PDA

Zobacz pełną wersję : Papa czy folia przepuszczalna pod dachówkę Meyer Holsen przy pełnym deskowaniu



megapol_mg
06-08-2012, 20:42
Witam , Właśnie jestem na etapie zamawiania foli przepuszczalnej albo papy pod dach ( pełne deskowanie ) na którym będzie dachówka Meyer Holsen . Osoby sprzedające dachówki namawiają mnie na drogą folię dachową na dach po deskowaniu pod dachówkę . Natomiast majester od zakładania dachówki jest za papą tradycyjną na dach i na to dachówka , w sumie podobna cena . Co o tym sądzicie , co byście wybrali na moim miejscu???
Dziękuję za Pomoc
POZDRAWIAM i CZEKAM NA POMOC

netcom
06-08-2012, 21:18
Ja bym wybrał drogą papę termozgrzewalną podkładową. Taką ze 3 mm przynajmniej, modyfikowaną SBS, na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego.
Przyznaję , że za bardzo się na tym nie znam, ale po lekturze forum taką właśnie wybrałem.

Andrzej Wilhelmi
13-08-2012, 21:23
Twój majster ma rację! Pozdrawiam.

andrzej belka
15-08-2012, 09:20
skoro deskowanie to tylko papa.

odaro
15-08-2012, 23:16
Witam , Właśnie jestem na etapie zamawiania foli przepuszczalnej albo papy pod dach ( pełne deskowanie ) na którym będzie dachówka Meyer Holsen . Osoby sprzedające dachówki namawiają mnie na drogą folię dachową na dach po deskowaniu pod dachówkę . Natomiast majester od zakładania dachówki jest za papą tradycyjną na dach i na to dachówka , w sumie podobna cena . Co o tym sądzicie , co byście wybrali na moim miejscu???
Dziękuję za Pomoc
POZDRAWIAM i CZEKAM NA POMOC

Tylko papa ale dobrej jakości

hokejgk1
20-08-2012, 08:34
Panie Andrzeju może polecisz jakiegoś konkretnego producenta, i typ papy na pewno nie jedną już na dachu zakładałeś wiec masz na pewno wyrobioną jakąą opinie. Może papy z JAROCINA ???

Andrzej Wilhelmi
20-08-2012, 20:27
Bauder, Werner, Izolmat kolejność przypadkowa. Pozdrawiam.

mrxaoo
25-08-2012, 12:08
Bauder, Werner, Izolmat kolejność przypadkowa. Pozdrawiam.

czyli producentów już przykładowych mamy - a teraz - jaka papa konkretnie? Bo masa jest tego.
- czy najlepiej aby to była papa termozgrzewalna. Tylko czy wtedy zgrzewać ją na deskowaniu? (mój majster popatrzył na mnie z politowaniem). A może wystarczą same papiaki.
- wierzchniego krycia to chyba nie ma sensu, podkładowa najlepiej?
- mój kierbud poleca IZOHAN'a. Sprawdzony producent?

Ma to przetrwac jedną zimę a potem idzie dachówka.

mrxaoo
25-08-2012, 20:18
No dobra, to przejrzałem stronki producentów, obczytałem IZOHAN'a i wydaje się, że papa termozgrzewalna, na osnowie z poliestru, modyfikowana SBS, grubość 4mm powinna być ok:
http://matizol.com.pl/userfiles/file/informacja_tech/it_gorbit_standard_pzpyepv200s40sm-c7.pdf
ewentualnie (podobna cena ) to:
http://matizol.com.pl/userfiles/file/informacja_tech/it_gorplast_super_pzspyepv200s35sm-c5.pdf
tyle tylko, że cena za 1m2 to ok. 15 pln/m2.
Czy mi się wydaje, czy to trochę drogawo?



Jakieś inne, porządne, ale w lepszej cenie da radę polecić?

Nie ukrywam, że zdanie kolegi Andrzeja W. będzie bardzo pomocne :)

Andrzej Wilhelmi
25-08-2012, 20:53
Wybrałeś producenta więc na pewno coś znajdziesz. Skoro dach ma być pod papą ponad pół roku to należy nakrycie wstępne zastosować papę termozgrzewalną wierzchniego krycia. Nie ma potrzeby klejenia jej do desek natomiast należy ją w miejscu krokwi mocować listwami lub deskami pozostałymi z budowy. Pozdrawiam.

mrxaoo
25-08-2012, 21:12
ok, a jak wygląda ta cena? ok. 15 pln brutto - są droższe, to widzę, ale może są tańsze, a porównywalne jakościowo?

