PDA

Zobacz pełną wersję : montaz kontaktronow i rezystorow w oknach



michalz2x
31-07-2012, 10:27
Witam. Przepraszam ze zakladam nowy watek, bardzo pilnie poszukuje pomocy - bo przychodza robic tynki.;-))) Zdecydowalem ze zaloze sobie jeszcze przewody na kontaktrony do okien. Do wiekszosci poprowadzilem osobne kable bezposrednio z centrali, natomiast do kilku ze wzgledu na ilosc skrzydel pomyslalem aby zalozyc czujniki szeregowe (do calego skrzydla jeden przewod rozdzielony na 3 szyby). Teraz czytam, ze potrzebny jest montaz rezystorow, nie wiem jak to wykonac. Przychodzi mi do glowy aby pod kazdym oknem wywiercic otwor i wyjsc pod parapetem przy ramie okiennej i np. 3 przewody polaczyc w puszcze gdzies w rejonie podlogi. Widzialem, ze ktos robil taka puszke przy oknie. Prosze o porade jak powinny byc poprowadzone fachowo przewody pod kontaktrony oraz jak rozwiazac problem z laczeniem szeregowo. Nie wiem w tej chwili jak wlutowac rezystory. Instalacje tego typu wykonuje po raz pierwszy. Licze na wyrozumialosc ;-)) chcialbym zrobic to sam. Bardzo dziekuje i pozdrawiam. MM

Tadeusz Hypki
01-08-2012, 22:14
Witam. Przepraszam ze zakladam nowy watek, bardzo pilnie poszukuje pomocy - bo przychodza robic tynki.;-))) Zdecydowalem ze zaloze sobie jeszcze przewody na kontaktrony do okien. Do wiekszosci poprowadzilem osobne kable bezposrednio z centrali, natomiast do kilku ze wzgledu na ilosc skrzydel pomyslalem aby zalozyc czujniki szeregowe (do calego skrzydla jeden przewod rozdzielony na 3 szyby). Teraz czytam, ze potrzebny jest montaz rezystorow, nie wiem jak to wykonac. Przychodzi mi do glowy aby pod kazdym oknem wywiercic otwor i wyjsc pod parapetem przy ramie okiennej i np. 3 przewody polaczyc w puszcze gdzies w rejonie podlogi. Widzialem, ze ktos robil taka puszke przy oknie. Prosze o porade jak powinny byc poprowadzone fachowo przewody pod kontaktrony oraz jak rozwiazac problem z laczeniem szeregowo. Nie wiem w tej chwili jak wlutowac rezystory. Instalacje tego typu wykonuje po raz pierwszy. Licze na wyrozumialosc ;-)) chcialbym zrobic to sam. Bardzo dziekuje i pozdrawiam. MM

Zapoznaj się ze schematami od strony 12 w górę:
http://www.elkom.com.tw/m/PLC2011A0_PLC2011B0_PLC2011C0_circuits.pdf
Na jednej parze możesz powiesić 4 kontaktrony. Potrzebujesz jedynie rezystorów o tolerancji 1%, które zwykle są w komplecie z alarmem.

Ogólnie robi się to tak, że robisz puszkę, sprowadzasz do niej 4 kontaktrony od każdego okna i w tej puszce łączysz. Od puszki odchodzisz przewodem do kolejnego okna aż zużyjesz wszystkie żyły po czym jedziesz tym kablem do centralki.
na 4 parach skrętki ethernetowej masz 16 konaktronów.

Tylko aby to fajnie działało potrzebujesz kontaktronów i na dole skrzydła i na górze. Górne kontaktrony będą Cię informowały o tym czy masz okno uchylone, a dolne czy otwarte. Będziesz widział na smartfonie wszystkie skrzydła w jakim są stanie. Dolny kontaktron to za mało.

dendrytus
01-08-2012, 23:47
Ogólnie robi się to tak, że robisz puszkę, sprowadzasz do niej 4 kontaktrony od każdego okna i w tej puszce łączysz. Od puszki odchodzisz przewodem do kolejnego okna aż zużyjesz wszystkie żyły po czym jedziesz tym kablem do centralki.
na 4 parach skrętki ethernetowej masz 16 konaktronów.

