PDA

Zobacz pełną wersję : Obciążenie świeżego stropu żelbetowego



ChłopZmazur
08-06-2012, 09:13
Po jakim czasie można murować na wylanym stropie żelbetowym. Teoretycznie po 28 dniach od wylania, w praktyce słyszę opinie, że po 2-3 tyg. Dodam że pod spodem podtrzymują go nadal stemple i jest zaszalowany.
Czy można 14 dniowy zaszalowany i ostemplowany strop obciążyć paletami cegły ?

lilly20
08-06-2012, 09:38
Budowlańcy zazyczaj wchodzą po dwóch tygodniach na strop ale w życiu bym na to nie pozwoliła. Mają czekać 3 tyg. i BASTA!!!!!!!

Aedifico
08-06-2012, 11:46
Budowlańcy zazyczaj wchodzą po dwóch tygodniach na strop ale w życiu bym na to nie pozwoliła. Mają czekać 3 tyg. i BASTA!!!!!!!

Basta jest podyktowana czymś więcej niż tylko niewiedzą? W temp. 20'C po 14 dniach będzie około 70% wytrzymałości.

ChłopZmazur
08-06-2012, 13:52
Czy belki podtrzymujące pod spodem nie zwiększają wytrzymałości?

Aedifico
08-06-2012, 15:28
Czy belki podtrzymujące pod spodem nie zwiększają wytrzymałości?

Kręgosłup nie zwiększa wytrzymałości ręki jeno zwiększa jej funkcjonalność.

Odnośnie pytanie głównego w obecnych temperaturach możesz Chłopie spokojnie obciążać, dobrze jednak aby obciążać właśnie nad belkami tudzież podciągami.

SKUT13
09-06-2012, 07:28
Budowlańcy zazyczaj wchodzą po dwóch tygodniach na strop ale w życiu bym na to nie pozwoliła. Mają czekać 3 tyg. i BASTA!!!!!!!

Jakby deweloperzy w tym tempie budowali , to na suchy chleb by nie zarobili

ChłopZmazur
09-06-2012, 12:39
Dlatego nie kupujemy pseudo-domów od deweloperów tylko sami budujemy i pilnujemy wszystkiego, co może wyjść po latach.

Aedifico
09-06-2012, 12:41
Dlatego nie kupujemy pseudo-domów od deweloperów tylko sami budujemy i pilnujemy wszystkiego, co może wyjść po latach.

Budujecie za to domy z pseudo Kierownikami Budowy bo zadajecie pytanie z II klasy technikum budowlanego.

Polecam przejrzeć literaturę np. Technologię robót betonowych a nie opierać się na opinii Basta opartej na zerowej argumentacji.

SKUT13
09-06-2012, 12:54
Dlatego nie kupujemy pseudo-domów od deweloperów tylko sami budujemy i pilnujemy wszystkiego, co może wyjść po latach.

I już po kilku latach od rozpoczęcia budowy możecie się wprowadzić. Powodzenia

Aedifico
09-06-2012, 13:08
I już po kilku latach od rozpoczęcia budowy możecie się wprowadzić. Powodzenia

Ach ten SkyTower tak szybko zbudowali a dziad się nie che zawalić.

firewall
09-06-2012, 13:25
Tylko tam beton jakby inny i nikt nie stawia tam zaraz 1 tonowych palet. A jak ktos da kilka palet nad salonem to może okazac się za mala nośnośc stropu.

Aedifico
09-06-2012, 13:32
Tylko tam beton jakby inny i nikt nie stawia tam zaraz 1 tonowych palet. A jak ktos da kilka palet nad salonem to może okazac się za mala nośnośc stropu.

Ciekawe spostrzeżenie zupełnie mijające się z prawdą. Skoro strop ma 70% wytrzymałości (czyli jeszcze go obciąży minimum 1,5 kN + 1,2 kN na m2) i jest podpartyw całości czyli nie wykazuje praktycznie żadnego wytężenia to ma się mu coś stać? Koledzy i koleżanki o czym Wy w ogóle rozmawiacie?

firewall
09-06-2012, 14:20
Z tym podparciem to bym tak nie szalał. Na FM znajdziesz stropy gdzie stemple drewniane weszly do piachu pod samym ciężarem zalewanego sbetonu. Ponadto palety to nie obciążenie ciągle. Zaryzykujesz nie widząc stropu poradę: dawaj 10 palet silki nad salonem?? A to chyba 110 kN w 10miejscach stropu?

