PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa głębinowa czy zestaw hydroforowy



zbigor
06-08-2012, 07:07
Witam
Proszę o poradę Założenia są następujace:
1. Woda na ok 3 metrach. Wydajność jeszcze nie sprawdzona ale ZTCW z rozmów z sąsiadami można spokojnie liczyć na 10m3/h. Poza tym rolnik po sąsiedzku używa deszczowni do nawodnienia upraw ze studni wierconej a tam jest pompa na ciągniku 700 litrów / minutę i pompuje tak z pół dnia. Studnia będzie ok 10 m od domu
2. Uzywanie do celów wszystkich oprócz spożywczych gdyż dom będzie zaopatrzony w wodę miejską. Będzie rozdzial instalacji tzn kuchnia z miasta a reszta + ogród z własnego ujęcia.
3. Ewentualne braki w zasilaniu pompy nie są istotne bo będzie woda miejska awaryjnie i prawdopodobnie agregat prądotwórczy który by w krytycznej sytuacji zapewnił zasilanie. Wszelkie urządzenia jak pompa czy hydrofor mogą stać w ogrzewanym garażu . Głośność jest mało istotna.

Co wybrać? pompę głębinową czy hydrofor? Na co zwrócić uwagę? Jakieś konkretne rozwiązania czy produkty?

pozdrawiam

Jastrząb
06-08-2012, 09:21
Witam
Proszę o poradę Założenia są następujace:
1. Woda na ok 3 metrach. Wydajność jeszcze nie sprawdzona ale ZTCW z rozmów z sąsiadami można spokojnie liczyć na 10m3/h. Poza tym rolnik po sąsiedzku używa deszczowni do nawodnienia upraw ze studni wierconej a tam jest pompa na ciągniku 700 litrów / minutę i pompuje tak z pół dnia. Studnia będzie ok 10 m od domu
2. Uzywanie do celów wszystkich oprócz spożywczych gdyż dom będzie zaopatrzony w wodę miejską. Będzie rozdzial instalacji tzn kuchnia z miasta a reszta + ogród z własnego ujęcia.
3. Ewentualne braki w zasilaniu pompy nie są istotne bo będzie woda miejska awaryjnie i prawdopodobnie agregat prądotwórczy który by w krytycznej sytuacji zapewnił zasilanie. Wszelkie urządzenia jak pompa czy hydrofor mogą stać w ogrzewanym garażu . Głośność jest mało istotna.

Co wybrać? pompę głębinową czy hydrofor? Na co zwrócić uwagę? Jakieś konkretne rozwiązania czy produkty?

pozdrawiam
Jesli woda ze studni ma byc uzywana do celow bytowych (mycie, pranie, itd), to najpierw zbadaj ta wode. Jesli zawiera zelazo bedzie brudzic i trzeba ja uzdatnic. Jesli jest bardzo twarda, a ma byc uzywana w ogrzewaczu przeplywowym, to mozna rozawzyc zmiekczanie.
A sposob uzdatniania moze miec wplyw na dobor wielkosc i rodzaj zbiornika. Plukanie filtrow moze wymagac wiekszego przeplywu wody.
Moze sie okazac ze uzdtanienie bedzie drogie i bardziej racjonalne jest uzywanie w domu wody z wodociagu, na zewnatrz (ogordek) wody ze studni.

Nawodnienie ogrodka tez ma spore wymagania, choc tu jest lepiej bo zawsze mozna zrobic wiecej sekcji.

