PDA

Zobacz pełną wersję : Kino w domu - jak się zabrać, inspiracje, realizacje



lukaka
20-02-2003, 16:34
Szczerze zdziwiony po wpisaniu "kino domowe" w Szukaj; i braku odpowiedzi zakladam nowy watek. Mam zamiar w wybudowanym domu przystosowac pokoj dzienny do tego ustrojstwa i cieszyc sie seansami o dogodnej mi porze.Moze ktos ma juz jakies doswiadczenia ? Na co zwrocic uwage? Moze o czyms warto pomyslec w fazie projektu ?

Alicjanka
20-02-2003, 17:01
Lulaka,

W "Dzienniku Alicjanki" w jednym z ostatnich odcinków opowiadałam jak mój mąż kombinował jak tu zamontować kino domowe w pokoju, w którym wcześniej tego nie przewidzieliśmy. Jeśli chcesz to poczytaj :smile:.
Pozdrawiam,
alicja

Ryszard1
20-02-2003, 17:26
Tak praktycznie, uzytkow : KD bedzie sluzyc najczesciej do sluchania muzyki z CD badz radia. A wiec zadbaj o wlasciwe kolumny przednie. Powinny byc mozliwie duze, z dobrymi tonami niskimi. Polozenie ich powinno byc w rogach trojkata gdzie jako jeden rog stanowi miejsce odsluchowe. Reszta glosnikow moze sluzyc do uzupelnienia wrazen dzwiekowych. Oczywiscie TV (jak najwiekszy) powinien stac posrodku tych kolumn,

kaKa
21-02-2003, 08:17
Witam wszystkich napalonych na kino domowe.

Moze moglby kto pomoc "teorytycznie" rozrzucic kabelki po moim pokoju, w ktorym chce miec kino domowe ?? No bo pokoj nie standartowy.
Moj projekt znajdziecie na mojej stronie http://www.kaka.republika.com.pl
Kino domowe chce umiescic w salonie na parterze.

Jestem na etapie instalacji elektrycznej (juz predko wchodza elektrycy), to chce rozrzucic razem wszystkie kable audio.

I moze wiecie, jakie kabelki audio sa OK?

Dzieki

kaKa

lukaka
21-02-2003, 15:13
Ryszard co powiesz na Dali 505?

godul1
21-02-2003, 15:25
Kino domowe w salonie bądź pokoju dziennym to moim zdaniem lekka pomyłka.
Po pierwsze: z regóły w salonie jest zbyt duża niezabudowana powierzchnia gładkich ścian, które odbijają dzwięki powodując ich nieprzyjemne zniekształcenia - w skrajnych przypadkach może wystąpić echo. poza tym salon bądź pokój dzienny zwykle połączone są z kuchnią bądź jadalnią co dodatkowo utrudnia zapewnienie dobrych warunków odsłuchowych.
Po drugie: moim zdaniem nie powinno stawiać się telewizora w opozycji do kominka,
po trzecie uech jak dla mnie to już wystarczy argumentów.

lukaka
21-02-2003, 15:36
Godul ja tez chce miec oddzielny pokoj odsluchowy ale po wybudowaniu domu i wprowadzeniu sie na parter - na jakis czas (jakies nascie lat) tez ustawie sprzet w pokoju dziennym i decyduja o tym wzgledy ekonomiczne a nie chec zepsucia efektu.
Kaka gdzie bedzie stal TV?? Test kabli przeprowadzal HiFi i Muzyka jak sprawdze w domu w ktorym nr. to napisze.

godul1
21-02-2003, 16:02
Strasznie podoba mi się brzmienie B&W 605 + soob woofer Klipsch-z...iste efekty dzwiękowe z DVD a poza tym taki zestaw naprawdę przenosi całe spektrum dźwięków.

godul1
21-02-2003, 16:04
cholera - rozmarzyłem się to strasznie drogi zestaw a do tego trzeba przecierz jeszcze jakiś piecyk.

lukaka
21-02-2003, 16:30
UUUUUUUUUuAAAAAAAa Godul burzy sciany!!!!

godul1
21-02-2003, 16:37
Słyszałem jak toto mruczy - moim zdaniem lepij niż w kinie. poza tym jak na mój gus w kinie zawsze jest trochę za głośno. Co do burzenia ścian to rzeczywiście czasem wydaje się, że coś co dzieje się na ekranie-dzieje się naprawdę. uff ale to za lat kilka - na razie jamo studio i stary piecyk TEAC'a

Ryszard1
21-02-2003, 18:53
>Ryszard co powiesz na Dali 505?