Tylko, że będziesz potrzebował nietypowej ale za to drogiej chińskiej pseudo centralki alarmowej.
Taniej wyjdzie normalnie.


Tylko aby to fajnie działało potrzebujesz kontaktronów i na dole skrzydła i na górze. Górne kontaktrony będą Cię informowały o tym czy masz okno uchylone, a dolne czy otwarte. Będziesz widział na smartfonie wszystkie skrzydła w jakim są stanie. Dolny kontaktron to za mało.
Owszem mało jeśli będzie miał inteligentny dom, do zwykłego alarmu wystarczą na dole.

stkop
02-08-2012, 00:03
Zapoznaj się ze schematami od strony 12 w górę:
http://www.elkom.com.tw/m/PLC2011A0_PLC2011B0_PLC2011C0_circuits.pdf
Na jednej parze możesz powiesić 4 kontaktrony. Potrzebujesz jedynie rezystorów o tolerancji 1%, które zwykle są w komplecie z alarmem.

Ogólnie robi się to tak, że robisz puszkę, sprowadzasz do niej 4 kontaktrony od każdego okna i w tej puszce łączysz. Od puszki odchodzisz przewodem do kolejnego okna aż zużyjesz wszystkie żyły po czym jedziesz tym kablem do centralki.
na 4 parach skrętki ethernetowej masz 16 konaktronów.

Tylko aby to fajnie działało potrzebujesz kontaktronów i na dole skrzydła i na górze. Górne kontaktrony będą Cię informowały o tym czy masz okno uchylone, a dolne czy otwarte. Będziesz widział na smartfonie wszystkie skrzydła w jakim są stanie. Dolny kontaktron to za mało.

A co to spam technologiczny? Takie rozwiązanie będzie być może działać ale chyba tylko z tym PLC2011. Jest to sposób parametryzacji poprzez wykorzystanie funkcji analogowej wejścia. .. i to bardzo konkretnego typu wejścia analogowego i wątpię w to by miało wiele wspólnego z tym systemem alarmowym który ma na myśli michalz2x.


Prosze o porade jak powinny byc poprowadzone fachowo przewody pod kontaktrony oraz jak rozwiazac problem z laczeniem szeregowo.

Fachowo to powinny być 3 parametryzacje do trzech kontaktronów na trzech liniach alarmowych [może być w jednym przewodzie wielożyłowym]. Inne rozwiązania to bardziej coś w stylu "Polak potrafi" tudzież "Chińczyk potrafi". Jest na to parę sposobów, ale zwykle coś kosztem czegoś i o różnym stopniu skomplikowania [trudniej wytłumaczyć :) ]. Najważniejsze jest to, że aby parametryzacja miała sens to musi być zrobiona bezpośrednio przy kontaktronie.

Ps. W wątku naczelnym "Instalacja alarmowa raz jeszcze" gdzieś w okolicach postu 5660 jest wątek o kilku problemach z kontaktronami [pewnie jest ich więcej]. Porady Zbycha i Todaksa uznaj za wiążące.

Ps2. Fajne miniaturowe puszki do takich zabaw ma Simet np. P2x32 lub P32.

Ps3. Dendrytus 100% racja. Zwłaszcza, że tutaj chyba chodzi właśnie o jakąś oszczędność.

Tadeusz Hypki
02-08-2012, 00:40
Fachowo to powinny być 3 parametryzacje do trzech kontaktronów na trzech liniach alarmowych [może być w jednym przewodzie wielożyłowym]. Inne rozwiązania to bardziej coś w stylu "Polak potrafi" tudzież "Chińczyk potrafi". Jest na to parę sposobów, ale zwykle coś kosztem czegoś i o różnym stopniu skomplikowania [trudniej wytłumaczyć :) ]. Najważniejsze jest to, że aby parametryzacja miała sens to musi być zrobiona bezpośrednio przy kontaktronie.


