PDA

Zobacz pełną wersję : Mój projekt WM - prośba o porady, sugestie etc.



kitesurf
02-06-2012, 21:01
Witam wszystkich serdecznie. Jestem na etapie projektowania WM do mojego domu, który dopiero będzie powstawał. W załączonych zdjęciach dodałem rzuty parteru oraz poddasza z zaznaczonymi przeze mnie propozycjami miejscami nawiewów oraz wywiewów.

Planuję ustalić stałą prędkość powietrza nawiewanego na sumę 2,5 m/s.

Moje obliczenia:

Zakładam prędkość powietrza 2,5 m/s

Czyli obliczam pojemność walca ( rura 16 cm, czyli 0,16 m ), zatem powierzchnia koła x wysokość = 0,05m3

Czyli objętość powietrza nawiewanego do anemostatów wynosi 0,05m3/s, czyli 3m3/minutę, czyli 180m3/godzinę.

Kubatura mojego domu to ok. 520m3, zatem stosunek wymiany powietrza do kubatury na godzinę wynosi 0,34.

Planuję zrobić w moim domu zrobić 7 anemostatów nawiewowych oraz 5 wywiewowych. Zaznaczam, że są to moje propozycje. Chcę dać skrzynkę rozdzielczą, czyli:

Średnica głównego kanału nawiewowego wynosi 0,16m, czyli w cm2 wynosi to 200. Zatem dzielę 200cm2/7( ilość anemostatów nawiewnych ). Wychodzi mi, że każdy z tych siedmiu anemostatów musi mieć średnicę ~ 6cm. Jeśli chodzi o wywiewne, to mam 5 sztuk tych anemostatów, zatem dzielę 200cm2/5. Wychodzi mi, że każdy z tych pięciu anemostatów wywiewnych musi mieć średnicę 7 cm.

Rozumiem, że mogę zmienić np., że w kuchni anemostat wywiewny bedzie większy, ale np. w schowku mniejszy - byleby zgadzała się ilośc nawiewanego powietrza do ilości wywiewanego?

Rozumiem również, że powietrze z anemostatów wywiewnych również trafiać musi do swojej skrzynki rozdzielczej, która dalej kieruje powietrze do wyrzutni?

Tutaj mam pytanie - co ze skroplinami - w którym miejscu zainstalować wężyk do skroplin?

Rekuperator będzie prawdopodobnie przeciwprądowy.

Proszę Was o ocenę mojego "projektu" wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, moich obliczeń oraz o wszelakie sugestie, porady co do moich przemyśleń oraz propozycje zmian - np. umiejscowienia anemostatów.

Z góry wszystkim dziękuję!
Pozdrawiam!

Michał

miki121
02-06-2012, 21:20
Trochę bym się zastanowił nad taki rozmieszczeniem punktów i trochę bym to zmienił :)

kitesurf
02-06-2012, 21:32
@miki121 - ale tylko położenia anemostatów byś zmienił czy coś jeszcze?

miki121
02-06-2012, 21:34
@miki121 - ale tylko położenia anemostatów byś zmienił czy coś jeszcze?

Jak się wkleja te rysunki to bym je wrzucił :)

kitesurf
02-06-2012, 21:37
Klikasz - odpowiedz na ten temat i dalej zaawansowana edycja :) - tam masz załączniki

miki121
02-06-2012, 21:41
Trochę zmian :)

kitesurf
02-06-2012, 21:45
Miki121 - wielkie dzięki. A przy okazji - dlaczego akurat tak? :). P.S. W kotłowni nie dawałbyś wywiewu? I tak będzie ogrzewanie elektryczne, ale.. no właśnie ... ale...

P.S.2. A jeśli chodzi o obliczenia? Czy się gdzieś mylę? Popełniłem jakiś błąd?

miki121
02-06-2012, 21:51
Myślałem że gazowa dlatego zlikwidowałem :)
Można to spokojnie zrobić na trójnikach i szybciej i łatwiej :)
Jutro wieczorem wkleję rozrysowaną instalację ze średnicami :)
Bo teraz jestem padnięty :)

A w kotłowni poza piece co będziesz miał :)
Pewnie suszarnię i pralnię ;)

kitesurf
02-06-2012, 22:02
W "kotłowni" będę miał pralnię oraz prawdopodobnie zasobnik do wody uzytkowej atlantica - Discovery 2. Mówisz, że na trójnikach? Czy nie będzie ta instalacja zbyt słyszalna? Słyszałem, że najlepiej dać nawiew poprzez skrzynkę rozdzielczą - wtedy mamy pewność, że będzie praktycznie niesłyszalne?

Jeszcze raz wielkie dzięki i czekam na rozrysowanie :)

Pozdrawiam!
Michał

miki121
02-06-2012, 22:06
W "kotłowni" będę miał pralnię oraz prawdopodobnie zasobnik do wody uzytkowej atlantica - Discovery 2. Mówisz, że na trójnikach? Czy nie będzie ta instalacja zbyt słyszalna? Słyszałem, że najlepiej dać nawiew poprzez skrzynkę rozdzielczą - wtedy mamy pewność, że będzie praktycznie niesłyszalne?

