PDA

Zobacz pełną wersję : Beton komórkowy - technologia budowy



przemty
10-06-2012, 10:49
Przeszedłem etap wyboru materiału na ścianę (ufff) i zdecydowałem się na BK pomimo iż zamierzam go ocieplić styropianem a jak czytam w sieci takie rozwiązanie ma też sporą grupę przeciwników ale najwyżej ściany nie będą mi oddychać;)

Ale mam kilka pytań co do samej technologii budowy z BK czyli jakie"chwyty" stosuje się przy stawianiu ścian.

Pierwsze pytanie czy stawianie Z BK SOLBET na kleju to dobre rozwiązanie -tzn. czy bloczki trzymają wymiary (wysokość) ?

Po rozmowie z kilkoma znajomymi doszły mnie słuchy:
- że w okolicach podokiennych "wkleja się" zbrojenie pod ostatnią warstwę w celu wzmocnienia, prawda to?

- pod osadzenie nadproży nie daje się BK tylko cegły ponieważ w tych miejscach BK lubi pękać pod naciskiem?

Lepiej zastosować nadproża systemowe z BK czy lane?

Czy powinienem jeszcze o czymś wiedzieć przy stawianiu ścian w technologii BK na kleju?

aksamitka
10-06-2012, 12:59
przemty na pewno stosowanie kleju bedzie tańsze od zaprawy,bez problemu trzymaja wymiar naproża mamy wylewane

darkob
10-06-2012, 16:58
Robiłem osobiście ściany swojego domu na klej z bloczkow solbet 600 (bez pióra i wpustu,z uchwytami) .Fajnie sie robi na klej ,pod warunkiem że bloczki są równe a tu miałem zastrzeżenia.Na niektórych paletach bloczki były jakby gorszej kategori,nierowne i było troche mocno posklejanych ze sobą.przed budową osoba która wcześniej nie robiła na klej mocno krytykowała moje zamiary a jak zobaczyła jak szybko sie robi to przyznała mi racje.Na cały dom wydałem na klej kilkaset zł. ,gdybym miał robić na zaprawe na pewno więcej by to kosztowało.Nie dawałem żadnych wzmocnień z siatki .Strop robiłem lany.

homecactus
10-06-2012, 20:11
Ja budowałem z YTONGA, ale:
- mój majster twierdził że z różnych budował już bloczków, m.in z solbetu i robił na klej
- wiadomo, równy bloczek lepiej się na klej układa, ale jak gdzieniegdzie blooczek nie równy to klejem "podrówna"
- u mnie również nie było wzocnień z siatki, moim zdaniem nie ma szans żeby coś tam pękało
- na klej kładzie się szybko, majstry nie marnują czasu na ciągłą produkcję zaprawy.
-co do oddychania - a co tam ma oddychać? Co to w ogóle oznacza że ściana oddycha? Niby cegła oklejona styropianem lepiej oddycha? Oddychanie to jakaś nowy trend stosowany przy okazji wełny, tynków mineralnych i widzę cegły również:-) Od oddychania to jest wentylacja, bez sprawnej wentylacji dom zapleśnieje jakiekolwiek oddychanie ścian by nie było. Osobiście polecam BK, bo cokolwiek będziesz robił sam w domu, to robota w BK jest nieporównywalnie bardziej przyjemna niż w cegle (od montażu elektryki/hydrauliki począwszy, kończąc na montażu obrazków na ścianie)

Pawlo111
10-06-2012, 20:27
Popieram przedmówców. Solbet nie trzyma wymiaru ale klej załatwia sprawę resztę zrobi tynk. Instalacje w BK to bajka cegły kratówki to koszmar pękają kruszą się a już poryzowane to szkoda kasy. takie zniszczenia robią instalacje. Od ciepła to jest ocieplenie a nie ściana. Ale silka to dopiero wyzwanie dla instalatorów.
U mnie wklejali cegły pod nadpraż gotowe typu L zwykłe betonowe ale pewnie i lane są dobre tylko czas goni.