Można i przylutować rezystory parametryzujące bezpośrednio przy kontaktronach albo zastosować kontaktrony z rezystorami ale wymienić im tylko rezystory na właściwe, o odpowiedniej wartości. Pewnie, że można ale po co? Wklejony kontaktron w ramę z PCV da się tylko wyrwać. Sabotować go nie ma jak, bo po wyrwaniu wznieci alarm. A zabezpieczenie sabotażowe linni z 4 kontaktronami jest jeszcze lepsze niż w stary sposób. Można sobie ustawić wykrywanie anomalii rezystancji linii dozorowej gdyby ktoś chciał dołączać swoje rezysrory. Zresztą to od razu by było widać, bo wartość rezystancji jest wyświetlana i zaraz by sie poprzestawiały stany zapalonych kontrolek.
To jest moim zdaniem bardzo dobre roziązanie, sprawiające że podłączenie staje się znacznie prostrze. Stosując przewód 10-żyłowy będzie można podłączyć 20 kontaktronów. Przy 21 wejściach masz 84 indywidualnie rozpoznawalne czujniki. Nazwiesz sobie każdy z nich np "Gabinet lewe okno, prawe skrzydło uchylone". Jak sobie wyobrażasz wprowadzenie 84 przewodów do rozdzielni z centralką? Gdzie te kable przymocować na ścianie przed tynkowaniem?

Zastosowanie puszki w okolicy okna jest zupełnie ok. Ciągniesz od kontaktronu do puszki pamiętając żeby w ramie okna zostawić zapas na wypadek konieczności wyjęcia kontaktronu i dolutowania nowego. I w puszcze polutować rezystory. Ja mam u siebie puszki za kaloryferami tak żeby się do nich dostać gdyby burza uszkodziła rezystory. Z tego powodu lepiej mieć puszkę. U mnie zdejmę kaloryfer, na dole są 2 zaworki odcinające grzejnik, zakręcam je zdejmuję grzejnik i mam puszkę, która mi nie szpeci ściany.

Co do konieczności górnego kontaktronu ... jest on o tyle potrzebny, że przebywając w domu można będzie uzbroić alarm na uchylonych oknach w sąsiednim pomieszczeniu. Okna bedą widoczne jako uchylone i uzbrojone. A na samym dolnym kontaktronie tego nie widać. Po drugie zamknięcie okna też wywoła alarm gdyby złodziej usiłować doprowadzić skrzydło do pionu żeby je otworzyć na zawiasie. 4 zeta za kontaktron + rezysror + kawałek kabla, a ile frajdy.

dendrytus
02-08-2012, 08:04
Co do konieczności górnego kontaktronu ... jest on o tyle potrzebny, że przebywając w domu można będzie uzbroić alarm na uchylonych oknach w sąsiednim pomieszczeniu. Okna bedą widoczne jako uchylone i uzbrojone. A na samym dolnym kontaktronie tego nie widać. Po drugie zamknięcie okna też wywoła alarm gdyby złodziej usiłować doprowadzić skrzydło do pionu żeby je otworzyć na zawiasie. 4 zeta za kontaktron + rezysror + kawałek kabla, a ile frajdy.

To ten wynalazek robi się coraz fajniejszy. Czyli możesz uzbroić alarm z ciągle naruszaną linią? Naprawdę super. Czyli możesz też uzbroić alarm z uszkodzoną czujka. To prawdziwe mistrzostwo świata.

Tadeusz Hypki
02-08-2012, 14:12
To ten wynalazek robi się coraz fajniejszy. Czyli możesz uzbroić alarm z ciągle naruszaną linią? Naprawdę super. Czyli możesz też uzbroić alarm z uszkodzoną czujka. To prawdziwe mistrzostwo świata.

