PDA

Zobacz pełną wersję : Obrzeże trawnika



tomekkepa
02-09-2006, 16:06
Witam. Czym oprócz drewnianych rollborderów można oddzielić trawnik? Sąsiadka ma coś gumopodobnego wkopanego w trawnik. Proszę o porady, linki mile widziane,z góry dzięki.

Teska
02-09-2006, 18:33
ja mam kostkę granitową, a gdzieniegdzie tylko oddzieloną trawke od rabat....jest oki

hanka55
02-09-2006, 18:39
A u nas jest..ziemia i 2 x do roku odcinana trawa :D
Trawnik jest niżej niż grządki kwiatowe, więc wygodnie się kosi.

roman2
02-09-2006, 22:39
proponowałbym obsadzić po obrzeżach trawą kostrzewą owczą
Festuca ovina L lub podobną.

Stworzy ładne obramowanie trawnika i jest miękkie.

LamiaReno
03-09-2006, 16:08
można wkopać takie brązowe (są też zielone ale paskudne, bo z daleka widoczne) plastikowe taśmy, wyglądają jak pobejcowane rolbordery a są tańsze,

można, również obramowanie trawnika wyłożyć drewnianym brukiem, równo z pozimem ziemi - ja tak mam i bez problemu się kosi, bo przy obrzeżach niestety zostają kępy trawy

elizka
11-09-2006, 11:44
u mnie jest rowniez kostka a w jednym miejscu pociete stemple o dl. ok 15-20 cm. oba pomysly na zdjeciach: http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=52682&q=ogrodek&k=2

woytek
11-09-2006, 14:30
Czy kostka granitowa jest na jakiejœ podsypce cementowo-piaskowej czy tak po prostu wkopana?
w.

elizka
11-09-2006, 16:31
U mnie jest podsypka tylko z piasku, bez cementu. Rowek wykopalam dosc gleboki, wiec niezle to sie trzyma. Z cementem, podejrzewam, bedzie to jednak "stabilniejsze".

krzysztofh
12-09-2006, 10:02
Ja mam rollbordery z drewnianych półpalików. Wygląda super. Jedyny kłopot to koszenie. Paliki sa wkopane tworząc łukowate zakończenia trawnika i do wewnętrznych łuków trudno podjechać z kosiarką. Generalnie co trzy koszenia wspomagam się podkaszarką elektryczną.

ewa
13-09-2006, 07:19
Przedogródek mam wydzielony plaskimi kamykami. Wygląda ładnie i daje się kosić. Tylko co jakis czas muszę wyciągnąć trawkę która stara się wyrosnąć pomiędzy kamieniami.

cisza1
13-09-2006, 08:47
U mnie jest podsypka tylko z piasku, bez cementu. Rowek wykopalam dosc gleboki, wiec niezle to sie trzyma. Z cementem, podejrzewam, bedzie to jednak "stabilniejsze".

elizka,
ladne obrzeze :)
napisz prosze, ile lat je juz masz, jak sie zachowuje po zimie (czy kostki sie jakos przemieszczaja) , czy zabezpieczasz je jakos?
pozdrowka
marek

robertus
13-09-2006, 09:23
Ja u siebie mam kostkę granitową. Zrobioną na podsypce cementowej. Ale widziałem fajny ogród gdzie taka opaska była zrobiona z kamienia. super to wygląda.

elizka
13-09-2006, 09:50
U mnie jest podsypka tylko z piasku, bez cementu. Rowek wykopalam dosc gleboki, wiec niezle to sie trzyma. Z cementem, podejrzewam, bedzie to jednak "stabilniejsze".

elizka,
ladne obrzeze :)
napisz prosze, ile lat je juz masz, jak sie zachowuje po zimie (czy kostki sie jakos przemieszczaja) , czy zabezpieczasz je jakos?
pozdrowka
marek

wiekszosc zrobilam dopiero w tym roku... ale jeden kawalek (ok 1,5 metra) zrobiony byl 2 lata temu. Musze przyznac, ze z czasem kostki sie obnizaja i w nastepnym roku czeka mnie ich poprawka...
pozdr.

el-ka
15-09-2006, 23:11
Ja widziałam na targach "Dom i ogród" specjalną włókninę zapobiegającą przerastaniu korzeni do stosowania w rabatach, żeby się rośliny nie mieszały i na obrzeżach trawnika. Wkopuje się pas w ziemię i nie widać tego po zarośnięciu, a nie przerasta dalej niż trzeba. Nie sprawdziłam praktycznie, planuję zkładanie ogrodu dopiero w przyszłym roku. Teraz szadzę żywopłot i odchwaszczam (a dom buduję od wiosny). :D

octobeer
18-09-2006, 13:45
Witam. Czym oprócz drewnianych rollborderów można oddzielić trawnik? Sąsiadka ma coś gumopodobnego wkopanego w trawnik. Proszę o porady, linki mile widziane,z góry dzięki.

Znalazłem na sieci taki produkt:
http://www.wikry.poznan.pl/krawezniki.php

co o tym sądzicie? może ktoś już używał czegoś takiego?

el-ka
18-09-2006, 20:13
W taki sposób układa się też kostkę - jeden pas równo z trawnikiem - na koło kosiarki, a drugi wyżej. Nie widziałam tego produktu, czytam, że to tworzywo, a plastiki w ogrodzie nie wyglądają zbyt fajnie - ze zdjęcia ciężko się zorientować.

zygmor
21-09-2006, 12:43
Zajrzyj tu, to może cię zaineresować.
http://www.allegro.pl/item128944206_alubord_do_indywidualnego_kreowania_ zieleni.html

hanka55
21-09-2006, 13:01
W taki sposób układa się też kostkę - jeden pas równo z trawnikiem - na koło kosiarki, a drugi wyżej. Nie widziałam tego produktu, czytam, że to tworzywo, a plastiki w ogrodzie nie wyglądają zbyt fajnie - ze zdjęcia ciężko się zorientować.
Masz rację. Plastiki wyglądają koszmarnie, zwłaszcza po paru latach gdy promienie UV zrobią swoje i odbarwią kolorki. Najlepszy jest granit lub cegła klinkierowa, albo cegła pełna poniemiecka ( ta z fioletowymi przebarwieniami).
A wszystko układa się podobnie jak chodniki, ale nie trzeba pod border robić tak głębokiego wykopu - wystarczy 5-10 cm piasku, by "ubić" i wypoziomować krawęznik z drewna, kostki granitowej , betonowej, cegły.
I instrukcja obrazkowa tu : :D

http://www.zpbkaczmarek.pl/www/technologia.php

emmarena
17-04-2009, 05:59
Mam pytanie do doświadczonych właścicieli ogrodów. Jaki rodzaj obrzeża do trawników polecilibyście?Chodzi mi o to,żeby trawa nie przełaziła na części z nasadzeniami. Swoją drogą, jak to jest, że trawa tam gdzie powinna rosnąć to nie chce, a tam gdzie nie, bujnie wyrasta?

Zagoniona
17-04-2009, 06:58
ja mam najtansze- brazowe plastikowe obrzeza, ktore po zarosnieciu trawy prawie nie widac a efekt jest- łatwo się plewi i zakończenie trawnika równe (to były moje cele)
Rozwiązań jest masa: drewniane płotki,kamienie, obzeża betonowe. Poszukaj w staszych postach- cała masa opinii użytkowników :)

Elfir
17-04-2009, 08:46
krawężniki z kostki.

woy1
17-04-2009, 10:31
Płyty z PCV / pleksi, tylko nie wiem gdzie je dostać,
pozdro
w.

emmarena
17-04-2009, 16:23
Dziękuję za porady. Też myślałam o kostce, tym bardziej, że brzegi trawnika mam nierówne. Chociaż ostatnio koleżanka mówiła, że u niej w szpary między kostką też trawa wrasta, ale przynajmniej można podjechać kosiarką.

emmarena
17-04-2009, 16:25
A co to są te płyty z plexi? Nigdy tego nie widziałam.

woy1
17-04-2009, 18:43
Też nie wiem a wydaje się to bardzo sensowne, trawnik oddzielony mam kostką granitową. W paru miejscach chętnie zastosował bym coś lżejszego.
pozdrawiam
w.

