PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy jest potrzebna zgoda projektanta?



uzytkownik_01
13-07-2012, 14:28
Witam serdecznie!

Czytam i czytam tutejsze wątki i nie mogę zrozumieć, kiedy właściwie zmianę w projekcie musi akceptować projektant? Opinie pojawiają się różne, raz że kierownik budowy wystarczy, raz że nie trzeba nikogo pytać, no nie , zupełnie już jestem zamotany. Może mi ktoś to wyjaśnić?

Dziękuję i pozdrawiam!

Pawel78
13-07-2012, 15:01
Zgodnie z paragrafem 36a PB "Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5."
Kierownik budowy nie ma więc takich uprawnień.

Aedifico
13-07-2012, 15:09
Tak jak kolega pisze wyżej - formalnie każda zmiana wymaga zgody projektanta.

uzytkownik_01
24-07-2012, 09:10
Czyli oficjalnie nie ma możliwości, żeby cokolwiek zmienić w projekcie bez zgody projektanta, tak? Chyba to jest martwy przepis, koleś buduje się obok mojej działki i jestem prawie pewien, że pozmieniał kilka rzeczy sam z kierownikiem bud.
No coż, dzięki za odpowiedź!

Pozdr

jurek1980
24-07-2012, 09:28
Ja pół projektu zmieniłem z kierownikiem budowy w trakcie budowy np. powiększyłem balkon z 1,5mx5m do 3mx7m, zmieniałem wymiary okien, podniosłem ścianę kolankową i podpiwniczyłem garaż z kotłownią bez żadnych zmian w projekcie. Moim zdaniem wszystko zależy od KB czy się boi czy nie z moim zawsze można było się dogadać.;)

Aedifico
24-07-2012, 09:40
Ja pół projektu zmieniłem z kierownikiem budowy w trakcie budowy np. powiększyłem balkon z 1,5mx5m do 3mx7m, zmieniałem wymiary okien, podniosłem ścianę kolankową i podpiwniczyłem garaż z kotłownią bez żadnych zmian w projekcie. Moim zdaniem wszystko zależy od KB czy się boi czy nie z moim zawsze można było się dogadać.;)

To nie jest kwestia strachu tylko pomysłów ludzi później a nóż sie inwestor pokłóci z KB i później na złość doniesie do Nadzoru - chociaż to trochę strzał w stopę.

zbigor
24-07-2012, 12:33
Ok. A jak wygląda sprawa grubszych zmian? Mamm upatrzony projekt 2 piętrowego domu ok 200m2 . Niestety ma ściany z porothermu 50 i zero ocieplenia. Chciałbym dać zamiast tego jakiś porotherm 25 i z 15 cm styropianu. Ocieplenie dołożone do ściany 50 cm nie wchodzi w grę bo wyjdzie bunkier a nie ściana domu. Takie coś to już chyba za grubo na kierbuda i pewnie trzeba zlecić to architektowi?

Aedifico
24-07-2012, 12:53
Ok. A jak wygląda sprawa grubszych zmian? Mamm upatrzony projekt 2 piętrowego domu ok 200m2 . Niestety ma ściany z porothermu 50 i zero ocieplenia. Chciałbym dać zamiast tego jakiś porotherm 25 i z 15 cm styropianu. Ocieplenie dołożone do ściany 50 cm nie wchodzi w grę bo wyjdzie bunkier a nie ściana domu. Takie coś to już chyba za grubo na kierbuda i pewnie trzeba zlecić to architektowi?

Każdy projekt zgodnie z przepisami obowiązkowo się dostosowuje do lokalnych warunków więc architekt jest nieodzowny i konieczny.

zbigor
24-07-2012, 14:12
Wiem o tym ale zastanawia mnie czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę taką zmianę muszę zalatwiać przez architekta czy też wystarczy kierbud. Wydaje mi sie że architekt musi to przeliczyć bo to duża zmiana.

Aedifico
24-07-2012, 15:22
Wiem o tym ale zastanawia mnie czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę taką zmianę muszę zalatwiać przez architekta czy też wystarczy kierbud. Wydaje mi sie że architekt musi to przeliczyć bo to duża zmiana.

Formalnie tylko przez projektanta. Wobec Prawa wpisy KB nie mają żadnego znaczenia poza ewentualną odpowiedzialnością za wykonanie niezgodnie z projektem.

KONBET
16-08-2012, 10:12
Witam!
Kierownik budowy może zaadoptować zmianę stropu. Wszystko zależy czy zmiany są istotne dla konstrukcji całego budynku. Jeżeli np. polegają one na zmianie produktu niższej klasy i wytrzymałości na lepszą, który spełnia dodatkowo założenia konstrukcyjne - bez obaw można dokonać adaptacji. Jeśli jednak zmiana stropu pociąga za sobą istotne zmiany konstrukcyjne pozostałych elementów - należy zwrócić się do projektanta.

SKUT13
16-08-2012, 21:01
Witam!
Kierownik budowy może zaadoptować zmianę stropu. Wszystko zależy czy zmiany są istotne dla konstrukcji całego budynku. Jeżeli np. polegają one na zmianie produktu niższej klasy i wytrzymałości na lepszą, który spełnia dodatkowo założenia konstrukcyjne - bez obaw można dokonać adaptacji. Jeśli jednak zmiana stropu pociąga za sobą istotne zmiany konstrukcyjne pozostałych elementów - należy zwrócić się do projektanta.

