PDA

Zobacz pełną wersję : Co posadzić z przodu domu?



net_ka
06-06-2012, 12:32
Chciałabym prosić osoby znające się na rzeczy o pomoc. Mieszkamy już 3 lata a z przodu domu jeszcze nic nie posadziliśmy. Robiliśmy kostkę, potem dorobiliśmy wiatę i chyba przyszedł najwyższy czas na obsadzenie frontu domu, bo jest najzwyczjaniej na świecie nudno. Największy mój problem jest taki, że się na tym kompletnie nie znam, do tego oboje pracujemy i nie wiem jakie rośliny wybrać, żeby same rosły:)). Szczerze mówiąc jałówców i wszędobylskich tawul mam trochę dość, bo widzę je na każdym rondzie :)). Jak widać na mizernie wykonanym przez mnie schemacie mam tuje,no , ale to właśnie wynik mojej niewiedzy a i dowód na to, że czas oddać obsadzenie ogrodu w inne, sprawniejsze, ręce.

Mieszkam na Podbeskidziu, gleba raczej gliniasta (choć nawoziliśmy też czarnej), jest wietrznie (choć z przodu domu nie jest jeszcze tak źle), no i śnieżnie. Dodam, że posadziliśmy już dwa razy jodłę (z tyłu) i nie chce rosnąć, tzn. może i by chciała, ale nie może. Na skarpie tarasu dobrze rosną jałowce i tawule :), irgi i inne skalniaki.

Mam nadzieję, że na rysunku wszystko widać (przepraszam, ale nie umiem zrobić takiego ładnego planu). Chodzi mi o te wykratkowane miejsca. Co możnaby posadzić, żeby było ładnie, elegancko i kolorowo w zimie a na jesień trochę czerwieni ? Aha, dom jest w kolorze jasny beż z miedzianą dachówką, taki modern classic).

1/ od lewej - to niewielki trapez (musieliśmy dorobić trochę kostki i wyszło jak wyszło) od strony sąsiadki, która ma posadzone tuje. Nie mam jakiegoś silnego parcia na to, żeby się z tej strony szczególnie zasłaniać, więc myślałam o jakiejś ladnej kompozycji krzewów? Tylko jest to strona pół-pd (o ile taka strona w ogóle istnieje:)), więc słońce jest tam do ok. 13.00 i po 19.00 (w lecie)

2/ to prostokąt z przodu domu, obejmujący wjazd (może wzdłuż jakieś ładne drzewa, tylko co z odśnieżaniem ?). Zasłaniać się też tutaj nie muszę, bo jest od drogi, ale trochę intymności nie zaszkodzi. W tym miejscu jest widoczny spad w kierunku południa (tuż po powodzi z 2010r. podnosiliśmy wjazd, żeby się woda nam nie dostała do domu). Słońce jest tutaj do godz. 14-16.00 a przy tujach praktycznie do wieczora, bo to już zachód.



http://www.empikfoto.pl/albumy32/348761/645864/previews/50757177_ogr (http://www.empikfoto.pl/index.php?m=foto_hot&foto_id=50757177&filename=ogr)

Będę wdzięczna za jakieś rady.

Elfir
06-06-2012, 14:13
może jakiś skrót do wejścia od furtki?
http://images39.fotosik.pl/1569/bc5f99b1ac4a6f55.jpg

Tworzysz wówczas trójkątną rabatę przy wejściu, którą można obsadzić czymś wyższym (np. cyprysik nutkajski "Pendula') i niskimi, kwitnącymi krzewami (np. róże) lub trawami ozdobnymi. Aby podkreślić dominującą rolę rabaty, możesz otoczyć ją murkami i podwyższyć np. o 50 cm. Wówczas z murków mogą spływać kaskady roślin.

Rabatę w kształcie trapezu pod ogrodzeniem można obsadzić wyższymi drzewami, np. klonami. Pod nimi, w półcieniu hortensje wiechowate lub różaneczniki czy inne znoszące półcień krzewy ozdobne.
Białe hortensje ładnie komponują się z czerwonolistnymi, karłowymi krzewuszkami na pierwszym planie i biało-paskowanymi miskantami. Do tego cyprysik groszkowy Filifera Nana albo połacie świerka "Formanek"

Przy bramie trzy wysokie świerki serbskie.

net_ka
06-06-2012, 14:56
Elfir, wielkie dzięki za pojawienie się. Tak na szybko tylko napiszę, że skrót nie wchodzi w grę. Musi zostać tak jak jest.
Prawa strona mi się podoba, przeanalizuję sobie te roślinki przez weekend.

Lewa, jednak teraz to widzę, chyba powinna być bardziej obfita w rośliny. Rabaty zaraz przy wejściu nie widzę, bo tam najbardziej widoczny jest spad. Zresztą porobię zdjęcia i wstawię.

net_ka
10-09-2012, 13:51
Ku mojemu zaskoczeniu mąż w sobotę pojechał po ziemię a przyjechał z klonem Crimson Sentry. Nie będąc pewną ile drzewek na takiej małej powierzchni posadzić, wsadziliśmy go na środku, nieznacznie przesuwając się ku sąsiadce. I teraz mam zagwostkę, bo nie wiem jak te hortensje lub różaneczniki wsadzić i ile ich powinno być, jeżeli w ogóle...

Elfir
10-09-2012, 19:29
Crimson Sentry jest bardzo wąski, kolumnowy. Mozna posadzić co 2m

net_ka
11-09-2012, 07:56
Dzięki, też wczoraj doczytałam, a chciałam taki bardziej kulisty :(. Tak to posłać chłopa do szkółki, a mówiłam, żeby nic sam nie kupował....

Elfir, zostawię 1 na środku, bo gdybym posadziła 3, to boję się, że będzie przeszkadzał przy wyjeździe samochodem z wiaty.

Da się coś jeszcze posadzić koło tego klona, żeby to jakoś wyglądało?

Elfir
12-09-2012, 15:36
musiałabyś pokazać taką rabatę.
Twój rysunek byl schematyczny, bez skali, więc skad mam wiedzieć, czy coś ci się tam zmieści czy nie? Na rysunku miescily się aż trzy drzewa, a tu okazało się, że rabata jest tak mała, że ledwie jedno weszło.