PDA

Zobacz pełną wersję : Marco_ - budowa ogrodu 6x18m



Marco_
27-07-2012, 00:13
Witam,

jestem na etapie planowania swojego pierwszego ogrodu.

A dokładniej pierwszego własnego, ponieważ żyję właśnie z zakładania ogrodów. Nie mniej jednak jestem otwarty na wszelkie porady, uwagi i propozycje, mimo że moja wizja jest już dość mocno wykrystalizowana, ale o tym później.

Póki co nic tam nie ma - zamiast zdjęć wystarczą same wymiary: 6 metrów szerokości, 18 długości. Jest to ogród przy mieszkaniu, z którego wyjście przypada na tym krótszym boku ogrodu.

Wkrótce wyślę jakieś fotki i będę je aktualizował, ale wyszedłem z założenia, że najpierw wszędzie wysieję trawę, a później etapami będę tworzył resztę, ponieważ na wszystko jednocześnie brak czasu i środków.

Mimo niewielkiej powierzchni (ok. 110 m2) zamierzam zmieścić tam bardzo dużo, do tej pory jak to się mawia "szewc bez butów chodził", a kiedy mam wreszcie własne poletko do popisów marzą mi się wszelkie poszczególne elementy, którymi zajmuję się na co dzień, czyli i kawałek trawy i jakiś element z wodą, może wgłębnik - na pewno jakieś operowanie różnicami poziomów, fajne zaciszne miejsce do relaksu i inne...

Obecnie rozplantowałem ziemię i planuję założyć trawnik. Ciąg dalszy nastąpi :)

Elfir
29-07-2012, 13:00
sądząc z wymiarów - to ogródek w zwartej zabudowie - przede wszystkim stawiałabym na osłonięcie jego wnętrza przed widokiem z okien sąsiadów.

Marco_
30-07-2012, 13:27
128211128212

Elfir
30-07-2012, 13:29
Czmoniec - no to tam wszędzie mają być osiedla na tych polach a sąsiad zagląda ci z góry do ogrodu.

Marco_
30-07-2012, 13:37
sądząc z wymiarów - to ogródek w zwartej zabudowie.

Tak, to osiedle budynków 4-rodzinnych. Wtawiam 2 zdjęcia - na jednym widok z naszego mieszkania/tarasu , a na drugim z końca ogródka pokazujące budynek.



przede wszystkim stawiałabym na osłonięcie jego wnętrza przed widokiem z okien sąsiadów

Mamy o tyle dobrze, że nasze mieszkanie jest w ostatnim pasie (przynajmniej na razie...) przed lasem i jak widać na zdjęciu z tarasu mamy fajny widok i nie z tamtej strony nie ma się co osłaniać. Masz jednak rację jeśli chodzi o boki no i jak widać na zdjęciu mamy również sąsiadów na górze, którzy mają balkon.

Nie ma co ukrywać, że pewnych rzeczy się nie przekroczy i w takiej zabudowie o super intymność jak na dużej działce z domem wolnostojącym ciężko będzie uzyskać... Ogólnie jednak sąsiedzi z każdej strony są mili, z jednej strony są rodzice. Ale masz rację, że chociaż trochę prywatności by się przydała - wkrótce opiszę nasz plan, na razie wrzuciłem tylko te fotki. Trawa wysiana, dużo nasion wymyło, ale robi się coraz gęściej z dnia na dzień.

Elfir
30-07-2012, 13:43
Deweloper wystąpił o dalszą zabudowę w Czmońcu i wykupuje na potęgę działki.

Elfir
31-07-2012, 09:15
Masz długą działkę, więc na twoim miejscu kącik wypoczynkowy zrobiłabym na jej końcu. Wydziel kwadrat 6x6 m lub prostokąt 6x10m i od strony pola oraz domu obsadź wysokimi kolumnowymi grabami "Frans Fontaine" (od pola można też posadzić świerki serbskie zamiast grabów i je strzyc). Pod nimi żywopłot z cisa dookoła o wysokości człowieka. W środku taras 5x5 m lub 4x4 m (zależnie jaki jest potrzebny). Między tarasem a żywopłotem wąska rabata na rośliny kwitnące.
Stworzysz w ten sposób coś w stylu gabinetu z ogrodów barokowych w nowoczesnym wydaniu. Możesz zainspirowąc się ogrodem z wystawy w Chelsea z 2009
http://greenforks.com/asset/greenforks/2009/05/laurent-perrier-garden-01.jpg

Między gabinetem a domem robisz ogród, który ma być tylko ładnym widokiem z okna a nie częścią wypoczynkową.