Cóż to za mądrość ludowa. Od kiedy to adaptacji dokonuje kierownik?
Czego się nie robi żeby sprzedać swój produkt. Pisanie takich bzdur to już nawet trudno podciągnąć pod marketing

marynata
18-08-2012, 04:54
Czyli oficjalnie nie ma możliwości, żeby cokolwiek zmienić w projekcie bez zgody projektanta, tak? Chyba to jest martwy przepis, koleś buduje się obok mojej działki i jestem prawie pewien, że pozmieniał kilka rzeczy sam z kierownikiem bud.
No coż, dzięki za odpowiedź!

Pozdr
Ale o co dokładnie Tobie chodzi?Czy o wyrażenie zgody na zmiany przez autora projektu czy o zmiany w projekcie?
Jeżeli to drugie to są zmiany istotne i nieistotne.Zmiany istotne wymagają złożenia o zamienne pozwolenie,nieistotne wpisu w dzienniku budowy.

forgetit
18-08-2012, 07:13
Ale o co dokładnie Tobie chodzi?Czy o wyrażenie zgody na zmiany przez autora projektu czy o zmiany w projekcie?
Jeżeli to drugie to są zmiany istotne i nieistotne.Zmiany istotne wymagają złożenia o zamienne pozwolenie,nieistotne wpisu w dzienniku budowy.

Tak czy inaczej robi to projektant

marynata
18-08-2012, 17:07
Tak czy inaczej robi to projektant

Jest zakres zmian,które może opiniować kierownik,pytanie tylko o co chodzi autorowi wątku?

forgetit
18-08-2012, 18:51
Jest zakres zmian,które może opiniować kierownik,pytanie tylko o co chodzi autorowi wątku?

A skąd taki pomysł i jakie to zmiany?

bajanadjembe
21-08-2012, 01:17
Witam serdecznie!

Czytam i czytam tutejsze wątki i nie mogę zrozumieć, kiedy właściwie zmianę w projekcie musi akceptować projektant? Opinie pojawiają się różne, raz że kierownik budowy wystarczy, raz że nie trzeba nikogo pytać, no nie , zupełnie już jestem zamotany. Może mi ktoś to wyjaśnić?

Dziękuję i pozdrawiam!

Jak inwestor i kierownik budowy "odważni" są, to nie trzeba nikogo pytać (jak nadzoru nie ma). :lol2:
Jak inwestor spokojnie chce mieszkać, to lepiej każdą planowną zmianę zgłosić do autora projektu.
On zdecyduje, jaki wpływ będzie miała ta zamiana na architekturę i konstrukcję, i czy konieczny będzie jakiś projekt zamienny, lub tylko oświadczenie , że zmiana jest nieistotna (z wyrysowaniem na kopii rysunku z zatwierdzonego projektu, zmiany na czerwono i dołączenie do dokumentacji).
(U mnie zmiana lokalizacji szamba, oraz zmiana kotłowni z "ekogroszkowej" na gazową wymagały projektów zamiennych + dodatkowy projekt instalacji gazowej zbiornikowej). Natomiast zmiana technologii (ze ściany trójwarstwowej na jednowarstwową), stropu gęstożebrowego na systemowy oraz pokrycia dachu (z gontu na dachówkę ceramiczną) i wykończenia kominów (z tynku na struktonit) skończyła się wpisem zgody w dzienniku i załączeniem do projektu dodatkowych rysunków ( jakieś obliczenia też były wykonane). Okna, które budowlańcom nieco innych rozmiarów wyszły i jedno trochę przesunięte) niż projekt przewidywał, autor projektu zignorował.
Tak więc są zmiany, które całkiem spokojnie z kierownikiem budowy można wprowadzić (choć nie z każdym kierownikiem).
U mnie projektant nadzór autorski miał; tak więc wszystkie zmiany na bieżąco rozważane i "załatwiane".

A u Ciebie jakie to zmiany? Parę osób już pytało.

uzytkownik_01
23-08-2012, 11:19
Witam! Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.Chciałem zmienić strop z lanego na terivę, w poniedziałek spotykam się z projektantem i zobaczę, co mi powie. Pozdrawiam!

Aedifico
23-08-2012, 16:41
Witam!
Kierownik budowy może zaadoptować zmianę stropu. Wszystko zależy czy zmiany są istotne dla konstrukcji całego budynku. Jeżeli np. polegają one na zmianie produktu niższej klasy i wytrzymałości na lepszą, który spełnia dodatkowo założenia konstrukcyjne - bez obaw można dokonać adaptacji. Jeśli jednak zmiana stropu pociąga za sobą istotne zmiany konstrukcyjne pozostałych elementów - należy zwrócić się do projektanta.

Ja polecam czasem poczytać Prawo Budowlane bo ono się trochę z czasem zmieniło i kolega myli się bardzo.

Aedifico
23-08-2012, 16:44
Ale o co dokładnie Tobie chodzi?Czy o wyrażenie zgody na zmiany przez autora projektu czy o zmiany w projekcie?
Jeżeli to drugie to są zmiany istotne i nieistotne.Zmiany istotne wymagają złożenia o zamienne pozwolenie,nieistotne wpisu w dzienniku budowy.

Jak koleżanka mi zacytuje ten fragment PB gdzie jest napisane,że zmiana nieistotna nie wymaga zgody projektanta będę wdzięczny.