PDA

Zobacz pełną wersję : I ja proszę o pomoc!



magos
22-06-2012, 19:58
Witam,
mój ogródek jest młody.Cały czas próbowałam sama tworzyć go, niestety nie ustrzegłam się błędów.Mam nadzieję, ze jeszcze można je naprawić.
Chodzi mi głównie o to, żeby jakoś wypełnić te miejsca pod siatką.Myślałam o jakiś iglakach, ale już nie tuje, bo mam trochę.Co byście tam posadzili?

lord_black
22-06-2012, 21:09
Na siatke puscilbym pnacza np. aktinidie, cytryniec chinski. Zawsze troche owocow będzie :)

Elfir
25-06-2012, 18:27
Pod siatką i tak już jest ciasno. Co najwyżej jakiś wąski cis kolumnowy by się zmieścił. Albo pnącza.
Albo przebudowac rabaty i zacząc od początku.

magos
25-06-2012, 19:45
Całkiem nie chciałabym przebudowywać rabat.Trochę powsadzałam iglaków.Mam tez troche onączy.Sa małe i ich nie widać.Dosadzę wiecej.
A co myślicie, żeby koło wiązu wredei posadzić pęcherznicę?

Elfir
25-06-2012, 21:54
pęcherznica ma min 1,8 m średnicy.

magos
26-06-2012, 19:31
Tak wiem.Mam 2 pęcherznice.Można ja ciąć.Ale jak uważasz będzie pasowało?

Elfir
26-06-2012, 19:43
Nie wiem. Musiałabym prześledzić sąsiednie nasadzenia.

magos
27-06-2012, 08:21
To moja rabata fotografowana od lewej do prawej
i ostatnie zdjęcie rabata za zakretem-posadzone berberysy golden ring.Cos musze dac przed nimi.Czy beda pasowały tawuły japońskie żółte?
Z góry dziekuje i pozdrawiam:)

Elfir
27-06-2012, 11:02
Jak dla mnie tam już jest za ciasno, by dodawać coś jeszcze. Bierzesz pod uwagę, że rośliny się rozrosną?

magos
27-06-2012, 12:01
Ten krzaczek co jest w środku, czyli magdałek presadziłam.Pustego miejsca jest 2x2 m i myślałam, że jeszcze coś się zmieści?Jesli masz jakieś sugestie dotyczace moich okropnych nasadzeń to byłabym wdzięczna, bo sama nie jestem z nich zadowolona.........

Elfir
27-06-2012, 12:14
Masz klasyczny problem początkującego - pojedyncze egzemplarze zamiast dużych plam.

magos
27-06-2012, 12:50
Wiesz teraz to ja juz to wiem, ale co z tym zrobić?Czy cos jeszcze mozna zrobić?

Elfir
27-06-2012, 15:56
Może zrób sobie spis tego co masz i sprawdź czy da się pogrupować, stworzyć kompozycje?

Pooglądaj sobie zdjęcia ogrodów i spróbuj dopasować rośliny ze zdjęć, do tego co masz i skopiuj nasadzenia

magos
28-06-2012, 10:43
Probuję coś zrobić z tym moim miszmaszem.
Możesz rzucić okiem czy w ogóle to gra..........?
Wiąza bym przesunęła trochę do przodu.Po lewej stronie od wiazu jest klon palmowy.ponizej berberysy niskie zielone, a jeszcze niżej hosty w szeregu(które na przemian z żurawkami ciagna sie przez cała rabatę).

Na drugim zdjęciu przed jodłę dam żurawki, albo coś innego czerwonego(nie wiem czy dobrze?)

Trzecie zdjecie-przed berberysami tawuły japońskie.
Będę bardzo wdzięczna za rady:)

magos
28-06-2012, 11:28
Drugie zdjecie troszkę inaczej

Elfir
28-06-2012, 13:35
Klon palmowy wysadzony w tym roku czy przezimował?
Może zagęść nasadzenia, by między krzewami nie było pustych miejsc? Nie w rządku, ale w grupie.

magos
29-06-2012, 07:19
Klona jeszcze nie ma.Moze jednak dałabym pecherznicę diabolo.Powinna się zmieścić.Te 2 krzewy zielone to mahonie.Ta rabata jest bardzo długa.Idzie przez cały ogród(70 m).
Rabata jest wąska - 2 metry.
Trochę nie wiem jak mam zagęszczać i nie sadzić w rządku.Czy chodzi o hosty?