Jezeli nie jestes typowym audiofilem (a nie jestes bo bys nie zadawal/a takich pytan) to mysle ze wystarczy ci typowy, dowolny zestaw. Ja polecalbym amplituner YAMAHA 430 : jeden z tanszych i b.dobry. Jako DVD mozna wziasc tez YAMAHE 430, choc podobno SONY ma lepsze te urzadzenia. Wg mnie szkoda pieniedzy na modele z "gornej polki", bo potem beda czesto stac niewykorzystane by po kilku latach zestarzec sie technicznie.

> w salonie jest zbyt duża niezabudowana powierzchnia gładkich
>ścian, które odbijają dzwięki

Jest to prawda, dlatego trzeba taki salon wytlumic : meblami, dywanem czy wieszajac maty,

>Strasznie podoba mi się brzmienie B&W 605 + soob woofer

B.wazne sa 2 przednie kolumny - tu najmniej wolno oszczedzac, natomiast soob nie jest az tak potrzebny,

>I moze wiecie, jakie kabelki audio sa OK?

Nie ma co przesadzac i toczyc "kablowych" wojen. Wystarcza grubsza, min 2,5 mm2 skretka miedziana. Malo jest ludzi ktorzy slysza tak naprawde roznice w kablach,

Jest na grupach dyskusyjnych ciekawa grupa : "kinodomowe".
I tam mozna sie duzo ciekawych rzeczy dowiedziec, choc mozna tam popasc w przesade,

lukaka
22-02-2003, 12:47
Ryszard, nie uwazam sie za audiofila a tym bardziej za typowego audiofila co wiecej uwazam ze wydawanie na sprzet kasy za ktora mozna wybudowac 3 domy zakrawa o ........(sami dopiszcie).
Z yamacha tej serii trafiles w dziesatke (mam i nie zamienie)ale zakladajac watek nie chodzilo mi o porady sprzetowe (jest to glownie kwestja posiadanych funduszy i preferencji)tylko "budowlane" liczylem na cos w rodaju:
najlepsze pomieszczenie do odsluch ma takie a takie proporcje,kable najlepiej zamontowac tak zeby w razie przemeblowania mozna je wycagnac, sciany wykonczyc tak a tak zeby rozpraszaly dzwiek ,dobrze odizolawac akustycznie pomieszczenie zeby nie budzic dzieci, zalozuc scienne glosniki efektowe bo...,nie zakladac tychze bo.. itd itp
Lukasz

Jasiu
22-02-2003, 15:27
Hihihi :smile:

Prawdziwe kino domowe to osobne pomieszczenie o odpowiedniej kubaturze i kształcie, ściany sufit i podłogi pokryte miękkimi i tłumiącymi wykładzinami - aby nie powstawały odbicia i pogłosy ,żeby nie docierały dźwięki z zewnątrz i żeby nasze kino nie zakłócało spokoju rodziny. Oczywiście projektor podwieszony pod sufit, dobry amplituner i dobrane do niego kolumny....:smile:

Każdy o czymś takim marzy, ale chyba nikt z nas tego nie zrobi :smile:

Ja mam zamiar wpuścić w podłogę rurki plastikowe z wyjściami w rogach pokoju. Pozwoli mi to na wymianę kabli lub przeorientowanie pomieszczenia. Przewiduje taka możliwość bo jeszcze nie jestem pewien jak będzie najlepiej.

O sprzęcie nie będę pisał bo to drażliwy temat. Powtórzyłbym tylko to co już napisał Ryszard - najważniejsze są przody - przy odtwarzaniu audio działają tylko przody. Tyły, cenralny i subwoofer to tylko efekty w czasie odtwarzania filmów. Dlatego lepiej IMHO kupić porządne przody, centralny i tyły moga być ciut gorze, a brak subwoofera gdy są dobre przody nie jest taki dotkliwy. Oczywiście najlepiej jak talarów starczy na wszystko w najlepszej jakości :smile:

PS. Jeśli chodzi o głośniki bardzo dobrą prasę mają Wharfedale, a mają przy tym całkiem przystępną cenę: http://www.horn.pl (do niedużych pomieszczeń świetne zdają się być Moviestar 70+), ze spokojnym sumieniem mogę też polecić http://www.esa.com.pl - Vivace mają dobry stosunek cena/jakość

Ryszard1
23-02-2003, 10:29
Dobry odsluch muzyki i odsluch KD to temat rozlegly i bardzo wzgledny, bazujacy na odczuciach. Przy ciut wiekszych wmaganiach trudno go ujac scislej, matematycznie. Sa pewne regoly, warunki, ale calkowity, ostateczny efekt i zadowolenie jest wlasciwie droga w nieskonczonosc. I chyba o to w tym wszystkim chodzi. O szczegolach, podstawowych rzeczach latwo poczytac chocby wpisujac "kino domowe" w wyszukiwarce, ale w zyciu trzeba juz patrzec realniej i przewaznie pokoj odsluchowy jest uniwersalnym najwiekszym pomieszczeniem w domu spelniajacym inne i chyba wazniejsze cele jak muzyka czy KD. Napewno estetyka wtedy jest wazniejsza : aby np kolumny nie byly za duze i byly schowane w kat - choc akurat tu bym powalczyl bo b.wazne jest wlasciwe ustawienie i ich wymiar. Jej glosniki wysokotonowe powinny byc na wysokosci uszu sluchacza. Reszte glosnikow, przynajmniej ja uzywam takze do sluchania muzyki bo wtedy wydaje mi sie ze jest bardziej przestrzenna, zwlaszcza w pomieszczeniach uniwersalnych. Jak mamy taka mozliwosc to dobrze jest pochowac przewody, ale tak zeby mozliwe bylo puzniejsze zmienne ustawienie sprzetu, bo zawsze najlepsze ustawienie osiaga sie droga kolejnych ustawien i odsluchow. Szkoda ze nie zalecaja laczenia przewodow glosnikowych bo mozna by bylo na stale umiescic je we wszystkich rogach pokoju, ale jakbysmy je porzadnie polutowali to mogloby byc. Rurki to dobry pomysl, ale musialyby byc duzej srednicy, bo przez ciensze nie przejda grube (bo musza byc brubsze) przewody,

kaKa
24-02-2003, 09:10
lukaka: W salonie sa trzy sciany zewnetrzne i jedna wewnetrzna (miedzy wejsciem do hallu i wejsciem do jadalni). TV bedzie stal przy wewnetrznej.

Co do kabli, to zrozumialem (2.5 mm2 i grubsze miedziane).

Dzieki

kaKa

godul1
24-02-2003, 09:50
Jeżeli chodzi o wytłumienie odbić to w warunakch domowych zadanie to dobrze spełniają otwarte (bez drzwiczek i szyb) regały z ksiązkami.

godul1
24-02-2003, 09:59
Co do dużych kolumn przednich to widzę tu pewną alternatywę. Moim zdaniem można zastosowac małe kolumny jako medium średnich i wysokich tonów podłączone przez soobwoofer. Taki zestaw łatwiej zaaranżować w warunkach salonowych. Istotne tutaj jest dobre posadowienie przednich głośników na specjalnych podstawkach.

Jasiu
24-02-2003, 14:42
To ja dodam jeszcze jedną uwagę.

Odsłuch muzyki i kino domowe to dwie różne sprawy. Inny jest cel generowania dźwięków, a tym samym różne prowadzą do nich drogi. Muzyka z subwooferem nie brzmi dobrze. Niby niskie tony są "bezkierunkowe", ale... Pozatym zdecydowana większość muzyki wydawana jest w wersji stereo. "Rozpisywanie" tego na więcej kolumn niż dwie IMHO zamzuje dźwięki.

Muszę zaznaczyć, że nie jestem audiofilem. Po prostu słuchałem sobie tej samej muzyki w różnych konfiguracjach i najlepszy efekt uzyskałem na czystym stereo. Oczywiście do tego potrzebne są odpowiednio mocne kolumny

godul1
24-02-2003, 15:10
na ten temat możnaby długo polemizować ale z pewnością trudniej uzyskać ze zwykłej kolumny dźwięki poniżej 80Hz. Nawet jeśli głośnik konwencjonalny głośnik przenosi takie częstotliwości to z regóły bardzo przy tym zniekształca dźwięk.POza tym moim zdaniem teza o rozmywaniu dźwięku przez zastosowanie subwoofera jest niesłuszna. Głośnik niskotonowy będąc w extremum przy oddawaniu najniższego zadanego dźwięku dużo bardziej zniekształca resztę dźwięków ze swego zakresu niż głośnik subwoofera który przenosi dużo węższe pasmo. Dużo jednak zależy od odpowiedniej konfiguracji sprzętu. Należy dokładnie dopasować podział pasma w zależności od charakterystyki kolumn.

