PDA

Zobacz pełną wersję : Aranżacja ogrodu ;)



habibiana
29-07-2012, 11:23
Witam
Chciałabym Was prosić o pomoc w aranżacji ogrodu. Ogród jest jeszcze nie dokonczony a mi brakuje koncepcji.
W rogu od ulicy chciałabym posadzić ładne 3 wysokie brzozy - tylko nie wiem który gatunek. No i co posadzić obok brzóz, bo wiem ze brzoza zabiera dużo wody więc nie wszystkie rośliny bedą tam rosły.

Tuż przy domu rośnie mi migdałowiec i coś płożące (nie pamietam nazwy;) Powiekszyłam to sobie aby móc wsadzic więcej roślin. Chciałabym cos kwitnącego cały rok (jedno przekwita drugie zaczyna)

problem mam też przy tarasie - wsadziłam sobie sama roślinki ale mi sie to nie podoba. Tu sama nie wiem co chce. Z przodu koło schodów miałam lawende ale ją przesadziłam ponieważ było dużo os a dzieci lubiąsiedziec na tych schodkach.

prosze pomóżcie w wolnej chwili ;)

pozdrawiam

Elfir
29-07-2012, 12:59
Jaką masz glebę? Bo na żyznej i dobrze wilgotnej brzoza nie będzie przeszkadzać innym roślinom.

habibiana
29-07-2012, 14:21
Niestety gleba jest słabiutka.... piaszczysta a z wierzchu 5 cm gliniastej

Elfir
29-07-2012, 14:38
W takim razie posadź odmiany brzozy pospolitej, ale o słabszym wzroście - np. "Gracilis" albo "Schneverdinger Goldbirke".
Piekna brzoza himalajska zupełnych piasków nie lubi.

Do tego w pobliżu jakaś ciemna sosna (da ładne tło białym pniom) a dołem, w słońcu jałowce, kosodrzewiny (lub inne kałowe sosny) i szczodrzeńce (np. szczodrzeniec wczesny "Praecox" lub purpurowy), w półcieniu pod brzozami kruszyna (np. odm. "Asplenifolia") i jałowce pośrednie (Juniperus x media)

Z tym, że jeśli nie masz systemu nawadniania - uschną ci żywotniki za brzozami.

habibiana
29-07-2012, 19:24
Elfir dziekuje za odpowiedź
robiłam w tym roku nawodnienie trawnika to może to wystarczy?
Bardzo podbają mi sie brzozy wiec muszę je posadzić ;) A co myślisz o tej odmianie brzoza doorenbos? Te co podałąś też mi sie podobają No ta himalajska jest piękna.

A co myślisz o tym drugim miejscu co tam posadzic bo teraz rosna tam tylko chwaściory no i przy tarasie brak koncepcji...

Elfir
29-07-2012, 20:07
Dorenbos to odmiana himalajskiej (pożytecznej).

Rabata przy tarasie za wąska na obsadzenie krzewami. Może posadź wysokie byliny - polecam słoneczniczek szorstki - ekspansywny, wczesnie i długo kwitnie. Kwiaty akurat będa na wysokości balustrady.

Pod migdałkiem świetnie będa wyglądac róże okrywowe.

habibiana
30-07-2012, 12:15
Elfir myśle o tym migdałku tam jest dość sporo miejsca i czy sadzic te róże tylko pod migdałkiem? czy coś z brzegu innego posadzić?
Dorzucam jeszcze zdjecie wyplewionej rabaty (dzis to zrobiłam po deszczu bo dużo chwastów narosło) lepiej widac niż wczesniej.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8edddb78f586a3fe.html

habibiana
30-07-2012, 12:16
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8edddb78f586a3fe.html

habibiana
30-07-2012, 12:17
http://images38.fotosik.pl/1730/8edddb78f586a3fe.jpg

Elfir
30-07-2012, 13:27
Nie wiem jakie to duże, róże okrywowe dobrze wyglądają w dużych plamach. Ale możesz też dać jakieś żywotniki lub karłowe świerki. Albo lawendę.

KajetanKajtek
30-07-2012, 13:31
jakieś oczko wodne??? Tylko z dala od brzóz, śmiecą trochę. Może srebne chojaki?

habibiana
30-07-2012, 16:30
Elfir przy chodniku jest 4 m a tu bliżej jest 2 m nie wiem czy dobrze wytłumaczyłam.;)