pionan
10-06-2012, 20:47
ja budowalem w zeszłym roku z solbetu 400 i bloczki super trzymały wymiar. Nadproża robiliśmy jeszce inaczej. Mianowicie kupowaliśmy bloczki "C", kłądliśmy nad otworem okiennym lub drzwiowym, do środka zbrojenie, od zewnętrznej strony 5cm styro (ograniczenie mostka), beton i po sprawie. Dużo tańsze rozwiązanie niż nadproże systemowe, lepsze niż betonowe nadproża. Nadproża kładzione bezposrednio na BK, nic nie pęka. Okna od dołu też nie zbrojone i też nie pęka (no ale może dlatego, że ściana 36,5cm). Od jutra zaczynam kłaść styro. Pierwotnie miała być ściana 1-warstw., ale koszt styro w porównaniu z całością inwestycji żaden, a zawsze ciut tego ciepła w domku zostanie. Styro, klej i siatkę robię sam, do tynków sie kogoś weżmie.

piwopijca
11-06-2012, 07:01
Pierwsze pytanie czy stawianie Z BK SOLBET na kleju to dobre rozwiązanie -tzn. czy bloczki trzymają wymiary (wysokość) ?

Nie wiem jak jest w tej chwili ale kilka lat temu Solbet sprzedawal bloczki BK w komplecie z klejem.
Ja mam Ideal 400 36cm gr i na to styropian 20cm
Bloczki trzymaly wymiar


- że w okolicach podokiennych "wkleja się" zbrojenie pod ostatnią warstwę w celu wzmocnienia, prawda to?

Nic nie wklajalem i "trzyma sie" :)


- pod osadzenie nadproży nie daje się BK tylko cegły ponieważ w tych miejscach BK lubi pękać pod naciskiem?

Staraj sie nie "mieszac" zbytnio, nic sie nie dzieje z BK - ma bardzo duza wytrzymalosc na sciskanie wiec przekombinujesz to zaszkodzisz sobie.


Lepiej zastosować nadproża systemowe z BK czy lane?

Nie ma wiekszego znaczenia, ja mam "lane" i od zewnatrz 10cm styro - jako szalunek posluzyl i jest tez dodatkowa izolacja.


Czy powinienem jeszcze o czymś wiedzieć przy stawianiu ścian w technologii BK na kleju?

Odmiany "niskie" np. klasy 400 sa dosyc kruche, trzeba uwazac podczas murowania zeby nie uszkodzic ich zbytnio a murowac lepiej na cieply i cienkowarstwowy klej - murarz musi sie przylozyc. Na zaprawe to narobi badziewia i zawali to zaprawa - na klej nie bedzie juz tak latwo schrzanic.
BK Solbetu w wiekszosci sa na wpusty (bez spoiny pionowej) wiec i prace dodatkowo to przyspieszy

Ja strop mam z tzw. "garow" a wszystkie nadproza sa lane.

Tutaj (http://blizniak-andromeda.blogspot.com/2008/05/sciany-zewn-i-wewn-nosne_08.html) jest pare fotek z budowy Solbetem

Pzdr.

przemty
11-06-2012, 19:04
Czyli ogólnie nie jest tak źle
Planuje stawiać z BK 24 cm odmiana 600 i na to 15 cm styropianu wiec co do kruchości to też nie mam zbytnio obaw.

A mam jeszcze jedno pytanie: jeżeli w standardowym projekcie jest Porotherm 30 to zmianę na BK 24 cm muszę dokonać już na etapie adaptacji ( i czy taka zmiana jest bardzo kosztowna) czy można to uzgodnić z kierownikiem budowy?

Aedifico
11-06-2012, 19:54
Staraj sie nie "mieszac" zbytnio, nic sie nie dzieje z BK - ma bardzo duza wytrzymalosc na sciskanie wiec przekombinujesz to zaszkodzisz sobie.


Chyba mnie proszę kolegi coś ominęło.

przemty
14-06-2012, 20:21
Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na powyżęj zadane pytanie ;)


A mam jeszcze jedno pytanie: jeżeli w standardowym projekcie jest Porotherm 30 to zmianę na BK 24 cm muszę dokonać już na etapie adaptacji ( i czy taka zmiana jest bardzo kosztowna) czy można to uzgodnić z kierownikiem budowy?

