PDA

Zobacz pełną wersję : deska naturalna nad ogrzewaniem podłogowym



ekmir
29-07-2012, 11:22
W jaki sposób należy układać rurki ogrzewania podłogowego w przypadku zaplanowanego montażu deski naturalnej jako warstwy wierzchniej podłogi

Jedna z firm zajmujących się ogrzewaniem podłogowym zaproponowała zagęszczenie rurek przy ścianach zewnętrznych tzw. strefy brzegowe (co 10 cm, wewnątrz pomieszczenia co 15 cm). W niektórych pomieszczeniach rodzaj planowanej podłogi to deska naturalna. W poradniku firmy Purmo (http://www.purmo.com/docs/Purmo-pora...05_2012_PL.pdf) można natomiast przeczytać, że: WYKOŃCZENIE DREWNIANE - temperatura powierzchni podłogi nie może przekraczać 25-26ºC (lub zgodnie z zaleceniami producenta), dlatego w pomieszczeniach z parkietem nie wyznacza się stref brzegowych, a najczęściej przyjmowany rozstaw rur 150 mm, gwarantuje optymalne przekazywanie ciepła do pomieszczenia.

W związku z tym mam pytanie czy w strefach brzegowych (przy ścianach zewnętrznych i oknach balkonowych) w pomieszczeniach gdzie zaplanowano deskę naturalna można zagęścić rurki wodnego ogrzewania podłogowego?
Czy przy desce naturalnej możliwy jest mniejszy rozstaw rur (niż 150 mm) np. 100 mm ?

jarekkur
29-07-2012, 19:58
W jaki sposób należy układać rurki ogrzewania podłogowego w przypadku zaplanowanego montażu deski naturalnej jako warstwy wierzchniej podłogi

Jedna z firm zajmujących się ogrzewaniem podłogowym zaproponowała zagęszczenie rurek przy ścianach zewnętrznych tzw. strefy brzegowe (co 10 cm, wewnątrz pomieszczenia co 15 cm). W niektórych pomieszczeniach rodzaj planowanej podłogi to deska naturalna. W poradniku firmy Purmo (http://www.purmo.com/docs/Purmo-pora...05_2012_PL.pdf) można natomiast przeczytać, że: WYKOŃCZENIE DREWNIANE - temperatura powierzchni podłogi nie może przekraczać 25-26ºC (lub zgodnie z zaleceniami producenta), dlatego w pomieszczeniach z parkietem nie wyznacza się stref brzegowych, a najczęściej przyjmowany rozstaw rur 150 mm, gwarantuje optymalne przekazywanie ciepła do pomieszczenia.

W związku z tym mam pytanie czy w strefach brzegowych (przy ścianach zewnętrznych i oknach balkonowych) w pomieszczeniach gdzie zaplanowano deskę naturalna można zagęścić rurki wodnego ogrzewania podłogowego?
Czy przy desce naturalnej możliwy jest mniejszy rozstaw rur (niż 150 mm) np. 100 mm ?

Oczywiście! Powstaną w tych miejscach zdecydowanie większe szczeliny między deszczułkami, niż w pozostałej części powierzchni. Przy oknach tarasowych dojdzie do tego w ciągu dnia dodatkowe nagrzewanie powierzchni drewna przez słońce, co spowoduje zwiększenie się szczelin.

ekmir
29-07-2012, 23:02
Ok.
Podobne stanowisko znalazłem na stronie: http://ladnydom.pl/budowa/1,106587,9316736,Drewno_na_ogrzewaniu_podlogowym.h tml
"Jeśli zamierzamy wykończyć posadzkę drewnem, ze stref brzegowych trzeba zrezygnować. Nierównomiernie ogrzewany od spodu parkiet będzie nierówno "pracował" (wysychał i kurczył się), co niekorzystnie odbije się na wyglądzie podłogi".

