PDA

Zobacz pełną wersję : Przycinanie świerków i sosen



bzado
29-06-2012, 07:25
Chodzi o zwykłą sosnę i zwykłe świerki.

Wiem, że nie zalecane jest ich przycinanie, ale tylko obcinanie nowo wyrosłych pędów.
Ale ja chciałbym dosyć drastycznie (tak około 1m) skrócić te drzewa.

W przypadku świerku chciałbym obciąć przewodnik, żeby nie rósł w górę tylko rozkrzewiał się w boki.
W przypadku sosny chciałbym skrócić wszystko i przewodnik i gałęzie rosnące w boki (ta sosna ma kształt okragły ale jest za bardzo rozrośnieta)

Czy ktoś robił coś takiego ?

Jakie mogą być niebezpieczeństwa ?

Jak to zrobić poprawnie ?

Elfir
29-06-2012, 11:38
Świerk mozna tak przyciać, ale nie będzie się rozkrzewiał specjalnie na bok (jak np. liściaste). Świerk będzie wypuszczał 2-3 przewodniki co roku.


Sośnie też można przyciąć wierzchołek.
Boczne gałęzie po przycięciu będa jednak brzydkie, bo sosna trzyma igły max 3 lata na starszych gałęziach, a wolno regeneruje takie straty.

bzado
29-06-2012, 11:48
Świerk mozna tak przyciać, ale nie będzie się rozkrzewiał specjalnie na bok (jak np. liściaste). Świerk będzie wypuszczał 2-3 przewodniki co roku.

Spodziewałem się tych "multi" przewodników. Ale to nie kłopot. Zawsze można je przycinać co roku. Trochę mnie zmartwił fakt że drzewo nie będzie rosło w boki.



Sośnie też można przyciąć wierzchołek.
Boczne gałęzie po przycięciu będa jednak brzydkie, bo sosna trzyma igły max 3 lata na starszych gałęziach, a wolno regeneruje takie straty.

Czy jest sposób na to aby zmusić sosnę do tego aby rosła w boki, a nie w górę ? Oprócz oczywiście usuwania corocznych przyrostów tylko na górze.

Elfir
29-06-2012, 12:12
Słuchaj - świerk ma charakterystyczny typ wzrostu - tworzy pionową strzałę w górę i boczne, słabo rozgałęzione konary na bok w okółkach.
Jak obetniesz wierzchołek to po prostu będziesz miał świerka bez wierzchołka i tyle.
Ale jak będziesz regularnie ciął to możesz uzyskać nawet efekt "kuli na pniu"

Sosna może rosnąć na boki - popatrz na sosny smagane wiatrami, rosnące pojedynczo w otwartym terenie. Jak korona sosny jest dobrze nasłoneczniona, nie rośnie wzwyż.

dorota.k
30-06-2012, 13:34
W przypadku świerku chciałbym obciąć przewodnik, żeby nie rósł w górę tylko rozkrzewiał się w boki.


Jakie mogą być niebezpieczeństwa ?

Jak to zrobić poprawnie ?

Taki świerk wygląda okropnie. Nie rozumiem po co robić coś takiego.
Tego nie można zrobić poprawnie, bo to działanie z samego założenia bezsensowne.

bzado
02-07-2012, 14:19
Taki świerk wygląda okropnie. Nie rozumiem po co robić coś takiego.


Bo bardziej okropnie będzie wyglądał ten świerk jak się w nim zaplata linia energetyczna pod którą on rośnie

Elfir
02-07-2012, 14:24
Nie wiem czy nie lepiej po prostu go ściąc i nie posadzić czegoś niższego.

dorota.k
03-07-2012, 10:42
Bo bardziej okropnie będzie wyglądał ten świerk jak się w nim zaplata linia energetyczna pod którą on rośnie

Pod linią energetyczną nie sadzi się świerków.

tsunami
03-07-2012, 14:23
Ucięty świerk wygląda jak... ucięty świerk. Czyli jak bardzo okaleczona roślina.
Nie zawsze można go usunąć - w przypadku o którym piszę - była to roślina prawie 20 letnia i zrujnowało by to sporą część ogrodu.
Drzewo zostało więc bardzo mocno skrócone (zimą - robiło w tym roku za choinkę) - wiosną przycięto mocno pozostałe gałęzie i zrobiono stanowisko do puszczenia clematisów. Na razie zapowiada się nie najgorzej.

Dlatego myślę, ze jeśli decydujemy się na posiadanie w ogrodzie okaleczonej rośliny (tak mocno, że rzuca się to w oczy) nie udawajmy, że tak mało być i że taki jest zamysł artystyczny ;) Znajdźmy jej jakieś niebanalne zastosowanie - tak aby "wadę" wyeksponować jako zaletę.

Elfir
03-07-2012, 14:54
U jednego z moich klientów rósł na froncie wielki świerk, którego ciężko było wpasować w jakąś kompozycję. Kazałam go przyciąć w kulę i zaprojektowałam układ formalny ze strzyżonymi roślinami. Teraz wygląda świerk tak (przed nasadzeniami):

http://images46.fotosik.pl/1649/e44b265c8d546a3egen.jpg

Z boku bukszpan też mocno ciachnięty, bo rósł swobodnie a teraz będzie formowany.

STRASS
06-07-2012, 17:00
Świerki, czy to pospolity czy tzw.kłujący doskonale znoszą cięcie.I jedne i drugie są stosowane jako żywopłoty i szpalery w wielu krajach .

Damro
11-07-2012, 00:17
Świerki, czy to pospolity czy tzw.kłujący doskonale znoszą cięcie.I jedne i drugie są stosowane jako żywopłoty i szpalery w wielu krajach .

Zgadzam się lubi cięcie,nie wiem skąd niektórzy czerpią informację że nie przycina się a jak ktoś lubi świerk czy sosnę wysoką a wąską to moja projektantka zaleciła mi ciąc mocno boki lecz nie wierzchołek.

Damro
11-07-2012, 00:19
U jednego z moich klientów rósł na froncie wielki świerk, którego ciężko było wpasować w jakąś kompozycję. Kazałam go przyciąć w kulę i zaprojektowałam układ formalny ze strzyżonymi roślinami. Teraz wygląda świerk tak (przed nasadzeniami):

http://images46.fotosik.pl/1649/e44b265c8d546a3egen.jpg

Z boku bukszpan też mocno ciachnięty, bo rósł swobodnie a teraz będzie formowany.
w kulę też można,jak kto woli,można też było w stożek,też piknie

dorota.k
11-07-2012, 06:46
Świerki, czy to pospolity czy tzw.kłujący doskonale znoszą cięcie.I jedne i drugie są stosowane jako żywopłoty i szpalery w wielu krajach .

Oczywiscie, że tak. Świerki są świetne na żywopłoty.
Ale jest ogromna różnica pomiędzy przemyślanym przycinaniem od najmłodszych lat:

http://www.strona.iglaki.nazwa.pl/uploads/images/świerk%20syberyjsk1.JPG

a bezmyślnym okaleczaniem:

http://www.boroszow.olesno.pl/Zdjecia/Rozne/brakCzuba1.JPG

Elfik000
30-03-2015, 16:25
Witam , jestem zwolennikiem ciecia jak na pierwszej fotografi i przycinam świerka a głównie jego odrosty aby miał wygląd ładnej choinki , zajmuję się tym już 8 lat więc jak na razie pięknie wszystko rośnie . A co do drugiego zdjęcia z bezmyślnym okaleczeniem to proponuję uformować w kulę oczywiście nie od razu tylko co roku formować kształt kulisty i jeszcze będzie ładnie to wyglądało .