Aedifico
14-06-2012, 20:25
Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na powyżęj zadane pytanie ;)
Wg prawa budowlanego musi być co najmniej zgoda projektanta, zwykle w takich przypadkach to formalność.

przemty
15-06-2012, 06:00
Wg prawa budowlanego musi być co najmniej zgoda projektanta, zwykle w takich przypadkach to formalność.

i taka odpowiedź już wiele wyjaśnia

aksamitka
15-06-2012, 09:31
my budujemy z termaliki, majster twierdzi ze lepszy jakościowo od solbetu

Tomasz Antkowiak
15-06-2012, 11:02
Wg prawa budowlanego musi być co najmniej zgoda projektanta, zwykle w takich przypadkach to formalność.


zwykle taka zgoda jest w komplecie z projektem typowym.

czy ceramike 300mm mozesz zamenic na BK 240mm musi bezwzglednie sprawdzic konstruktor. moze sie okazac ze bedzie trzeba zmodyfikowac jakies wymiary (np najwezszy filarek w scianie nosnej wykonany pierwotnie wlasnie z porothermu)

generalnie nie powinno byc problemu jesli chcesz klase 600 lub wyzej, przy klasie ponizej 600 moze byc potrzeba aby costam powzmacniac.

przemty
15-06-2012, 14:55
generalnie nie powinno byc problemu jesli chcesz klase 600 lub wyzej,

no to teraz już wszystko jasne :D

przemty
16-06-2012, 18:31
Może nie ten dział bo mam pytanie o fundamenty no ale bez nich nie postawi ścian więc trochę jest to powiązane :yes:

Czy dobrym pomysłem jest wylanie fundamentów monolitycznych wraz z zasypaniem wewnątrz - bez wylewania betonu na podłożu - wczesną jesienią ( sierpień, wrzesień ) a wylewkę i stawianie ścian rozpocząć na wiosnę?

Czy trzeba wtedy jakoś specjalnie zabezpieczać fundamenty?

Pawlo111
16-06-2012, 18:54
My tak zrobiliśmy.
Ława, ściana fundamentowa, izolacja pozioma, pionowa, ocieplenie, zasypaliśmy w środku i od zewnątrz z warstwowym zagęszczeniem.
Wiosną ponowne zagęszczenie, zalaliśmy chudziaka i nic złego się stało.
Może nawet lekko lepiej zagęściła się pospółka pod chudziakiem.
Niczym nie zabezpieczaliśmy.

Pawel78
16-06-2012, 19:08
Skoro BK jest nierówny to należy przed położeniem kolejnej warstwy przeszlifować poprzednią.
Zmiana Porothermu na BK wymaga zgody projektanta i przeliczeń konstruktora

Tomasz Antkowiak
16-06-2012, 22:08
Zmiana Porothermu na BK wymaga zgody projektanta i przeliczeń konstruktora


to juz jakby zostalo powiedziane i chyba nawet przyjete do wiadomosci przez watkotworce :)

przemty
17-06-2012, 20:41
ale każda odpowiedź jest cenna nawet powtórzona bo potwierdza to co wcześniej wypowiedziano:yes:

Pawel78
17-06-2012, 21:19
No nie. Kolega nie do końca napisał prawdę. Zgodnie z prawem budowlanym wszelkie zmiany projektant nanosi na projekt budowlany z zapisem czy jest to zmiana istotna czy nieistotna. Prawo budowlane określa jakie zmiany są istotne a jakie nie. Więc zmianę porotermu na BK należy wykonać przed uzyskaniem decyzji II w przeciwnym wypadku będzie trzeba zmieniać pozwolenie na budowę.

Aedifico
17-06-2012, 21:46
No nie. Kolega nie do końca napisał prawdę. Zgodnie z prawem budowlanym wszelkie zmiany projektant nanosi na projekt budowlany z zapisem czy jest to zmiana istotna czy nieistotna. Prawo budowlane określa jakie zmiany są istotne a jakie nie. Więc zmianę porotermu na BK należy wykonać przed uzyskaniem decyzji II w przeciwnym wypadku będzie trzeba zmieniać pozwolenie na budowę.
Jeśli zmiana porotermi na BK nie zmienia charakkterystycznych parametrów budynku to nie jest zmianą istotną i nie wymaga zmiany PnB.

Mareks77
26-06-2012, 11:35
Stosowanie zaprawy murarskiej przy betonie komórkowym mija się z celem ze względów późniejszych oszczędności na ogrzewaniu.
Zastosowanie betonu komórkowego tak samo jak i ceramiki wymaga zbrojenia stref podokiennych w ostatniej warstwie kleju lub zaprawy lecz nie wszyscy się do tego stosują.
Koszt zbrojenia jest żaden a spokój ducha bezcenny..
Równość bloczków z bk jest zależna od producenta i jego ceny a ta z kolei zależy od klasy TLMB lub TLMA.
Warto wspomnieć także o różnej twardości bloczków nawet w tej samej klasie gęstościowej oraz o ilości odpadów podczas budowy