I jeszcze jedno - jestem w trakcie czytania wątków o deskowaniu - sporo razy pojawia się opcja kładzenia papy w ten sposób: górny pas papiakami, a na to zgrzewamy papę dolnej części kolejnej, wyższej warstwy.

Jak to się ma do Twojej propozycji montowania listwami ma krokwiach? Czy to nie będzie kolidować późniejszym łatom i kontrłatom pod dachówkę?

Andrzej Wilhelmi
26-08-2012, 20:54
Jak nie zrobisz tak jak napisałem to może się zdarzyć, że Ci ta papa zimą odfrunie. Pozdrawiam.

alebaba
29-08-2012, 19:17
Jak nie zrobisz tak jak napisałem to może się zdarzyć, że Ci ta papa zimą odfrunie. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju
Widać żeś Pan ostatni raz zaglądał do książki wiele lat temu , a technologia poszła do przodu . Po pierwsze , żadna papa , to przeżytek z przed potopu , ale Panu wolno wierzyć , że Noe był komunistą . Takie porady , pachnące lekko myszką , powinien Pan schować dla siebie , ale ogłupiać ludzi - to chyba nie wypada tu , na forum . I jeszcze jedno , człowiek uczy się całe życie , więc może , jak Pan znajdzie trochę odwagi , to radzę iść ponownie do szkoły i uzupełnić wiedzę , bo zarówno deskowanie , jak i papa , to co najmniej powrót do średniowiecza . Czy Pan nadal śpiewa pieśni o inkwizycji ?
Mam wrażenie , że ma Pan już siwe włosy i robić z siebie niedouka to wielki wstyd . To, że Pan nie wyszedł za poziom majstra budowlanego , nie oznacza , że musi Pan udzielać porad nie posiadając aktualnej wiedzy w temacie .

Natomiast , co do tematu , to najpierw należało się spytać jakie warstwy są pod spodem , ale moim zdaniem folia paro przepuszczalna jest najlepszym rozwiązaniem .
oczywiście mówię o dobrej folii np Tywek , a nie folii za 1,50 zł /m2 .

Andrzej Wilhelmi
29-08-2012, 22:55
Drogi przyjacielu zawsze możesz pisać swoje zdanie ale najlepiej jak byś nic nie pisał.Pisząc anonimowo zawsze można wypisywać różne bzdury. Miałbym jeszcze małą prośbę miarkuj się z oceną mojej wiedzy bo ja Twojej nie oceniam. Pozdrawiam.

odaro
30-08-2012, 00:07
Panie Andrzeju
Widać żeś Pan ostatni raz zaglądał do książki wiele lat temu , a technologia poszła do przodu . Po pierwsze , żadna papa , to przeżytek z przed potopu , ale Panu wolno wierzyć , że Noe był komunistą . Takie porady , pachnące lekko myszką , powinien Pan schować dla siebie , ale ogłupiać ludzi - to chyba nie wypada tu , na forum . I jeszcze jedno , człowiek uczy się całe życie , więc może , jak Pan znajdzie trochę odwagi , to radzę iść ponownie do szkoły i uzupełnić wiedzę , bo zarówno deskowanie , jak i papa , to co najmniej powrót do średniowiecza . Czy Pan nadal śpiewa pieśni o inkwizycji ?
Mam wrażenie , że ma Pan już siwe włosy i robić z siebie niedouka to wielki wstyd . To, że Pan nie wyszedł za poziom majstra budowlanego , nie oznacza , że musi Pan udzielać porad nie posiadając aktualnej wiedzy w temacie .

Natomiast , co do tematu , to najpierw należało się spytać jakie warstwy są pod spodem , ale moim zdaniem folia paro przepuszczalna jest najlepszym rozwiązaniem .
oczywiście mówię o dobrej folii np Tywek , a nie folii za 1,50 zł /m2 .


No proszę nawet nie wiedziałem że ja też żyje w średniowieczu i do tego jaki jestem zacofany.

