lub z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza decydując się teraz na kominek
dręczy mnie pytanie jakbym w przyszłości chciał zrezygnować z kominka i zamienić go na piecyk na węgiel do co
czy będzie się nadawał ten komin czy muszę od razu postawić na jedno rozwiązanie może istnieje coś w rodzaju uniwersalnego
komina proszę o rady i podpowiedzi jakieś symbole kominów producentów i przede wszystkim o ceny ze względu na umiejscowienie
komina wewnątrz mieszkania czy musi być dodatkowo doprowadzane powietrze czy nie jest konieczne . Bardzo dziękuję za porady
i informacje.

Konto usunięte_12*
26-05-2012, 18:57
Przy swoim nick'u masz napisane:
"WITAJ! Nim zapytasz - poszukaj odpowiedzi" (w domyśle - starszej / wcześniejszej ;))

Pozdro.

malux20
26-05-2012, 20:53
koko spoko
przy cermicznym myśl juz o wysokości wkladu

neron2112
27-05-2012, 19:33
Witam
tak to jest sposób lecz może jednak ktoś mi podpowie problem polega na tym że ten komin nie będę stawiał w trakcie budowania domu lecz już w zamieszkałym od dawna mieszkaniu więc muszę postawić zrobić otwór w dachu i go wypuścić ktoś mi kiedyś doradził żebym taki z cegły postawił no ale jaką wielką dziurę bym musiał zrobić w dachu jest on pokryty blachą raczej nie mogę pół dachu rozwalić

Pozdro.

kominiarz
27-05-2012, 23:08
Kominy termoizolowane, dwu-płaszczowe można wkomponować w każde wnętrze. Kolorystyka płaszcza zewnętrznego w pełnej palecie kolorów RAL.

piotr.pluzanski
28-05-2012, 14:35
Niżej wklejam odpowiedni par. warunków technicznych dot kominków - nie w każdym mieszkaniu wolno. Z mojego doświadczenia raczej nie.
Może najlepiej będzie poradzić się kominiarza który robi przeglądy, albo architekta na miejscu. Słyszałem o sytuacjach gdzie lokatorzy musieli wymontować zainstalowany kominek - wystarczy pismo od kominiarza do nadzoru i kłopot gotowy.
A przewody kominowe systemowe ceramiczne robią n.p. schiedel i leier. Wystarczy zgooglować
§ 132. (...)
3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą byd instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3, 2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9, 3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1, 4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej, b) zapewniającej nie mniejszą prędkośd przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

neron2112
29-05-2012, 06:30
Witam

Dziękuję za informacje jeśli zapytałem o komin to muszę również zapytać o kominki
Pozdrawiam

neron2112
29-05-2012, 06:31
Witam


Czy duża różnica jest w cenie pomiędzy postawieniem kominka z płaszczem wodnym i zamontowanie całego systemu co ( dla 4 pomieszczeń ok.64m2 -2 pokoje ,łazienka,salon z aneksem kuchennym ) ,tzn. rury ,grzejniki,bojler,zbiornik wyrównawczy,
a postawieniem kominka z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza wraz z całym systemem.
Ile może wynieść różnica w cenie?
Nie mam na myśli kominków z tzw. górnej półki,bardziej myślę o kupnie w markecie,typu -Castorama,Obi.
Jakie są wstępne koszta pierwszego i drugiego systemu(bez długości rur)?
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć który z tych systemów jest lepszy i tańszy.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

byry007
29-05-2012, 21:35
witam. A jaki komin do domu? jestem na etapie stawiania scian, ogólne chciałem zrobić tak; kupić wkład ceramiczny i kupić wełne i go ocieplic i potem omurowac go z pelnej cegły dziś rozmawiałem z kolegą i mówi że żebym wymurował normalnie tak jak kiedyś się robiło tylko zrobić większy otwór tak 25 na 25 mówi że jak by się kiedyś zosypsła ten wkład ceramiczny to że będzie do rozebrania komin a jak zrobię tak po staremu to jak będzie dobrze po murowany to długo wytrzyma a jak coś to można włożyć wkład ze stali nierdzewnej, ja będę miał piec na wszystko do bufor.

beton44
29-05-2012, 21:41
zrozumiał ktoś ?