Jak bedziez wiedzial te rzeczy bedziesz mogl okreslic wydajnosc pompy jaka potrzbujesz. Nie warto kupowac za duzej bo to solidnie kosztuje. Nie potrafie sobie wyobrazic zapotrzebowania 10m/3 h dla domu. Taka pompa by byla droga i niepotrzebna prawdopodobnie.

marcin

zbigor
06-08-2012, 10:55
Dziekuję za zainteresowanie i odpowiedź :)
Woda jest dość twarda bo dość mocno produkuje sie z niej kamień w czajnikach ale jest bez żelaza. W tej chwili nie mam jak zrobić badań . ZTCW to co bardziej leciwi mieszkańcy nie mający wodociągu do tej pory użytkują tą wodę ze studni kopanych i żyją wiec raczej większych problemów z jakością nie powinno być. Woda ma być używana również do kąpieli wiec w części do tego przeznaczonej rozważę uzdatnianie bądź część z ciepłą wodą idącą przez kocioł gazowy będzie miejska a część z wodą zimną własna. W częsci ogrodowej nie będzie to potrzebne. Całość dla rodziny 2+2.
Co mozesz teraz doradzić?

Jastrząb
06-08-2012, 12:13
Dziekuję za zainteresowanie i odpowiedź :)
Woda jest dość twarda bo dość mocno produkuje sie z niej kamień w czajnikach ale jest bez żelaza. W tej chwili nie mam jak zrobić badań . ZTCW to co bardziej leciwi mieszkańcy nie mający wodociągu do tej pory użytkują tą wodę ze studni kopanych i żyją wiec raczej większych problemów z jakością nie powinno być. Woda ma być używana również do kąpieli wiec w części do tego przeznaczonej rozważę uzdatnianie bądź część z ciepłą wodą idącą przez kocioł gazowy będzie miejska a część z wodą zimną własna. W częsci ogrodowej nie będzie to potrzebne. Całość dla rodziny 2+2.
Co mozesz teraz doradzić?
Nawet jakbys sie wody z kaluzy spod Fukiushimy napil, to od razu nie umrzesz ;-) 90% studni kopanych w polsce zawiera wode niezdatna do picia. I taka woda nie musi brzydko pachniec czy byz optycznie brudna zeby byc szkodliwa. Niektore zwiazki sie moga kumulowac latami, ewentualnie powoli zatruwac organizm.
U Ciebie o tyle prosciej ze pic tej wody nie zamierzasz. To ze inni pija i (jeszcze ;-) zyja nic nie oznacza w kwestii ochorny Twojego pieca czy WC.
Niezmiennie polecam wiec jakos te badania zrobic, potem decydowac do czego i ktorea wode (ew. jak uzdatniona) uzywac.

marcin

Jastrząb
04-02-2013, 15:37
no właśnie na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy głębinowej? ja zastanawiam się nad taką: http://zdshurt.pl/plug-go.html czytałem, że jest to najlepsza pompa tego typu na rynku, ma liczne zabezpieczenia, no i załącza się i wyłącza automatycznie, ale prosiłbym o opinie jakiś doświadczonych osób w tym temacie
Po pierwsze, to troche niezetelnie napisali na tej stronie. To chyba jakas nowa marka na rynku, bo w zyciu nie slyszalem, ale nie jestem zawodowym hydraulikiem.

Duzo pomp na rynku jest sterowanych elektronicznie (czytaj nie wymagaja duzego hydrofora), ma zabezpieczenia przez suchoobiegiem, lagodny start itp. To zadne cudo. Co jest chyba wyjatkowe w tej pompie, to sterowanie elektroniczne nie jest osobnym urzadzeniem, tylko jest wbudowane juz w sama pompe. Czy lepiej, czy gorze? Ot inaczej. Ale czy tylko ta firma tak robi, tego nie wiem. Grundfoss generalnie ceniony za dobra jakosc i trwalosc, ma to w osbnej skrzyneczce.
I jak mialbym wybierac w ciemno wzilabym dunczyka (grundfoss) nie wlocha,

Jakis zbiorniczek nawet 5L zawsze trzeba powiesic. Pompa startuje 1sek. Jesli nie bedziesz mial zapasu paru litrow w takim malym zbiorniczku, to odkrecisz kran i momentalnie w ciagu 1sek. spadnie cisnienie zanim sie pompa rozkreci.