Jasiu
24-02-2003, 15:41
Mi bardziej chodziło o separacje niż zniekształcenia.

Na dobrym zestawie stereo można usłyszeć każdy instrument z osobna. Subwoofer przesłania pewne dźwięki.

Trudno się o tym pisze :smile: I nie mam zamiaru się spierać. Po prostu słuchałem sobie muzyki w różnych konfigracjach i muzyka IMHO lepiej brzmiała bez subwoofera. A pisałem o tym bo dla wielu ludzi kino domowe kojarzy się z subwooferem. Z tego powodu wybierają gorsze zestawy byleby z sobwooferem, gdy tymczasem dobre masywne fronty są również w stanie wytworzyć mocne efekty.

Ryszard1
24-02-2003, 16:42
Znacznie lepszym rozwiazaniem na warunki przecietnego domu sa dwie duze kolumny. Osobna kolumna niskotonowa najlepiej sie sprawdza w KD gdzie specjalnie dla niej przeznaczone sa dzwieki efektowe (np trzesienie ziemi, odglos wybuchow).
Kolumny przednie dobrze zeby byly wysokie, bo wazne aby glosnik wysokotonowy byl jak najwyzej (i mozna postawic na niej kwiaty :wink: , mialy duzy glosnik niskotonowy, np 16 cm ktory powinien juz sobie poradzic z tonami niskimi (juz od 50 Hz). Otwory basowe lepiej jak sa z przodu : mozna wtedy taka kolumne ustawic blisko sciany bo otwory z tylu latwo powoduja dudnienie,

mirzaw
04-03-2003, 19:29
Witam wszystkich słuchaczy... oglądaczy..
Ja również planuje kino domowe w domku. (www.powernet.com.pl/~mirek/priv) .../dvd963sa
Zaplanowałem osobne pomieszczenie - a właściwie część parteru łączoną z salonem. Jednak 3 ściany ograniczają ten pokój. Okablowanie już zrobiłem - na razie mam projektor kupiony super okazyjnie SONY VPL-VW10 oraz kolumny dnie durze solidne własnej produkcji, oraz tylne DENONKI produkowane lat 6 temu w TONSIL-u. Sprzedałem wzmacniacz MARANTZ SR5200 i teraz rozglądam się za czymś trochu lepszym z wejściem PHONO. Jet problem - chciałem ONKYO 600 ale ono nie ma PHONO, mam na oku jeszcze YAMAHE 1300 oraz KENWOOD 9060 - może macie jakieś doświadczenia. Odtwarzacz DVD to PHIL 963SA
Pozdrawiam
Mirek

Endriuszka
12-09-2010, 19:44
jak w temacie

ma ktos taka sale kinowa u siebie w domu ??

jak sie do tergo zabrac itd...

boratom
12-09-2010, 19:49
Pozwól, że przyłączę się do Twojego pytania :)

commor
13-09-2010, 05:46
Moja namiastka kina domowego http://foto.onet.pl/c6bk,oodoxcw8cnoc,u.html a tutaj oglądanie w salonie http://foto.onet.pl/c6bk,x45t48egx0wr,u.html
A tutaj zrobiłem zdjęcia jak to wszystko podłączyłem http://foto.onet.pl/c6bk,8808478v7h4b,u.html

joliska
13-09-2010, 06:14
Kilka przykładów:

http://www.appollosystems.com/site_images/Home%20Cinema.jpg

http://www.starscape.co.uk/Images/Homecinema/Artcoustic1.jpg

http://www.illuminationslighting.com/Images/After_1.jpg

http://www.dsientertainment.com/images/gallery/HomeCinema/Detailed/Home-Theater-Hollywood-Hills-Los-Angeles.jpg