Funkcję częściowego uzbrojenia dla każdego wejścia można sobie zezwolić lub zabronić. Zaznaczasz ptaszek, indywidualnie przy każdym z 21 wejść, w kwadraciku i zapisujesz. Twój wybór, Twoje przemyślenia, w końcu to specjalizowany PLC.
Jak wietrzysz inny pokój, a siedzisz w innym to funkcja zezwalająca na uzbrojenie dolnego kontaktronu zwartego i górnego rozwartego jest super. Lepsze to niż rozbrojenie całego pomieszczenia żeby zostawić okno do przewietrzenia. Takie uzbrojone okno, które jest częściowo uchylone reaguje nie tylko na rozwarcie dolnego kontaktronu ale i na zwarcie górnego, regaguje na zmianę rezystancji linii w dowolnym kierunku.
Czujka ruchu przeważnie jest czuła na powiewy powietrza o dużo innej temperaturze i w sumie czujki ruchu są też na osobnym obwodzie, nie razem z kontaktronami. Gdy otwieramy okna nie uzbrajamy czujek ruchu, szczególnie gdy mamy czujki z tych tańszych. Zależy co ci pasuje i czy dopuszczasz wietrzenie pomieszczenia gdy z niego wychodzisz. Większość przecież tak robi, wietrzy pokoje w tym samym czasie oglądając mecz w salonie. Jesteś o tyle bezpieczniejszy, że gdy okoliczni drobni złodziejaszkowie szukają okazji żeby mieć na piwo po pracy to od razu alarm powiadomi Cię o o tym. A wędkowanie przez uchylone okno jest trudne, trzeba próbować otworzyć żeby coś porwać ze stołu.
W przypadku prostych alarmów o małej ilości wejść takie kombinacje funkcji nie są możliwe. Alarmy te nie potrafią rozpoznawać czujek indywidualnie i mają zwykle do 10-12 wejść, które są jedynie strefami.
W tym przypadku idziemy o krok dalej.

inwestoreq
02-08-2012, 23:10
Zapoznaj się ze schematami od strony 12 w górę:
http://www.elkom.com.tw/m/PLC2011A0_PLC2011B0_PLC2011C0_circuits.pdf
Na jednej parze możesz powiesić 4 kontaktrony. Potrzebujesz jedynie rezystorów o tolerancji 1%, które zwykle są w komplecie z alarmem.

Trzeba by dopisać do przemyśleń o okablowaniu jeszcze jedną rzecz dla chcących instalować zwykłe alarmy z manipulatorami. Ci co mają manipulatory w różnych miejscach domu, jakieś kable do syren i setki innych czujników są UGOTOWANI. Mają tam nieskręcone przewody alarmowe i mogą się już pożegnać z urządzeniami na ścianę, np tabletami, działającymi czy to na ethernecie czy rs485. Jesteście ugotowani przez mędrców, którzy do dzisiaj kładą inne kable niż UTP Cat5e.
Ani nie wepniecie tam 1-Wire żeby działało bez błędów transmisji, bo nie będzie działać, a o ethernecie czy RS485 można w ogóle zapomnieć.
W dzisiejszych czasach nawet do czujek czy kontaktronów należy kłaść skrętkę komputerową, bo wszystko co nowoczesne jest na IP. Za kilka lat cały osprzęt będzie na IP, a ze zwykłymi kablami możecie się pożegnać. Rozprujecie ściany żeby wymieniać przewody.
Całe szczęście, że posłuchałem się dałem wszędzie UTP, a do komputerów i multimediów FTP.

dendrytus
03-08-2012, 23:09
Trzeba by dopisać do przemyśleń o okablowaniu jeszcze jedną rzecz dla chcących instalować zwykłe alarmy z manipulatorami. Ci co mają manipulatory w różnych miejscach domu, jakieś kable do syren i setki innych czujników są UGOTOWANI. Mają tam nieskręcone przewody alarmowe i mogą się już pożegnać z urządzeniami na ścianę, np tabletami, działającymi czy to na ethernecie czy rs485. Jesteście ugotowani przez mędrców, którzy do dzisiaj kładą inne kable niż UTP Cat5e.
Ani nie wepniecie tam 1-Wire żeby działało bez błędów transmisji, bo nie będzie działać, a o ethernecie czy RS485 można w ogóle zapomnieć.
W dzisiejszych czasach nawet do czujek czy kontaktronów należy kłaść skrętkę komputerową, bo wszystko co nowoczesne jest na IP. Za kilka lat cały osprzęt będzie na IP, a ze zwykłymi kablami możecie się pożegnać. Rozprujecie ściany żeby wymieniać przewody.
Całe szczęście, że posłuchałem się dałem wszędzie UTP, a do komputerów i multimediów FTP.
:jawdrop::jawdrop::bash::bash:
:lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2::lol2:
No cóż.
W wielu przypadkach skrętka komputerowa nie zadziała, jeśli zostanie użyta przy normalnym systemie alarmowym.
To ciekawe, bo ja skrętkę komputerową mam poprowadzoną w zasadzie tylko do gniazdek w ścianie. Co prawda jest to kabel kat. 6 STP. ale o dziwo mam dom, którym mogą sterować z dowolnego tabletu, telefonu i mam na ścianie 19" ekran dotykowy.
Nie mam nic na 1-wire i niema takiej opcji, abym potrzebował, zresztą 1-wire działa tak samo zresztą jak RS485 na zwykłych kablach.
A czujki alarmowe na IP nam nie grożą.
I tyle na temat tych bredni.