SADKO-DACHY
03-09-2012, 21:11
Ludzie, nie słuchajcie tych bzdur. zastosowanie papy grozi zawilgoceniem wełny i konstrukcji, a co za tym idzie przegniciem więźby po kilku latach. Jeśli chcesz zabezpieczyć dach na zimę to kup najtańszą papę , a przed kryciem zasadniczym zerwij i rozłóż membranę.

Andrzej Wilhelmi
03-09-2012, 21:46
No właśnie jak ktoś nie potrafi wykonać poprawnie wentylacji dachu i nie rozumie funkcji to wypisuje takie bzdury! Dachy pokryte gontem bitumicznym już by dawno zgniły. Pozdrawiam.

msm
03-09-2012, 22:02
Tak, tylko ta wentylacja to tak naprawdę wpuszczanie wiatru do izolacji między krokwiami, która nie jest wiatroszczelna.
prawidłowo wykonane pokrycie gontem bitumicznym to membrana paroprzepuszczalna (wiatroizolacja) na krokwiach, najlepiej poklejona, zeby jak najlepiej uszczelnić izolację przed przewiewaniem, potem kontrłata (wentylacja), łata, płyta i gont.

odaro
03-09-2012, 22:04
Ludzie, nie słuchajcie tych bzdur. zastosowanie papy grozi zawilgoceniem wełny i konstrukcji, a co za tym idzie przegniciem więźby po kilku latach. Jeśli chcesz zabezpieczyć dach na zimę to kup najtańszą papę , a przed kryciem zasadniczym zerwij i rozłóż membranę.


Jeżeli zawodowo zajmujesz się dachami to nie zazdroszczę Twoim klientom.

odaro
03-09-2012, 22:07
Tak, tylko ta wentylacja to tak naprawdę wpuszczanie wiatru do izolacji między krokwiami, która nie jest wiatroszczelna.
prawidłowo wykonane pokrycie gontem bitumicznym to membrana paroprzepuszczalna (wiatroizolacja) na krokwiach, najlepiej poklejona, zeby jak najlepiej uszczelnić izolację przed przewiewaniem, potem kontrłata (wentylacja), łata, płyta i gont.


A ja mam wszystko o czym piszesz bo mam papę na deskach i wiatroizolację na wełnie i dobrze wykonaną szczelinę wentylacyjną.

Andrzej Wilhelmi
03-09-2012, 22:10
Jasno widać, że Miedziana Góra "znawcami" dachów słynie? Jak nie ma wiatru to co się wpuszcza pod deski? Żadne wiatry tam nie hulają. Tam są przepływy laminarne a nie burzliwe. Do tego te przepływy są niejednokrotnie dławione za wąską szczeliną. Nie było folii a dachy kryte gontem bitumicznym stoją do dziś. Pozdrawiam.

SADKO-DACHY
04-09-2012, 06:15
A ja mam wszystko o czym piszesz bo mam papę na deskach i wiatroizolację na wełnie i dobrze wykonaną szczelinę wentylacyjną.
i to jest jedyne racjonalne rozwiązanie pokrycia dachu z użyciem papy. Oczywiście dachu z poddaszem użytkowym , bo dachy z poddaszem nie użytkowym, nie ocieplone i nie ogrzewane od wewnątrz można papować do woli.


Jak nie ma wiatru to co się wpuszcza pod deski?.

to, wełna ma działać tylko w bezwietrzne dni?


Żadne wiatry tam nie hulają. Tam są przepływy laminarne a nie burzliwe. Do tego te przepływy są niejednokrotnie dławione za wąską szczeliną.

Proszę spróbować otworzyć dwa okna w wietrzny, zimowy dzień, tak żeby szczelina miała szerokość około 2cm, tak jak listwa wentylacyjna i przekonać się jak taka szczelina dławi te przepływy.

Według mnie, zwykłego robotnika budowlanego, a nie znawcy dachów można zrobić dobrze szczelinę wentylacyjną i tracić na tym dużo ciepła(ale co tam,my za węgiel inwestorom nie płacimy) , albo nie robić szczeliny i doprowadzić do zawilgocenia izolacji. Tak źle, a tak niedobrze.
zdaje sobie sprawę, że NAJLEPSZego DORADCy NA TYM FORUM!!! nie przekonam , ale niech forumowicze sami wyciągną wnioski z tej dyskusji.
pozdrawiam

przemty
04-09-2012, 17:41
Nie bede zakładał nowego tematu i zaśmiecał forum
Oglądnął poniższy film isovera o ociepleniu poddasza pod pełnym deskowaniem.


