PDA

Zobacz pełną wersję : Okap kuchenny bez wyjścia na zewnątrz?



Christo24
03-07-2012, 09:30
Witam!

W projekcie swojej kuchni mam okap podszafkowy jednak przy budowie domu nie przewidziałem, żeby wyprowadzić jakiś pion do tego. :) Czy okap bez wyprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku ma jakiś sens? Czy mogę zrobić dziurę w ścianie i wyprowadzić rurę na zewnątrz zakończoną kratką wentylacyjną?

Pozdrawiam!

dzabij
03-07-2012, 10:29
Witam!

W projekcie swojej kuchni mam okap podszafkowy jednak przy budowie domu nie przewidziałem, żeby wyprowadzić jakiś pion do tego. :) Czy okap bez wyprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku ma jakiś sens? Czy mogę zrobić dziurę w ścianie i wyprowadzić rurę na zewnątrz zakończoną kratką wentylacyjną?

Pozdrawiam!

Taki okap ma sens jako pochłaniacz zapachów (trzeba dokupić filtr węglowy). Problem wilgoci pozostanie, co czasami jest dobre (mroźna zima) a czasami złe (wilgotna jesień).

Dziura w ścianie to jest jakieś wyjście awaryjne. Napewno tak nie wolno jak masz wentylację mechaniczną. Przy grawitacyjnej można tak zrobić.

Christo24
03-07-2012, 12:51
Dzięki za odpowiedź. Sądziłem, że ten okap będzie bezużyteczny bez odprowadzenia powietrza. Zastanawiam się teraz nad zrobieniem jakiegoś pionu, który by odprowadzał powietrze. Wyjście w dachu mam przygotowane (w sumie mam 3, w tym jedno idzie na toaletę na 1 piętrze, drugie na wentylację odprowadzającą parę wodną z łazienki również na 1 piętrze). Problem w tym, że kuchnia jest na dole, musiałbym się chyba kłóć przez strop i do tego jeszcze z tym jakoś przejść przez łazienkę...

marynata
03-07-2012, 13:27
U mnie wisi okap w ogóle nie włączany,bo okapy z filtrem węglowym nie dość że są niewydajne,to jeszcze strasznie hałaśliwe,ale sprawadza się doskonale jako"zbieracz"tłuszczu i osadu z gazu.Co tydzień wyjmuję z niego zmywalne filtry metalowe do czyszczenia i widzę ile tego syfu zatrzymuje.

dzabij
03-07-2012, 15:19
Dzięki za odpowiedź. Sądziłem, że ten okap będzie bezużyteczny bez odprowadzenia powietrza. Zastanawiam się teraz nad zrobieniem jakiegoś pionu, który by odprowadzał powietrze. Wyjście w dachu mam przygotowane (w sumie mam 3, w tym jedno idzie na toaletę na 1 piętrze, drugie na wentylację odprowadzającą parę wodną z łazienki również na 1 piętrze). Problem w tym, że kuchnia jest na dole, musiałbym się chyba kłóć przez strop i do tego jeszcze z tym jakoś przejść przez łazienkę...

Z tego co piszesz to parter masz w ogóle nie wentylowany. Trochę słabo moim zdaniem ... Masz kominek ?

dzabij
03-07-2012, 15:25
U mnie wisi okap w ogóle nie włączany,bo okapy z filtrem węglowym nie dość że są niewydajne,to jeszcze strasznie hałaśliwe,ale sprawadza się doskonale jako"zbieracz"tłuszczu i osadu z gazu.Co tydzień wyjmuję z niego zmywalne filtry metalowe do czyszczenia i widzę ile tego syfu zatrzymuje.

Tutaj właśnie widać przewagę kuchni elektrycznej (indukcyjnej w moim przypadku) - brak osadu ze spalania gazu, wkłady zakurzone ale nie oblepione.

Christo24
03-07-2012, 21:17
Mam wyprowadzony pion pod kominek (kominka nie zamierzam montować) i zastanawiam się właśnie nad zamontowaniem tam jakieś kratki wentylacyjnej. Obawiam się jednak, że będzie nią uciekało ciepło z domu.

Co do kuchenki to również montuje indukcję, wiec problem osadu z gazu raczej nie będzie istniał.