PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory Powietrzne



zyga222
03-06-2012, 14:16
witam, czy ktoś z forumowiczów posiada kolektor solarny powietrzny i napisać jak się sprawuje?. widziałem wersje z akumulacją - wyglądało to jak obudowany grzejnik płytowy. zastanawiam się nad zakupem takiego. producent z UK

yaiba83
13-06-2012, 09:24
Ja osobiście użytkuję kolektory cieczowe. Kiedyś zastanawiałem się nad powietrznym, ale doczytałem, że to się tylko do dogrzewania budynków nadaje. Dla mnie to kiepskie rozwiązanie, bo kiedy ciepła potrzeba najwięcej to czas kiedy słońca jest najmniej...

Ja powiem tak - gdyby to była technologia naprawdę skuteczna, opłacalna ekonomicznie to by się ludzie nie bawili w cieczowe, gdzie trzeba co 5 lat wymieniać glikol, lutować końcówki na twardo itp.

nydar
13-06-2012, 17:56
Proste,bezawaryjne ,bez serwisowe ,a więc niekomercyjne .Elewacja od strony południowej osiąga w mroźne słoneczne dni przeszło +30oC.

KrzysztofLis2
13-06-2012, 18:17
Też nie do końca rozumiem, czemu nikomu nie chce się tego produkować na sprzedaż. Może też z racji tego, że trudno przekonać ludzi do kupienia czegoś, co warte jest bardzo niewiele pracy i materiałów.

nydar
13-06-2012, 20:48
Myślę że gdyby zostały nawet spopularyzowane,to ze względu na prostotę konstrukcji i łatwość wykonania, samoróbki by zwyciężyły.Trud i koszty promocji poszły by się ...... .

jasiek71
13-06-2012, 21:13
ciężko jest przekonać do czegoś co nie ma NIC w środku i działa ...;)

kolektor1
13-06-2012, 22:30
Witam.
Jak się czyta poprzedników to nic innego jak tylko zacząć produkcję kolektorów powietrznych. Prosto łatwo i przyjemnie i jeszcze na dodatek tanio!!!!
Ponieważ w dziedzinie kolektorów jestem sceptykiem to ja zacznę od trudności a tak na przekór. Będzie przynajmniej ktoś na nie.
Do kolektora wodnego doczepiamy rurkę z glikolem i całość wędruje na ogół do komina i wychodzi w kotłowni. A powietrzny ma duży otwór wlotu i taki sam wylotu do powietrza. A do czego te otwory podłączymy, jak zorganizujemy całą tą dystrybucje powietrza? Jak połączymy kolektory z sobą? Czy kolektory połączymy z sobą czy każdy osobno do budynku. Czy to będzie faktycznie taniej, a jeżeli tak to o ile? Jakie będą ograniczenia w stosunku do cieczowych?
To tak parę pytań na początek.
Pozdrawiam.
Witold

jasiek71
13-06-2012, 22:57
A do czego te otwory podłączymy, jak zorganizujemy całą tą dystrybucje powietrza? Jak połączymy kolektory z sobą? Czy kolektory połączymy z sobą czy każdy osobno do budynku.
kanały do WM da sie po domu rozprowadzić to może i taki kolektor też da się podłączyć ...
dlaczego mamy je łączyć...?
może lepiej wybudować jeden odpowiednio duży w połaci dachu lub jako część elewacji ...

kolektor1
14-06-2012, 07:56
kanały do WM da sie po domu rozprowadzić to może i taki kolektor też da się podłączyć ...

Co się nie da, wszystko się da, tylko jak to zrobić w domu już istniejącym. Jakoś nie bardzo to sobie wyobrażam. Czyli ciężar kosztów przenosimy w budowę kanałów i wymiany.

może lepiej wybudować jeden odpowiednio duży w połaci dachu lub jako część elewacji ...W budynku już istniejącym? A w nowobudowanym takie kolektory będą na zamówienie ze względu na różny rozstaw krokwi i szyby będziesz hartował też tylko pod zamówienie a koszt tego to 3X cieczowy.
Pozdrawiam.
Witold

jasiek71
14-06-2012, 21:05
Co się nie da, wszystko się da, tylko jak to zrobić w domu już istniejącym. Jakoś nie bardzo to sobie wyobrażam. Czyli ciężar kosztów przenosimy w budowę kanałów i wymiany.W budynku już istniejącym? A w nowobudowanym takie kolektory będą na zamówienie ze względu na różny rozstaw krokwi i szyby będziesz hartował też tylko pod zamówienie a koszt tego to 3X cieczowy.
Pozdrawiam.
Witold
no tak ...
jak coś jest proste i działa to trzeba skomplikować ;)

