PDA

Zobacz pełną wersję : Montować okna, czy jeszcze nie?



kupiecjudex
26-05-2012, 20:32
Do jest w stanie surowym. Bez ocieplenia i elewacji. To ma być robione dopiero na wiosnę 2013r. (wykonawca wcześniej nie da rady). Wnerwia mnie czekanie do wiosny!!!! Żeby tak nic już w tym roku nie robić na budowie!!!!????
Problem w tym że okna będą 3 szybowe, profil o grubości ok. 10 cm. Okna drewniane. Dom ocieplany będzie wełną a na to cegła elewacyjna.
Podobno co do zasady okna w takim systemie powinno się wstawiać po elewacji ale to chyba nie jest reguła?
Chcialbym okna wstawić niezwlocznie, problem w tym że muszą być zamontowane przed ścianą nośną, na kotwach chyba JB się nazywają. To da mi możliwość wykonania instalacji wewnętrzych i tynków jeszcze w tym roku. A to coś.
Ale nie wiem, czy potem nie będzie kłopotu z ocielpeniem budynku (szczelnym, bez mostków przy oknach).
Gdzieś widziałem w necie takie zdjęcia okien zamontowanych przed ścianą nośną, ale nie wiem czy u mnie też tak będzie można. Ocieplenia będzie 15 cm, ale chciałbym jeszcze skrzynkę z roletą pod cegłą zmieścić.
Może ktoś obeznany w temacie się wypowie, ja dopiero stan surowy kończę, etapu okien jeszcze nie przestudiowałem, dopiero zaczynam ten wątek.

jareko
27-05-2012, 12:26
pod żadnym pozorem nie montować, poczekać, wykonać instalacje, wykonać wszelkie prace "mokre", odczekać i z lekka przewietrzyć chałupę - później wstawić okna drewniane
A zrobisz i tak jak ci wygodniej i inni podpowiedzą

kupiecjudex
27-05-2012, 13:54
Wiem że tak by było najlepiej dla okien.
Ale jak robić instalację bez okien??? Jednej nocy jakaś łajza zbierze przewody elektryczne i sprzeda na złom!!!!
Na sąsiedniej ulicy facetowi nawet je z pod tynku wyciągnęli.

MMichal
27-05-2012, 14:43
Witam

Skoro, już wiesz co chcesz zrobić i jak to po co pytasz??
nikt kto się odrobinę zna na "sztuce wstawiania okien" nie potwierdzi Twojej chęci zamknięcia domu aby sobie kontynuować prace wewnątrz.
Zabij otwory deskami i walcz w środku z instalacjami a okna wstaw po wszystkim tak jak radzi Pan Jarek.

Raz widziałem co wilgoć potrafi zrobić z oknem drewnianym (co prawda dachowym ale jednak), bo klient KONIECZNIE chciał zamknąć budowę i ... zamknął po 5 miesiącach wymieniał wszystkie okna dachowa.

Pozdrawiam

kupiecjudex
27-05-2012, 17:21
To nie tak że wiem co chcę zrobiś. Gdybym wiedział to bym nikogo nie pytał :)
po prostu mnie wkurza że przez brak możliwości wykonania elewacji i wykończeniówek w tym roku , cała robota stop.
Gorzej mnie zmęczy to czekanie niż ta robota.

Dlatego tak wypaliłem z tymi oknami, instalacje wewnątrz i tynki robią inni wykonawcy a całą resztę jeden, stary zaufany od lat, dlatego tak na niego czekać wolę do przyszłego roku, niż eksperymentować z kim innym.
Ta opcja z zabiciem okien i kontynuacją instalacji i tynków całkiem nie głupia. Sam na to nie wpadłem jakoś. Dzięki MMichał.
Założę alarm i tyle.

A może podpowiecie coś na temat techniczy tego montarzu, czy okna wysuwać w ocieplenie (będzie go 15 cm), czy montować w ścianie nośnej?
Do mnie to pierwsze rozwiązanie jakoś przemawia. Nośna 25 cm, ocieplenie 15, 2-3 cm pustka powietrzna cegła elewacyjna 12 , w sumie gdyby to okno zamontować na skraju ściany nośnej to i tak jeszcze 30 cm zostaje od frontu, bez sensu moim zdaniem. Jak okno zamontuje w ociepleniu to roleta mi się nie zmieści pod cegłą, można ja zamontować nad oknem ale jak będzie elewacja to się do skrzynki nie dostanę jak coś się zepsuje (bez kucia cegły).
No i takie mam dylematy budowlanme na tym etapie. :bash:
Mam nadzieję że dość jasno napisałem i wiecie o co mi biega.