http://www.poolehomecinema.co.uk/pics/luxury_home_cinema.jpg

http://www.poolehomecinema.co.uk/pics/epson%20home%20cinema.jpg

efilo
13-09-2010, 09:17
1. po pierwsze trzeba zadbać o dobrą izolacje akustyczną pomieszczenia (minimum to drzwi z uszczelką i progiem; jeśli pomieszczenie jest na piętrze to na etapie budowy dobrze jest wyciszyć podłogę styropianem fono)
2. po drugie trzeba zadbać o akustykę wnętrza - pusty gładki prostopadłościan to najgorsze co może się przytrafić. obowiązkowo wprowadzić tkaniny, choćby wykładzinę podłogową, zasłony. dobrze jest wyłożyć ściany specjalnymi okładzinami ale to droga sprawa i trudna do utrzymania w czystości niestety.
3. po trzecie po odcięciu się od zewnętrznego świata (rolety itp) powinno byc w pomieszczeniu ciemno jak w d. a nawet ciemniej ;) powierzchnie sali kinowej powinny być ciemne i matowe. wszystko co będzie odbiegać od powyższego spowoduje że w świetle projektora będzie niepotrzebnie świecić.

z powyższych przykładów jedynie nr 4 jest w miare sensowny choć sufit do przemalowania. oczywiście z założeniem że sala kinowa jest robiona po to żeby oglądać komfortowo filmy a nie salę kinową ;)

Endriuszka
13-09-2010, 11:39
w sali bedzie rpjektor , wyapasioen zestaw kina dompowego oraz bedzie konsola xbox lub PS3 zeby pograc soebie na wilkim ekranie w fajne gierki :)

efilo
13-09-2010, 11:56
jeszcze podaj adres :D

Aleksandryta
13-09-2010, 12:12
A WC dla widowni przewidujesz?? No i jakieś jedzonko przydałoby się, z szeroko rozumianym piciem ;) Fajne gierki piszesz?? A jakie??? :stereo: Jak WOW to mnie wołaj ......

citizen girl
13-09-2010, 13:30
U nas byla sala kinowa, a wlasciwie czesc kinowa powstala z wydzielonej czesci salonu. Zdjec nie mam, ale na chybcika zrobilam schomacik pogladowy.
Po obu stronach ekranu jest miejsce na chowajace sie ciezkie aksamitne czarne zaslony, ktore jezdza po szynach wbudowanych w sufit. Szyny sa z napedem elektrycznym, nazywaja sie chyba AS, a moze samo S...? Nie pamietam. Za ekranem jest plazma, ekran powieszony jest w kasecie pod sufitem i zjezdzatak, ze zakrywa plazme. Rzutnik jest nad sofa i wyjezdza winda z sufitu. Ostaniego nie polecam, bo wrazenie jest dziwne, choc niz na leb nie leci. Mozna zwyczajnie podwiesic i bedzie git;-) Pod plazma jest polka, a pod nia ukryte 4 subwoofery. Po obu stronach ekranu stoja wysokie kolumny. Reszta glosnikow jest na stojakach podgumowanych dookola sofy. Przestrzen za subwooferami jest oblozona gaba akustyczna z wypustkami. To tyle, co wiem - ja i tak najchetniej ogladam tv, a nie filmy na malym LCD w lozku:-)
Zaleta tego rozwiazania jest to, ze po odsunieciu zaslon wlasciwie nie ma sladu po kinie domowym, co bardzo mnie cieszy. A wlasciwie cieszylo, bo juz i tak jest czesciowo zdemontowane:-)
http://img693.imageshack.us/img693/9813/kinodomoweprzyklada.jpg

efilo
13-09-2010, 13:43
a skad demontaz?

Endriuszka
13-09-2010, 14:56
A WC dla widowni przewidujesz?? No i jakieś jedzonko przydałoby się, z szeroko rozumianym piciem ;) Fajne gierki piszesz?? A jakie??? :stereo: Jak WOW to mnie wołaj ......

cod mw2 TAG EndriuszkaPL

Endriuszka
27-09-2010, 20:36
ma ktos jeszcze jakies spostrzenia lub wnioski??

melaquiades
09-01-2011, 12:17
jeżeli ktoś potrzebowałby porad dotyczących instalacji systemu audio oraz odpowiedniej adaptacji akustycznej to chętnie pomogę. pozdrawiam. i zarazem witam wszystkich :)