A czym sie kierowac przy wyborze:
- potrzeba wydajnoscia. Czy masz 1-2-5 lazienek w domu,
- podlewaniem ogrodu? Jesli takie zamierzasz zrobvic, pompa powinna byc raczej duza niz mala.
- badaniami wody! Jesli w wodzie jet przekroczone zelazo, mangan, jego usuniecie moze wymagac napowietrzenia wody i zastosowania duzego hydrofora. Wtedy stosowanie elektronicznie sterowanej pompy po prostu nie ma uzasdnienia cenowego, bo wystarczy kupic tradycyjnie sterowana (wlacz/wylacz) przy pomocy czujnika cisnienia.
- jeszcze raz badaniami wody. Kazdy duzy filtr (czytaj kolumna filtracyjna) wymaga okresowego plukania. A do tego moze byc potrzeba duzo wiecej wody niz 2 lazienki na raz zuzyja. To moze narzucic wydajnosc pompy)
- i na samym koncu marka ;-)

marcin

Beja
04-02-2013, 16:22
Co jest chyba wyjatkowe w tej pompie, to sterowanie elektroniczne nie jest osobnym urzadzeniem, tylko jest wbudowane juz w sama pompe. Czy lepiej, czy gorze? Ot inaczej. Ale czy tylko ta firma tak robi, tego nie wiem. Grundfoss generalnie ceniony za dobra jakosc i trwalosc, ma to w osbnej skrzyneczce.
I jak mialbym wybierac w ciemno wzilabym dunczyka (grundfoss) nie wlocha,


:D
Czyli Włosi to tacy europejscy Chińczycy :P

Ale do rzeczy - praktycznie raczej wszyscy szanujący się producenci mają identyczne rozwiązanie, ale faktycznie Grundfos ze swoimi SQE był chyba pierwszy.
Tylko że z całej tej duńskiej firmy niewiele już się w Danii produkuje...

WOJSKI
04-02-2013, 21:28
Beja takie czasy nastali :D
Niedawno jak wybierałem lodówkę to patrzyłem gdzie zrobione, no i na jednej takiej firmy S stało jak wół Made in EU natomiast cyrylicą napisali "sdziełano w polsze"

Jastrząb
05-02-2013, 08:31
:D
Czyli Włosi to tacy europejscy Chińczycy :P

Ale do rzeczy - praktycznie raczej wszyscy szanujący się producenci mają identyczne rozwiązanie, ale faktycznie Grundfos ze swoimi SQE był chyba pierwszy.
Tylko że z całej tej duńskiej firmy niewiele już się w Danii produkuje...

Uzywalem lub widzialem rozne pompy, nie tylko glebinowe. Do wody brudnej, czystej, ssace, glebinowe. I z doswiadczenia i obserwacji wynika, ze statystyczny italienskij produkt z kategorii pompa, nie budzi mojego zaufania.

Licze na to, ze nawet jesli grundfossa skladaja male chinskie raczki, to jakis dunczyk jednak czuwa na tym, jak to robia.

Wspomniana pompa jest chyba nowa na rybku polskim, bo wczesniej o niej nie slyszalem. Ale moze malo slyszalem. Poziom cenowy zblizony do grundfoss'a.
Moze ta pompa jest wysmienita. Nie wiem. Ale ja beta testerem bym nie chcial byc :D

marcin

free_shop
05-02-2013, 16:43
nie jestem zawodowym hydraulikiem [..] i jak mialbym wybierac w ciemno wzilabym dunczyka (grundfoss) nie wlocha.
Ja też.
To znaczy, jestem hydraulikiem, ale wybrałbym Grundfosa.
Włosi może i robią dobre pompy (na ich stronie są same peany), ale wygląda to jak firma "krzak". Kapitał zakładowy Grundfosa to jakieś 1,5 bańki euro, a ZDS to tylko 100 koła. Za takie pieniądze można ew. kupić w centrum Padwy miejsce parkingowe (sic!). Ta firma może w każdej chwili się zwinąć (chociaż nie życzę tego ich klientom).