tak swoją drogą ...
kto jak kto, ale Ty pytasz jak zbudować system modułów łączonych w jeden większy...
przecież taki panel nie ma nic w środku, wystarczy tylko system zaślepek i przepustów
wszystko razem spinane przez kanały zbiorcze powietrza wlatującego i wylatującego

yaiba83
14-06-2012, 22:34
Nie bardzo wyobrażam sobie tym grzać wodę. Glikol, małe rurki, ciecz krąży stosunkowo cicho. Przy powietrznym głośniej, fi też musi być większe. Pytanie jak sterować przepływem powietrza tak by ciepło zdążyło się oddać przez wężownicę.

Suma summarum kolektory powietrzne nie są wcale takie proste jak to się wydaj. Sama budowa kolektora zgodzę się, ale reszta to masakra. Jeszcze raz piszę, gdyby było cacy Viessmanny, Hewalexy i wszystkie inne by już dawno to ludziom wciskali. A prawda jest taka, że praktycznie żaden producent kolektorów słonecznych nie produkuje glikolu tylko sprzedaje produkty konkurencyjne, więc jaki w tym zarobek?
Gdyby powietrzne były cacy to cieczowe by zostały porzucone, co by klienci gitary z problemami nie zawracali. Nie producent zarabia na serwisie, tylko lokalni rzeźbiarze...

jasiek71
14-06-2012, 22:42
Nie bardzo wyobrażam sobie tym grzać wodę. Glikol, małe rurki, ciecz krąży stosunkowo cicho. Przy powietrznym głośniej, fi też musi być większe. Pytanie jak sterować przepływem powietrza tak by ciepło zdążyło się oddać przez wężownicę.



mówi ci coś "jaśkowy solar" ...;)

jasiek71
14-06-2012, 22:46
Gdyby powietrzne były cacy to cieczowe by zostały porzucone
inny układ potrzebujesz do przygotowywania CWU...
a zupełnie inny do wspomagania ogrzewania ...( tutaj CWU jest tak przy okazji ;) )

yaiba83
15-06-2012, 06:54
Ja mam swoje kolektory cieczowe. Niech będą wg was skomplikowane w budowie. Czy nie uważacie, że zamiast glikolu (który kosztuje z 200zł), który trzeba wymieniać co 5 lat nie lepiej byłoby zamontować zamiast pompki wentylator i tylko tłoczyć powietrze.
Przecież powietrze w instalacji by się pięknie nagrzewało od słońca, więc po co ten nieszczęsny glikol?

kolektor1
15-06-2012, 07:42
no tak ...
jak coś jest proste i działa to trzeba skomplikować ;)

Witam.
Jasiek, nawet nie wiesz z iloma prostymi projektami mam do czynienia, które w konsekwencji nie są później do realizacji. Teoretycznie to wszystko łatwo wygląda. Co innego wykonać prototyp , co innego powielić go w produkcji. Przykład pierwszy z brzegu. Wykałaczka, nic prostszego a spróbuj ją wykonać, i jeszcze żeby była odpowiednia.
To wcale nie znaczy, że wykonanie kolektora powietrznego graniczy z cudem. Wręcz odwrotnie. Natomiast ze względu na jego specyfikę, możliwości jego wykorzystania są mocno ograniczone. Masz przecież kolektor, spróbuj wspomagać ogrzewanie.
Natomiast ja jestem tego zdania, że to co jest skomplikowane to trzeba uprościć, czego wyraz daję w instalacjach.


mówi ci coś "jaśkowy solar" ... Przyznam się szczerze, że jakoś do tej pory nie chciałeś się z nami podzielić fotkami a więc nie!
Pozdrawiam.
Witold

jasiek71
15-06-2012, 13:34
Przyznam się szczerze, że jakoś do tej pory nie chciałeś się z nami podzielić fotkami a więc nie!
Pozdrawiam.
Witold
coś słabo śledzisz FM...
założyłem nawet taki temat "jaśkowe wynalazki"...
na pierwszej stronie masz jak byk fotki...;)

kolektor1
15-06-2012, 14:32
coś słabo śledzisz FM...


