PDA

Zobacz pełną wersję : Wyburzenie ściany?



little man
30-07-2012, 15:58
Witam. Planuje remont mieszkania i jednym z pkt. jest wyburzenie 3,30 m sciany. Nie wiem czy jest to sciana nosna czy dzialowa? (kamienica, sciana z cegly grubosci 30 cm). Prosze Was forumowiczow o pomoc! Jak sie do tego zabrac? Czy moze ktos polecic jakas firme ktora sie zajmuje takimi rzeczami? (okolice bytomia). Pewnie potrzebny bedzie do tego jakis projekt ale od kogo? Architekta czy z biura projektowego? No i na koniec jesli jest to sciana nosna jaki moze byc tego koszt? Z gory dziekuje za odp.

Niebiesko
30-07-2012, 16:26
Jeśli jest to ściana nośna to nie jest to kwestią kosztu, tylko po prostu nie będziesz mógł jej zburzyć(są tacy co po cichu je niszczą, ale to nie jest dobry pomysł, szczególnie w kamienicy.
Z tego co wiem, ale nie jestem ekspertem, to po 1 ważna jest własność, co to za kamienica, czy nie jest pod ochroną konserwatora zabytków(chociaż jak by tak było, to od razu byś wiedział i pisał).

Do burzenia ścian nikogo bym nie zatrudniała, akurat żeby coś rozwalić nie potrzeba fachowca ;) wystarczy dobry młot i silny mężczyzna ;)

little man
30-07-2012, 19:31
Mieszkanie wlasnosciowe, pod ochrona konserwatora chyba nie jest (zostala ocieplona). W mieszkaniu kazda sciana ma taka sama grubosc wiec skad mam wiedziec jaka to?

william.bonawentura
31-07-2012, 20:59
1) Jeśli zmieniasz układ pomieszczeń, ścian, otworów w nich to w świetle prawa nie robisz już tylko remontu ale przebudowę
2) Legalna przebudowa to pozwolenie na budowę. Aby je otrzymać potrzebny jest projekt (konstruktor) i zgoda właściciela masy wspólnej budynku (nie mieszkania !).
3) Ściana nie nośna (działowa) to taka, na której nie wspiera się ani strop ani więźba dachu ani kolejna ściana na kolejnym piętrze. Taką działówkę można rozebrać od podłogi po sufit i nic się nie stanie bo i nic nie jest przez nią podtrzymywane.
4) Ściany nośnej rozebrać "pod sufit" rzecz jasna nie można, tylko wmurowuje się w nią nadproże i wycina otwór pod nadprożem.