PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki VAT na fakturze za generalne wykończenie nowego mieszkania?



GosiaMM
19-06-2012, 13:44
Witam,

Prosze o pomoc ww. kwestii. Przeszukiwałam forum, duzo jest o zwrocie VATu ale o wyskoości VAT za usługę remontową wykończenia kompleksowego nowego mieszkania (stan deweloperski) nic nie znalazłam.

Jaka stawka VATu ma być na fakturze? Remont/wykończenie komplesowo - gładzie, malowanie, położenie płytek, paneli. Bedzie umowa miedzy nami a wykonawcą.
Czy to prawda, ze jeżeli "fachowiec" w ramach usługi zakupi materiały i wszystko razem ujmie mi na fakurze wtedy bedzie 8% VAT? A jezli tylko usługa to 23%?

Będę wdzieczna , za pomoc w wyjasnieniu mi tego.

Pozdrawiam,
Gosia

panicz
19-06-2012, 18:44
Vat 8%, jeśli jest vatowcem oczywiście. 8% na usługę jest zawsze bez względu na to czy z materiałem (wtedy i materiał 8%) czy bez (wtedy ubiegasz się o zwrot 15% vatu za kupiony maeriał, jednak nie ze wszystkiego należy Ci się zwrot). Budownictwo mieszkaniowe ma ulgowy vat.

GosiaMM
20-06-2012, 11:28
Dziekuję za informację :)
Fachowiec mi powiedział, ze na fakturze dolicza 23%.....
Hmmm
Chyba muszę z nim poważnie porozmawiac. ;)

GosiaMM
20-06-2012, 11:30
Vat 8%, jeśli jest vatowcem oczywiście. 8% na usługę jest zawsze bez względu na to czy z materiałem (wtedy i materiał 8%) czy bez (wtedy ubiegasz się o zwrot 15% vatu za kupiony maeriał, jednak nie ze wszystkiego należy Ci się zwrot). Budownictwo mieszkaniowe ma ulgowy vat.

Hmmmm a jezlie nie bedzie VATowcem to jak to bedzie wyglądało? Rachunek musi mi wystawić, który bedzi ebez VAtu???

DIY
20-06-2012, 19:56
Witam,

Prosze o pomoc ww. kwestii. Przeszukiwałam forum, duzo jest o zwrocie VATu ale o wyskoości VAT za usługę remontową wykończenia kompleksowego nowego mieszkania (stan deweloperski) nic nie znalazłam.

Jaka stawka VATu ma być na fakturze? Remont/wykończenie komplesowo - gładzie, malowanie, położenie płytek, paneli. Bedzie umowa miedzy nami a wykonawcą.
Czy to prawda, ze jeżeli "fachowiec" w ramach usługi zakupi materiały i wszystko razem ujmie mi na fakurze wtedy bedzie 8% VAT? A jezli tylko usługa to 23%?

Będę wdzieczna , za pomoc w wyjasnieniu mi tego.

Pozdrawiam,
Gosia
W twoim przypadku /dla osoby prywatnej/ wykonawca wystawi fakturę z 8% stawką podatku dotyczy to samej usługi lub usługi i materiału jeżeli ten był zakupiony przez wykonawcę.
Jeżeli nie umówisz się inaczej to ceny za materiały na fakturach powinny być niższe o ok. 15% niż w sklepie.
Gdy wykonawca nie może wystawić faktury vat to najlepiej materiały kupować na siebie.