Rzuć linkiem.

jasiek71
15-06-2012, 18:16
mówisz, masz...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203309-ja%C5%9Bkowe-quot-wynalazki-quot&highlight=ja%C5%9Bkowe+wynalazki

yaiba83
16-06-2012, 11:41
Do jakiej max temperatury ci to podgrzewa?

jasiek71
16-06-2012, 19:29
Do jakiej max temperatury ci to podgrzewa?

ponad 50*
zdarzało się kolo 60*
ale mam założony ogranicznik który wyłącza układ po osiągnięciu 48* w zbiorniku od solara...

yaiba83
17-06-2012, 08:50
Ja mam kolektor cieczowy i zamiast go wyłączać (nie gotować glikolu) zamontowałem na wyjściu zawór 3D i tam mam ustawioną stałą temperaturę jaka idzie na krany. W bezchmurny dzień normą są temperatury rzędu 70*C przy normalnym użytkowaniu wtedy z 300l robi się więcej. Ale mniejsza o to. Ważne że jesteś zadowolony i spełnia to twoje oczekiwania/założenia.

zyga222
02-07-2012, 02:50
no tak, ale czy ktoś posiada takie kolektory powietrzne a nie cieczowe i może się wypowiedzieć na ich temat

niktspecjalny
02-07-2012, 06:24
Ja mam kolektor cieczowy i zamiast go wyłączać (nie gotować glikolu) zamontowałem na wyjściu zawór 3D i tam mam ustawioną stałą temperaturę jaka idzie na krany. W bezchmurny dzień normą są temperatury rzędu 70*C przy normalnym użytkowaniu wtedy z 300l robi się więcej.

To tobie się glikol gotuje ???:(.Sorki z kranów woda leje ci się non stop ???:(W bezchmurny dzień osiągasz temp 70 stC???:(
Weź to szybko wyjaśnij by nie zaśmiecać topiku autora ,który nota bene pyta o co innego.

niktspecjalny
02-07-2012, 06:31
Przepraszam ale co autor chce grzać tymi kolektorami np w lecie???

jasiek71
02-07-2012, 08:10
Przepraszam ale co autor chce grzać tymi kolektorami np w lecie???

np. wodę ...;)

yaiba83
02-07-2012, 08:31
To tobie się glikol gotuje ???:(.Sorki z kranów woda leje ci się non stop ???:(W bezchmurny dzień osiągasz temp 70 stC???:(
Weź to szybko wyjaśnij by nie zaśmiecać topiku autora ,który nota bene pyta o co innego.

O co mi chodzi?
Wyobrażasz sobie sytuację, gdzie twoje dziecko odkręca kurek z wodą przekręcony w stronę czerwonej kropeczki a tam z kranu 75*C?
Aby się przed tym zabezpieczyć są 3 możliwości:
* mieć duży i stały pobór wody (lub spuścić nadmiar ciepłej wody)
* zastosować na wyjściu ze zbiornika zawór mieszający i nie martwić się ile jest tam jest stopni
* można w niektórych sterownikach (chyba nawet w większości) ustawić temperaturę graniczną dla wody w zbiorniku. Ustawiasz 60*C i jak taką temperaturę osiągnie zbiornik sterownik solarny wyłącza pompkę. Jak robiłem u siebie testy, po wyłączeniu pompki w piękny słoneczny dzień (a tylko w taki szybko uzyskasz te 60*C) przekroczenie temperatury glikolu ponad 100*C to jest kwestia kilku/kilkunastu minut i wtedy niestety glikol się gotuje uniemożliwiając pracę pompce solarnej (pompka kręci, przepływ minimalny lub brak)

adam_mk
02-07-2012, 08:34
Zauważcie, jak budowane są domy.
Jak ktoś nastawia się na kocioł stałopalny - to buduje w domu KOTŁOWNIĘ.
Jak ktoś zakłada sobie kocioł gazowy - to kotłownia ma wielkość sporej szafy, albo wogóle jej nie ma...

Dom do wsparcia solarnego to sobie trzeba zbudować.
Wtedy wszystko jest tak proste jak te solary powietrzne.
Opowiadanie o braku możliwości wstawienia takiego solara wszędzie zawiera błąd w założeniach.
Dowód?
Czy da się wszędzie wstawić kocioł stałopalny z buforem?