Czy w związku z tym przy desce naturalnej możliwy jest mniejszy rozstaw rur (niż 150 mm) np. 100 mm ?

temperowka
30-07-2012, 23:30
Zainteresował mnie temat ogrzewania podłogowego w połączeniu z drewnem (myślę o takim rozwiązaniu do sypialni). Ekmir, czy pisząc "deska naturalna" masz na myśli deskę "litą"? Naczytałam się, że lepiej (jak w wyżej przytoczonym artykule, lub w kolejnym: http://www.podlogi.info/porady_ukladamy_full.php?page=1&id=15) zastosować finishparkiet lub deskę warstwową? No i jaki rodzaj drewna wybrałeś?

ekmir
31-07-2012, 07:08
Ponieważ nie jestem zwolennikiem stosowania wszędzie terakoty to miałem problem z wyborem ogrzewania. W konsekwencji jednak zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe w całym domu (+ "drabinki" w łazienkach).
Na poddaszu użytkowym mam zamiar ułożyć deskę barlinecką (czyli warstwową), natomiast w salonie mam zamiar położyć deskę naturalną - egzotyczną bo przy podłogówce podobno ze względu na parametry jest to najkorzystniejsze rozwiązanie (chyba, że warstwowe).

jarekkur
31-07-2012, 17:57
Ok.
Podobne stanowisko znalazłem na stronie: http://ladnydom.pl/budowa/1,106587,9316736,Drewno_na_ogrzewaniu_podlogowym.h tml
"Jeśli zamierzamy wykończyć posadzkę drewnem, ze stref brzegowych trzeba zrezygnować. Nierównomiernie ogrzewany od spodu parkiet będzie nierówno "pracował" (wysychał i kurczył się), co niekorzystnie odbije się na wyglądzie podłogi".

Czy w związku z tym przy desce naturalnej możliwy jest mniejszy rozstaw rur (niż 150 mm) np. 100 mm ?

Wyższa temperatura, niższa wilgotność -przy ogrzewaniu podłogowym. Gęściej ułożone niższa temperatura czynnika grzejnego (wody). Przeczytaj na stronie www.parpo.pl /ogrzewanie podłogowe, może ci pomoże.

jarekkur
31-07-2012, 18:02
Ponieważ nie jestem zwolennikiem stosowania wszędzie terakoty to miałem problem z wyborem ogrzewania. W konsekwencji jednak zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe w całym domu (+ "drabinki" w łazienkach).
Na poddaszu użytkowym mam zamiar ułożyć deskę barlinecką (czyli warstwową), natomiast w salonie mam zamiar położyć deskę naturalną - egzotyczną bo przy podłogówce podobno ze względu na parametry jest to najkorzystniejsze rozwiązanie (chyba, że warstwowe).

Deska wielowarstwowa jest korzystniejsze ze względu na konstrukcję. Szerokość litego elementu parkietowego nie powinna przekraczać 70-80mm. Liczy się również gatunek drewna. Nieliczne nadają się na ogrzewanie podłogowe. Przede wszystkim, najważniejsze jest przygotowanie podłoża, a to jest sztuka, której większość parkieciarzy nie jest w stanie sprostać.

ekmir
31-07-2012, 19:56
Szczegółowy opis dotyczący stosowania drewna na ogrzewaniu podłogowym - http://www.parpo.pl/artykuly.php?id=1 (link może się przyda innym forumowiczom).
Przydałyby się jeszcze jakieś wzory umów i protokołów aby nie zostać "nabitym w butelkę"

ProMyst
01-08-2012, 07:01
panelach drewnianych? masz na myśli deskę trójwarstwową? Jak wygląda stosunek ceny dla tradycyjnego parkietu do deski trójwarstwowej?

w**owe
01-08-2012, 15:38
Przede wszystkim nie kładzie się litej deski na ogrzewanie podłogowe bo jest pewne że zacznie bardzo mocno pracować. Jeżeli chcesz mieć i drewno i podłogówkę to polecam tylko i wyłącznie panele warstwowe. Najlepiej jak kupisz podłogę z montażem to jeszcze przedłużają gwarancje.

ekmir
23-08-2012, 08:35
Czy odstęp pomiędzy rurkami 100 mm mozna zastosować przy wykńczeniu deska naturalna lub barlinecką?