http://www.youtube.com/watch?v=vbGH6T3jpsE

O ile dobrze rozumiem to układ warstw ma być następujący:
deskowanie
szczelina wentylacyjna
sznurek na kontrłatach w odległości 3 cm od deskowania aby zapewnić szczelinę wentylacyjną
wiatroizolacja
izolacja miedzy krokwiowa
sznurek podtrzymujący
izolacja nakrokwiowa
paroizolacja
płyta KG

czy jest to prawidłowy układ?
zastanawia mnie jeszcze ten sznurek utrzymujący szczelinę wentylacyjną, idąc od strony deskowania powinien on być położony przed wiatroizolacją czy po niej?

SADKO-DACHY
04-09-2012, 20:55
Nie bede zakładał nowego tematu i zaśmiecał forum
Oglądnął poniższy film isovera o ociepleniu poddasza pod pełnym deskowaniem.


http://www.youtube.com/watch?v=vbGH6T3jpsE

O ile dobrze rozumiem to układ warstw ma być następujący:
deskowanie
szczelina wentylacyjna
sznurek na kontrłatach w odległości 3 cm od deskowania aby zapewnić szczelinę wentylacyjną
wiatroizolacja
izolacja miedzy krokwiowa
sznurek podtrzymujący
izolacja nakrokwiowa
paroizolacja
płyta KG

czy jest to prawidłowy układ?
zastanawia mnie jeszcze ten sznurek utrzymujący szczelinę wentylacyjną, idąc od strony deskowania powinien on być położony przed wiatroizolacją czy po niej?

bardzo dobry sposób żeby uratować opapowany dach , chociaż membrana wiatroizolacyjna rozciągnięta w całości na krokwiach na pewno lepiej spełniała by swoje zadanie, ale lepiej tak niż wcale.
nie widziałem sznurka na tym filmie.
Jeśli masz opapowany dach , obejrzyj ten film uważnie i zrób dokładnie tak jak tam zalecają. tylko wcześniej upewnij się, czy wentylacja pod deskowaniem na pewno działa, czy w każdej przestrzeni między krokwiami jest umożliwiony wlot powietrza od dołu i wylot od góry.
Dobrze było by tez zastosować wełnę drzewną. Absorbuje dużo więcej wilgoci niż mineralna, co też w pewnym stopniu uchroni konstrukcje przed zawilgoceniem.

przemty
04-09-2012, 21:07
bardzo dobry sposób żeby uratować opapowany dach , chociaż membrana wiatroizolacyjna rozciągnięta w całości na krokwiach na pewno lepiej spełniała by swoje zadanie, ale lepiej tak niż wcale.

no tak ale czy taka membrana uchroni nas przed zalaniem gdy np dachówka zostanie wybita gradem?


nie widziałem sznurka na tym filmie.

przy montażu go nie ma ale w trakcie filmu jest pokazany rysunek z komentarzem, aby dać sznurek dlatego zastanawiam się czy nad czy po wiatroizolacją



Dobrze było by tez zastosować wełnę drzewną. Absorbuje dużo więcej wilgoci niż mineralna, co też w pewnym stopniu uchroni konstrukcje przed zawilgoceniem.

ale przypadkiem nie jest tak, że im bardziej wilgotna wełna tym bardziej traci właściwości izolacyjne?

SADKO-DACHY
04-09-2012, 21:38
no tak ale czy taka membrana uchroni nas przed zalaniem gdy np dachówka zostanie wybita gradem?

przy montażu go nie ma ale w trakcie filmu jest pokazany rysunek z komentarzem, aby dać sznurek dlatego zastanawiam się czy nad czy po wiatroizolacją

ale przypadkiem nie jest tak, że im bardziej wilgotna wełna tym bardziej traci właściwości izolacyjne?

W ten sposób ułożona membrana nie uchrini nas przed zalaniem przy jakichś przeciekach, ale to zadanie w tym przypadku ma spełnić papa. Membrana chroni jedynie izolację przed wywiewaniem ciepła.jeśli wiatroizolację zamontujesz tak jak na filmie, czyli dwie listwy przy krokwiach i jedna jeszcze po środku i na to dobrze przyszyta membrana to sznurek jest zbędny.
Utrata izolacyjności w przypadku wełny drzewnej jest znikoma , chyba mniej niż 1%, gdzieś widziałem badania , ale nie chce mi się szukać, może ktoś wie to napisze.
jaka by nie była to i tak zawsze lepiej niż skroplona para na konstrukcji.