MMichal
27-05-2012, 17:34
Witam

Odnośnie umiejscowienia okna to sporo na ten temat znajdziesz na forum, w skrócie wygląda to tak, że im dalej w ocieplenie tym lepiej w kwestiach "ciepłoty" tego połączenia. W przypadku ściany 3 warstwowej to na moje najlepiej będzie tak:
117746

Pozdrawiam

jareko
27-05-2012, 17:59
sciana 3W montaz w warstwie ocieplenia to jedyne rozsadne rozwiazanie.

kupiecjudex
27-05-2012, 18:13
:) intuicyjnie jako inwestor też tak czułem :)
Ale jak się uporam z tymi instalacjami i tynkami to okna wstaiwić będzie najlepiej w przyszłym roku tuż przed wykonaniem elewacji i ocieplenia.
Tak mi się przynajmniej wydaje i z tego co do tej pory tu przeczytałem, tak chyba to powinno wyglądać.
No nic muszę małżę wziąć do galopu co by się określiła gdzie chce mieć światełka w domu i wtyczki wszelakie;)
Według tego szkicu co MMichał załączyłeś tylko z tą kurewską roletą będzie problem, trzeba będzie je chyba odpuścić.

lolek30
28-05-2012, 08:58
Zmnień okna na PVC i po problemie. Montujesz za miesiąc i do końca roku robisz wszystko co możliwe w środku. :)

MMichal
28-05-2012, 09:10
Witam


Zmnień okna na PVC i po problemie. Montujesz za miesiąc i do końca roku robisz wszystko co możliwe w środku. :)

zmiana na PVC pomoże jedynie samej stolarce, połączenie okna z murem pozostawione przez okres zimowy bez obróbki kwalifikuje okna, na wiosnę, do ponownego montażu, więc może lepiej darować sobie takie porady ?
poza tym z postu nr 1 wynika chyba jasno, że taka zmiana nie wchodzi w grę, skoro są już wybrane/zakupione okna drewniane.

Pozdrawiam

tubek
28-05-2012, 09:11
A to wietrzenie po montażu okien nie jest wystarczające?

jareko
28-05-2012, 09:16
A to wietrzenie po montażu okien nie jest wystarczające?nie jest

lolek30
28-05-2012, 10:18
Witam



zmiana na PVC pomoże jedynie samej stolarce, połączenie okna z murem pozostawione przez okres zimowy bez obróbki kwalifikuje okna, na wiosnę, do ponownego montażu, więc może lepiej darować sobie takie porady ?
poza tym z postu nr 1 wynika chyba jasno, że taka zmiana nie wchodzi w grę, skoro są już wybrane/zakupione okna drewniane.

Pozdrawiam

..okna sa jeszcze chyba jednak nie zakupione więc decyzja jest do przemyślenia/zmienienia.
Po za tym w czym problem zamontować okna bez ich uszczelniania na JB-D ? tynki lepiej wyschną

kupiecjudex
28-05-2012, 12:37
Się dziś wiele wyjaśniło!!! Jak zamontuję okan przed tynkami i wylewką nie mam gwarancji na te okna.
Więc trzeba kłaść instalację i tynkować a okna na końcu jednak.
Jedynie strach przed złodziejstwem został ten sam.:jawdrop:

MMichal
28-05-2012, 15:00
Witam


Się dziś wiele wyjaśniło!!! Jak zamontuję okan przed tynkami i wylewką nie mam gwarancji na te okna.
Więc trzeba kłaść instalację i tynkować a okna na końcu jednak.
Jedynie strach przed złodziejstwem został ten sam.:jawdrop:

No i otrzymałeś potwierdzenie naszych słów ze strony jak najbardziej kompetentnej czyli producenta, sprawa jasna :)

Pozdrawiam