Inka1
17-04-2009, 19:20
Ja też mam z kostki, identyczna wysokość jak trawy (gleby znaczy się), więc praktycznie niewidoczne, a jak chce przerastać to raz w roku randapem traktuję i mam spokój, bardzo dobrze się kosi, bo kółko kosiarki jeździ po kostce właśnie...

volder1
17-04-2009, 20:47
Można kostkę ułożyć na zaprawie cementowej, równo z trawą.
- trawa nie przerasta w szparach,
- warstwa betonu i kostki jest głębiej , więc korzeniami również trawa pod kostką nie przechodzi.

emmarena
17-04-2009, 22:54
A co myślicie na temat cegły? i czy może być zwykła, czy klinkierowa? Najlepiej wg. mnie wyglądałaby taka z recyklingu.

paskud
18-04-2009, 13:59
cegła wygląda ciekawie i interesująco zwłaszcza taka spatynowana i lekko porośnięta mchem, ale niestety jest nietrwała - zwykła cegła chętnie chłonie wilgoć, "murszeje" i się rozpada po jakimś czasie.

JoShi
18-04-2009, 14:55
cegła wygląda ciekawie i interesująco zwłaszcza taka spatynowana i lekko porośnięta mchem, ale niestety jest nietrwała - zwykła cegła chętnie chłonie wilgoć, "murszeje" i się rozpada po jakimś czasie.
Na szczęście z klinkierową jest znacznie lepiej, ale to by trzeba chyba zastosować taką przeznaczoną na robienie klinkierowych ścieżek i tarasów.

Elfir
18-04-2009, 18:01
emmarena - jak sie zrobi w kostce fugi cementem to nie przerasta trawa.

ardzento
18-04-2009, 20:41
A ile wytrzymuje ta cegła...rok,dwa....?

JoShi
18-04-2009, 21:37
A ile wytrzymuje ta cegła...rok,dwa....?
Bez przesady.... Skoro się robi z niej tarasy to nie moze być rok czy dwa :)

Elfir
20-04-2009, 07:23
klinkier wytrzymuje dłużej, ale potwierdzam niewielką wytrzymałośc zwykłej cegły.

leli1
30-04-2009, 13:33
czym najlepiej (nałatwiej) zabezpieczyć brzegi ogródka przed wysypywaniem sie z nich kory czy kamyków?
Zakupiłam zwykłe plastikowe obrzeża trawnikowe, próbowałam założyc, ale coś chyba z nimi albo ze mna nie tak, bo chwieją się na wszystkie strony (są włożone między ziemię z nasypanymi kamykami a brzegiem kostki bruk. Starałam się jak nagłębiej je wcisnąć, ale i tak ruszaja sie na wszystkie strony.
Czy to tak ma byc?, a moze powinnam zastosowac cos innego?, Polecano mi palisadki drewniane, ale one są dosc wysokie wiec zasłonia mój ogródek, gdzie głownie sa posadzone płożące.
Poradźcie plissss coś laikowi!!

Małgonia
30-04-2009, 21:55
palisadki, jak nazywasz, a właściwie rolbordery , te najniższe, maja 20 cm wysokości, wkopuje sie ci najmniej połowę, wi,ec nie powinny nic zasłaniać.
Rolbordery sa wykonane z połówek , połączone drutem, myślę, że będą odpowiednie.

daggulka
01-05-2009, 09:14
ja mam drewniane palisadki na skarpie- zobacz sobie w moim dzienniku budowy na ostatniej stronie...kupowne w Leroy Merlin już nie pamiętam za ile , ale drogie nie były :wink:
minus - drewno , czyli wcześniej czy później część w ziemi zgnije i trza wymienić :wink:

acca5
01-07-2009, 00:27
No właśnie mam 40arów -wraz z domem, 250mb płotu-nasadzenia wzdłuż płotu o nieregularnych kształtach-takie łagodne miękkie linie fali, jak to odgrodzić od nieistniejącego planowanego trawnika do tego aby było w miarę najtaniej.
Wymyśliłam po kolei:
1) kostka granitowa 11x15
2) bruk betonowy
3) kamienie- te niestety wystają i trudno zrównać je z linią trawnika
4) obrzeże trawnikowe betonowe-niestety nie pozwoli utrzymać miękkich linii.
Co jest z tego do strawienia na tak wielkiej działce

Może jakieś foto przykłady :wink:

Darek Rz
01-07-2009, 13:17
Witam

Najtaniej i najładniej wychodzi z Kostki dekoracyjnej . Dopiero co skończylem robic cos takiego u siebie na działce . Wygląda to bardzo ladnie a trwalosc prawie nieograniczona . Ja zrobiłem wijący sie szlaczek z dwóch rzedów kostki kolory jesieni .

pozdrawiam

kaba
01-07-2009, 14:35
A jakie te nasadzenia i w jakiej odleglosci od ogrodzenia?
Ja mam zywoplot z pecherznicy pomieszanej z ligustrem w odleglosci 60 cm od plotu i w 60cm odstepach, wszedzie posialem trawke i miedzy plotem a zywoplotem oraz miedzy krzakami kosze taka mala kosiarka "poduszkowcem", a reszte trawnika zwykla.
Dla mnie efekt bomba( kwestia gustu) ,a wysrastajace z trawy krzaczki wygladaja super.
Mam tez kawalek zywoplotu z zywotnika podsypany kora i oddzielony wlasnie kostka, wyglada tez fajnie ale z kora wieczna zabawa (wiatry) a chwasty i tak przerastaja, no i przy twoich metrach to sama kora spory koszt .

acca5
01-07-2009, 15:24
Ja mam co 70 cm tuje szmaragdowe, po skosie do przodu- krzaki pęcherznic, berberysów- zielonych, bordowych i żółtych, poj. ligustry żółte, do tego co jakiś czas mały świerk srebrny -bardziej z przodu -jak wyrośnie to go aut lub co innego.
Niektóre zwłaszcza świerczki podupadły ale to nie problem bo posadzę co innego.
najbardziej rosną -pęcherznice- efekt szybki i są naprawdę efektowne.
mam jeszcze 150 sadzonek buka- zielonego i pojedyncze sztuki bordowego- właśnie szukam dla nich miejsca. :D do tego ok. 20 sztuk jodeł koreańskich.
no trochę mam innych tez ale jak ma się 40 arów to to wszystko zginie.
Na razie to kosze kosą trawiaste badziewie -czyli nieobecny trawnik i usiłuję oddzielić to wszystko od siebie. :D
A te bruk -to pojedynczo czy razem- na podsypce czy na czym??

acca5
01-07-2009, 16:01
Może jakieś fotki tego lub innych rozwiązań.

Darek Rz
02-07-2009, 06:20
Witam

Na ten wężyk dlugosci okolo 8 metrów poszlo mi jakieś 1,5 mkw kostki . Teraz trzeba poczekać aż brzeg zarosnie trawa .
http://img80.imageshack.us/img80/322/kost.jpg

BOHO
02-07-2009, 08:33
to jest Libet Colormix Piccola ?

NOTO
02-07-2009, 09:34
Witam

Na ten wężyk dlugosci okolo 8 metrów poszlo mi jakieś 1,5 mkw kostki . Teraz trzeba poczekać aż brzeg zarosnie trawa .
http://img80.imageshack.us/img80/322/kost.jpg

Nie wiem jak duzo dawałeś betonu ale ma on tendencję do wchłaniania wilgoci i trawa wtedy nie przylega do murku. Czasami to wygląda niezbyt ładnie.

Darek Rz
02-07-2009, 10:47
Witam

Dawalem piach z cementem na sucho pod kostkę a brzeg obsypalem ziemią . Ten piach co go widać to z piachowania fug .Trawa jeszcze nie wyrosla bo robilem to kilka dni temu . Kostka to libet- kolory jesieni .

acca5
02-07-2009, 14:37
wyglada świetnie, może podaj tylko ile m2 jest na palecie -podoba mi sie ta kostka bo można robić łuki, w jakich proporcjach dawaleś piach i cement?
czy mozna taka kostkę ułożyć na betonie?

Darek Rz
03-07-2009, 06:36
Witam

Na palecie jest 9,7 mkw .Proporcje piachu z cementem nie sa mi znane gdyż robilem to na oko :lol: ,ale wydaje mi sie ze wychodzilo 1/5 -1/7 .
To znaczy jak chcesz ułożyć na betonie ? Na stare betonowe podloze czy chcesz ukladac kostke na rozrobioną na mokro zaprawę ?

acca5
03-07-2009, 22:25
na mokrą zaprawę-taki mini fundamencik :-?