dejna
04-08-2012, 14:45
Czujki ruchu po protokole IP może i nie grożą ale jakieś elementy transmisji różnicowej pewnie będą wprowadzane. Może jakaś komunikacja na temat tego co czujka widzi, w obie strony. Tym bardziej inwestorek poruszył ważny problem aby zwracać uwagę na przyszłość i wszędzie gdzie można jednak używać przewodów sieciowych komputerowych. Jeżeli ktoś robi nową instalację to powinien już tylko myśleć o użyciu skrętek UTP gdzie to tylko możliwe. Jeszcze 15 lat temu nie było telefonów komórkowych i wszyscy się pukali w głowę na myśl o komputerkach osobistych noszonych w kieszeni. A dzisiaj? Każdy ma już smartfona.
Faktycznie w miejsce obecnych manipulatorów nie da się zainstalować tabletów. Nie wiem czy kiedyś sie pomyliłeś zarabiając kabel ethernetowy ale wystarczy pomylić dwie żyły i dać je nie od właściwej pary to mimo działania na 2-3 metrach taki kabel już nie funkcjonuje mając kilka metrów więcej. Przy kablu alarmowym, nieskręconym komunikacji ethernetowej nie ma wcale.

xtea
04-08-2012, 20:10
Nie wiem czy kiedyś sie pomyliłeś zarabiając kabel ethernetowy ale wystarczy pomylić dwie żyły i dać je nie od właściwej pary to mimo działania na 2-3 metrach taki kabel już nie funkcjonuje mając kilka metrów więcej. Przy kablu alarmowym, nieskręconym komunikacji ethernetowej nie ma wcale.

Kilka lat temu, ładnych kilka, kupiłem przedłużacz eternetowy produkowany w Polsce i właśnie źle mi działał, a miał tylko 5 metrów. Okazało się, że miał wszystkie żyły na wprost bez przeplotu gdzie para pomarańczowa dla typu A lub para zielona dla typu B powinny iść okrakiem nad parą niebieską. Nawet pingi rwało. Kupiłem za kilka dni 10m Chiński przedłużacz i działa mi do dzisiaj, a druty ma właściwie połączone.
Faktycznie jakby komuś zachciało się zmienić manipulator alarmowy na tablet to tego nie zrobi po kablu. A wifi nie wszędzie w domu sięga i jest podatne na zakłócenia. Wifi pobiera dużo pradu i cały tablet robi się gorący. Długo nie pociągnie taki ciepły.

dendrytus
04-08-2012, 22:12
Czujki ruchu po protokole IP może i nie grożą ale jakieś elementy transmisji różnicowej pewnie będą wprowadzane. Może jakaś komunikacja na temat tego co czujka widzi, w obie strony. Tym bardziej inwestorek poruszył ważny problem aby zwracać uwagę na przyszłość i wszędzie gdzie można jednak używać przewodów sieciowych komputerowych.