Jeszcze raz wielkie dzięki i czekam na rozrysowanie :)

Pozdrawiam!
Michał


A będziesz miał też linki na pranie???

miki121
02-06-2012, 22:08
A zamiast DISCOVERY 2 zamontuj nowszy model który się pojawił w ofercie atlantica EXPLORER :)

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/explorer/

Zamówiłem go już na ekspozycję bardziej rozbudowana wersja :)
Atlantic wprowadził mnóstwo nowości na lato :)

kitesurf
02-06-2012, 22:15
A będziesz miał też linki na pranie???

Żartujesz? To się tylko nazywa "pralnią". bo będzie tam pralka, ale żona twierdzi, że super etc., ja jednak twierdzę, że za małe pomieszczenia i i tak będzie pranie suszone np. na korytarzu :). Ale nie jest to dla mnie wykładnikiem wygody. Ja moge mieć pranie wywieszone nawet w sypialni - tym bardziej, że bliżej do garderoby :)))

kitesurf
02-06-2012, 22:17
A zamiast DISCOVERY 2 zamontuj nowszy model który się pojawił w ofercie atlantica EXPLORER :)

http://www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/explorer/

Zamówiłem go już na ekspozycję bardziej rozbudowana wersja :)
Atlantic wprowadził mnóstwo nowości na lato :)

O tym pomyślę... Tym bardziej, że nastawiam się generalnie na całość instalacji i rozwiązań grzewczych elektrycznych od Atlantica ;) Dzięki!

A tak BTW - widzę, że jesteś z Bielska - Białej. Mam kumpla z Tychów - twierdzi, że Bielsko - Biała to najpiękniejsze miasto na Świecie!

miki121
02-06-2012, 22:19
Odezwij się do mnie z projektem ogrzewania :)
Jestem dystrybutorem i instalatorem Atlantica :)
Mamy dobre ceny na Atlantica - kupuje bezpośrednio u źródła ;)

kitesurf
02-06-2012, 22:23
Odezwij się do mnie z projektem ogrzewania :)
Jestem dystrybutorem i instalatorem Atlantica :)
Mamy dobre ceny na Atlantica - kupuje bezpośrednio u źródła ;)

Projektu jeszcze nie mam, alę dzięki! Na pewno się odezwę z zapytaniem o atlantica. ;-) Skoro masz dobre ceny, to na pewno się dogadamy!

miki121
02-06-2012, 22:27
No troszkę tych urządzeń mi się sprzedaje :)
Wybrałem ich bo mają bardzo dobre rozwiązania ;)
Fajne sterowanie ogrzewania no i przyzwoite pompki ...

ProMyst
07-06-2012, 09:15
Podłączam się pod temat. Skoro wyszła Ci średnica nawiewu 5 cm to co się stanie jeśli zrobisz wszystkie nawiewy średnicy 10 cm? Mam ten sam problem sam staram się policzyć wentylację i zrobić ją na trójnikach ale nie wiem czy dam radę. Nie wiem jak to zrobić żeby na nawiewniku najbliższym reku nie wiało mocniej niż na nawiewniku na samym końcu instalacji.
Pozdrawiam

kaszpir007
07-06-2012, 10:20
Podłączam się pod temat. Skoro wyszła Ci średnica nawiewu 5 cm to co się stanie jeśli zrobisz wszystkie nawiewy średnicy 10 cm? Mam ten sam problem sam staram się policzyć wentylację i zrobić ją na trójnikach ale nie wiem czy dam radę. Nie wiem jak to zrobić żeby na nawiewniku najbliższym reku nie wiało mocniej niż na nawiewniku na samym końcu instalacji.
Pozdrawiam

Zastosować skrzynkę rozdzielczą a nie trójniki ...
U mnie jedna skrzynka na nawiew i jedna na wywiew. Zero trójników.

ProMyst
07-06-2012, 10:29
do mojej instalacji ciężko zastosować skrzynkę rozprężną ze względu na obsługiwane 3 piętra a skrzynka mieściłaby się na poddaszu. Jakie masz średnice od skrzynki rozdzielczej? Czy masz jakieś przepustnice do regulacji?

michal_ludwin
07-06-2012, 12:22
Nie wiem jak to zrobić żeby na nawiewniku najbliższym reku nie wiało mocniej niż na nawiewniku na samym końcu instalacji.

nie chcę się wtrącać do wątku nie dotyczącego systemów wentylacji opartych na kanałach małej średnicy :-)
robiąc instalację na trójnikach - jak pisał miki - będzie łatwiej, ale niekoniecznie idealnie.
Niewielkie różnice w ilości powietrza nawiewanego
można pominąć - to co byłoby wstydem dla fachowca niekoniecznie będzie realnym problemem dla użytkownika.

Zastosowanie odpowiednich anemostatów - z dużym zakresem regulacji też może pomóc,

yendrula
21-07-2012, 20:06
Witam
podłączę się pod temat, będę budował taki sam domek tylko z trochę inną adaptacją..

126500126501

Parter: zastanawiałem się jeszcze nad nawiewem w schowku, w celu obniżenia tam temperatury, kotłownia będzie kotłownią z wentylacją grawitacyjną.
Na piętrze zamiast garderoby będzie pralnia z suszarnią stąd wyciąg w tym pomieszczeniu, natomiast myślałem nad "przepustem" między pralnią a sypialnią żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza.
Kolejna rzecz to kanały, w projekcie wentylacji są to rury o średnicy 75mm, natomiast zastanawiałem się nad zastosowaniem kanałów o przekroju prostokąta o wymiarach 50*100mm oczywiście umieszczonych pod posadzką.
Co o tym wszystkim myślicie??