BOHO
04-07-2009, 10:03
to robisz inaczej- tak jak ja robiłem....
kładziesz, a właściwie ubijasz kostkę na suchym betonie (cement piasek 1:4), a następnie polewasz delikatnie z konewki.... i gotowe ! :D

Darek Rz
04-07-2009, 10:06
Witam

Moze się nie znam ale wydaje mi sie ze na mokra zaprawę to moze ci w zimie wysadzić . Osobiscie rozmawialem z kilkoma brukarzami i wszyscy zalecali mi zeby wykopac rowek ze 20cm głębokosci nasypać piachu z cementem porządnie ubic ,podsypac piaskiem kilka cm i na to kostkę polożyc i ubić (ja uzywalem do tego drewnianego klocka 20x30cm . Potem zasypac boki ziemią i ubic .

acca5
04-07-2009, 11:49
OK Panowie to tak będę robić, dzięki wam bardzo za pomysły.

maciejon
04-07-2009, 22:40
Na ten wężyk dlugosci okolo 8 metrów poszlo mi jakieś 1,5 mkw kostki . Teraz trzeba poczekać aż brzeg zarosnie trawa .

Nie wiem jak duzo dawałeś betonu ale ma on tendencję do wchłaniania wilgoci i trawa wtedy nie przylega do murku. Czasami to wygląda niezbyt ładnie.NOTO ma całkowitą rację. Trawa im bliżej betonu tym będzie bardziej rzadka i z dużą tendencja do wysychania.
Mam to wokół opaski z krawężnika i kostki, układanych na suchym betonie i tak właśnie jest.

Tego roku grupy roślin na trawniku odgradzałem pionowo układana kostką, osadzaną w ziemi, bez piasku.

Zobaczymy jak się to spawdzi :(

Darek Rz
05-07-2009, 06:09
Witam

No i bardzo dobrze ! Niech bedzie rzadka .Wcale sie z tego powodu nie bedę martwił . Będzie mniej problemów z podkaszaniem i zarastaniem w/w kostki . Chociaz sądzę ze duzo zalezy od gleby . U mnie gliniasta dlugo trzymająca wilgoć - trawa rośnie jak glupia wszedzie ,wiec nie sądze zeby przy takiej kostce mialo być inaczej .Zobaczymy .

pozdrawiam

NOTO
06-07-2009, 10:30
To zapewne bardziej będzie widać po różnicy w trawie w zalezności od odległości od kostki/betonu.
Trzeba się starać aby od strony trawy był mocny uskok (pionowa ściana) tej podbudowy.

Darek Rz
06-07-2009, 11:20
To zapewne bardziej będzie widać po różnicy w trawie w zalezności od odległości od kostki/betonu.
Trzeba się starać aby od strony trawy był mocny uskok (pionowa ściana) tej podbudowy.

Witam

Masz racje . Ja zrobiłem tak ze kostka po zewnętrzenej stronie dochodzi prawie do trawnika i tak kończy sie podbudowa ,natomiast od strony wewnetrznej (tam gdzie mam wysypaną korę( podbudowa wchodzi ze 20cm .
Dzięki temu trawa bedzie rosla na zewnątrz a od srodka bedzie miala to zadanie utrudnione .

askaaa
18-04-2010, 18:10
Ja widziałam na targach "Dom i ogród" specjalną włókninę zapobiegającą przerastaniu korzeni do stosowania w rabatach, żeby się rośliny nie mieszały i na obrzeżach trawnika. Wkopuje się pas w ziemię i nie widać tego po zarośnięciu, a nie przerasta dalej niż trzeba. Nie sprawdziłam praktycznie, planuję zkładanie ogrodu dopiero w przyszłym roku. Teraz szadzę żywopłot i odchwaszczam (a dom buduję od wiosny). :D

odświeżam :)

co to za włóknina??

nie chce niczym oddzielać ... jak zrobić aby było dobrze do utrzymania ??

manhatan17
19-04-2010, 12:28
odswiezam watek

na działce mam posadzone iglaki w koło działki przy ogrodzeniu. są posadzone tak aby nie tworzyc zwartego żywopłotu a jedynie pohedyncze okazy. pod krzaczkami chciałabym wysypac kore albo szary grysik. i tu pojawia się problem. czym oddzielic te drzewka od trawnika? rollbolderów nie chce mimo ze wyglądaja bardzo łatnie. sa jednak niewygodne przy koszeniu (moja mama je ma i wiem ile razy trzebabyło ręcznie wycinac te kępki które pozostały między "palikami" albo przy uzyciu podkaszarki. zastanawiam się nas kostką granitową. tylko jak to zrobic? 1 rządek kostek troche wyżej niż poziom trawy? 1 rządek na wysokosci poziomu trawy? 2 rządki z czego ten znajdujacy sie od ztrony trwnika byłby niski na poziomie murawy (na koła kosiarki jak kto któras forumowiczka napisała)? może dysponujecie zdjeciami?

jest bardzo duzo osób które zapewne maja juz ten problem za sobą i mogłyby się podzielic wiedzą i ewentualnie zdjeciami :))

z góry dziękuje za wszelką pomoc. pozdrawiam

adam998
19-04-2010, 14:53
Witam
Ja mam oddzielone taką palisadą z tworzywa......
a więcej można zobaczyć tutaj http://www.allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=palisada+kraw%C4%99%C5%BCnik

manhatan17
19-04-2010, 15:40
te plastikowe ogrodzenia moze i są praktyczne ale ja w swoim ogrodzie nie chce plastiku i mąż handluje kostka granitowa i grysami więc na 100% zdecydujemy się na granitową kostke. problem tylko w tym w jaki sposób wykonac takie oddzielenie trawnika (pisałam o tym 2 posty wyzej, który sposób wybrac, który praktyczniejszy itp).

nie jestem pewna czy to odpowiednie miejsce ale temat zwiazany z trawnikiem i obrzażami: a wiec tak jak pisałam chce obrzeża między tawnikiem a pasem iglaków posadzonych przy ogrodzeniu. ale w bliskiej odległosci od tego "pasa" mam 3 posadzone drzewka owocowe i 2 krzewy porzeczki. czy to obrzeże powinno sięgac tez tych drzewek?(czyli taki szeroki pas wysypany korą) czy moze pozostawic pierwotny plan(wąski pas tylko przy iglakach) i np w koło każdego drzewka zrobic taka małą obwódkę z pojedynczego paska kostki granitowej?

z góry dziękuje za pomoc

Elfir
19-04-2010, 23:57
Kostkę należy układać równo z pow. trawnika, żeby nie haczyć nożami kosiarki. Szerokość kostki winna umożliwiać wjechanie na nią kołem kosiarki.

asizo
21-04-2010, 06:14
U mnie będzie eko-bord.
http://www.ekobord.pl/produkty.html

michalp
14-05-2010, 08:29
Witajcie,

Chciałbym w ogrodzie zrobić miejsca, które byłyby wysypane korą i tam posadzona różna roślinność. I chciałbym tak oddzielić korę od trawnika, co by trawa nie wrastała. Jak to najlepiej i najtaniej zrobić? Jakieś obrzeża betonowe? Może coś tańszego i ładniejszego?

Michał

Laschlo
14-05-2010, 09:46
Najtańsze będą taśmowe obrzeża plastikowe (zielone,brązowe) ale czy ładne,hm zalezy od gustu.Mają jednak swoją zaletę,zwłaszcza w początkowym okresie zaprowadzania ogrodu-łatwo można zmienić obszar nimi wyznaczony(na początku często się coś zmienia,dosadza).Następne cenowo będą rollbordery drewniane o różnych wymiarach-niestety nie są zbyt trwałe.Rollbordery plastikowe imitujące drewno kupuje się w elastycznych segmentach umożliwiających dowolne kształtowanie ograniczonego nimi terenu.Tego typu obrzeza można też wykonać z kostki betonowej(są dostępne również palisady),kamiennej lub cegieł klinkierowych(np.poniemieckie cegły rozbiórkowe).Wszystko zależy praktycznie od stylu ogrodu i kasy jaką na to możesz przeznaczyć.

atheo
07-06-2010, 21:34
witam szanownych forumowiczów ;)

może ktoś mi podpowiedzieć jak najprościej ale porządnie! zrobić opaskę z kostki granitowej oddzielającą trawnik od rabaty ?

myślałem tak:
wykopać niewielki rowek, podsypać jakiegoś tłucznia (warto?) i na chudziaka układać kostkę... czy to dobre myślenie ?
proszę o wszelkie sugestie

przewiduję taką opaskę jak na zdjęciu
http://zielonystyl.com/images/aaa.jpg


pozdrawiam

tamtu
07-06-2010, 21:42
Koleżanka robi sobie powoli taką jak na zdjęciu w urządzonym już ogrodzie. Najstarsze mają 2 lata i nic się z nimi nie dzieje.
Nie robi żadnej podsypki. Najpierw ostrożnie usuwa trawę z ziemią, a potem wkłada po kolei kostki.