Aedifico
09-06-2012, 14:24
Z tym podparciem to bym tak nie szalał. Na FM znajdziesz stropy gdzie stemple drewniane weszly do piachu pod samym ciężarem zalewanego sbetonu. Ponadto palety to nie obciążenie ciągle. Zaryzykujesz nie widząc stropu poradę: dawaj 10 palet silki nad salonem?? A to chyba 110 kN w 10miejscach stropu?

Kto to mówi o 10 paletach? Jak ci murarze mieli by tam się poruszać między? Jak stemple wcisnęły się w piasek to ktoś nie ma pojęcia jak się je ustawia druga rzecz raczej wypada przed stropem ułożyć podkład betonowy. Może zaraz postawimy na stropie M1A2 no albo Leo2A6 i będziemy się pytać.

BTw. nie 110 kN tylko 11...

firewall
09-06-2012, 14:44
Ponad 10ton to naprawde 110kN. Uwierz, albo policz. Nie wiem co to za materialy budowlane podajesz w poscie, ale w końcu to Ty jesteś specjalistą w dziedzinie budownictwa.

Aedifico
09-06-2012, 15:09
Ponad 10ton to naprawde 110kN. Uwierz, albo policz. Nie wiem co to za materialy budowlane podajesz w poscie, ale w końcu to Ty jesteś specjalistą w dziedzinie budownictwa.

Chyba kolega nie wie co napisał wyżej bo napisał, cytuję "110 kN w 10 miejscach stropu" a 110 KN to jest 11t a 11 tonowych palet nie nie widziałem jeszcze. Chyb,że murować z ołowiu...

PS. to nie materiały budowlane ;)

Leo 2A6

http://www.enemyforces.net/tanks/leopard_2a6.jpg

firewall
09-06-2012, 15:17
10 palet to łącznie 110kN, rozmieszczone w 10 miejscach. Już lepiej nie umiem tego wytłumaczyc. I co do tego ma 60 tonowy czołg?

Aedifico
09-06-2012, 15:25
10 palet to łącznie 110kN, rozmieszczone w 10 miejscach. Już lepiej nie umiem tego wytłumaczyc. I co do tego ma 60 tonowy czołg?

Nawet jeśli załóżmy ,że Panie kolego kondygnacja ma 60 m2 to obciążenie na nią dla stropu nie podstemplowanego to 60x2,7= 162 kN.

Zróbmy małą prymitywną symulację, wiemy,że największy wpływ na ten strop będzie miało zginanie więc policzmy sobie.

Załóżmy,że mamy strop w salonie taki 5x6m. Załóżmy do obliczeń wersje bez stempli (rozpiętosć 5,0 m) i wersję podstemplowaną (1,5m pomijamy deski).

Liczymy sobie moment: ql^2/8 gdzie l to rozpiętość. Wynik dla stropu nie podpsrtego moment wynosi 3,125q dla stropu podpsrtego stemplami wynosi 0,281q czyli 11,20 razy mniejszy moment. Czyli w teorii moglibyśmy na takim stropie w salonie ustawić 81kN bez stempli i 907 kN podstemplowane*

* z przymrużeniem oka bo to nie obliczenia uwzględniające wszystkie parametry i siły, poza tym drewniene stemple mogłyby się zmienić w zapałki.

Rage74
09-06-2012, 22:27
fajnie jest to pokazane na wykresie na stronie 3
http://www.tkproduct.com/Curing%20Concrete.PDF
beton po 7 dniach ma ok.70% swojej wytrzymałości na ściskanie.
Ale fajnie widać jak duży wpływ ma polewanie wodą na ostateczną wytrzymałość betonu. Polewanie wodą zwiększa wytrzymałość prawie dwukrotnie!

slawas86
10-06-2012, 13:35
Po jakim czasie można murować na wylanym stropie żelbetowym. Teoretycznie po 28 dniach od wylania, w praktyce słyszę opinie, że po 2-3 tyg. Dodam że pod spodem podtrzymują go nadal stemple i jest zaszalowany.
Czy można 14 dniowy zaszalowany i ostemplowany strop obciążyć paletami cegły ?

po 28 dniach możesz zabrać stemple.
Ja u siebie będę rozpoczynał prace na stropie po 2,5 tyg od zalania.

klaudiusz_x
11-06-2012, 23:42
W drodze do domu z pracy mijam pewną budowę.
Po 3 dniach od zalania stropu murarze rozpoczęli stawiać ściany na poddaszu. Tydzień po zalaniu poddasze gotowe.
To jest szybko!
Dom z jakiegoś suporexu, więsza część palet ustawiona na sropie.
70% wytrzymałości dla betonu w temp 20 stopni. Mamy tyle przez całą dobę? U mnie spada do 12, czasem mniej.