Jabar1975
11-07-2012, 15:49
Mamy w domu pokój o wymiarach 5,5 na 4,5 metra. W założeniach miał pełnić funkcję pokoju do pracy - szumnie zwanego gabinetem w projektach typowych.
Jako, że dom nie jest z gumy to wymyśliliśmy że można by dorzucić jeszcze jedną funkcję do tego pomieszczenia - mianowicie miejsce do obejrzenia filmu, posłuchania muzyki itd.
Nie chcemy pakować sprzętu grającego do salonu (choć będą tam dwa głośniki powieszone - podpięte do ampli w pokoju "kinowym") i tam oglądać filmów - z kilku względów - głównie dlatego, że otwarty charakter salonu nieco wyklucza możliwość spokojnego oglądania czegoś z odpowienimi efektami dźwiękowymi - bo będzie przeszkadało pozostałym domownikom - no i salon pełni funkcję przejściową na taras oraz ciężko go zaciemnić w odpowienim stopniu - spore przeszklenia i połączenie z jadalnią i kuchnią.

Macie jakieś doświadczenia jak zrobić taki "wielofunkcyjny" pokój. Założenie było takie by projektor powiesić pod sufitem - pod nim jakaś wygodna sofa - nad biurkiem do pracy zwijany pod sufitem ekran.
Z światłem zewnętrznym dość łatwo sobie poradzić roletami. Pytanie o akustyke - jak sobie poradzić z pogłosami i względnym wyciszeniem pokoju? Jak dobrać kolorystykę i materiały wykończeniowe - myśleliśmy o wykładzinie na podłogę - żeby nieco wspomóc tłumienie dźwięku.

Oczywiście nie będzie to sala kinowa z certyfikatami THX czy jak się one zwą - ale chcemy przymierzyć się do czegoś sensowenie działającego a zarazem nie demolującego budżet - trwa wykańczanie całej reszty :(

Elfir
11-07-2012, 16:46
raczej bym pomyślałam odwrotnie - nad biurkiem powiesić projektor, tyłem do biurka ustawić fotele z podnóżkami i stoliczkiem pomiędzy a ekran naprzeciw biurka.

Fotele IMHO są wygodniejsze niż sofa.
Ale taki z szerokimi podłokietnikami, wysokim, ruchomym oparciem z zagłowkiem i podnóżkiem.

Jabar1975
11-07-2012, 21:32
Wydaje mi się, że konfiguracja pokoju nieco utrudnia takie rozwiązanie - zmniejszy się mocno ilość miejsca na długość pomieszczenia i będzie kiepski dostęp do biurka, a ta funkcja pomieszczenia będzie tą główną. Nie chciałbym więc skakać wokół foteli. Zresztą ich rozmiar...

pomieszczenie wygląda tak jak poniżej (nawet mniejsze wymiary niż podałem na początku)
https://lh5.googleusercontent.com/-bSNDVY-fi7E/T_3i4beaHsI/AAAAAAAADQg/-lkQTxWtBCU/s599/Screen%2520shot%25202012-07-11%2520at%252010.31.04%2520PM.png

Elfir
11-07-2012, 22:08
nie łapię komunikacji i umiejscowania okien...
Tam jest dwoje drzwi w tym jedne dwuskrzydłowe?

Jabar1975
11-07-2012, 22:09
wejście drzwi pojedyncze, te podwójne to balkonowe i wyjście na taras. Pomieszczenie jest narożne. Naprzeciw wejścia małe okno - pod którym w założeniu ma być usytuowane biurko.

Elfir
11-07-2012, 22:11
a co to jest zaznaczone tą linią 100 cm?

joliska
12-07-2012, 05:31
To chyba okno....

Jabar1975
12-07-2012, 11:22
stosował ktoś Nide Sonic? albo coś Ecophona? Mają taką fajna kolekcję Solo do wieszania pod sufitem.
Z tego co widze to cena miażdży :(
Grube zasłony będą chyba prostszym rozwiązaniem.


ps.
ta setka to okno :) rysunek to screen shot z przeglądarki plików dwg - który tak śmiesznie wyświetla niektóre linie. Z grubsza na rysunku jest cały pokój. Wejście drzwiami 90-tkami, po lewej stronie (będąc już wenątrz) duże podwójne drzwi tarasowe (z ruchomym słupkiem), naprzeciw drzwi wejściowych małe okienko 1x1.2

Elfir
12-07-2012, 11:58
W takim razie między drzwiami a wyjściem na balkon biurko na całą długość ściany, a reszta pokoju wolna na fotele. Na ścianie z oknem ekran.

