PDA

Zobacz pełną wersję : Maksymalna odległość pomiędzy kolektorami a zbiornikiem



bzado
15-07-2012, 19:10
Witam

Planuje instalację kolektorów na budynku oddalonym od domu. Liczę że maksymalna odległość pomiędzy solarami a zbionikiem wyniesie około 30 metrów.
Czy ktoś ma podobną instalację (odległość) ?
Czy w ogóle jest sens takiej instalacji ?
Jakie będą ewentualne straty ciepła dla takich odległości ? (w porównaniu ze zwykłą instalacją w tym samym budynku)
Na co trzeba zwrócić uwagę ? (rodzaj kolektorów, rodzaj zbiornika, rodzaj przewodów, itd.)

yaiba83
15-07-2012, 20:33
Ja myślę, że nie będzie większego problemu pod warunkiem zwiększenia standardowej izolacji grubości 13mm na jakąś powyżej 20mm. Podobno są nawet 30mm.
Nie wiem ile kosztuje taka izolacja i czy czasem taniej nie wyjdzie dołożyć dodatkowy kolektor w to miejsce. Musisz poszperać w internecie.

kolektor1
16-07-2012, 09:02
Ja myślę, że nie będzie większego problemu pod warunkiem zwiększenia standardowej izolacji grubości 13mm na jakąś powyżej 20mm. Podobno są nawet 30mm.
Nie wiem ile kosztuje taka izolacja i czy czasem taniej nie wyjdzie dołożyć dodatkowy kolektor w to miejsce. Musisz poszperać w internecie.
O ile instalacja nie będzie szła w ziemi to na tą" standardową" kauczukową solarną nałóż zwykłą szarą o grubości też 13mm i zabezpiecz taśmą aluminiową na około przed UV

bzado
16-07-2012, 11:37
O ile instalacja nie będzie szła w ziemi
No niestety będzie w ziemi.
Czy można gdzieś znaleźć jakąś tabelkę z informacją o wielkości strat ciepła w zależności od odległości kolektora od zbiornika ?
Czy są jakieś optymalne odległości, po przekroczeniu których straty ciepła rosną radykalnie ?

yaiba83
16-07-2012, 13:26
Była swego czasu strona prowadzona przez firmę Viessmann i tam był artykuł na temat rur. Dzisiaj jak sprawdzałem to witryna nie działa. Jak ruszy to podam link.

autko
25-05-2019, 11:57
Witam

Planuje instalację kolektorów na budynku oddalonym od domu. Liczę że maksymalna odległość pomiędzy solarami a zbionikiem wyniesie około 30 metrów.
Czy ktoś ma podobną instalację (odległość) ?
Czy w ogóle jest sens takiej instalacji ?
Jakie będą ewentualne straty ciepła dla takich odległości ? (w porównaniu ze zwykłą instalacją w tym samym budynku)
Na co trzeba zwrócić uwagę ? (rodzaj kolektorów, rodzaj zbiornika, rodzaj przewodów, itd.)

Witam
Kolego powiedz mi czy zrobileś ta instalke i jesli tak to jak to dziala. Pytam bo rowniez chce dac kolektory poza domem na wiacie na dzrzewo lacznie miedzy kolektorami i zbiorniekim bdzie 30m w tym 15 w ziemi i sie zastanawiam czy ma to sens