Adam M.

yaiba83
02-07-2012, 08:36
Tak swoją drogą ostatnio zauważyłem dość ciekawe zjawisko. Osobiście użytkuję 3 kolektory płaskie Hewalexa i zbiornik 300L. Jestem z tego bardzo zadowolony jak i z temperatur na nim osiąganych.
Natomiast zauważyłem 2 obozy ludzi posiadających kolektory próżniowe. Jeden, który wmawia mi, że płaskie nie mają prawa działać i moje temperatury są z kosmosu i w ogóle zwymyślone. Drugi obóz ludzi ciężko zdziwionych, że takie temperatury się osiąga.

niktspecjalny
02-07-2012, 08:42
Czekaj.Powoli.Sytuacji sobie nie wyobrażam bo jeżeli w słoneczny dzień woda ZCWU dogrzeje mi się do 60 stC,to wiem ,że jeśli nikt z niej nie skorzysta,350 l o temp.60stC pozostanie na następny dzień.Nie mam małych dzieci i cała rodzina wie co znaczy pomieszać sobie wodę do kąpania,mycia itp.W prysznicu też mi to nie grozi ponieważ na baterii mam ustawioną temp.w jakiej lubię brać prysznic.Jeśli w następny słoneczny dzień także nikt nie skorzysta itp. to zawór bezpieczeństwa spompuje wodę do kanalizy.Boli mnie to bardzo ale tych sytuacji na szczęście nie mam.Glikol jeszcze mi się nie zagotował a po ustawieniach Witolda solarki hulają jak tra la lala.Zresztą traci po zagotowaniu swoje wartości ale to już inny temat.

niktspecjalny
02-07-2012, 08:45
np. wodę ...;)

np.jak??? ;)

yaiba83
02-07-2012, 10:06
Czekaj.Powoli.Sytuacji sobie nie wyobrażam bo jeżeli w słoneczny dzień woda ZCWU dogrzeje mi się do 60 stC,to wiem ,że jeśli nikt z niej nie skorzysta,350 l o temp.60stC pozostanie na następny dzień.Nie mam małych dzieci i cała rodzina wie co znaczy pomieszać sobie wodę do kąpania,mycia itp.W prysznicu też mi to nie grozi ponieważ na baterii mam ustawioną temp.w jakiej lubię brać prysznic.Jeśli w następny słoneczny dzień także nikt nie skorzysta itp. to zawór bezpieczeństwa spompuje wodę do kanalizy.Boli mnie to bardzo ale tych sytuacji na szczęście nie mam.Glikol jeszcze mi się nie zagotował a po ustawieniach Witolda solarki hulają jak tra la lala.Zresztą traci po zagotowaniu swoje wartości ale to już inny temat.

No to mamy 4 rozwiązanie. Tak na oko to ile tej wody jest w takiej sytuacji wylewane do kanalizy?

Mi jeszcze też glikol się nie gotował poza jednym przypadkiem kiedy ojciec przypadkowo wyłączył solar na cały dzień. Ale mimo to wszystko działa.

niktspecjalny
02-07-2012, 15:30
Nie wiem ponieważ nie miałem takiego zaszczytu i myślę ,że przy "bezpiecznych instalacjach solarowych" takie zakłócenia nie mają miejsca.:)

yaiba83
03-07-2012, 06:41
Jak już sobie omówiliśmy nasze instalacje to może teraz przejdźmy do powietrznych :)

zyga222
03-07-2012, 17:36
chyba nikt takich powietrznych nie posiada

jasiek71
03-07-2012, 19:10
chyba nikt takich powietrznych nie posiada

bo taki pojedynczy panel z wiatraczkiem to jest zabawka ...

yaiba83
04-07-2012, 08:18
Naprawdę ciężko spotkać w naszym kraju instalacje solarne oparte o kolektory powietrzne. Ja jak szukałem informacji na ten temat to znalazłem filmiki gdzie tymi kolektorami dogrzewali przyczepy kempingowe.

zyga222
11-07-2012, 18:38
tak myślałem, ja widziałem niemieckie połączone kilka razem które dogrzewały hale i w UK innego producenta które dogrzewały dom, nie chce podawać nazw ale można je znaleźć w wyszukiwarce

magraf
18-09-2012, 20:56
Witam,

Zrobiłem w 2009 roku próżniowy powietrzny kolektor. W słoneczny lutowy dzień podczas rąbania drewienek na rozpałkę do kominka pomyślałem dlaczego by nie wykorzystać słońca do ogrzania domu. Zrobiłem kilka prototypów aż otrzymałem najbardziej efektywny. Kolektor został opatentowany, wystawiaony na targach gdzie zdobył srebrny medal. Wszystkie szczegóły zostały dopracowane aby wdrożyć go do produkcji masowej lecz ze względu na brak środków finansowych plan legł w gruzach.
Muszę jedna przyznać, że wyniki jakie prezentuje to urządzenie naprawde są zaskakujące. Kolektor został sprawdzany przez cały rok wraz z automatycznym zapisem tempratur oraz w poczatkowym okresie natężenia promieniowania słonecznego ( czujnik nieprawidłowo sie podłączył i ...po czujniku ).
Dla przykładu w słoneczny dzień lutego temperatura na wyjściu z kolektora wynosiła 60stC przy przepływie powietrza 150m3/h i temperaturze wlotowej -5stC. Najsłabszym pod względnem pracy były miesiące listopad i grudzień w których przyrost temperatury nie był wielki.