Tamtu

jamles
07-06-2010, 22:33
ja wykopuję rowek na oko około 35-40cm szerokości ok 12-15cm i wylewam taki
mini fundament i na górę idzie odpad granitowy na zaprawie
początkowy fragment
http://foto3.m.onet.pl/_m/7edf569cc05d2abb0d8fde400d975153,10,19,0.jpg

Elfir
08-06-2010, 10:39
Starczy na suchym betonie układać i spoinować.

atheo
12-06-2010, 13:03
dzięki za sugestie 1:5 zrobiłem grubość warstwy ok. 10 cm - będzie pewnie
pozdrawiam

Gumisia
12-06-2010, 21:31
W jakich proporcjach należy przygotować chudy beton? Czy 1:5 będzie OK. Czym należy spoinować kostki granitowe?

atheo
02-07-2010, 23:01
witam,
ja zrobiłem chudziaka w proporcji 1:6 a oporowałem zaprawą murarską mrozoodporną - mam pewnie. Spoinować możesz spokojnie tak samo zaprawą.
wyszło to tak:
http://zielonystyl.com/images/opaska.jpg

pozdrawiam

Ceslav
03-07-2010, 21:46
Wytnij darn na szerokosc kostki, glebokosc o 2cm plyciej niz wysokosc kostki, ubij ziemie, wloz kostke i dobij gumowym mlotkiem tak ,zeby dalo sie przejechac kosiarka bez tepienia noza.Po obsypianiu ziemia, ukorzenieniu sie roslin i deszczach, gwarantuje, ze bedzie bardzo stabilnie. Stosowanie cementu jesli nie bedziesz po tym jezdzil samochodem, ja bym sobie odpuscil. Nawet w przypadku uszkodzenia, naprawiasz w kwadrans przy pomocy szpadla i gumowego mlotka, bez rozkuwania zaprawy. A jak bedziesz chcial w przyszlosci zmienic uklad tej czesci ogrodu - raz dwa i border przesuniety.

dulka
06-07-2010, 12:08
Potwierdzam potrzebę używania suchego betonu i spoinowania kostek, bo po jakimś czasie jedna będzie wyżej druga niżej...
Teren zawsze trochę " chodzi" (tam gdzie trawa jest inna wilgotność i tam gdzie kora inna, dlatego lepiej kostki ze sobą połaczyć i dobrze ubić teren pod nimi :)

Ceslav
07-07-2010, 06:01
Absolutnie sie nie zgadzam. Zwroc uwage, jak drogowcy ukladaja krawezniki - na ubita pospólke. I nigdy sie ich nie spoinuje, to jest blad w sztuce, nalezy zostawic szczeliny dylatacyjne. Owe spoiny popekaja. Owszem jest mozliwosc przesuniecia takich kostek, ale przy duzej sile nacisku.Dlatego stosuje sie piaski stabilizowane cementem pod podjazdy, gdzie beda wystepowac wieksze sily nacisku. Grunt "chodzi"?

scooby
15-06-2012, 19:14
Witam, Zastanawiam sie jak wykończyć obrzeże trawnika pomiędzy rabatami. Czy nic nie robic czy zastosować obrzeże z kostki granitowej.
Boje sie ze jak nic nie zrobię to trawa będzie sie rozchodzić w korę. Co przyczyni sie do utrudnienia koszenia. Ale z drugiej strony widzę ze da sie i tak

http://2.bp.blogspot.com/_c6Ge9rZWlns/TE26TlIkI5I/AAAAAAAAXNI/H-hgr5Izka0/s1600/ogrod-macieja-01.jpg

A jak wy radzicie?

Elfir
16-06-2012, 00:17
To na zdjęciu wymaga pracy kilka razy w sezonie. Większość angielskich ogrodów tak ma.

Jak nie chcesz wyraźnej otoczki ale jednak przycinanie darni też ci nie w smak możesz wkopać taśmę (niekoniecznie plastikową, ale np. aluminiową)
http://blog.giardino.waw.pl/wp-content/uploads/2011/02/Obraz23-300x237.jpg
lub z tworzywa:
http://www.projektowanie-ogrodow.warszawa.pl/userfiles/ekobord%203.jpg
Zdjęcie stąd: http://www.projektowanie-ogrodow.warszawa.pl/technologie-ogrodnicze_s_29.html

Pamiętaj, że poziom rabaty musi być niżej niż trawnika.

scooby
16-06-2012, 07:02
Szukam tańszego rozwiązania. Obrzezy bede miał około 130m.
Zastanawiam sie nad kostka granitową. http://www.zachari-ogrody.com/images/ogrody_krakow2.jpg Lub tad plastikową taśma. Tasma chyba bardziej odgrodzi trawę od rabat a w kostkę z czasem wejdzie piasek. Elfir a jak zastosujesz/zastosowałaś u siebie ?

Lopesjus
16-06-2012, 07:46
Szukam tańszego rozwiązania. Obrzezy bede miał około 130m.
Zastanawiam sie nad kostka granitową. Tasma chyba bardziej odgrodzi trawę od rabat a w kostkę z czasem wejdzie piasek. Elfir a jak zastosujesz/zastosowałaś u siebie ?

Kostkę granitową powinno zasypać się mączką granitową. Piasek jest dobry do kostki betonowej. Koszt 1 mb obrzeża to ok.3 zł, a wyszło to u nas jakoś tak:

https://lh3.googleusercontent.com/-H_OkabuOeso/T6QW_Ud9q9I/AAAAAAAAAIA/v1R_z4XvYyk/s640/2012-05-04-102.jpg

jata
16-06-2012, 16:39
kanciki w trawniku istotnie wymagają poprawiania kilka razy w sezonie (najlepiej szpadelkiem do cięcia trawnika - ale o tym masa informacji na portalu prywatnym "ogrodowisko", - tam jest też sklep z takimi szpadelkami), a żeby mieć efekt jak na foto, to chyba po każdym koszeniu trzeba by. Nie wiem jak u Was, ale u mnie obrzeże z kostki tam gdzie jest też niczego nie rozwiązuje - włazi w niego trawa i trudno ją przyciąć. Kanciki mają ten swój plus, że możesz bez problemu zmienić kształt rabaty jak ci się zmieni koncepcja, albo rośliny się rozrosną. Ja nie mam eleganckiego trawnika, tylko koszoną zastaną trawę siłą rzeczy z chwastami. Rabaty odzielone w jednych miejscach kostką w innych kancikami - chyba wolę kanciki. Ale ja nie dostaje paliptacji serca na widok trawska lekko wchodzącego w rabatę. Kancik poprawiam jak już jest naprawdę źle.

Elfir
16-06-2012, 23:51
Tasma chyba bardziej odgrodzi trawę od rabat a w kostkę z czasem wejdzie piasek. Elfir a jak zastosujesz/zastosowałaś u siebie ?

Tylko kostka (nie musi być kamień, beton pokrywa się mchami i glonami i staje się mało widoczny), układana na suchym betonie i spoinowana ręcznie zaprawą.

Lopesjus
18-06-2012, 19:47
Tylko kostka (nie musi być kamień, beton pokrywa się mchami i glonami i staje się mało widoczny), układana na suchym betonie i spoinowana ręcznie zaprawą.

