PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego teraz buduje się tak cienkie ściany?



darek2009
14-07-2012, 11:12
Murarz, który będzie budował mój dom, gdy popatrzył na projekt zadał pytanie jak w temacie. W projekcie mam ścianę z Maxa 24cm plus 20cm styropianu. Zapytałem o co chodzi, a on , że to bardzo cienki mur te 24cm i że co to za słaby mur, że to jakby w namiocie mieszkać. Podał przykład swojego domu gdzie ma warstwę ytonga 24cm plus 10cm styropianu plus szczelina powietrzna plus cegła. Policzyłem U w różnych kalkulatorach i wyszło że stosunek U do kosztów najlepszy jest przy Maxie i styropianie. Ale mam już wątpliwości co do wytrzymałości i solidności tak ciężkiej ściany. Co sądzicie?

szybkaosa
14-07-2012, 11:22
Murarz, który będzie budował mój dom, gdy popatrzył na projekt zadał pytanie jak w temacie. W projekcie mam ścianę z Maxa 24cm plus 20cm styropianu. Zapytałem o co chodzi, a on , że to bardzo cienki mur te 24cm i że co to za słaby mur, że to jakby w namiocie mieszkać. Podał przykład swojego domu gdzie ma warstwę ytonga 24cm plus 10cm styropianu plus szczelina powietrzna plus cegła. Policzyłem U w różnych kalkulatorach i wyszło że stosunek U do kosztów najlepszy jest przy Maxie i styropianie. Ale mam już wątpliwości co do wytrzymałości i solidności tak ciężkiej ściany. Co sądzicie?

Wielka płyta ma ściany 15cm i stoi. :)
Konstruktor sprawdza nośność ściany, nie murarz.

Kwitko
14-07-2012, 13:06
Murarz Ci tylko niepotrzebnie w głowie namieszał. Większość domów budowana jest właśnie z takich "cienkich" ścian i stoją. To Ci murarz się trafił :D

marynata
14-07-2012, 13:43
Porównywanie 24-centymetrowej ściany do namiotu ma pewnie za zadanie namówić klienta na podwójne murowanko w podwójnej cenie oczywiście.

bury_kocur
14-07-2012, 14:30
Bzdura i tyle. Ja nawet chciałam zejść ze ściany 24 cm do 18 (z silikatów) i konstruktor nie postawił veta. Zrezygnowałam, ale wcale nie ze względu na obawę przed mieszkaniem w namiocie ;) - tylko za dużo poprawek w projekcie. A na moich studiach, 10 lat temu z hakiem, to tylko najbardziej konserwatywni wykładowcy uważali ścianę trójwarstwową jeszcze za standard ;)

the one
14-07-2012, 15:08
to sie temat nawinal...
dom ktory buduje ma porotherm 25 plus 15cm styro

dwie godziny temu zauwazylem ze garaz wolnostojacy(projekt kupiony we wrzesniu) ma sciane 38cm,a bylem swiecie przekonany ze 25cm,dlatego kupilem porotherm rowniez na garaz...
i co teraz?
porotherm 25 ma pioto-wpust po stronie krotszej(25cm)

marynata
14-07-2012, 16:27
A projekt nic nie mówi o uzasadnieniu 38?Grubsze ściany buduje się zazwyczaj kiedy nie planujesz dodatkowego ocieplenia.

KrzysztofLis2
15-07-2012, 09:59
Może nie umie prosto zrobić takiej "cienkiej" ściany?

firewall
15-07-2012, 11:00
Dlaczego buduje się tak cienkie ściany?
Bo robocizna jest bardzo droga, bo zużywa się dużo materiału, bo działki są zwykle za małe, etc, ect. A poza tym gruba ściana jest małoefektywna. Przy 1m murze ceglanym U=0,8, a poryzowany pustak 25cm+10cm podłego styropianu U=0.3. Jednak tzw. mikroklimat we wnętrzu zupełnie inny.

orko
15-07-2012, 14:23
... gruba ściana jest małoefektywna. ...
Wprost przeciwnie najlepsze domy mają grube i ciężkie ściany osłonięte oczywiście ociepleniem!

Elfir
17-07-2012, 18:49
Moja ściana nośna ma 18 cm a budynek piętrowy z dwoma lanymi stropami :)