Elfir
29-06-2012, 10:46
Chodzi o wszystko, a nie o hosty :)
Nie w rządku a w grupach (opartych np. na trójkącie):
http://images39.fotosik.pl/1628/f2440bb016b8053e.jpg

magos
29-06-2012, 13:16
Oj chyba już tak zostanie, bo w ogóle nie mogę sobie z tym poradzić.........

magos
06-07-2012, 13:38
Wklejam nowe zdjęcia:
Naogladałam sie mnóstwo zdjęć i tworzy mi się koncepcja, ale teraz chce powoli kupowac nowe rośliny, żeby nie żałować óźniej, że coś pochopnie kupiłam.
Dalej mam zagwozdkę czym posadzic te berberysy?Myżlałam o tawule japońskiej, ale bedzie chyba za żółto, bo obok berberysów rośnie glediczja żółta(na tej samej rabacie).Moze jałowce płożące?
No i miedzy wierzbą pendula i wiązem wredei też dalej nie mam pojęcia??????
Czy możesz Elfir podrzucić jakiś pomysł?Będę wdzięczna:)Muszę coś tam dać niech rośnie, bo teraz rosna głównie chwasty i już się nie wyrabiam z ich wyrywaniem:(

Pozdrawiam

Elfir
06-07-2012, 16:00
Pod berberysem może po prostu liliowce w dużej kępie - kilkanaście sztuk.

Obok wiązu "Wredei" widze czerwone drzewko. Może więc nie wprowadzać więcej czerwieni? Z dużych krzeów może być np. jaśminowiec.

magos
07-07-2012, 07:13
Wielkie dzięki za odpowiedź.Kupię jaśminowca o pełnych kwiatach.Tych berberysów mam 5 sztuk w rządzie i właśnie czymś chciałam podsadzić je.Myslałam jeszcze o obwódce z bukszpanu,a pomiędzy berberysami i bukszpanem może tawuły japońskie?

Elfir
08-07-2012, 11:47
ten bukszpan musiałby być bardzo nisko strzyżony, żeby było widać znad nich tawuły.
Z resztą tawuły i berberys dla mnie sa roślinami naturalistycznymi i niespecjalnie komponują się ze strzyżonymi obwódkami. Lepiej wyglądają z trawami ozdobnymi i bylinami.

magos
22-10-2012, 08:18
Troszkę pozmieniałam w ogrodzie.Pokaże na wiosnę, bo teraz słabo widać.
Mam jeszcze ostatnią malutka rabatę, pod domem.Tam nic nie ma jeszcze i mam nadzieję, że chociaż jedna będzie ładnie wyglądać:)To jest wschodnia strona domu.Ziemia przepuszczalna, raczej sucha.
Mój plan:
Od lewej:
Dereń Elegantissima, tuja jakaś kulista, miłorząb Mariken podsadzony małymi berberysami.Dereń podsadzony bordową żurawką, tuja - jałowcem.
Czy to się trzyma kupy?
Będę wdzięczna za każda podpowiedź.

magnolia
22-10-2012, 09:23
Marikena szukaj szczepionego wyżej- min. na 150 cm. Niżej będzie za niski do kompozycji .
Dereń Elegantissima wg mnie jest za duży tam, za szeroki i wysoki. Chyba że będziesz go strzyc rzetelnie. Jeśli będziesz miała jasną elewacje, to ciekawie by było posadzić zamiast niego coś co będzie dawało kontrast ze ścianą a nie zlewało się z nią. Wybrałaś derenia ze względu na jego walory ozdobne zimą?- to może lepiej juz dereń 'Kesselringii' lub 'Baton Rouge' a jak ma być z pstrymi liśćmi to 'Ivory Halo'
Zamiast dużego krzewu możesz posadzić tam np 3 szt mniejszych- Lilak meyera 'Palibin', albo jaśminowiec Belle Etoile.
Jałowiec żeby był ładny musi miec większość dnia słońce- od wschodu chyba za mało go będzie.

magos
22-10-2012, 12:16
Magnolia - bardzo Ci dziękuje.Twoje projekty i Elfir bardzo mi się podobają.
Derenia wybrałam ze względu na walory zimą.Drugie, że mam jeden do przesadzenia.Ale dam go gdzie indziej.elewacje będę miała jasną.Słońce jest dosyć długo.Tak do 14.Ale może za krótko dla jałowca?Co można dać innego?Hosty?

magnolia
23-10-2012, 07:37
bergenie, bodziszki, hosty powinny dać radę, andromeda 'Compacta', trawy- carex morrovi 'Variegata', 'Carex morrovi 'Ice Dance', sesleria careulea, hakonechloa ( jesli nie jest bardzo sucho). Można też próbować z golterią rozesłaną, z zawilcami wielkokwiatowymi, bażyną czarną ( odmiana bernstein będzie złotawa , ładna), z wrzoścami- też są odmiany o jasnych liściach, bardzo efektowne.