Kolektor składał się z 20 rur prozniowych. Rozdzielacz został wykonany z dwóch ocynkowanych rur spiro pomiędzy którymi była wełna jak izolacja. Wewnątrz każdej rury próżniowej znajduje się rura aluminiowa dostarczająca chłodne (zewnętrzne) powietrze aż na sam spód rury próżniowej. Powietrze wypływające z rury aluminiowej obmywa wewnętrzną rure próżniową jednocześnie się ogrzewając i biegnie do rozdzielacza z którego dalej przesyłane jest do anemostatu.
Wentylator należy zastosować na wlocie do kolektora, początkowo robiłem testy na małym wentylatorze około 16W o małym sprężu i nawet na takim kolektor pracował świetnie.
Kolektor można wykonać dysponując małym warsztacikiem z podstawowymi narzędziami. Jest naprawdę prosty a jednocześnie skuteczny. Wszystkie elementy są do kupienia w kraju a podliczając koszty elementów kolektor powietrzny będzie o połowę tańszy w porównaniu z wodnymi.
Jak ktoś chciałby zrobić coś podobnego to proszę o pytania w miarę możliwości postaram się pomóc.

Dodatkowo nie ma problemu w przypadku zaniku zasilania, gdyż maksymalna temperatura jaką odczytałem na zewnętrznej obudowie rozdzielacza wynosiła 80stC, podczas gdy wewnątrz rury prózniowej dochodziła z tego co pamiętam do ponad 280stC.

Do tego miejsca wszystko jest dobrze lecz... Podczas słonecznego zimowego dnia ogólnie jest ciepło, duża częśc energii przenika przez okna i mamy w domu "ciepło".
Obecnie zastanawiam się nad jakimś akumulatorem ciepła, który gromadziłby ciepło w ciągu dnia a wieczorem oddawał go do przepływającego powietrza. Może ma ktoś ciekawy pomysł?.
Chciałbym ten akumulator umieścić na jednej konstrukcji z kolektorem, odizolować go od otoczenia a całość umieścić na dachu. Pytanie też jest jakie obciążenie wytrzyma dach chociaż mam nadzieję , że znajdę to w planie budowlanym.
Poniżej umieszczam fotki kolektora.

nydar
18-09-2012, 22:34
Najkorzystniejszy wskaźnik cena-efektywność ma woda.Przy praktycznie zerowej cenie dużo energii można zakumulować.Zostaje jedynie koszt zaizolowanego naczynia na tę wodę.
Wydaje mi się,że przeszacowałeś ilość energii jaką z tego kolektora otrzymałeś w lutym.Ilość i temp.powietrza jaką podałeś świadczy ,że twój kolektor wygenerował przeszło 3kWh energii cieplnej /h.Podczas,gdy w lutym max.promieniowanie słońca to ok.300W/h.

jasiek71
19-09-2012, 07:34
Dla przykładu w słoneczny dzień lutego temperatura na wyjściu z kolektora wynosiła 60stC przy przepływie powietrza 150m3/h i temperaturze wlotowej -5stC.Najsłabszym pod względnem pracy były miesiące listopad i grudzień w których przyrost temperatury nie był wielki.



tutaj to pojechałeś ...;)

KrzysztofLis2
19-09-2012, 07:59
Podczas,gdy w lutym max.promieniowanie słońca to ok.300W/h.
Maksimum promieniowania słońca padającego prostopadle przy czystym niebie to 1 000 W/m2.

magraf
19-09-2012, 08:00
Hej Wszystkim,

Hehehe :)
Poniżej wstawiam wykresy z dnia 22.02.2010
Dane są inne niż te powyżej ale oceńcie sami te wyniki
pzdr

nydar
19-09-2012, 13:58
To już trochę inaczej wygląda,ale brakuje jeszcze jednego .Ilości kg.powietrza/h i to nie przeczytane z tabliczki znamionowej wentylatora a faktycznie przechodzącej przez układ kolektora.

nydar
19-09-2012, 14:03
Maksimum promieniowania słońca padającego prostopadle przy czystym niebie to 1 000 W/m2.