byry007
29-05-2012, 21:58
Ja słabo tłumacze:)
Opinnie o
kominie murowanym bez wkładu
kominie murowanym z wkładem ceramicznym

kominiarz
30-05-2012, 07:49
Ja słabo tłumacze:)
Opinnie o
kominie murowanym bez wkładu
kominie murowanym z wkładem ceramicznym

Wkład ceramiczny można obmurować cegłą pełną. Jak ceramika kiedyś ewentualnie strzeli można zainstalować wkład stalowy można również od razu zainstalować wkład stalowy i nie zastanawiać się później kiedy strzeli.

byry007
30-05-2012, 21:46
dzięki wiem coś więcej

kominiarz
30-05-2012, 22:18
dzięki wiem coś więcej

To szerokości.

eniu
03-06-2012, 07:54
Wkład ceramiczny można obmurować cegłą pełną. Jak ceramika kiedyś ewentualnie strzeli można zainstalować wkład stalowy można również od razu zainstalować wkład stalowy i nie zastanawiać się później kiedy strzeli.

Obmurować , ale nie zamurować! Kominiarz zapomniał dopisać,
że między rurą a obmurówką musi być luz. Może być wełna (fe!)...

Xerses
04-06-2012, 22:41
dzięki wiem coś więcej

No bynajmniej nie idź drogą murowania komina. I bynajmniej nie ze zwykłej cegły. :)

kominiarz
04-06-2012, 23:16
No bynajmniej nie idź drogą murowania komina. I bynajmniej nie ze zwykłej cegły. :)

Dlaczego ? Dobrze wymurowany komin z cegły pełnej czerwonej przeżyje każdy komin ceramiczny bez względu na markę oczywiście, gdy podłączymy do niego normalny kominek o wysokiej temperaturze spalin oraz jak będziemy stosowali opał z głową.

Xerses
05-06-2012, 09:37
Dlaczego ? Dobrze wymurowany komin z cegły pełnej czerwonej przeżyje każdy komin ceramiczny bez względu na markę oczywiście, gdy podłączymy do niego normalny kominek o wysokiej temperaturze spalin oraz jak będziemy stosowali opał z głową.

Generalnie zgodze się z Tobą. Nie jestem jednak do końca pewny jakości obecnej cegły pełnej (bo klinkieru nie masz tu na mysli chyba). Dodatkowo jak trafisz budowlańca co to z budowy na budowe - to nie ma gwarancji że wszystkie "spawy" beda dobrze położone. Systemowy też można popsuc montażem, ale chyba trzeba tego chcieć. Tak mi się wydaje. Popraw mnie jesli sie mylę.

Bynajmniej gdy bylem na etapie wyboru komina - bo też sie nad murowanym zastanawiałem - gdzie nie pytałem każdy odradzał. Z punktu widzenia kosztów - porównywalnie - ale czas wykonania już nie.

eniu
05-06-2012, 10:24
Takie były założenia "systemów". Prostota i szybkość montażu, mniejsze gabaryty.
Oczywiście nie potrafiono ustrzec się na początku pokusy reklamowania go
jako cud nad cuda, a za tym szła wygórowana cena zakupu elementów.

W rzeczywistości 50% kominów montuje się z usterkami, 20% z poważnymi
błędami, które eliminują komin z eksploatacji po pierwszym sezonie. Tylko kto
o tym wie? Reszta, ta z usterkami, jakiś czas pociągnie. Tez nikt nie wie ile.

Dodatkowo, w przypadku kominków z wkładem, pojawienie się kominów
systemowych zbiegło się z początkami kariery wkładów. Prawie nikt nie
wiedział co to za cudo, a po czasie okazało się, że to po prostu
prymitywna skrzynka do spalania drewna. Na niewiele zdają się rożne
zabiegi ograniczające emisję temperatury do komina. Wszystko działa
dopóki nowe...i dopóki inwestor nie dorobi się suchego drewna...

kominiarz
05-06-2012, 22:56
Generalnie zgodze się z Tobą. Nie jestem jednak do końca pewny jakości obecnej cegły pełnej (bo klinkieru nie masz tu na mysli chyba). Dodatkowo jak trafisz budowlańca co to z budowy na budowe - to nie ma gwarancji że wszystkie "spawy" beda dobrze położone. Systemowy też można popsuc montażem, ale chyba trzeba tego chcieć. Tak mi się wydaje. Popraw mnie jesli sie mylę.

