PDA

Zobacz pełną wersję : O co pytać kandydatów na wykonawców SSO?



samotnik
12-07-2012, 21:27
Szukam ekipy do budowy SSO domku pod Bielskiem-Białą.

Zastanawiam się, o co wypytywać potencjalnych wykonawców. I to zarówno jeśli chodzi o sprawdzenie ich fachowości, jak i o kwestie umowy, czyli co jest uwzględnione w cenie. Słyszałem parę historii o tym, że nagle się okazało, że ekipa każe sobie doliczyć za drenaż, za izolację pionową fundamentów, za rynny itd. Na co zwracać uwagę, żeby się nie obudzić z ręką w nocniku? Jest to przecież też istotny element porównywania ofert jeśli chodzi o cenę, bo jeden zrobi za X kasy, ale z rynnami, drenażem, inny za nieco mniej, ale bez... Lepiej to ustalić od razu na początku.

hary2006
13-07-2012, 08:59
drenaż nie należy raczej do sso, podpytałbym o schody, ocieplenie fundamentu, scianki działowe, kominy. ja to miałem w cenie, ale tylko dzięki temu ze się dopytałem. Co do sprawdzenia fachowosci to ja swoich zapytałem, jak myślą, na jakiej głębokości posadowic dom, dostałem w zamian dośc wyczerpujący wykład na temat stref przemarzania gruntu, to mi wystarczyło. Potem jeszcze w trakcie budowy dopytywałem o wysokosc schodów wewnętrznych, zrobili pierwszy schodek dużo wyżej, a ostatni nisko. Wiedzieli co robią

malka
13-07-2012, 10:53
W pierwszej kolejność zapytałabym o inne ich budowy, poogladała je i porozmawiała z inwestorami.

Potem spisujesz umowę, ujmując w niej wszystkie elementy, które mają zostać wykonane i prosisz potencjalnych wykonawców o wycenę.

a potem wybierasz ekipę:)



polecam przejrzec forum, jest tu kilka czarnych list i tych ludzi bym unikała.mało tego jak juz wybierzesz firmę, (ALE PRZED PODPISANIEM UMOWY), wygogluj ją sobie - internet to skarbnica wiedzy.



Ja tego nie zrobiłam i skończyłam nędznie....

6mastroiani
13-07-2012, 11:29
Koniecznie postaraj się o referencje i skontaktuj się z inwestorami, oczywiście w miarę swojej wiedzy staraj się podpytać w kwestiach technologicznych

hary2006
13-07-2012, 14:19
nie pisałem o referencjach bo w moim przypadku brałem pod uwagę tylko tych wykonawcow, którzy byli polecani przez znajomych

Crisiano
13-07-2012, 18:24
Pytaj co obejmuje wycena. Czy koparka jest wliczona, czy deskowanie na dachu, czy papa, czy też położenie dachówki. Pytaj się o referencje i termin wykonania.

samotnik
13-07-2012, 19:30
Pytaj co obejmuje wycena. Czy koparka jest wliczona, czy deskowanie na dachu, czy papa, czy też położenie dachówki. Pytaj się o referencje i termin wykonania.

Jak zweryfikować referencje? WIadomo, że każdy podsunie taką budowę, gdzie akurat było wszystko cacy, nawet jeśli na nią przypada 10 takich, gdzie go pogonili widłami po tym, co narobił...

Crisiano
13-07-2012, 20:36
Niestety jak ktoś będzie na tyle przebiegły, że podsunie budowę albo kilka to się przed tym nie uchronisz. Jednak zapytaj się o referencje, skontaktuj się w inwestorami, popytaj jak budowali, czy były jakieś problemy, kiedy budowali itd. Potem możesz o to samo zapytać Wykonawce i zobaczyć czy to się pokrywa.

Dla mnie jest to szemrany interes w budownictwie. Jak zatrudniasz człowieka do pracy dostajesz CV i jest tam wszystko napisane. Tu zlecasz budowę na kilkadziesiąt tys. zł i nic nie wiesz o człowieku. Firma krzak co zajmuje się cekolowaniem i nagle chcą stawiać dom, wykonawca to fryzjer i dobiera do każdej roboty innych ludzi co nie mają pojęcia o budowlance.

W zasadzie już po pierwszych pytaniach można wyciągnąć jakieś wnioski. Jeśli wykonawca nie chce ujawniać poprzednich budów bo nie ma zgody od Właścicieli to coś jest nie tak. Chyba każdy Inwestor z chęcią odpowie na kilka pytań odnośnie Wykonawcy jeśli był zadowolony. A w interesie Wykonawcy jest mieć referencje.

Czy zlecać będziesz sama robocizne czy z materiałem. Bo jeśli z materiałem to musisz być jeszcze bardziej czujny.

Wszystko też zależy jaki masz projekt. Czy to tzw. masówka i będziesz mieć wiele zmian czy rysunki są dosyć szczegółowe i dobry opis, tzn. czy napisane jest jak izolować fundament itd?

Kwitko
13-07-2012, 21:19
A tak na później nawet jeżeli Ty kupujesz materiał warto kontrolować czy zużyli tyle ile ubyło. Może jestem trochę przewrażliwiona ale na mojej budowie dekarze zużyli wszystkie wkręty i większość gwoździ zanim zaczęli prace :mad:

remx
25-07-2012, 08:00
Pytaj, ile mogą wypić. Bierz tych z mocnymi głowami.
Piją wszyscy, potem idą murować. W związku z tym tylko budowlańcy z mocnymi głowami są w stanie dobrze murować.

atsyrut
26-07-2012, 12:15
Popytaj też z czego stawiali domy... ja znalazłem firme u siebie o 1000 tyś zł tańszą od innych SSO. ale co się okazuje....

Chudziaka saminie wyleją - musi przyjechac z betoniarni,
Strop - tylko teriva - monolitów nie robią
nadproża - tylko gotowe.

jednym słowem tylko prefabrykaty - nie chca się pobrudzić...


jak to wszystko policzylem - wyszło mi duuuużo drożej.

Najlepiej popytaj sąsiadów o ich ekipy... Najlepsz fahowcy sa z polecenia.