Jachmiu
24-11-2013, 20:29
Mam jedno pomieszczenie bez zagospodarowania i chciałbym tam zrobić mała sale kinową z projektorem co myślicie o czymś takim czy to drogo wyjdzie?

Elfir
24-11-2013, 21:31
zależy jak powąznie chcesz do tego podejść.
Sam rzutnik pewnie ok2 tyś + ekran + kino domowe.
Ale można też zrobić profesjonalne nagłośnienie, specjalnie wygłuszane sciany do minimalizowania pogłosu, itd.

MATRON
25-11-2013, 13:46
Kino w domu nie jest czymś bardzo drogim, zawsze na punkcie kina i dobrego filmu miałem inne podejście, zacząłem od projektora Optomy hd70 z 720p nagłośnieniem JVC tak samo jak amplitunerem do tego jakiś tani Philips Blu-rey, subwoofer był dokupywany osobno. Ekran z Buenoscreen o wymiarach około 2,6m na 1,4m. Najdroższym wydatkiem był oczywiście projektor gdyż w 2009 kosztował mnie 3,5 tys, teraz te ceny spadły i za tą cenę można się rozejrzeć za 3D z pełnym HD to wszystko było upchane w 20m pokoju dziennym mimo to efekt pierwszego obejrzanego filmu był niesamowity. Oczywiście z czasem apetyt rośnie i na chwile obecna adaptuję 22m pokój, nauczka po plączących się kablach, ograniczeniach meblami i złą akustyką pomieszczenia. Postawiłem wygłuszyć przyszły pokój kinowy gdyż efekty dźwiękowe muszą mieć swoja siłę, ważna jest też kolorystyka w takim pokoju, oświetlenie a raczej dobre zaciemnienie to wszystko się przekłada na efekt końcowy. I wracając do sedna pytania czy to wyjdzie drogo to trudno powiedzieć bo na sam sprzęt można wydać 5k a można wydać 50k i to nie będzie najwyższa półka.:rolleyes:

r.zielas
30-11-2013, 20:09
Moi znajomi w taki sam sposób wykorzystali 1wolny pokój. Zainwestowali w biały ekran na wiekszą ścianę (wokół niej namalowali wzór kliszy) -> podobny motyw widziałem ostatnio w Bitwie o dom na TVN-e, a do tego projektor + nagłośnienie. Zabawa i frajda gwarantowana. Niestety nie orientuje się jak to wygląda od strony finansowej, ale pomysł jak najbardziej wykonalny.
Powodzenia!

sempe
06-12-2013, 12:35
W rzutniku najgorsze są chyba koszty wymiany żarówki, gdy już się przepali. Generalnie pomysł fajny. Sama chciałabym mieć takie domowe kino.

judyta87
09-12-2013, 14:01
Co do samych rzutników, fakt, problemem jest żarówka, ale patrząc na to, ile takie rzutniki kosztują teraz, a ile kosztowały kiedyś, jest to coraz bardziej przystępna rzecz. Zakładając, że kupisz tV ponad 50 cali za około 5-6 tyś, również musisz liczyć się z tym, że ten sprzęt ulega awariom jak wszystkie inne, tańsze telewizory. Nie będę już nawet wspominać o planowym postarzaniu produktów :)

mortor
09-12-2013, 14:10
W rzutniku najgorsze są chyba koszty wymiany żarówki, gdy już się przepali. Generalnie pomysł fajny. Sama chciałabym mieć takie domowe kino.

W sumie nie zużywa się projektora aż do przepalenia lampy, czas trwałości (do 3000h zazwyczaj) jest podawany do połowicznego wypalenia kiedy już wyraźnie widać pogorszenie jakości obrazu.

matylka55
08-08-2014, 07:16
Witajcie,
Chciałabym razem z mężem przerobić pokój o wymiarach 3 x 5 metra na salę kinową w domu. Mamy już parę wskazówek: sufit GK z ociepleniem z wełny, podobnie ściana za ekranem - GK, ocieplona wełną, sprzęt będzie na niskiej szafce pod ekranem, projektor oczywiście zamocowany do sufitu, oświetlenie halogenowe. Czy ktoś z forumowiczów urządzał salę kinową? A może pomożecie jakimiś ciekawymi linkami? Osobiście bardzo mi się to kino http://hdcinema.pl/2-dla-domu,17,23-realizacje,86-silencio-cinema-nysa Wszelkie wskazówki mile widziane :)

mariolan_za
17-11-2014, 12:06
moi drodzy dzwięki dzwiękami, obraz obrazem a co z komfortem dla ciała? Jakie fotele jakie kanapy? Jakie oświetlenie do kina domowego byście polecili? Zależy mi na na prawde wypoczynkowym kąciku :)

Kamila_len
28-12-2014, 00:10
Witam!