Aedifico
12-06-2012, 05:17
W drodze do domu z pracy mijam pewną budowę.
Po 3 dniach od zalania stropu murarze rozpoczęli stawiać ściany na poddaszu. Tydzień po zalaniu poddasze gotowe.
To jest szybko!
Co w tym dziwnego? Pisałem wcześniej,że podsemplowany i w szalunku strop jest minimalnie wytężony.[/quote]


70% wytrzymałości dla betonu w temp 20 stopni. Mamy tyle przez całą dobę? U mnie spada do 12, czasem mniej.

I ? Niech będzie miał 50 % to jest nadal wartość wytrzymałości betonu w stropie a nie stropu a beton nie jest wytężony prawie wcale. Jak ktoś lubi masochizm może nawet słupy rozszalowywać po 28 dniach ale dowodzi tylko ile jeszcze nie wie...

Dawid75
12-06-2012, 13:53
oficjalnie 28 dni, ja bym nie ryzykował wcześniej!

Aedifico
12-06-2012, 17:38
oficjalnie 28 dni, ja bym nie ryzykował wcześniej!
Kiepski żart kolego.

heine84
13-06-2012, 09:51
.

Xerses
14-06-2012, 07:28
Powstaje tylko jedno zasadnicze pytanie - czy zawsze teoria idzie z praktyką w parze? Rozpatrujecie tutaj jakieś wyliczenia teoretyczne, mozna nie mozna - najwazniejsze jest zdanie inwestora. To że budowlańcom się śpieszy - ich problem. Budowlaniec skończy i pójdzie gdzie indziej , a dom zostaje inwestorowi. Nie będe sie odnosił do kwestii tempa budowy domu - potem powstają tu posty typu tynk na terrivie pęka, ściany pękają itp. Co do Sky Towera - panowie - nie ta technologia, nie te materiały co do zwykłego domu. nie porównujcie bo nie ma do czego. Ja mam na stropie wylany beton mostowy - miałem dostep wiec mam - ale nie każdy ma - ale gdy hydraulicy mieli w nim coś wyciąć..... B20 to przy tym pikuś.....

Xerses
14-06-2012, 07:31
obawiam się że nie żartował ;)

Beton wylany 17dni temu.
Wczoraj rozładowanych 20 palet pustaków ceramicznych na strop. Jedna paleta około 800kg. Strop podstemplowany. Nie ma prawa się coś stać, słupki nie stoją na piachu/glinie tylko na betonie B20. Słupki co 60-80cm.

Każdy robi jak uważa. Chciałeś pomóc panom na budowie - Twoja sprawa. Ja np nie pozwoliłem budowlańcom wsadzać palet na strop - mimo że mam mocny - ponosili - nic im sie nie stało. A ja mam spokojną głowę:)

Aedifico
14-06-2012, 07:37
Powstaje tylko jedno zasadnicze pytanie - czy zawsze teoria idzie z praktyką w parze? Rozpatrujecie tutaj jakieś wyliczenia teoretyczne, mozna nie mozna - najwazniejsze jest zdanie inwestora. To że budowlańcom się śpieszy - ich problem. Budowlaniec skończy i pójdzie gdzie indziej , a dom zostaje inwestorowi. Nie będe sie odnosił do kwestii tempa budowy domu - potem powstają tu posty typu tynk na terrivie pęka, ściany pękają itp. Co do Sky Towera - panowie - nie ta technologia, nie te materiały co do zwykłego domu. nie porównujcie bo nie ma do czego. Ja mam na stropie wylany beton mostowy - miałem dostep wiec mam - ale nie każdy ma - ale gdy hydraulicy mieli w nim coś wyciąć..... B20 to przy tym pikuś.....

ja rocznie betonuje 80-100 tys. m3 betonu a Ty?

heine84
14-06-2012, 19:17
:wave:

Xerses
17-06-2012, 21:48
Xerses
Nosiłeś kiedyś bloczki betonowe/ceramiczne? Wiesz ile waży 50palet bloczków betonowych? Przenieś sobie z 20-30m bloczki? około 65t. sam zaniosłem sporo. Nie mam firmy składającej się z 8 osób, bo mnie na nia nie stać! Firma 8 osobowa wyceniła robote na 90k! Mam murarzy i pomocnika. Również z nimi u siebie pracuje jak mam czas.
Jeśli jedyne co robisz na budowie to podlewanie stropu w niedziele i "załatwianie betonu mostowego" to powodzenia i pozdrawiam. Ciekawe skąd miałeś ten beton ;) ;) :):) nic nie sugeruje ;)
Mojemu betonowi nic sie nie stało i nic nie powinno się stać. 17dni to sporo, obciążane głównie były ściany.Pozdrawiam.