Zjawisko to można ograniczyć, jeśli zamiast podbudowy na suchym cemencie wykona się podsypkę ze żwiru i piasku. Cement podciąga wilgoć, a żwir jest doskonałym drenażem. Mam trochę mchu tylko w pełnym cieniu.

scooby
20-06-2012, 20:41
hmm w tym roku zasypie korą tak aby nie było większego uskoku miedzy trawa a rabatą( aby kosiarka nie ucinała rantu) jak za rok zarośnie to może ułożę kostkę albo powycinam, mysle ze jak sie raz porządnie powycinało to za rok juz nie będzie tak wielkiej tragedi. rok temu posiałem trawe a w rabatach miałem tylko agro włókninę, miejscami została zasypana piaskiem wyrosła trawa i wogole było zle ;) teraz powycinałem i jeszcze powycinać muszę z włóknina która trzyma sie za pomocą trawy która w nia wrosła. Kostkę zrobię testowo na jednym odcinku najwyżej:) jak skończę (lipiec sierpień) to wrzucę foto!

mirlandia
03-07-2012, 14:48
Witajcie,

u nas przez kilka lat nie bylo wyraznego rozgraniczenia trawnika i klombow. Stosowalismy metode "fosy" (nazwa wlasna :-) czyli malego dolka pomiedzy trawnikiem a np kora. Tak czy siak trzeba bylo co najmniej dwa razy w roku poprawiac.
Odkad zrobilem klinkierowe wyrazne rozgraniczenie ( poki co pierwszy sezon) - stalem sie dla zony bohaterem w domu. (znowu) A wyglada to mniej wiecej tak ( jeszcze nie zrobilem w calym ogrodku ale mam taki zamiar )


Jest to rozwiazanie powiedzmy na stale (cegly sa na cienkiej zaprawie ) - wiec wypada przemyslec uklad tych linii. Tym niemniej oczywiscie przy odrobinie wysilku mozna to w przyszlosci skorygowac. A kosi sie rewelacyjnie.

Pozdrawiam,

Elfir
03-07-2012, 14:56
piękna kępa lilii!

mirlandia
03-07-2012, 16:52
piękna kępa lilii!

dzięki :-)
Tydzien temu wygladala tak

Elfir
03-07-2012, 18:17
śliczności :)

monik22
09-07-2012, 08:39
To moje połączenie trawnika z rabatą, tylko nie ma jeszcze trawnika, ale wkrótce mam nadzieję urośnie.

http://images46.fotosik.pl/1660/86769c48909ad643m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/86769c48909ad643.html)

http://images41.fotosik.pl/1648/ac507d6d6013678fm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ac507d6d6013678f.html)

dwiemuchy
20-08-2012, 16:38
No właśnie - zastanawiam się jak coś takiego wyjdzie optycznie i kosztowo - czy robić to z kostki granitowej (choć bruk mam akurat graFitowy, Akropol Libet), czy też ze zwykłej betonowej/betonowej z posypką. Ogród ma być raczej nowoczesny, więc nie wiem czy ten granit będzie tu pasować (wydaje mi się, że posypka już prędzej).

autorus
20-08-2012, 17:10
jest jeszcze taki patent:

http://allegro.pl/palisada-kraweznik-obrzeze-wys-58mm-i2546558593.html

niestety nie przetestowałem, ale mam zakupione już kilkadziesiąt mb.

Elfir
20-08-2012, 18:08
pokazywałam to kilka postów wyżej.

autorus
20-08-2012, 18:36
faktycznie :) nie zauważyłem.

galicja1
21-08-2012, 07:44
Jest jeszcze inna niedroga, a bardzo estetyczna opcja, mianowicie zastosowanie palisad z tworzywa sztucznego. Moja siostra użyla niedawno takich chyba palisad (albo podobnych): http://www.rolmarket.pl/product-pol-497-Palisada-ogrodowa-IPAL5-terakota.html i wyglądają bardzo ładnie - trzeba się przyjrzeć z bliska, by zauważyć, że to nie jest drewno.

autorus
21-08-2012, 07:51
niestety ale o estetyce tego typu palisad mam inne zdanie.

galicja1
22-08-2012, 14:06
niestety ale o estetyce tego typu palisad mam inne zdanie.

Oczywiście, kwestia gustu. Z mnogości propozycji na rynku każdy wybiera to, co jemu najbardziej odpowiada. Ale obrzeża ogrodowe, o których wczesniej pisałeś, tez mi sie podobają.

scooby
31-08-2012, 16:42
Witam Ponownie !

Wildze że temat nieco sie rozwinął:)

Moje obrzeże jest w stylu angielskim tak jak to nazwała Elfir :)

Ale w ziemi miedzy trawa a rabatą mam wkopane rollerborder brązowy. Wsumie w 99% go nie widać!
A w miarę spełnia zadanie.
W niedziele postaram sie przesłać foty!

MarekBR
21-09-2012, 08:34
A moje obrzeża są w stylu uniwersalnym ;) Na fali popularności "krawężników" kupiłem obrzeża ogrodowe firmy Maxpol. I nie żałuję, bo wyglądają bardzo estetycznie, prawie w ogóle ich nie widać, a nadałem kształt rabacie i sciezkom taki, jaki chcieliśmy z żoną.

KK2012
13-05-2013, 09:51
Witam!

Macie jakiś pomysł na tanie oddzielenie tuji stanowiących żywopłot od reszty ogrodu? Będzie tego około 90 metrów po nierównym podłożu. Myślałem o krawężnikach, ale czas montażu tego jest spory, poza tym podłoże nie leci prosto. Mam już w ogrodzie drewniane rollery, ale te z kolei trzeba malować, a jest to bardzo uciążliwe. Przy tujach będzie kora i geowłóknina, poza tym chciałbym to jakoś wizualnie odgrodzić.

Pozdrawiam!

Zielony ogród
13-05-2013, 10:00
polecam wątek:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-brzegow-trawnika

eleganckie obrzeże za darmo, trochę pracy. powszechnie stosowane w najpiękniejszych ogrodach angielskich. nie przeszkadza w koszeniu.

Zielony ogród
13-05-2013, 10:05
http://assets3.ogrodowisko.pl/uploads/p/9/98443/original.JPG

http://assets2.ogrodowisko.pl/uploads/p/12/124751/original.JPG

Zielony ogród
13-05-2013, 10:13
są i tuje:

http://assets1.ogrodowisko.pl/uploads/p/13/134859/original.JPG

KK2012
13-05-2013, 12:34
Dzięki za info!

Zastanawiam się tylko czy na ogród nie będzie się rozsypywała kora. Chciałbym też położyć geowłókninę i boję się, że boczne wiatry będą ją podwiewać...

Zielony ogród
13-05-2013, 12:50
kora raczej tylko spływa, jeżeli jest na stromym zboczu, dla wiatru trochę za ciężka, szczególnie, gdy jest wilgotna. jeżeli jesteś w stanie poświęcić trochę czasu na plewienie przez pierwsze dwa-trzy lata, to nie dawaj geowłókniny pod korę, to nie jest dobre ani dla tuj, ani dla stanu gleby; a i od chwastów wcale nie chroni. o niebo lepsza jest trochę grubsza warstwa kory.

KK2012
13-05-2013, 13:09
Dzięki za informację - dotychczas traktowałem geowłókninę jak obowiązek, większość tak ma. Mam jednak 2 pytania z tym związane, byłbym wdzięczny za odpowiedź:

1. Geowłóknina powinna być pod korą? Sądziłem, że nad nią, chyba że wszyscy oszczędzają na korze i po prostu kładą geowłókninę zamiast niej.

2. Jak zakładać geowłókninę? Rozumiem, e otwór na drzewko trzeba zrobić, ale jak ją później umieścić na miejscu, nacinać ją prostopadle do każdego drzewka?

Pomyślę o rezygnacji z geowłókniny, obawiam się jednak ile tej kory pójdzie na około 90 m2...

Zielony ogród
13-05-2013, 13:18
jeżeli to maja być tylko tuje - to moim zdaniem możesz nie dawać nic. one zakryją ziemię, a ten wąski pasek między nimi a trawnikiem to może być po prostu ziemia. jedynie od czasu do czas ziemie oczyścić z chwastów i wygrabić. jeżeli masz trochę pieniędzy, to warto dać na początek wzrostu młodych tuj jakieś 5-10 cm kory, która z czasem rozłoży się i zamieni w próchnicę. ziemia tez będzie wtedy lepiej trzymała wilgoć. geowłóknina na wierzchu? raczej nikt tak nie robi, bo jest brzydka, szczególnie, gdy zaschnie na niej błoto.
jaką masz glebę?

a te tuje to już masz? musza być tuje?

KK2012
13-05-2013, 19:41
Tuj jeszcze nie mam. W sumie nie brałem od uwagę innych drzewek, lubię rozwiązania powszechne, gdyż wtedy przynajmniej wiem czego mogę się spodziewać. ;)

Mam glinę, niestety...

