PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można posadzić duże drzewo blisko szamba?



bisia
13-06-2012, 09:32
Chciałabym posadzić klon Crimson Sentry. Według katalogu roślin osiąga 8-10m wys i 3-4 szer, więc podejrzewam, że ma duże korzenie. Czy mogę je posadzić tuż obok szamba , czy też istnieje zagrożenie, że jego korzenie uszkodzą zbiornik?
Dodam, że szambo jest zrobione przez profesjonalną firmę, a drzewo by było wsadzone w odległości ok. 1 m.

Elfir
16-06-2012, 00:10
prawdopodobnie betonowego nie przebije...

scooby
16-06-2012, 09:04
ja mam wokół szamba orzecha,jabłoń,forsycje- wszystko w max odległości 2m. Korzeń beton ominie, szambo juz 20 lat jest....

grecko87
08-02-2013, 19:46
witam

Odświeżam temat, gdyż mam podobny problem. Rok temu zdecydowałem się na budowę szamba ekologicznego, niestety ze względu na gęstą zabudowę wokół domu zbiornik mam praktycznie pod oknem. Nie muszę dodawać, że to nie jest zbyt ciekawy widok, w dodatku całe podwórko zostało przekopane.

Mam pytanie, jaka roślina lub kilka roślin mogłby skutecznie zasłonić pokrywę zbiornika, który wykonany jest z jakiegoś tworzywa... Drzewa na pewno odpadają, ze względu na korzenie, które uszkodzą zbiornik. Może tuja ? albo jakieś rośliny w doniczce. Może jakaś roślina która zajmuje dużą powierzchnie :) Liczę na pomoc i podpowiedzi.

Pozdrawiam.

Elfir
08-02-2013, 20:03
Najwygodniej płożące jałowce. Największe mają srednicę 2-2,5 m po 10 latach

grecko87
09-02-2013, 18:12
a te jałowce zapuszczają duże korzenie ??? Trochę boję się o ten zbiornik, chyba że można tą roślinke wsadzić w duża donice :)

Elfir
09-02-2013, 23:01
jałowce mają bardzo głęboko sięgające korzenie. Z płytko korzeniących się masz do wyboru trawy i byliny, ale one w takim stopniu płożace nie są (by objmować taką powierzchnię)

grecko87
10-02-2013, 00:35
Podstawą jest brak dużych korzeni... zawsze mogę posadzić dwie lub cztery roślinki, wcale nie musi to być jedna. Czyli miskanty by się nadawały :) ?

firewall
10-02-2013, 06:41
A czy ktoś doradzi co posadzić przy studni chłonnej? Coś co pobiera masakryczne ilości wody i dobrze czuje się na słabej glebie.

Elfir
10-02-2013, 18:49
wierzba - np. purpurowa (wiklina).

firewall
10-02-2013, 19:41
Ale wierzba ma płytki system korzeniowy. A coś ciągnącego silnie wodę z systemem palowym?

Elfir
10-02-2013, 21:30
niespecjalnie. Większośc roślin z głębokimi korzeniami ma korzenie głęboko, bo szuka wody, czyli rośnie w naturze na słabych piaszczystych glebach: sosna, jałowiec.
Natomiast roślina wymagająca dużej ilości wody w naturze rośnie na terenach wilgotnych, więc nie ma po co wytwarzać głebokiego systemu korzeniowego.

Z drzew wilgociolubny jest jesion wyniosły, skrzydłoorzech i olcza czarna. Z iglaków cyprysnik i metasekwoja.