PDA

Zobacz pełną wersję : sadzenie tujek w lipcu/sierpniu



emilus18
14-07-2012, 18:03
Mam okazję kupić fajne tuje (ok. 30-40 cm) - tylko czy teraz można je sadzić? Czy lepiej kupić i poczekać np. do września? Są w doniczkach od samego początku. Boję się że na jesieni mogą kosztować dużo więcej:( A tak pomyślałam sobie że zakup mogę "rozłożyć" w częściach, tzn. teraz kupić tuje (potrzebuję na razie ok. 70 szt.) a w sierpniu korę, matę ogrodową i trochę dobrej ziemi. Od frontu niestety musze podnieść najpierw teren (10-15cm) - czy rozwiązaniem byłoby np. postawienie płotków i nasypanie tam właściwej ziemi i posadzenie tujek? Nie dam rady podnieść całego terenu jeszcze w tym roku:(

zorrk
14-07-2012, 19:16
Myślę że tak.

SKula
14-07-2012, 19:21
rośliny hodowane w donicach , a nie kopane z gruntu - można sadzić cały czas , ograniczeniem jest oczywiście mróz, ale to teraz nie jest groźne

grzegorz_si
14-07-2012, 19:21
Sadzić możesz teraz bez problemu, zwłaszcza, że upały się skończyły.
Jak rozumiem, hołdujesz ideałowi pięknego, polskiego ogrodu, czyli "szpaler tujek dookoła i trawniczek na środku"?
Zaraz Ci się oberwie od co niektórych :)

SKula
14-07-2012, 19:59
oj zaraz dostanie:) każdemu według jego potrzeb ;)

przecież nie pytał czy to będzie fajne tylko czy można

emilus18
14-07-2012, 20:32
Dziękuję za odpowiedzi :) Średnio znam się na roślinkach a korci mnie strasznie żeby coś już posadzić...

Z tym "szpalerem tujek" to lekka przesada - nawet jak je posadzę już dookoła (jeśli to może za parę lat) to zanim urosną to wieki miną:P. Nie mam dużej działki a dom stoi na środku - sąsiadów brak, więc jak wieje mocniej to pi..ź?.i jak diabli i ciężko czasem posiedzieć na tarasie:(

chopinetka
15-07-2012, 13:50
Witam
Żeby nie czekać wieki to może lepszy byłby ligustr w dwu rzędzie na przemian. Na tym forum o żywopłotach jest sporo napisane.
pozdrawiam

zyzolek
17-07-2012, 10:36
Tylko nie zapomnij dać podkład do iglaków. Średnio pół worka 80 litrów na jedną tuję. Na pewno dobrze się przyjmie.

grzegorz_si
17-07-2012, 11:08
Tylko nie zapomnij dać podkład do iglaków. Średnio pół worka 80 litrów na jedną tuję. Na pewno dobrze się przyjmie.

Ja nie dawałem i też żyją :)
140 sztuk poszło i tylko jedna się nie przyjęła. Ziemia raczej mizerna - V klasa, piaski.

Elfir
17-07-2012, 17:27
Pod ŻADNYM pozorem nie dawaj ziemi do iglaków! To zwykły torf - kwaśny, bez składników pokarmowych, o innych problemach nie wspomnę.

Jaką masz glebę obecnie na działce? Jak glinę piasczzystą to jest idealna, jak bardzo ciężką glinę to lepiej ją rozluźnić piaskiem i próchnicą. A jak piasek to zrezygnuj z "tujek" na rzecz jałowców.

Trociu
17-07-2012, 20:07
Od frontu niestety musze podnieść najpierw teren (10-15cm) - czy rozwiązaniem byłoby np. postawienie płotków i nasypanie tam właściwej ziemi i posadzenie tujek? Nie dam rady podnieść całego terenu jeszcze w tym roku:( Możesz tak zrobić spokojnie. Ja tak właśnie organizuję sobie ogród - najpierw wszystko dookoła z nasadzeniami na lekkim podwyższeniu otoczonym stemplami drewnianymi. Za jakiś czas "na środek" nawiezie się ziemi i zrobi trawnik.

zyzolek
17-07-2012, 21:09
Pod ŻADNYM pozorem nie dawaj ziemi do iglaków! To zwykły torf - kwaśny, bez składników pokarmowych, o innych problemach nie wspomnę.