Z tą geowłókniną mnie zaskoczyłaś, ponieważ widzę ją praktycznie zawsze kiedy są tuje. :) Nawet w różnych poradnikach sadzenia zalecają ją przez okres kilku lat w ramach alternatywy dla drogiej kory. :)

Lopesjus
13-05-2013, 20:04
Mam glinę, niestety...



Od lobby anty-żywotnikowego jeszcze Ci się dostanie :-)
Na glinę żywotniki jak najbardziej, ale też liściaste: derenie, kaliny, pęcherznice, niektóre tawuły
Lepiej kupić korę zamiast geo- czy agrowłókniny, poprawisz własności gleby. Jeśli masz obawy przed rozwiewaniem kory, to zdecydowanie pomiń włókniny, kora lepiej przylega do "gołej" ziemi

f.5
13-05-2013, 20:38
Od lobby anty-żywotnikowego jeszcze Ci się dostanie :-)

Zapytam kolegę co za kamyczki zastosował ?
widzęze dosc duza ilosc tak na oko parenascie ton
niedyskretne bedzie jak zapytam ile za tonę ? i jaki to kamien ?

niktspecjalny
14-05-2013, 08:40
Witam!

Macie jakiś pomysł na tanie oddzielenie tuji stanowiących żywopłot od reszty ogrodu? Będzie tego około 90 metrów po nierównym podłożu. Myślałem o krawężnikach, ale czas montażu tego jest spory, poza tym podłoże nie leci prosto. Mam już w ogrodzie drewniane rollery, ale te z kolei trzeba malować, a jest to bardzo uciążliwe. Przy tujach będzie kora i geowłóknina, poza tym chciałbym to jakoś wizualnie odgrodzić.

Pozdrawiam!

Mam obrzeża betonowe i je teraz zakrywam korą robiąc różne wygibasy z Eko-bordu
189323

drogi sukin kotek ale bardzo ładnie wygląda.Pomysł zielonego ogrodu dobry ale mało praktyczny .Od nawietrznej nie wiem co byś nie kombinował to, korę wywieje.

Zielony ogród
14-05-2013, 08:53
to nie mój pomysł, tylko standard od setek lat stosowany, jeszcze zanim plastik wymyślono. wygląda bardzo estetycznie (czego nie można powiedzieć o plastiku), jest za darmo, bardzo dobrze się kosi trawę przy tym, łatwo wprowadzić zmiany. mam u siebie mnóstwo kory i nigdy mi jej nie wywiało. na gołej włókninie bez roślin może i by wywiało. kora bardzo dobrze wpływa na iglaki, dużo szybciej rosną, dużo mniej się podlewa. z czasem jej ubywa, ale nie z powodu wywiewania, tylko po prostu rozkładu na próchnicę, której rośliny potrzebują.
owszem, żywotniki są pospolite i często bardzo psuja krajobraz. ale jeżeli są odpowiednio gęsto posadzone i cięte na prosto od góry to szybko zmieniają się w piękny zielony mur, tak samo jak cisy czy inne żywopłotowe. na glinie bardzo dobrze będą rosły szmaragdy. nie polecam brabantów, bo są brzydkie, trzeba ja bardzo gęsto sadzić i często ciąć.

niktspecjalny
14-05-2013, 09:27
Nie będę wklejał fotek gdzie mi korę wywiewało bo nie ma to sensu.
.. tylko standard od setek lat stosowany........

Może i odsetek ale jak dla mnie zastosowanie tegoż pomysłu tylko za nazwę to przeszkodą-zaporą roślinną.W innym wypadku zanim kora ulegnie rozpadowi na próchnicę to się z lekka będzie przemieszczać.:yes:. Mówię jako praktyk.Tak samo jak nie potrzebne obrzeża wzdłuż alei tujowej ,które kosztowały mnie trochę .teraz zakrywam warstwą kory i komponuje kształty z Eko-bordu.

Lopesjus
14-05-2013, 09:48
Zapytam kolegę co za kamyczki zastosował ?
widzęze dosc duza ilosc tak na oko parenascie ton
niedyskretne bedzie jak zapytam ile za tonę ? i jaki to kamien ?

Kamyczki są różne. Głównie gruby żwir (otoczaki), 1500 zł za ok 20 ton, grys granitowy 150 zł za tonę i jeszcze taki szary grys stosowany na podbudowę dróg, chyba ok 5 ton po 60-70 zł za tonę

f.5
14-05-2013, 15:00
Dziekuje za ifo.
jeszcze jeden temat - ta folia dachowa ktora tam zapodałes czy w tej chwili tez tak dobrze wygląda ?
dlaczego pytam ?
dalismy czarną matę i jednak chwasciory przechodza na przez nią.
zdjecie z dzisiaj przed psikaniem rundapem.
http://images41.fotosik.pl/2042/30dc23ba03051b5bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/659/3e99346d9ffa6144med.jpg (http://www.fotosik.pl)

grzegorz_si
14-05-2013, 20:25
Dziekuje za ifo.
jeszcze jeden temat - ta folia dachowa ktora tam zapodałes czy w tej chwili tez tak dobrze wygląda ?
dlaczego pytam ?
dalismy czarną matę i jednak chwasciory przechodza na przez nią.
zdjecie z dzisiaj przed psikaniem rundapem.
Nie lepiej po prostu raz na 2 tygodnie przelecieć tam z podkaszarką, albo kosiarką?
Może szkoda lać to świństwo?

f.5
14-05-2013, 20:36
Nie lepiej po prostu raz na 2 tygodnie przelecieć tam z podkaszarką, albo kosiarką?
Może szkoda lać to świństwo?
Pewnie masz i rację jednak jestem jeszcze na etapie budowy i troszke mało czasu na zajowanie sie ogrodem
notabene dzis po pracy kosiłem i z 1500 m2 tylko połowe udało mi sie przeleciec.
dodam ze spaliłem 2 podkaszarki fakt faktem ze były po 400 zł wiec nic dobrego ale....
chodzi mi o cos na rok potem dam radę

SKula
15-05-2013, 06:51
moim zdaniem położenie samej włókniny nic nie da - trzeba na początku jednak mocno popracować i ziemię pod nią przekopać i oczyścić ręcznie z chwastów - ich korzeni czy rozłogów
ja sam tak zaczynałem :

189493

jak widzisz jestem zwolennikiem sadzenia roślin jeszcze przed zakończeniem budowy

włóknina była zasypana grubą warstwą kory - piszę była bo po jakimś czasie ją usuwam i zostaje sama kora
jednak włóknina powoduje że rośliny bardzo płytko się korzenią i przy zdejmowaniu niektóre z nich są dosłownie na wierzchu
ale jako ochronę przed chwastami jak najbardziej polecam

teraz to wygląda tak :

189496

m4rsh4ll
15-05-2013, 11:16
f.5 używaj podkaszarek jedynie tam, gdzie nie dojedzie zwykła czterokołówka. Kup sobie taką kosiarkę czterokołową, spalinową samojezdną. Przyciskasz i sama Ci jedzie.Najlepiej jeśli będzie z dwa lata na gwarancji, niech się troche dotrze.

Ja mam dwa rodzaje kosiarek. Podkaszarkę i taką czterokołówkę. Niestety kosić trzeba regularnie, jeśli sam nie możesz to daj dzieciakowi 15 złotych wykosi Ci elegancko całość i jeszcze pograbi.

Posiadam elektryczną czterokołówkę jakiejś nieznanej marki, to samo jeśli chodzi o podkaszarkę i trzymają się już dobrych parę lat, a nie był to duży wydatek.
Podkaszarka jak dla mnie jest dość nieporęczna do używania przy dużych powierzchniach, szybko mi się męczą ręce jak ją trzymam przy koszeniu, dlatego koszę czterokołówką. Jedyny mankament, musisz mieć podłoże, mniej więcej wyrównane i usuniete wszelkiego rodzaju korzenie, większe kamienie, druty etc.

. Mam elektryczną szterokołówkę, więc trzeba uważać na kabel, z drugiej strony jak będziesz miał spalinówkę, to będzie śmierdzieć i trzeba będzie kupować paliwo.. no cóż ale coś za coś..

Jest jeszcze coś takiego w podkaszarce, że jak mocno przyciskasz to ona pracuje na całych obrotach, ja staram się mniej więcej przycisk trzymac tak średnio, cały czas reguluję pracę i prawie w ogóle nie puszczam jej na pełne obroty, myślę, ze tu może leżeć przyczyna spalenia podkaszarek, skoro mój noname wytrzymuje już tyle lat...