Czyli to co wyszukałem w bazie danych ze stacji meteo-koniec lutego max.300W/m2/h (najwięcej w lutym) to nieprawda? Rozumiem,że mówimy o tym co dociera do powierzchni kolektora.

jasiek71
19-09-2012, 19:03
Hej Wszystkim,

Hehehe :)
Poniżej wstawiam wykresy z dnia 22.02.2010
Dane są inne niż te powyżej ale oceńcie sami te wyniki
pzdr

do takich "wyczynów" to wystarczy blaszany dach skierowany do południa ...;)

yaiba83
19-09-2012, 19:31
do takich "wyczynów" to wystarczy blaszany dach skierowany do południa ...;)

I twierdzisz, że dach bezstratnie odda do budynku?

magraf
19-09-2012, 19:34
do takich "wyczynów" to wystarczy blaszany dach skierowany do południa ...;)

Jasne , że dach wystarczy najlepszym będzie wysokowydajny dach obrotowy :)
pzdr

jasiek71
19-09-2012, 19:35
I twierdzisz, że dach bezstratnie odda do budynku?

dach jako kolektor ...;)

jasiek71
19-09-2012, 19:37
Jasne , że dach wystarczy najlepszym będzie wysokowydajny dach obrotowy :)
pzdr

zdziwiłbyś się ...;)

magraf
19-09-2012, 19:41
zdziwiłbyś się ...;)

Napisałem, że wystarczy nie neguję tego
pzdr

jasiek71
19-09-2012, 19:50
Napisałem, że wystarczy nie neguję tego
pzdr

w takim razie po co to komplikować ???

KrzysztofLis2
20-09-2012, 07:11
Czyli to co wyszukałem w bazie danych ze stacji meteo-koniec lutego max.300W/m2/h (najwięcej w lutym) to nieprawda? Rozumiem,że mówimy o tym co dociera do powierzchni kolektora.
Dane meteo są uśrednione dla realnych warunków atmosferycznych na przestrzeni 20 lat. Wpływ ma też kąt nachylenia czujnika, bo w danych ze stacji meteo najczęściej jest kilka pomiarów (płasko, pionowo, 30, 45, 60).

To, co ja podałem (1 kW/m2) to natężenie promieniowania słonecznego do powierzchni prostopadłej do promieni gdy nie ma chmur. Jedno drugiemu nie przeczy.

nydar
20-09-2012, 17:27
Pogoda w tym nasłonecznienie on-line. www.torun.webd.pl/pogoda.html .
Historia w tym nasłonecznienia. www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po .
Może się przydać przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w kolektor słoneczny.Jaki i za jakie pieniądze.

kurdel
20-09-2012, 21:49
www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po .

Tu jest chyba coś nie tak. Na wykresie miesięcznym caluśki styczeń i kawał lutego 2011 poza trzema dniami nasłonecznienie poniżej 60W/m2. Toż to egipskie ciemności musiały być, bo nawet kompletnie zachmurzone niebo daje w okolicach 100W/m2. Uszkodzony/zaśnieżony czujnik?

nydar
21-09-2012, 06:09
To nie jest uszkodzony czujnik.To jest nasz Polska zima i taka jest szansa wykorzystania słońca do grzewczych celów w tym okresie.Sprawdź dwa parametry jednocześnie.Temperaturę i nasłonecznienie.Zauważysz wtedy,że jak jest spory minus,to jest słonecznie.Jak cieplej to pochmurno.I wtedy gdy jest słonecznie to na kolektorach na ogół leży szadź.Wykorzystanie ciepła słonecznego od października do marca to totalna bzdura jest.Przynajmniej w Polsce.

yaiba83
21-09-2012, 13:44
To nie jest uszkodzony czujnik.To jest nasz Polska zima i taka jest szansa wykorzystania słońca do grzewczych celów w tym okresie.Sprawdź dwa parametry jednocześnie.Temperaturę i nasłonecznienie.Zauważysz wtedy,że jak jest spory minus,to jest słonecznie.Jak cieplej to pochmurno.I wtedy gdy jest słonecznie to na kolektorach na ogół leży szadź.Wykorzystanie ciepła słonecznego od października do marca to totalna bzdura jest.Przynajmniej w Polsce.