Jaką masz glebę obecnie na działce? Jak glinę piasczzystą to jest idealna, jak bardzo ciężką glinę to lepiej ją rozluźnić piaskiem i próchnicą. A jak piasek to zrezygnuj z "tujek" na rzecz jałowców.

A ja dałem podkład do iglaków, posadziłem 50 małych tuji i rosną jak na drożdżach.

grzegorz_si
18-07-2012, 08:52
A ja dałem podkład do iglaków, posadziłem 50 małych tuji i rosną jak na drożdżach.
Myślisz, że to dzięki temu podkładowi?

Elfir
18-07-2012, 12:35
Wydałeś kupę kasy na coś absolutnie niepotrzebnego.
Cóż, markting jest od tego, by stwarzać potrzeby, ktorych klienci sobie jeszcze nie uświadamiają :)

zyzolek
18-07-2012, 20:22
Myślisz, że to dzięki temu podkładowi?

Nie wiem, ale moja 69-letnia mama i 72-letnia teściowa zawsze tak robiły i nigdy im żadna tuja nie umarła. Dlatego przede wszystkim słucham porad starszych z rodziny:yes: A ten podkład to koszt 8 zł za worek 80 litrów

grzegorz_si
18-07-2012, 20:42
Nie wiem, ale moja 69-letnia mama i 72-letnia teściowa zawsze tak robiły i nigdy im żadna tuja nie umarła. Dlatego przede wszystkim słucham porad starszych z rodziny:yes: A ten podkład to koszt 8 zł za worek 80 litrów

A mój nieżyjący już dziadek orał pole koniem z jednym pługiem... niestety ojciec nie chce robić tak samo i jeździ takim wielkim potworem z pięcioma skibami.. :P

zyzolek
19-07-2012, 09:48
Nie zmienia to faktu, że pole orać trzeba :)

emilus18
20-07-2012, 22:23
No i tujki kupione:) Piękne i zielone - dzisiaj nawet rymowanki mi wychodzą:D

Elfir, Torciu - dziękuję serdecznie za info. Ziemia u mnie dziwna - V i VI klasa, trochę gliny pod spodem, z wierzchu piasek z ziemią, więc mam nadzieję że dobrze będą rosły. Miałam dawać troche "lepszej" ziemi w dołeczki pod tuje, ale widzę że mogę sie obyc i bez tego (taniej będzie bo ziemia w cenie:P

zyzolek - tak sobie myslę że jakbym miała 40l ziemi pod każdą tujke wsypać, to musiałabym więcej na ziemie wydać niż na tuje:jawdrop: a na takie szaleństwo to na razie nie mogę sobie pozwolić...

Elfir
20-07-2012, 22:27
torf, który jest składnikiem "ziemi do iglaków" nie jest "lepszą" ziemią.
Jakby miało być "lepsze" to najlepiej mieszanka gliny z piaskiem i kompostem.

grzegorz_si
21-07-2012, 07:20
Nie zmienia to faktu, że pole orać trzeba :)
:)

grzegorz_si
21-07-2012, 08:18
torf, który jest składnikiem "ziemi do iglaków" nie jest "lepszą" ziemią.
Jakby miało być "lepsze" to najlepiej mieszanka gliny z piaskiem i kompostem.

Elfir, tak sobie myślę i widzę np. te podkłady do iglaków a na ulotce jest napisane "bogata zawartość próchnicy i kwasów huminowych".
To jest to lepsza ziemia czy jednak nie? :)
Pytam, bo mam w planie użyć tego typu ziemi do donicy.