Pozdrawiam

firewall
15-05-2013, 11:39
Od lobby anty-żywotnikowego jeszcze Ci się dostanie :-)


Widząc tytuł wątku, w pierwszej chwili, pomyślałem o płocie drewnianym i to dosyć wysokim, ale widzę że nie o to chodzi.
Dawniej jak nie było plastikowych bordów to wkopywano deskę aby oddzielić trawnik od reszty. W Angli widziałem wkopany stalowy płaskownik mający grubości z 6mm.

Lopesjus
15-05-2013, 11:50
Mam elektryczną szterokołówkę, więc trzeba uważać na kabel, z drugiej strony jak będziesz miał spalinówkę, to będzie śmierdzieć i trzeba będzie kupować paliwo.. no cóż ale coś za coś..

Jest jeszcze coś takiego w podkaszarce, że jak mocno przyciskasz to ona pracuje na całych obrotach, ja staram się mniej więcej przycisk trzymac tak średnio, cały czas reguluję pracę i prawie w ogóle nie puszczam jej na pełne obroty, myślę, ze tu może leżeć przyczyna spalenia podkaszarek, skoro mój noname wytrzymuje już tyle lat...

Pozdrawiam

Ja mam elektryczny wertykulator, klnę jak szewc przy "tańcu z kablami". Większość kosiarek spalinowych wymaga właściwej pozycji silnika. - sprawdźcie dokładnie w instrukcjach, jakie są dopuszczalne odchylania od płaszczyzny. Podkaszarkę spalinową najłatwiej uszkodzić nie miksując benzyny z olejem (jak każą w instrukcji). Na dłuższą metę - wyłącznie urządzenia spalinowe, są przede wszystkim "bezprzewodowe" a po drugie zazwyczaj mają większą moc

Elfir
15-05-2013, 15:24
1. Poziom rabat musi być o kilka cm niższy od poziomu trawnika i nawierzchni brukowych, wówczas kora się tak łatwo nie wysypuje.
2. Pod krzewami i drzewami kora jest rozwiązaniem doraźnym, chroniącym przed nadmiernym parowaniem wody z gleby i ubijaniem ziemi przez krople deszczu. Docelowo każdy centymetr ziemi powinen być zajęty przez rośliny ozdobne - np. okrywowe.

KK2012
16-05-2013, 08:41
Dzięki za informację. Będę sadził jednak tuje i dostałem taka wycenę, myślę że jest ok:

- 120 sztuk thuji z donic 90 cm 1200zł
- 160zł torf kwaśny
- 200zł transport
- 180zł mata ściółkująca
- 600zł kora
- 90zł linia kroplująca z przyłączem
- 540zł robocizna z gwarancją

Razem 2970 zł

Powinienem coś wiedzieć wg Was, zwrócić na coś uwagę?

Zielony ogród
16-05-2013, 08:50
firma ogrodnicza proponuje ci torf kwaśny dla żywotnika zachodniego?

Elfir
16-05-2013, 12:18
O to samo chciałam zapytać.

KK2012
16-05-2013, 14:05
Taką dostałem wycenę. A jaki powinien być torf?

Z tego co widzę w opisach torfu kwaśnego to jest właśnie m. in. do thuji...

Elfir
16-05-2013, 18:26
Zywotniki wymagają gleby zyznej, lekko kwaśnej.

Torf jest jałowy.
Torf kwaśny służy jedynie do zakwaszania gleby.
Substrat torfowy (odkwaszony torf kwaśny) służy do rozluźniania gleb gliniastych (jeśli rośliny nie tolerują glin) lub do tymczasowego zwiększania retencji wody na glebach piaszczystych (ale średnio się do tego nadaje, są lepsze rozwiązania).

Zwykle kwaśnego torfu pod wszystko, jak leci walą firmy początkujące, które nie mają w zespole ogrodników, tylko ludzi, którzy naczytali się amatorskich forum ogrodniczych.

KK2012
17-05-2013, 14:01
Dzięki za informację, zwrócę im na to uwagę. Pozdrawiam!

Ogrody Nieporęt
26-05-2013, 18:08
Witam. Ostatnio wpadły w moję ręce Eko-bordy super sprawa bardzo polecam.


http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.decostar.pl/zdjecia/Image/ZDJECIA%2520DOSTAWCOW/EKO-BORD/eko%2520bord%2520uni%2520maly.jpg&imgrefurl=http://www.decostar.pl/promocja_-_eko-bordy,582.html&h=384&w=733&sz=25&tbnid=TIwWTBy6PTJ6SM:&tbnh=72&tbnw=137&zoom=1&usg=__mWRX8ugmYY4m2Kecp8bPbEokxm4=&docid=pt_eBHEoYq9qXM&sa=X&ei=eUGiUfbPN8jF0QXbuoGgDA&ved=0CE0Q9QEwAw&dur=239

martaibartek
22-07-2013, 11:06
U mnie za obrzeże robi kantówka... w planach (odległych) kostka.

aniaitomek
28-07-2013, 18:46
Przeczytałam cały wątek...
Interesują mnie obrzeża z kostki brukowej/betonowej
Jak najlepiej je układać...w wątku jest tyle opcji, proszę o info osoby, które sprawdziły konkretne rozwiązania.
Ile za taką robotę bierze firma, mam 100 metrów, więc sama nie dam rady...

Czy ktoś przeliczała koszty takiej kostki w stosunku do ekobordów?

Elfir
28-07-2013, 20:39
ekobordy wyjdą taniej na samej robociźnie.
Ale są za płytkie by chronić przed przerastaniem trawy

agagrusz
30-07-2013, 13:15
aniaitomek - mamy obrzeża pomiędzy trawką a rabatami właśnie z kostki. Robiliśmy je z bratem sami - nie jest to trudne i nie aż znowu takie pracochłonne. Wykopaliśmy rowek trochę szerszy i głębszy niż kostka, w ten rowek wsypywaliśmy pomieszany piach z cementem, w tę mieszankę zagłębialiśmy kostkę, potem z dwóch stron podsypaliśmy ziemią, polaliśmy wodą, żeby się beton, piach i kostka związały i gotowe. Przydatny gumowy młotek i poziomica :)
Pewnie nie tak to robią fachowcy, ale u nas się trzyma i spełnia swoje zadanie - po pierwsze odgradza trawę od nietrawy, a po drugie jest łatwiej przy koszeniu - jedziesz jednym kółkiem kosiarki po kostce i problem nieskoszonych obrzeży trawnika załatwiony.
Pozdrawiam

aniaitomek
30-07-2013, 13:26
aniaitomek - mamy obrzeża pomiędzy trawką a rabatami właśnie z kostki. Robiliśmy je z bratem sami - nie jest to trudne i nie aż znowu takie pracochłonne. Wykopaliśmy rowek trochę szerszy i głębszy niż kostka, w ten rowek wsypywaliśmy pomieszany piach z cementem, w tę mieszankę zagłębialiśmy kostkę, potem z dwóch stron podsypaliśmy ziemią, polaliśmy wodą, żeby się beton, piach i kostka związały i gotowe. Przydatny gumowy młotek i poziomica :)
Pewnie nie tak to robią fachowcy, ale u nas się trzyma i spełnia swoje zadanie - po pierwsze odgradza trawę od nietrawy, a po drugie jest łatwiej przy koszeniu - jedziesz jednym kółkiem kosiarki po kostce i problem nieskoszonych obrzeży trawnika załatwiony.
Pozdrawiam

agagrusz! dzięki za konkretną informację, czy pamiętasz ile kostki potrzebowaliście na metr bieżący? piach z cementem w jakich proporcjach mniej więcej?

grzegorz_si
30-07-2013, 13:38
agagrusz! dzięki za konkretną informację, czy pamiętasz ile kostki potrzebowaliście na metr bieżący? piach z cementem w jakich proporcjach mniej więcej?

Też mam takie obrzeże i ma ono dwie wady:
1. Cena
2. nie tak łatwo je potem przesunąć, gdy się okaże, że rabatę trzeba nieco przerobić - szkoda kasy i roboty.

To ile kostki na metr bieżący sobie sam wyliczysz. Ja mam z dwóch pasków piccoli, ale z jednym też wygląda fajnie.