To, że obaj zrobiliście sobie kretyńską instalacje alarmową na kablach komputerowych, to wasz problem. Nie dostaliście nic, poza trudniejszym montażem i dwókrotnie wyższą ceną samego kabla.
Ciekawe skąd przeświadczenie, że ewentualne urządzenie alarmowe, które będzie potrzebowało kabla komputerowego, będzie montowanew tym samym miejscu co czujka pir? Może bedą, to dwa urządzenia. A co jeśli będzie to urządzenie wymagające kabla FTP?
Ciekawe dlaczego miałby to być kabel tylko kat 5e i do tego UTP?
Dlaczweog nie daliście kat.7 S/FTP drut 4x2x0,57? W końcu

Czujki ruchu po protokole IP może i nie grożą ale jakieś elementy transmisji różnicowej pewnie będą wprowadzane. Może jakaś komunikacja na temat tego co czujka widzi, w obie strony.
A położyliście kabel od KNX? W końcu z pewnością nie powstaną jakieś dziwadła do systemów alarmowych, ale ceny urządzeń KNX mogą spaść.

Jeżeli ktoś robi nową instalację to powinien już tylko myśleć o użyciu skrętek UTP gdzie to tylko możliwe. Jeszcze 15 lat temu nie było telefonów komórkowych i wszyscy się pukali w głowę na myśl o komputerkach osobistych noszonych w kieszeni.

Trzydzieści lat temu alarmy robiło się na kablach równoległych i tak pozostanie długo.


Faktycznie w miejsce obecnych manipulatorów nie da się zainstalować tabletów.


Faktycznie jakby komuś zachciało się zmienić manipulator alarmowy na tablet to tego nie zrobi po kablu. A wifi nie wszędzie w domu sięga i jest podatne na zakłócenia. Wifi pobiera dużo pradu i cały tablet robi się gorący. Długo nie pociągnie taki ciepły.
Po co? Co takiego ma tablet, czego nie ma manipulator?
Który tablet ma gniazdo ethrnetowe?
Tablety robią się gorące nie z powodu wifi, tylko procesora i używanych aplikacji.
.

tabaluga39
05-08-2012, 23:44
Też mam wszędzie skrętkę komputerową. Nigdy nie rozważałem za i przeciw ale wydało mi się normalne żeby użyć kabla lanowskiego. Tak sobie pomyślałem że telefony przewodowe odchodzą do lamusa więc i kable telefoniczne.

dendrytus
06-08-2012, 00:33
Też mam wszędzie skrętkę komputerową. Nigdy nie rozważałem za i przeciw ale wydało mi się normalne żeby użyć kabla lanowskiego. Tak sobie pomyślałem że telefony przewodowe odchodzą do lamusa więc i kable telefoniczne.

A od kiedy to w alarmach używa się kabla telefonicznego? Oczywiście pomijam przewodowe dialery telefoniczne.

witu102
06-08-2012, 09:41
Po co? Co takiego ma tablet, czego nie ma manipulator?
Który tablet ma gniazdo ethrnetowe?
Tablety robią się gorące nie z powodu wifi, tylko procesora i używanych aplikacji.
.

Np Lark 70.0 ma adapter na 2xUSB i ETH, tablet ma androida..może jest on prostszy w obsłudze i programowaniu dla niektórych...ekran 7" 480x800 lepiej nadaje się do wizualizacji pewnych funkcji, no i jest tańszy :) gdzie kupisz manipulator z kolorowym, dotykowym LCD za 200zł:D

inwestoreq
06-08-2012, 12:07
Np Lark 70.0 ma adapter na 2xUSB i ETH, tablet ma androida..może jest on prostszy w obsłudze i programowaniu dla niektórych...ekran 7" 480x800 lepiej nadaje się do wizualizacji pewnych funkcji, no i jest tańszy :) gdzie kupisz manipulator z kolorowym, dotykowym LCD za 200zł:D

Dokładnie tak jest i nawet USB daje się puścić kilka metrów skretką komputerową. Może nie tak daleko jak ekranowanym kablem ale po zmniejszeniu ustawienia do USB1.0 zamiast 2.0 jakoś poleci.
Przedmówca dobrze określił kable używane w systemach alarmowych jako kable telefoniczne. To sa dokładnie te same kable jakie instaluje tepsa zakładając telefony. Tymi samymi kablami 10 żyłowymi łączy się sygnały do minicentralek w firmach. Na takich przewodach działa jedynie stary ISDN i inne przestarzałe urządzenia.

dendrytus
06-08-2012, 12:15
Np Lark 70.0 ma adapter na 2xUSB i ETH, tablet ma androida..może jest on prostszy w obsłudze i programowaniu dla niektórych...ekran 7" 480x800 lepiej nadaje się do wizualizacji pewnych funkcji, no i jest tańszy :) gdzie kupisz manipulator z kolorowym, dotykowym LCD za 200zł:D

Dokładnie tak jest i nawet USB daje się puścić kilka metrów skretką komputerową. Może nie tak daleko jak ekranowanym kablem ale po zmniejszeniu ustawienia do USB1.0 zamiast 2.0 jakoś poleci.