Marco_
31-07-2012, 20:39
Wciąż nie mogę znaleźć wolnej chwili aby zrobić rysunek mojej wizji, a bez niego takie suche jest opisywanie, ale ubiegłaś mnie - bo rzeczywiście kącik wypoczynkowy chcemy zrobić na końcu. Myślę o wgłębniku 4x4, przypominam, że działka ma 6m szerokości - wtedy po 1m zostaje jeszcze na rabaty z 3 stron. Od strony domu poza wejściem wgłębnik byłby oddzielony metrowym żywopłocikiem, co przy zagłębieniu ok. 1 m daje jednocześnie efekt 2m zasłony przed oczami sąsiadów oraz niezasłaniania fajnego widoku na las z mieszkania. Dodatkowo w rogu na tym pasie metrowym kaskada z małym oczkiem, do którego spływa woda - w efekcie lustro wody byłoby mniej więcej na wysokości oczu siedzących we wgłębniku.

Dodatkowo zależy mi na tym, aby patrząc z mieszkania ogród był trochę tajemniczy, tzn. nie było widać wszystkiego otwarcie, tak jak często się obecnie robi, że trawnik na środku i rabaty dookoła, tylko przy tym podłużnym kształcie najpierw jedna rabata będzie się mocno wcinać z lewej strony, a dalej rabata z odgradzającym wgłebnik żywopłotem będzie od prawej i w efekcie trawnik będzie prowadził zakrętem do schodków wgłębnika. Ta rabat wcinająca się od lewej będzie tak na ponad połowę szerokości ogrodu i w niej na środku ogrodu będzie jakiś duży akcent przesłaniający trochę dalszy ciąg - myślę o sośnie czarnej ciętej na ok. 3-4 m wysokości i 1,5 - 2 m szerokości lub magnolii. Będzie to rabata okolona małym murkiem z kostki granitowej szarej i cała podwyższona.

Jest tylko jeden poważny problem - podłoże jest gliniaste i jest wielki problem ze stojącą po deszczu wodą. Realizacja wgłębnika, zwłaszcza metrowego, będzie kosztować bardzo dużo pracy w zakresie drenażu itd... Boję się, że zrobi mi się tam basen zamiast miejsca do posiedzenia :)

Elfir - dobrze kojarzysz, ale to Czmoń, Czmoniec jest 2 km dalej.

Elfir
31-07-2012, 21:41
zagłębienie 1 m - jak zamierzasz pozbywac się z niego wody opadowej? Poza tym to jest AŻ 6 stopni w dół.

Ja to osiedle znam osobiście. Jak ci zabraknie prądu to nawet będę wiedzieć dlaczego :p

Marco_
31-07-2012, 22:42
No właśnie tak jak wspomniałem też martwi mnie ten temat z wodą i dlatego pomyślałem, żeby przed wgłębnikiem teren podwyższyć i najpierw weszłoby się na skarpę i np. 40 cm ziemi więcej i 40 cm wykopu da efekt 80 cm w dół. Ilość stopni nie jest dla mnie bardzo ważna, może być 4-5 (to miał być ok 1 m, ale raczej trochę mniej). Poza tym wykop chcę zrobić sporo głębszy i najpierw dać grubą warstwę żwiru i gruzu oraz odprowadzenia rurami drenarskimi do jakiegoś wkopanego gdzieś pojemnika. Po trochę z każdego z tych pomysłów oraz kompromis pod względem mniejszego zagłębienia powinno rozwiązać sprawę - mam nadzieję.

A z tym prądem to chodzi o zapadające się po ulewach skrzynki z licznikami?

Elfir
31-07-2012, 23:56
nie - o nie przepisywanie umów przez dewelopera na kupujących, przez co jakiś czas temu całe osiedle zostało odlączone od prądu za nie zapłacone rachunki :)

Marco_
01-08-2012, 21:24
To ten pierwszy etap pewnie co ponad rok temu się wprowadzał. Nasz etap od tej wiosny odbierał mieszkania i wiele spraw było już jakby trochę przetartych, chociaż niektórzy sąsiedzi mieli jakieś niespodzianki przy odbiorach większe lub mniejsze.

Trawa coraz bardziej gęsta, chociaż gwałtowne ulewy w dniach po wysiewie wiele nasion wypłukały mimo przemieszania ich z ziemią. Muszę trochę dosiać

Marco_
08-09-2012, 14:27
135416

Trawa już się trochę zagęściła, a ja wreszcie miałem chwilkę i zrobiłem wstępny plan ogrodu - na razie bez zagłębiania się w poszczególne nasadzenia i gatunki, tylko układ trawy i rabat, za chwilę wkleję rysunek.