Hm a no mam dostęp - pracuje w bardzo dużej firmie budowlanej :)

Xerses
17-06-2012, 21:50
ja rocznie betonuje 80-100 tys. m3 betonu a Ty?

Sporo- ale myśle że gorszy nie będe.

Aedifico
17-06-2012, 21:52
Sporo- ale myśle że gorszy nie będe.
Jak pracujesz w dużej firmie budowlenj to Twój Kierownik Budowy raczej skończył jakąś szkołę budowlaną a jak skończył to wie dokładnie po ilu dniach można jakie elementy obciążać a więc bzdur o 28 dniach na pewno by nie pisał.

julo23
18-06-2012, 21:09
Tydzień po zalaniu betonu B20 - 10 palet pustaków nad ścianą nośną z bloczków bet na szer 38cm i belką.
Strop polewany wodą, stęple na betonie B10 (wylewka w piwnicy)
http://images40.fotosik.pl/1647/012fb36d3fdb1f4a.jpg

Dodam że po zalaniu lało przez 3 dni dosyć ostro więc sie nie polewało wtedy.

Wg mnie czekanie 28 dni to przesada, rozumiem 2 tygodnie ale nie 28 dni.

Xerses
20-06-2012, 14:44
Jak pracujesz w dużej firmie budowlenj to Twój Kierownik Budowy raczej skończył jakąś szkołę budowlaną a jak skończył to wie dokładnie po ilu dniach można jakie elementy obciążać a więc bzdur o 28 dniach na pewno by nie pisał.

czy ja gdzieś napisałem że trzeba czekac 28 dni?

julo23
20-06-2012, 15:02
No nasi murarze mają wejść po 14 dniach.

KONBET
03-07-2012, 14:15
W Pańskim przypadku, jeżeli nie zdejmie się stempli, to przy dobrej pogodzie po 2-3 tygodniach można obciążyć strop. Pytanie tylko jakie ma Pan zbrojenie i jaki beton?

Pozdrawiam

Aedifico
03-07-2012, 15:21
W Pańskim przypadku, jeżeli nie zdejmie się stempli, to przy dobrej pogodzie po 2-3 tygodniach można obciążyć strop. Pytanie tylko jakie ma Pan zbrojenie i jaki beton?

Pozdrawiam

Co się stanie po 7 dniach? Zaryzykuje po pięciu.

jesteinzyniera
06-07-2012, 18:07
Kryteriów związanych z rozformowaniem/obciążeniem stropu jest kilka. 28 dni, o których ktoś pisał, to warunek normowy dla stropów o rozpiętości powyżej 2,5 m - tyle, że nie jest to pełne brzmienie tego warunku. Jest to 28 dni lub czas, po jakim osiągnięte zostanie 100% wytrzymałości 28-dniowej. Jak kogoś to interesuje i chciałby poznać jeszcze inne kryteria, to niech poszuka podręczników poświęconych betonowemu budownictwu monolitycznemu lub technologii betonu, np. tutaj (http://www.ikb.poznan.pl/almamater/biblioteka/podreczniki_akademicki/jj_technologie_budowlane_ii/jj_technologie_budowlane_ii.zip).

brunet wieczorową
10-07-2012, 09:13
U mnie strop był wylany w sobotę a w poniedziałek weszli murarze. W ten sam dzień na strop zostały wrzucone bodajże 3 palety suporeksu (oczywiście nad ściany nośne).

Część stropu została rozszalowana po 25 dniach. Pozostała część, ta z największą rozpiętością (salon) miała szalunek znacznie dłużej.

Aedifico
14-07-2012, 07:41
Kryteriów związanych z rozformowaniem/obciążeniem stropu jest kilka. 28 dni, o których ktoś pisał, to warunek normowy dla stropów o rozpiętości powyżej 2,5 m - tyle, że nie jest to pełne brzmienie tego warunku. Jest to 28 dni lub czas, po jakim osiągnięte zostanie 100% wytrzymałości 28-dniowej. Jak kogoś to interesuje i chciałby poznać jeszcze inne kryteria, to niech poszuka podręczników poświęconych betonowemu budownictwu monolitycznemu lub technologii betonu, np. tutaj (http://www.ikb.poznan.pl/almamater/biblioteka/podreczniki_akademicki/jj_technologie_budowlane_ii/jj_technologie_budowlane_ii.zip).

Chciałym poznać Pani inżyniero (?) te kryteria dla stropów w domach jednorodzinnych z zazwyczaj rozpiętością do 6-7 m. Załóżmy temp. średnioą letnią 20'C. Beton C20/25.