:jawdrop:
:bash:
A teraz poprosimy o informację, który to system alarmowy współpracuje z tabletem.


Przedmówca dobrze określił kable używane w systemach alarmowych jako kable telefoniczne. To sa dokładnie te same kable jakie instaluje tepsa zakładając telefony. Tymi samymi kablami 10 żyłowymi łączy się sygnały do minicentralek w firmach. Na takich przewodach działa jedynie stary ISDN i inne przestarzałe urządzenia.
Twój przedmówca jest takim samym ignorantem jak ty. W telefonii używa się skrętki, a nie przewodów o żyłach równoległych.

inwestoreq
06-08-2012, 22:51
A teraz poprosimy o informację, który to system alarmowy współpracuje z tabletem.

Twój przedmówca jest takim samym ignorantem jak ty. W telefonii używa się skrętki, a nie przewodów o żyłach równoległych.

Skrętka telefoniczna jest jak kabel równoległy, prawie bez skręcenia.
Prawie każdy zagraniczny alarm chodzi z tabletem.

dendrytus
06-08-2012, 23:22
Skrętka telefoniczna jest jak kabel równoległy, prawie bez skręcenia..
Prawie, jak wiemy robi dużą różnicę.


Prawie każdy zagraniczny alarm chodzi z tabletem.
To może zamiast pisać "prawie" podasz kilka modeli.

tabaluga39
09-08-2012, 15:05
Skrętka telefoniczna jest jak kabel równoległy, prawie bez skręcenia.
Prawie każdy zagraniczny alarm chodzi z tabletem.

Wystarczy wpisać w google "czujka adresowalna" i dowiemy się, że wiele czujników czy to BOSCH czy podobnych wymienia dane z centralą, a zasięg wynosi 1200m czyli RS485.

dendrytus
09-08-2012, 17:40
Wystarczy wpisać w google "czujka adresowalna" i dowiemy się, że wiele czujników czy to BOSCH czy podobnych wymienia dane z centralą, a zasięg wynosi 1200m czyli RS485.
I co dostajemy w zamian, poza wyższą ceną?
I jaki jest sens stosowania czujek adresowalnych, skoro instalacja jest w układzie gwiazdy.
I chętnie się dowiem, kto produkuje adresowalne kontaktrony.

Maanniutek
16-08-2012, 19:36
po za wyższą ceną możemy mieć możliwość ustawiania czułości z poziomu programowego np %, Dostajemy możliwość ograniczenia ilość przewodu przy rozprowadzaniu okablowania w formie pętli.

Oczywiście przy okablowaniu w postaci gwiazdy nie ma najmniejszego sensu stosowanie systemu adresowalnego.

W 100% pewien nie jestem ale wyjdaje mi się że risco wypusciło takie kontaktrony

dendrytus
16-08-2012, 21:38
po za wyższą ceną możemy mieć możliwość ustawiania czułości z poziomu programowego np %, Dostajemy możliwość ograniczenia ilość przewodu przy rozprowadzaniu okablowania w formie pętli.
Przy adresowalnych stosujemy pętlę?
Zmniejszymy ilość kabla o 100m?


Oczywiście przy okablowaniu w postaci gwiazdy nie ma najmniejszego sensu stosowanie systemu adresowalnego.

A w takim układzie wykonuje się 100% instalacji w domach.


W 100% pewien nie jestem ale wyjdaje mi się że risco wypusciło takie kontaktrony
Gdybyś sprawdził wiedziałbyś, że w 100% się mylisz.

Bardzo dużo tu mówiono o przewodach, może wspomnisz jakie przewody zaleca Risco w swoich systemach, a w szczególności przy czujkach adresowalnych.