My już możemy cieszyć się swoim własnym "kinem domowym" :) Nie jest jeszcze dopieszczone - brakuje gąbki wygłuszającej na ścianach i sofa też jest tymczasowa - marzą nam się wygodne, obszerne fotele z regulacją oparcia i podnóżkami... Ale nawet bez tego, frajda jest niesamowita ;)

295837

295838

295839

Przewas
31-03-2015, 18:52
Ja jeszcze składam na porządny sprzęt "siedzący" Na razie wylegujemy się na poduchach. Kino zaadoptowane w kamiennej piwnicy
310916
310917
310918
310919
310920

Arek z Żar
17-12-2017, 13:18
Cześć, mam w piwnicy pomieszczenie: wysokość 2,3m, długość 7.1m i szerokość 3.9m z przeznaczeniem na kino. Jak widać kształt pomieszczenia wymusza zastosowanie czegoś co zminimalizuje pogłos, o ile z podłogą nie ma problemu (wykładzina), tak samo i z krótszymi ścianami, tak z jedną długą już jest bo w ścianie zatopione w tynku jest ogrzewanie i nie mogę jej niczym zasłonić ani obić. Natrafiłem na wałek do malowania "popcorn acoustical do nadawania ciekawej porowatej struktury, mającej na celu tłumienia dźwięku" - czy ktoś z Was wie na ile to prawda a na ile marketingowy bełkot? Chcę tym pomalować sufit i właśnie tą nieszczęsną ścianę.

Elfir
17-12-2017, 13:46
Może po prostu zawieś wzdłuż ściany mięsiste zasłony. Na czas seansu zasłaniasz ścianę a potem odsuwasz, by nie hamowały przepływu ciepła.

Arek z Żar
17-12-2017, 15:48
Jest to jakieś rozwiązanie, ale generuje dużo dodatkowych czynności - wieszanie, pranie :(

Alicja Leszek
17-08-2018, 13:46
Domyślam się, że dłuższe ściany będą po bokach kina domowego. W takim wypadku nie jest to aż tak newralgiczne miejsce.

Po pierwsze trzeba zapanować nad pierwszym odbiciem fali. Projektując kino domowe zakładamy, gdzie będą docelowe miesca odbiorcze, a gdzie będą stały głośniki. Możemy wtedy w prosty sposób, przy pomocy lusterka, znaleźć miejsce na ścianie, gdzie następuje pierwsze odbicie fali. W tych miejscach należy zastosować panele pochłaniające (mogą być zawieszone w jakiejś odległości od ściany) lub pochłaniające parawany akustyczne.

Co do produktu Popcorn, zorientowaabym się, jaki jest współczynnik alfa dla kolejnych pasm oktawowych. Z doświadczenia wiem, że często produkty są akustyczne tylko z nazwy. Jeżeli okazałoby się, że produkt całkiem dobrze pochłania, możnaby zastosować go na suficie, który jest bardzo istotną powierzchnią. Jeżeli Popcorn okazałby się picem na wodę, należałoby poszukać innego produktu, który spełniałby wymagania.

Następnie ściany przednie i tylnie - rozumiem, że tu nie ma problemu z pokryciem powierzchni materiałami pochłaniającymi (jeżeli byłoby to utrudnione również należy znaleźć miejsce pierwszego odbicia fali i postąpić jak w przypadku dłuższej ściany).

Zostają nam niskie częstotliwości - z nimi jest zawsze największy problem. Z uwagi na małą wysokość pomieszczenia odrzuciłam sufit podwieszany, który dobrze sobie z nimi radzi. Należałoby dokupić kilka ustrojów typu bass-trap. To zniweluje nam dudnienie basów w pomieszczeniu.
Moderowano.