Elfir
30-07-2013, 14:51
grzegorz - starczy mieć projekt ogrodu i się go trzymać, a nie będzie pwoodów do przesuwania :)

agagrusz
30-07-2013, 20:56
aniaitomek - tego piachu z cementem to jak się wsypie ;) Ale tak mniej więcej pół na pół. No i nie sypać tego nadmiernie dużo w ten rowek, tyle, żeby się to z kostką złapało, można potem jak się już ułoży i przysypie ziemią z obu stron, wsypać jeszcze troszkę pomiędzy kostki - tak jakby w fugi - to też umacnia całą "konstrukcję"
co do ilości kostki - nie wiem, trzeba sobie mniej więcej wyliczyć, weź też pod uwagę czy będziesz mieć proste linie czy jakieś zaokrąglenia. My mamy jeden pasek takiej zwykłej kostki - w zupełności wystarcza na jechanie po tym kosiarką.

Grzegorz - kasę musisz wydać na wszystko, a jeszcze jest kwestia późniejszego użytkownia. Mnie zależało na tym, żeby po skoszeniu trawy nie ślęczeć godzinę z nożycami i nie ścinać trawy przy obrzeżu. Żeby przesunąć obrzeże robota i tak jest, obojętnie z czego ono będzie.

Elfir - no wlasnie robiliśmy zgodnie z projektem ;)

Pozdrawiam

f.5
30-07-2013, 23:14
https://picasaweb.google.com/114780603567233739312/20082011WyrownywanieDziaKi#5650085770718336242

agagrusz
31-07-2013, 10:42
My mamy z takiej zwykłej jeden rządek - taka jak tutaj: http://www.kostbet.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=27&Itemid=2 Link akurat z kostbetu, ale pewnie wszystkie firmy mają taka kostkę w różnych kolorach.
No i to co mówi Elfir - dobrze jest mieć projekt, żeby zrobić raz a dobrze. Potem niby da się to przerobić, ale jest to dość pracochłonne no i niszczy się trochę ogródka przy okazji niestety

Ania i Bartek
11-08-2013, 13:31
U nas trawnik odgrodzony jest kostką brukową położoną na boczku:) bez cementu

https://lh4.googleusercontent.com/-GwuTdZh0bEw/UeqDwhEj57I/AAAAAAAAE60/eaXC9VUMH-Q/w347-h524-no/DSC_2279.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-EPRGP_yhNvw/UeqDXfvIvNI/AAAAAAAAE5w/DbCC-qxGH0U/w347-h524-no/DSC_2271.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-Mq5k2U71ZNQ/UgakdAbKFgI/AAAAAAAAFJ4/28h7nN5rSwQ/w791-h524-no/DSC_2068.JPG

grzegorz_si
11-08-2013, 21:14
grzegorz - starczy mieć projekt ogrodu i się go trzymać, a nie będzie pwoodów do przesuwania :)

Niby tak, ale zawsze się człowiek może rozmyślić, albo zmienić zdanie. Bywa też i tak, że coś wychodzi inaczej niż w projekcie i na żywo okazuje się, że coś zgrzyta albo coś :)

bea_m
12-08-2013, 18:04
U nas też kostka betonowa odgradza rabaty od trawy. Sprawdza się. Z koszeniem nie ma problemu ale po stronie trawnika ziemia musi być na równi z kostką. Po stronie rabaty zrobić należy spadek żeby kora po ulewach nie spływała na trawnik.

http://images62.fotosik.pl/66/1ed74ece6f1c0080m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1ed74ece6f1c0080)

katia2307
09-10-2013, 07:41
witam ponieważ zajmowałam się gruntownie tematem "szatkowania " ogrodu na części to mam jako takie pojęcie o odgradzaniu trawników od rabat. No więc jedno wyjście to użycie obrzeży z tworzywa sztucznego - metrowe kątowniki które mocuje się za pomocą gwoździ-kotew stalowych lub tworzywowych. Albo można użyć obrzeża w rolce. Jak się użyje takiego o wys np 20 cm to korzenie trawy nie przerastają - z tego rozwiązania jestem szczególnie zadowolona. Te dwa typy mam w swoim ogrodzie. Wiem że są też obrzeża aluminiowe - ale nie na moją kieszeń
pozdrowienia

Slawek31
09-11-2013, 14:36
Hej a te w role to jakie są? dobre jakościowo? bo ostatnio miałem beznadziejne i szukam czegoś sprawdzonego. pozdrawiam

katia2307
03-12-2013, 12:29
Hej a te w role to jakie są? dobre jakościowo? bo ostatnio miałem beznadziejne i szukam czegoś sprawdzonego. pozdrawiam

Witam, ja jestem zadowolona - nie pękają, a mam już trzeci rok - polecam. Nazywają się Slimbord
http://galaprodukt.pl/pl/index9-2.php
pozdrawiam

grzegorz_si
03-12-2013, 13:29
Witam, ja jestem zadowolona - nie pękają, a mam już trzeci rok - polecam. Nazywają się Slimbord
http://galaprodukt.pl/pl/index9-2.php
pozdrawiam
Pokaż zdjęcia w swoim ogrodzie.

volder1
12-04-2014, 10:28
Witam.
Jak to wykonać. Chciałbym rzucić taką kostkę , aby oddzielić rabatę kwiatową od trawnika.

http://images65.fotosik.pl/872/21343afa51d60605med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Układa się to na zaprawę /beton/, czy na suchy beton, czy na zwykły ubity piach.

SKula
12-04-2014, 18:23
jeśli ma być trwalsze to na suchy beton

Darek Rz
12-04-2014, 19:50
To moje zdjęcie i moja robota . Kostka leży już kilka lat i jeśli mam jakieś sugestie to należy ją układać na równo z wysokością gruntu tak aby mozna było łatwo wjechać kosiarką . Tutaj zrobiłem to za wysoko i jest problem z koszeniem . Nastepne robiłem już równo z gruntem i jest o wiele lepiej . Aby to wykonać kopałem rowek na jakieś 35-40 cm i sypałem piach zmieszany z cementem (na taczkę piachu chyba 1/3 worka cementu) . Potem to mocno ubijałem ,dosypujac jeszcze trochę piachu i już nie ubijałem go tylko ukladałem kostkę . Następnie kostke wbijałem młotkiem poprzez kwadratowy drewniany klocek o rozmiarach (mniej wiecej 40cm x 10cm ).

volder1
12-04-2014, 22:35
Dzięki Darek za instrukcje . Posłużyłem się twoim zdjęciem, ale stało się ono dla mnie inspiracją. Wybrałem nawet podobną kostkę, trapezową - Kreta Buszremu kolor gorzka czekolada.

mariano18
14-04-2014, 15:18
Cześć
Temat stary jak świat, ale pewnie jeszcze ktoś zagląda. Ja np miałem stare cegły, które wkopałem na równo z ziemią. Super się kosi, ładnie wygląda no i nie ładujemy w ziemie plastiku..

Elfir
08-05-2014, 17:09
Maszynka do robienia betonowych krawężników:
http://landscapingplantsfrontyard.landscapeideasanddesign .com/images/landscape-edging-2.jpg

jaki
07-07-2014, 13:07
A ja nie mam żadnej budowli. Jakieś 2 razy w oku odcinam specjalnym szpadelkiem wchodzącą trawę. Nie ma z tym wielkiej pracy ale sama przyjemność

Yorey
23-03-2015, 06:48
Mędrcy, mam do wykonania jakieś 250-300mb obrzeża do zrobienia i za cholerę nie mam pojęcia jak to zrobić, by było estetycznie, praktycznie, akceptowalne finansowo. Macie jakieś sprawdzone metody?

agagrusz
23-03-2015, 06:52
tu możesz poczytać o obrzeżach: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?204623-Obrze%C5%BCe-trawnika&highlight=obrze%C5%BCe

Greengaz
23-03-2015, 08:23
U mnie. Żadnych kostek, taśm, palików.
Rowek na granicy trawnika. Trawę przycinam 2 - 3 x do roku podkaszarką z ruchomą głowicą ustawioną pionowo. Obrzeży około 400 m = 1 h roboty. To co wyrasta pomiedzy trawnikiem, a np. korą, pryskam Roudoup-em co by nie pielić na czworakach.

Wyglada to mniej więcej tak:

309715309716309717309718

Yorey
23-03-2015, 08:39
serdeczne dzięki!

Monikma
18-05-2016, 10:05
A co myślicie o takich obrzeżach trawnikowych http://static1.rolmarket.pl/pol_pl_Obrzeze-ogrodowe-trawnikowe-geoBORDER-55mm-x-1m-2388_11.jpg? Przymierzam sie do ich zakupu. Opłaca się?