Dlatego zamontowałem kolektory płaskie i nie żałuję wyboru.

mydlo
30-04-2014, 22:37
Witam. Nie chce zamieszczać nowego tematu o kolektorach powietrznych gdyż jest ich dość sporo. Za dwa lata zamierzam rozpocząć budowę własnego domu i czas który mi został spędzam nad szukaniem odpowiednich dla mnie rozwiązań. Dom będzie miał 460m2 z racji tego że będzie to mały pensjonat na 5 pokoi projektowany na max 20 osób. Jednym z głównych kosztów będzie otrzymanie dużej ilości C.W.U. dla gości. Posiadam dach z nachyleniem 52 stopnie na południe więc prawie idealnie by zamontować kolektory słoneczne cieczowe. Mają jednak one swoją wadę mianowicie nie opłaca się ich przewymiarować ze względu na problem z nadmiarem mocy w ciągu lata oraz ze względu że dobrej jakości kolektory cieczowe mają wysoką cenę (muszą być wykonane z miedzi). W wyniku czego w okresie wiosennym i jesiennym gdy słońca jest mniej nie są one w stanie dostarczyć potrzebnej ilości ciepła. Tutaj narodziła się myśl żeby wykonać samodzielnie kolektory powietrzne (posiadam zaplecze warsztatowe, giętarki, spawanie aluminium jak również dość sporą ilość potrzebnych materiałów) tak więc jestem w stanie wykonać bardzo precyzyjnie dobrej jakości kolektor o powierzchni 2m2 w cenie około 750zł wliczając w to profesjonalne malowanie absorbera czarnym matem w technice proszkowej.
Otrzymane ciepłe powietrze tłoczyć do wymiennika ciepła powietrze woda znajdującego się przy buforze ciepła w piwnicy poprzez kanały wentylacyjne. Planowałbym dużą ilość takich kolektorów maksymalnie mogę zmieścić dwa zestawy o wymiarach 5mx6m. W ciągu lata przy znacznym nadmiarze ciepła wystarczyłoby zamontowanie czujnika który po osiągnięciu zadanej temperatury otworzy klapy i i pozwoli się kolektorom przewentylować grawitacyjnie ten sam układ może również służyć by okresowo pozbyć się wilgoci gdyby się pojawiła. Będzie też potrzebny układ który będzie płynie regulował pracę wentylatora by otrzymać największą sprawność oparty na odczytach temperatur z kolektora i bufora. Kolektor osiąga największą sprawność przy dużym przepływie powietrza lecz tym samym mniejszą temperaturę na wyjściu która jest potrzebna by doszło do wymiany ciepła więc wraz ze wzrostem temperatury wody w buforze prędkość wentylatora musi być stopniowo obniżana by zachować różnicę temperatur. Sprawnością wymiennika się nie przejmuje gdyż kolektor jest na tyle tani że można ich zamontować więcej. Do zasilania wentylatorów można zastosować dodatkowe panele fotowoltaniczne. Niewątpliwą zaletą jest brak płynu solarnego oraz mała bezwładność cieplna układu układ zareaguje prędzej podczas gdy słońce będzie wychodzić zza chmur na krótkie chwile. Nie wykonywałem jeszcze obliczeń, posta publikuję tylko jako koncepcja i oddaję ją pod krytykę, na pewno jest coś o czym nie wiem lub zapomniałem.

RAPczyn
01-05-2014, 07:58
mydlo - pisząc kolokwialnie - nie używałbym szkła do podcierania ...
Znalazłem wykres porównujący sprawności różnych rozwiązań (źródło: http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i6/i7/i4/r1674/NeupauerK_AnalizaSprawnosci.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsuw.biblos.pk.edu. pl%2Fresources%2Fi1%2Fi6%2Fi7%2Fi4%2Fr1674%2FNeupa uerK_AnalizaSprawnosci.pdf))
257422

Z wykresu wynika, że w bardzo dobry słonecznie dzień z 2 pól o łącznej powierzchni 60m2 uzyskasz moc ... 60m2 x 800W/m2 x 30% = 14,4kW.
W takich samych warunkach, to samo można uzyskać z ~27m2 kolektora próżniowo rurowego CPC.

Rurociąg między polem kolektorów powietrznych a wymiennikiem ciepła (pytanie jakim?) to ~DN 250 + izolacja 100mm.
Przy kolektorach cieczowych masz dwie rury Cu 22mm + izolacja ~40mm.

"Problem" nadmiaru mocy latem został rozwiązany np. w 2004 roku technologią AquaSystem ... zastosowano czystą wodę do napełnienia instalacji kolektorów słonecznych.