Andrzej Wilhelmi
05-09-2012, 18:58
...Według mnie, zwykłego robotnika budowlanego, a nie znawcy dachów...

No i tą wypowiedź szanuję! Nie znasz się na dachach więc możesz pisać co chcesz. Natomiast, żeby się autorytatywnie wypowiadać warto łyknąć trochę wiedzy do czego Cię gorąco zachęcam. Może wówczas podyskutujemy merytorycznie. Pozdrawiam.

erdixo
05-09-2012, 20:33
to, wełna ma działać tylko w bezwietrzne dni?



Proszę spróbować otworzyć dwa okna w wietrzny, zimowy dzień, tak żeby szczelina miała szerokość około 2cm, tak jak listwa wentylacyjna i przekonać się jak taka szczelina dławi te przepływy.

Według mnie, zwykłego robotnika budowlanego, a nie znawcy dachów można zrobić dobrze szczelinę wentylacyjną i tracić na tym dużo ciepła(ale co tam,my za węgiel inwestorom nie płacimy) , albo nie robić szczeliny i doprowadzić do zawilgocenia izolacji. Tak źle, a tak niedobrze.
zdaje sobie sprawę, że NAJLEPSZego DORADCy NA TYM FORUM!!! nie przekonam , ale niech forumowicze sami wyciągną wnioski z tej dyskusji.
pozdrawiam

Nie ma co przekonywac , przegroda jaka z pewnoscia jest dach musi spelniac szereg wymogow by sprawnie dzialala bez utraty jej wlasciwosci.Tyle ze nie znajac zasad jej dzialania mozena narobic biedy..Wypowiedzi P.Andrzeja nie podwazal bym tak odwaznie bez znaczacych argumentow gdyz z pewnoscia sa one podparte nie tylko wiedza ale co najwazniejsze praktyka.A co do tematu ...Pape na deskowaniu ciezko uszkodzic i nie potrzeba jakiejs wielkiej wiedzy .Membrane trzeba zamontowac wzorowo bo jak wiadomo krycie wstepne odpowiada za szczelnosc pokrycia.Pozdrawiam

SADKO-DACHY
05-09-2012, 21:23
No i tą wypowiedź szanuję! Nie znasz się na dachach więc możesz pisać co chcesz. Natomiast, żeby się autorytatywnie wypowiadać warto łyknąć trochę wiedzy do czego Cię gorąco zachęcam. Może wówczas podyskutujemy merytorycznie. Pozdrawiam.

A to najlepszy przykład merytorycznej dyskusji.


...Pape na deskowaniu ciezko uszkodzic i nie potrzeba jakiejs wielkiej wiedzy .Membrane trzeba zamontowac wzorowo bo jak wiadomo krycie wstepne odpowiada za szczelnosc pokrycia.Pozdrawiam
już wiemy dlaczego niektórzy dekarze zalecają papę. Nie dyskutujemy tu nad tym jaki materiał wybrać do wstępnego krycia żeby trudniej było spieprzyć.
Powinniśmy rozpatrywać wady i zalety obu przegród zakładając że są wykonane prawidłowo.


... przegroda jaka z pewnoscia jest dach musi spelniac szereg wymogow by sprawnie dzialala bez utraty jej wlasciwosci.
proponuję wymienić wymogi które powinna spełniać ta przegroda i przeanalizować jedna po drugiej.

Andrzej Wilhelmi
10-09-2012, 21:55
...Powinniśmy rozpatrywać wady i zalety obu przegród zakładając że są wykonane prawidłowo.

