PDA

Zobacz pełną wersję : Belka stalowa zamiast żelbetowej.



_olo_
24-06-2012, 22:28
Witam, to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.
Planuje zastąpić belkę żelbetową o długości 3m, wysokości 35cm i szerokości 25cm, beton B20, zbrojenie 5x12 dołem, 2x12 górą (w projekcie) belką stalową. Jaką belkę stalową należałoby zastosować aby jej parametry z powodzeniem zastąpiły ww. żelbet. Czy HEB180, HEA200 lub 2 x IPE200 wystarczy ?
Na jakiej głębokości powinien wspierać się na ścianach nośnych taki stalowy kształtownik (ściany lejer kl. 15, ewentualnie pod samą belkę mogę wylać podwalinę z betonu lub wmurować bloczek fundamentowy).

eniu
25-06-2012, 17:14
Jesteś pewny, że chcesz pod tą belką chodzić po tym jak Józek z forum
Ci powie jaka ma być ?!

_olo_
25-06-2012, 18:46
Nie wiem kto to Józek z forum bom tu nowy, belka i tak będzie dobrana przez konstruktora, wstępnie chciał bym poznać rząd wielkości takiego profilu zanim zdecyduje się na zmiany. Belka będzie zamontowana nad drzwiami garażu, nad nią będzie lichy wieniec (w porywach 18cm wysokości) a powyżej ściana 25cm grubości (piętro), strop żelbetowy piętra i ściana szczytowa strychu.

darek-jg
28-06-2012, 21:21
Nie wiem kto to Józek z forum bom tu nowy, belka i tak będzie dobrana przez konstruktora, wstępnie chciał bym poznać rząd wielkości takiego profilu zanim zdecyduje się na zmiany. Belka będzie zamontowana nad drzwiami garażu, nad nią będzie lichy wieniec (w porywach 18cm wysokości) a powyżej ściana 25cm grubości (piętro), strop żelbetowy piętra i ściana szczytowa strychu.

Nie wydaje mi się , żeby taka zmiana była dobra - ani to tańsze ani łatwiejsze w wykonaniu a i konstrukcyjnie łączenie belki stalowej z żelbetem nie jest fajne.

_olo_
01-07-2012, 12:01
Alternatywa jest taka - daję belkę stalową pod wieniec (pod nadproże) i nad wysuniętą z frontowej elewacji częścią garażu mogę zrobić tarasik 2,3 x 3,5m lub wylewam belkę żelbetową nad wieńcem i tarasiku nie ma bo na jego drodze stoi próg 35cm, który musiał bym przekraczać przechodząc przez drzwi balkonowe.
pzdr