Za wilgotność w budynku odpowiedzialna jest instalacja wentylacji, która moim zdaniem powinna być mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Osobiście "poszedłbym" w:
- 21m2 kolektora próżniowo rurowego CPC dla ciepłej wody użytkowej, reszta dachu fotowoltaika

albo

- 40m2 kolektora próżniowo rurowego CPC dla ciepłej wody użytkowej i częściowego ogrzewania, reszta dachu fotowoltaika.

mydlo
01-05-2014, 10:00
Chodzilo mi o wilgotnosc w kolektorze.

kolektor1
01-05-2014, 21:03
"Problem" nadmiaru mocy latem został rozwiązany np. w 2004 roku technologią AquaSystem ... zastosowano czystą wodę do napełnienia instalacji kolektorów słonecznych.


Jeszcze lepiej nadmiar załatwia system drain back: http://www.słoneczny.com.pl/aqua.php

RAPczyn
02-05-2014, 08:59
Zdania są podzielone ;-)

rwxw
02-05-2014, 18:44
jestem w stanie wykonać bardzo precyzyjnie dobrej jakości kolektor o powierzchni 2m2 w cenie około 750zł ....maksymalnie mogę zmieścić dwa zestawy o wymiarach 5mx6m.
2m2 Twojej produkcji w cenie 750zł + kupa roboty + ryzyko, że popełnisz jakieś błędy które spowodują, że będzie to średnio działać to żadna rewelacja i na Twoim miejscu wybrałbym raczej jakieś rozwiązania fabryczne. Jeśli chcesz założyć solary na powierzchni około 60m2, to zastanów się nad systemem mieszanym z kolektorami wodnymi i fotowoltaiką, np. kilkanaście m2 kolektora płaskiego, a resztę fotowoltaiki. Dlaczego płaskiego ? Na forum były publikowane testy płaskich i rurowych, i z 1 wydanej złotówki płaskie zdecydowanie lepiej się sprawdzały. Sama fotowoltaika na takie powierzchni będzie mogła mieć koło 9kWp, a z tego możesz wygenerować sporo prądu (w słoneczny kwietniowy dzień ponad 50kWh, czyli podgrzać od 10* do 60* około 1m3 wody, a to dosyć sporo). Prąd możesz wykorzystać nie tylko dla cwu, ale też dla klimatyzacji, czy innych zastosowań. Cwu możesz grzać albo grzałką, albo pompą ciepła zasilaną prądem z fotowoltaiki jeśli chcesz mieć więcej darmowego ciepła. Nie da się przewymiarować fotowoltaiki, bo nadmiar prądu możesz ewentualnie sprzedać. Średnio 9kWp wygeneruje koło 30kWh prądu dziennie od kwietnia do września, średnio, czyli wliczając w to dni pochmurne. Policz sobie ewentualne uzyski na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=europe

marcinbbb
02-05-2014, 21:37
rwxw - z 60m2 można zrobić coś lepszego niż PV i solary, jednak kluczowym pytaniem jest ile kolega ma "wolnych środków" jeśli 100,000 PLN szedł bym w PV i CO i CWU robił z nich (PC) , jednak jeśli do dyspozycji jest 30k PLN szedł bym w kolektory. Zużycie w pensjonacie będzie ogromne w szczycie (20 osób każda MINIMUM 25l ciepłej wody 20 * 25 = 500l gorącej wody dziennie. Po sezonie PV i kolektory pozwolą na podgrzanie bufora ( no właśnie o jakiej pojemności 2-4m3) do 20-40 stopni damy radę z tym żyć jeśli podłogówka będzie chodziła 24/7 i utrzyma temperaturę pokojową. Później musimy zapewnić cwu dla pensjonariuszy podobnie jak PV to i kolektory nie zapewnią prądu w nocy więc do zestawu podłączył bym jakiś wiatrak 1-3kW jednak on też swoje kosztuje. Więc mimo wszystko wybrał bym kolektory + wiatrak pomijając PV oczywiście jeśli miałbym jakieś 50k PLN wolnych 10k PLN wiatrak 3kW podłączony jako on grid reszta kolektory nawet te oparte na aluminium. Mówię tylko o fabrycznym sprzęcie bez samodzielnej kombinatoryki.

mydlo
02-05-2014, 21:49
Nie upieram się przy 60m2 to są możliwości mojego dachu plus ewentualnie jeszcze jeden zestaw 2mx3m pomiędzy kominami. Co do kolektorów własnej roboty to mnie przekonaliście gra nie warta zachodu.

kolektor1
03-05-2014, 22:42
Zdania są podzielone ;-)
Nasze zdania, a innych?