PDA

Zobacz pełną wersję : izolacja akustyczna stropu



rraphal88
23-07-2012, 20:55
Witam, czas najwyższy za zabranie się za zrobienie podłogi na piętrze, piętro użytkowe, nad nim poddasze także użytkowe w przyszłości...ale do rzeczy. Strop jest dość stary (lata 90) żelbetowy, w poziomie równy, nie ma żadnych spadków na długości jednak jest strasznie niechlujnie wykonany (nierówności powstałe podczas wykonywania od pacy, desek, butów...), wgłębienia i odstające bruzdy sięgają głębokości/wysokości ok 1,5cm. Zależy mi na tym by "oddzielić" akustycznie parter i piętro możliwie jak najbardziej dlatego mam kilka pomysłów (dodam że piętro jest wysokie więc mogę raczej dowolnie "zaszaleć":
Początkowo myślałem o styropianie (3cm) i na to betonową wylewkę (4-5 cm), z róznych źródeł doszły mnie słuchy że styropian jest raczej kiepskim izolatorem akustycznym, a do tego wciąż nachodziły mnie myśli że strop ten nie wytrzyma takiego obciążenia, więc przebierałem we wszelkiego rodzaju płytach pilśniowych, korkach aż trafiłem na płyty utwardzonej wełny steprock hd Rockwoola. Zgodnie z zaleceniami wykorzystując tę wełnę mógłbym ominąć to czego się bałem, czyli mokre prace związane z wylewaniem ciężkiego betonu, ponieważ istnieje możliwość współpracy steprocka z podkładem podłogowym z dwóch warstw płyt OSB. Tutaj jednak zaczynają się moje niewiadome. Ponieważ płyty te są takową nowością, czy ktoś wykorzystywał je już? Czy jeśli zdecydowałbym się na nie to strop należałoby czymś wyrównać, jeżeli tak to jak i czym? Może to głupie pytanie ale tak jak pisałęm są w nim miejscowe nierówności. Czy przy kładzeniu styropianu takie miejscowe bruzdy +-1,5cm też przeszkadzają?

Pozdrawiam, Rafał

Tomek W
25-07-2012, 07:38
Witam,

Najlepiej jest przed ułożeniem wełny wyrównać strop przez wylanie podkładu samopoziomującego lub wypełnić miejscowe nierówności zaprawą wyrównująca. Czasami wykonawcy wysypują i ubijają bardzo drobny piasek na nierównościach, żeby zapewnić podparcie dla płyty na całej powierzchni.

rraphal88
25-07-2012, 19:11
Witam

Samopoziomująca wychodzi za drogo bo całe 90m2 musiałbym przykryć warstwą min 1cm...natomiast co do wyrównującej...mogę spokojnie fragmenty stropu wyrównywać takimi "łatami'? Rozumiem że po wcześniejszym zagruntowaniu? Polecacie jakieś zaprawy wyrównujące?

Pozdrawiam, Rafał

Tomek W
30-07-2012, 10:22
Witam

Samopoziomująca wychodzi za drogo bo całe 90m2 musiałbym przykryć warstwą min 1cm...natomiast co do wyrównującej...mogę spokojnie fragmenty stropu wyrównywać takimi "łatami'? Rozumiem że po wcześniejszym zagruntowaniu? Polecacie jakieś zaprawy wyrównujące?

Pozdrawiam, Rafał

Na rynku jest bardzo duży wybór tego typu zapraw, posadzek i podkładów samopoziomujących np. www.fast.zgora.pl/index.php/produkty/posadzki-i-podkłady-samopoziomujące