Marco_
09-09-2012, 20:33
http://images46.fotosik.pl/1752/3f0acdaaff19a235.jpg

Ogród zaczyna się małym tarasikiem, który zostawimy na miejscu, ale docelowy kącik do posiedzenia będzie i tak dalej. Od tarasu idzie chodnicek w prawo do furtki, którą można wejść na ogród nie z mieszkania. Wokół tarasu były schody, ale rozwaliłem je i ukształtowałem ziemię tak aby podchodziła pod taras, więc trawnik schodzi na odcinku 2 metrów taką skarpką. Moim założeniem było, żeby mały metraż ogrodu zamaskować lekką tajemniczością, którą chciałbym uzyskać za pomocą naszkicowanych kształtów rabat - najpierw jedne wychodzą z prawej strony, a później z lewej, tak że patrząc z tarasu do końca nie widać co jest z tyłu i trzeba tam się pofatygować :), bo widzimy jedynie zachęcającą drogę wskazaną poprzez wijący się zakrętami trawnik.

Pomóc ma w tym fakt, że na tej dużej środkowej rabacie ma być jakiś większy akcent przesłaniający trochę widok - może będzie to magnolia albo sosna czarna cięta na wys. ok 3 m i średnicy ok. 1,5 - 2m.

Fragment, który zaznaczyłem takimi jakby jasnymi kamieniami to ma być wgłębnik, do którego w miejscu gdzie kończy się trawa poprowadzi kilka schodków. Od prawej strony wcina się tam wąska rabata, która poza akcentowaniem zakrętu drogi z trawnika mieścić będzie żywopłocik zapewniający intymność we wgłębniku (przypominam - zabudowa zwarta i okna sąsiadów) Dlatego niecały metr zagłębienia plus metrowy żywopłot da efekt kameralności jak za 2m żywopłotem, jednocześnie nie przesłaniając z okna mieszkania widoku na las.

Za wgłębnikiem też będzie jakaś wąska ścianka zieleni, ponieważ ostatni 2 metrowy pas zaznaczony na czarno będzie przeznaczony na trochę warzyw i ziół. Być może schodzki poprowadzą z powrotem na górę po lewej stronie, jak to jest zaznaczone i na końcu zrobimy jeszcze furtkę do wyjścia zimą na spacer z psami.

Przed miejscem na warzywa, na wysokości wgłębnika po prawej stronie widać trójkątną rabatę (kolor kory) - będzie to kaskada, u jej podstawy widać małe oczko wodne. Proszę nie brać tych rozmiarów i kształtów zbyt dosłownie i nie odpisywać typu - ale mało miejsca na schodki itp, bo to tylko wstępny szkic, mający na celu przedstawienie wizji, a w programie, w którym to robiłem opcje są dość ograniczone. W każdym razie - wybuduję kaskadę, u jej podstawy będzie oczko, którego lustr wody będzie mniej więcej na wysokości oczu osób siedzących we wgłębniku.

Początkowo miejsca na warzywa nie miało być, a pozostała wizja miała być rozciągnięta na całej długości.
To jest pierwsza wersja. Najnowsza przewiduje, że wspomniana rabata na magnolię i sosnę nie będzie zaczynać się od płotu z prawej strony, tylko zostanie tam przejście metrowe, tak aby możliwe było okrążenie jej poruszając się po trawniku - to nie ma uzasadnienia estetycznego czy jakiegoś tego typu, ale jest ukłonem dla psów, które na pewno będą się wokół tego gonić. I wtedy jakoś jeszcze ten tył się zmieni, tak że w przyszłości furtka z tyłu będzie jednak po prawej stronie, tak samo całe dojście do zielnika i warzyw. Czyli kaskada nieco przesunie się w prawo, może do warzyw będzie szło się mostkiem nad oczkiem, chociaż nie przepadam za takimi rozwiązaniami przy tak małym oczku jakie ma być.

Dodam też, że wgłębnik nie będzie jedyną różnicą w poziomie. Cała środkowa z magnolią lub sosną będzie wzniesiona o jakieś 40 cm.

Trochę chaotycznie może opisałem i wszystkich założeń jeszcze nie, ale na początek do usłyszenia opinii i innych pomysłów wystarczy :) Przy następnej okazji dodam kolejne szczegóły lub zmiany.