PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie żyrandola do podwójnej klawiatury



PeterSS
03-07-2012, 10:35
Witam. Piszę, bo mam problem z podłączeniem żyrandola do podwójnej klawiatury. Z sufitu wychodzą mi 4 kable: 2 fazowe (czarny i brązowy), zero (niebieski) i ochronny (żółto-zielony). Żyrandol ma 3 żarówki i fabrycznie zrobione 3 kostki (w jednej są 3 kable, w drugiej dwa, a w trzeciej trzy). Dwa kable fazowe podłączyłem do kostki z 3 kablami, zero do 2 kabli, a ochronny do jednego. Efekt jest taki, że świecą się zawszw 3 żarówki. Chciałem podłączyć jedną fazę do t kabli z żyrandola, drugą do jednego kabla, zero podłączyć do 3 kabli, a ochronny zabezpueczyć i pozostawić luzem. Jednakże fabryczne kostki były ułożone w małym plastikowym pudełeczku i pod każdą kostką jest oznaczenie rodzaju kabla (tak się mi wydaje). Mianowicie przy 3 kablach jest znak fazy, przy dwóch kablach znak zera, a przy jednym kablu jest znak przewodu ochronnego. Proszę o pomoc, bo nie chcę czegoś nie tak podłączyć.

yaiba83
03-07-2012, 13:28
Mógłbyś umieścić foto tego żyrandola. Jakoś nijak mogę sobie wyobrazić to co opisujesz.

wykrot
06-07-2012, 20:43
A ta klawiatura to komputerowa czy od keyboardu?

dudi82
18-07-2012, 09:50
Do rozszyfrowania Twojego opisu doktor logiki jest potrzebny :D
http://www.elektroinstalacje.info/articles.php?article_id=33
Łącznik świecznikowy.
Prościej się nie da. Jeśli masz 3 żarówki to w schemacie do jednej żarówki dodaj drugą równolegle.
Jeśli w kostce są 3 zaciski oznaczone jako faza, to może oznaczać, że żyrandol można zasilać łącznikiem potrójnym. W Twoim przypadku dwa zaciski trzeba zmostkować (podłączyć trzecią żarówkę równolegle). Jeśli przy dwóch przewodach jest znak N, to znaczy że jeden z nich gdzieś jest jeszcze rozdzielony na trzecią żarówkę. Porób zdjęcia i sprawdź, czy łącznik jest dobrze podłączony. Czy po włączeniu jednego przycisku nie pojawia się faza na dwóch przewodach wychodzących z sufitu - czarnym i brązowym.