PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie deski "szalunkowo-uniwersalne" ?



grzeniu666
07-06-2012, 20:08
Poradźcie jakie grube deski zamówić na deskowanie stropu i do dalszego użycie na inne cele?

Strop monolit 15 cm, 140 m2, plus podciągi, nadproża, schody dwubiegowe. Jako że później chciałbym je (część) użyć jako podłoga na strychu nieużytkowym (z 50 m2, nabite na wiązary prefabrykowane najpewniej w rozstawie 60-70cm) oraz może na zadeskowanie ścian szczytowych (9x2m, zamiast murowanych), a stempli zamówiłem chyba sporo (400 szt, zaznaczałem min. 9-10 cm grube), myślę że calowe powinny się nadać?

Ponadto z myślą o wnętrzach chciłabym spróbować nie tyknować części sufitu (taki powiedzmy industrialny styl) tylko je jakoś zabezpieczyć i zostawić surowe (czy będzie wyglądać to się okaże) więc dobrze byłoby aby sufit wyszedł poziomy pod rozszałowaniu.

Czy myślicie że zamówienie z 8 m3 calowych (plus mam już takich z odzysku ze 2 kubiki, też planuję użyć) i 2 m3 5/4 cala (grubszych na rygi np) powinno się sprawdzić, czy jakoś inaczej/mniej/więcej? Czy szerokość takich dech ma jakieś znaczenie, jest jakaś typowa?

heine84
08-06-2012, 08:58
.

grzeniu666
08-06-2012, 10:13
Szerokość nie ma znaczenia, jedynie tak jak pisałem na schody zamówiłem wymiarowe. Reszta bez znaczenia, tylko większość 4m, bo tak miałem układ pomieszczeń, to musisz wziąć pod uwage, jakie musisz mieć długości desek i takie zamówić. Może sie okazać że niepotrzebne będą Ci deski 4m tylko 5m, ale to już indywidualnie. Ilościowo to dosyć sporo 8m3. Napewno nie zabraknie :)

Czyli z tego co rozumiem, zakładając że (jak zauważyłem na fotosach) rygi idą równolegle do krótszego boku a dechy poziome do dłuższego pojedynczej płyty, długości tak dobrać aby możliwie nie łączyć i z tych puzzli zostało minimum odpadu. OK :)

Jeśli chodzi o ilości z m3 to z tego co czytam na tymże forumie to tak w prost nie wyłazi i idzie tego zaskakująco dużo, choćby tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?39390-Ile-desek-na-strop-wylewany-PILNE!!
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?176504-Szalunki-stropowe-Ile-potrzeba-drewna&p=4708531&viewfull=1#post4708531

Dzięki Ci!

Jeszcze mam jedną myśl ale do tego potrzebuję coś lepszego do rysowania jak laptop z trackpiontem, później coś wysmaruję

heine84
08-06-2012, 13:40
.

grzeniu666
11-06-2012, 20:42
Jeśli masz pomieszczenie np. 3x4m to możesz dać legary(tak u nas nazywają) po długości 3m lub 4m, a deski prostopadle do nich. Najlepiej sobie to rozrysować, policzyć, jak pójdą legary, a jak deski i zamówić bardzo zbliżone wymiary. Ja miałem pomieszczenia około 4m to zamówiłem 4m deski, może 20cm było odcinane. Im mniej odpadów tym mniej desek potrzebne :)

3x4 to rozumiem względnie nieduże... Podobne też mam, ale i sporo większe (4,5x9) i tam legary po krótszym boku - pasuje również przez estetyczny wzgląd na odcisk dechy :)

Jeszcze się zastanawiam czy, za przykałdem m.in. forumowicza Jeti, nie dać na zewnętrzną część wieńców/nadproży OSB (22mm?), tak aby nie łączyć tam dech (link do foto z galerii Jeti):
https://picasaweb.google.com/jakub.wojnarowicz/BudowaMury#5534544666447578738
Wieniec mam h=20cm i większość nadproży ~40cm (liczone łącznie z grubością stropu). Tak się składa że planuję te zewnętrzne deskowanie mocować (również) z użyciem prętów gwintowanych co 50cm które pozostawię tak zakotwione w wieńcu jako część późniejszego mocowania rusztu elewacji drewnianej (będą odpowiednio długie na zewnątrz). Jakoś by mi to myślę pasowało (pomijając pewnie parę plus kilka stówek za OSB), również dlatego że chyba ten strop będziemy w większości dziargać samodzielnie i już mam sporego stresa aby tego efektownie nie spaprać. Pozdrawiam!

Robinson74
24-02-2019, 11:34
Podepnę się pod temat "uniwersalnych" desek szalunkowych (m.in. na wieńce i stropy).
Czy stosował ktoś gładkie deski? Heblowane, strugane, jak zwał tak zwał.
Czy warto takie użyć i gdzie mógłbym je kupić?
I czy powinny być impregnowane?

kemot_p
24-02-2019, 11:44
Deski heblowane i impregnowane na szalunki? W jakim celu?

Regius
24-02-2019, 12:18
@Robinson74, czy chodzi Ci o szalunki systemowe ze sklejki (jak np. PERI), które mają specjalny film na powierzchni i które zabezpiecza się dodatkowo płynem antyadhezyjnym?

Jeśli tak, to wydaje mi się, że zależy ile roboty z żelbetami Ci jeszcze zostało. Z perspektywy czasu, gdybym miał budować jeszcze raz, to zastanawiałbym się nad takimi płytami, ale już początku budowy, żeby je wykorzystać przy ławach, trzpieniach, stropach i wieńcach (może na koniec poszły by jako deskowanie na dach). I jeśli bym kupował, to szukałbym używanych firmówek (np. PERI) w dobrym stanie (słyszałem, że to NoName, to jednorazówki).

Robinson74
24-02-2019, 23:02
Deski heblowane i impregnowane na szalunki? W jakim celu?
W celu uzyskania gładkich powierzchni, gdyż na niektórych z nich będzie nakładana hydroizolacja w określonej grobiści (2-3mm).

Robinson74
24-02-2019, 23:04
@Robinson74, czy chodzi Ci o szalunki systemowe ze sklejki (jak np. PERI), które mają specjalny film na powierzchni i które zabezpiecza się dodatkowo płynem antyadhezyjnym?Właśnie waham się między czymś takim a zwykłymi deskami.

jajmar
25-02-2019, 00:14
Właśnie waham się między czymś takim a zwykłymi deskami.

Pytanie do czego, jak do stropu to warto brać blaty, płyty ale pod warunkiem że cena rozsądna. Szalunki to 'koszt' a nie materiał, warto rozsadnie podejść co się lepiej kalkuluje.