Bynajmniej gdy bylem na etapie wyboru komina - bo też sie nad murowanym zastanawiałem - gdzie nie pytałem każdy odradzał. Z punktu widzenia kosztów - porównywalnie - ale czas wykonania już nie.

Czasy mamy takie jakie mamy szybkie każdy się spieszy i faktycznie ciężko dorwać fachowca, który skrupulatnie postawi prawidłowo komin murowany. Co do cegły się zgadzam można trafić na nie fajną, choć chyba coraz rzadziej na szczęście nie opłaca się dzisiaj kombinować producentom, bo ciężko później będzie cokolwiek sprzedać. Systemowy komin można popsuć na etapie doboru urządzenia grzewczego, projektu, budowy i nie jest to taka wcale trudna sprawa, po prostu te kominy też nie lubią szybkich, nieprzemyślanych montaży.

Kominki Piotr Batura
06-06-2012, 06:40
Twierdzę z pełną stanowczością, że winę za źle montowane kominy
systemowe ponoszą w większej części producenci tychże systemów.
Szkolenia jakie przeprowadzali, były nastawione na marketing. Nie
kojarzę by odbywały się gdzieś zajęcia praktyczne dla wykonawców.
Slajdy z rzutnika miały wystarczyć, bo to przecież "bułka z masłem".
Faktycznie, nie jest to skomplikowana czynność, ale w zetknięciu z
mentalnością przeciętnego budowlańca wyszło tak jak wyszło.
Z prawnego punktu widzenia, wszystko jest bez zarzutu. Moralnie
nie do końca.

Źle wybudowane kominy systemowe, dopiero będą się ujawniać.
Bo większość inwestorów żyje w błogiej nieświadomości. Dlatego
bardzo ważne jest, by robić choć raz w roku przegląd kominiarski.

Xerses
06-06-2012, 07:27
zgadza się, błędów w budowlance nie idzie się ustrzec bo taka jest nasza rzeczywistość że fachowiec za fachowcem sie tworzy - zwłaszcza w tym bumie budowlanym - o stawkach to już nie wspominam bo to się w główkach coniektórym poprzewracało - a odpowiedzialności żadnej. Bo umów nie chca podpisywać, faktur nie wystawia większość bo albo na lewiźnie albo dochodu chcą unikać. Miałem pare miechów temu tynkarzy, zrobili, generalnie prosto, ale jak wyschło to zauważyłem w kilku miejscach źle zrobione kąty - odchył 1,5 cm . Zadzwoniłem , zgłosiłem i tak już 3 miesiace przyjeżdżają:) - dojechać nie mogą.
Stad moja obawa że z murowanym to ostrożnie bo tam dużo tych cegiełek wychodzi i trzeba się postarać z dokładnością. :)
Pozdrawiam budujących

Kominki Piotr Batura
06-06-2012, 12:00
Tylko, że do murowanego stal stopową i tak generalnie wszyscy dają.
Wówczas to rybka, jak pomurowany. No chyba, że rury nie wchodzą:D.

Przy rurach stalowych trzeba jednak pamiętać, że wysoką temperaturę zniosą,
chloru i węgla , niestety nie.

Anett i Artur
08-06-2012, 13:37
Tylko, że do murowanego stal stopową i tak generalnie wszyscy dają.
Wówczas to rybka, jak pomurowany. No chyba, że rury nie wchodzą:D.

Przy rurach stalowych trzeba jednak pamiętać, że wysoką temperaturę zniosą,
chloru i węgla , niestety nie.

komin z blachy do paliw stałych to chyba tylko emaliowane można wsunąć, znalazłem coś takiego może ci to pomoże
http://www.i-kominy.pl/index.php/id_263.html

neron2112
17-06-2012, 09:15
Witam


[quote name='neron' post='293646' date='16.06.2012, 16:38 ']Witam
zdecydowałem się oto na taki http://allegro.pl/kominek-pl-wodny-15kw-wk...2404866019.html

mam pytanie średnica wylotu spalin z tego pieca to 130mm jaka będzie odpowiednia średnica komina systemowego? przy wysokości 5m


wysokość pieca to 123 cm więc na jakiej wysokości zamontować trójnik czy wysokość 175 cm będzie ok

Anett i Artur
18-06-2012, 13:30
Zamiast średnicy wylotu z pieca podaj moc kotła i powierzchnię użytkową.