Nie ma co porównywać skoro papa ma same zalety a folia same wady. A z tą wiedzą to jak? Zacząłeś już trochę łykać? Pozdrawiam.

hokejgk1
22-10-2012, 22:05
Szczerze nie żebym się chwalił, jestem mgr. inż. po konstr. budowlanych mam za sobą 6 lat pracy w biurze projektowym i pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem przedstawionym na tym filmie, mam dużo książek z budownictwa ogólnego i nie tylko i nigdzie nie ma takiego rozwiązania jak na tym filmie hmmmmm daje do myślenia ........
Ja w swoim budynku nowo projektowanym na poddaszu planuje ocieplenie na ruszcie od sufitu podwieszonego (poprostu nad izolacją poziomą na poddaszu do kalenicy dachu jedna wielka nieogrzewana przestrzeń i co wtedy tą wiatroizolacje musiał bym ciągnąc do kalenicy czy poziomo położyć na wełne (jak to mocować) ... (decyduje się na takie rozwiązanie (izolacja pozioma na poddaszu nie do kalenicy) ponieważ mam dach 4 spadowy i wg mnie bedzie to rozsądniejsze rozwiązanie dla wentylacji przestrzeni między kulawkami

inż.Trix
23-10-2012, 13:24
Ludzie, nie słuchajcie tych bzdur. zastosowanie papy grozi zawilgoceniem wełny i konstrukcji, a co za tym idzie przegniciem więźby po kilku latach. Jeśli chcesz zabezpieczyć dach na zimę to kup najtańszą papę , a przed kryciem zasadniczym zerwij i rozłóż membranę.

nie wierzę że ktoś w ogóle mógł wpaść na taki pomysł. Pod dachówką zawsze będzie wilgoć. Membrana to tylko włóknina i zawsze będzie tą wilgoć trzymała niezależnie od tego ile będzie kosztować. Pan Sadko z tego co widzę po nicku pracuje w jakiejś hurtowni i naczytał się ulotek reklamowych bądź jest przedstawicielem firmy oferującej niech no zgadnę hmmmm. może membrany dachowe? Nie ma jak reklama na forum prawda? Papa jest według mnie sprawdzonym sposobem pod dachówkę a na zimę koniecznie przybij na nią kontrłaty.

odaro
23-10-2012, 19:08
Szczerze nie żebym się chwalił, jestem mgr. inż. po konstr. budowlanych mam za sobą 6 lat pracy w biurze projektowym i pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem przedstawionym na tym filmie, mam dużo książek z budownictwa ogólnego i nie tylko i nigdzie nie ma takiego rozwiązania jak na tym filmie hmmmmm daje do myślenia ........
Ja w swoim budynku nowo projektowanym na poddaszu planuje ocieplenie na ruszcie od sufitu podwieszonego (poprostu nad izolacją poziomą na poddaszu do kalenicy dachu jedna wielka nieogrzewana przestrzeń i co wtedy tą wiatroizolacje musiał bym ciągnąc do kalenicy czy poziomo położyć na wełne (jak to mocować) ... (decyduje się na takie rozwiązanie (izolacja pozioma na poddaszu nie do kalenicy) ponieważ mam dach 4 spadowy i wg mnie bedzie to rozsądniejsze rozwiązanie dla wentylacji przestrzeni między kulawkami


Ja tak zrobiłem jak na tym filmiku i nie żałuje tego a nawet wszystkim polecam.

Mam też dach czterospadowy kopertowy i jak nie ma innych rozwiązań wentylacji dachu to nie można ciągnąc wełnę do samej kalenicy jak to większość robi i na dodatek szczelnie zamyka poddasze nieużytkowe płytą OSB.

P.S Z wykształcenia nie mam nic wspólnego z branżą budowlaną.

TomekC73
27-10-2012, 13:47
Panie Andrzeju czytając zastanawiam się czy mam dobrze zrobione krycie ?
U mnie jest pełne deskowanie na całym dachu. W kalenicy jest jakieś dwa cm szczeliny. Na deskowaniu jest papa kładziona poziomymi pasami od dołu ze sporym zakładem, mocowana papiakami z uszczelką, na papie łaty + kontr łaty i dachówka ceram. Natomiast od spodu między deskowaniem a wełną nie ma żadnej folii tylko jakieś 3cm szczelina wentylacyjna. Wełna jest połączona za murłatą ze styropianem z elewacji. Pamiętam że był u mnie jakiś gość z isovera i powiedział że jest to prawidłowo zrobione (nie wspominał o żadnej folii między wełną a deskami). Oczywiście pod wełną mam folię paroszczelną (w łazienkach są dwie warstwy) i pod nią dopiero gips kartony i wykończenie finalne. Z wełną po 3 latach nic się nie dzieje jest suchutka.?
pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
27-10-2012, 20:18
Bardzo dobrze! nad wełną żadna folia nie jest potrzebna. Ta szczelina w kalenicy troszeczkę za mała ale skoro jest wszystko w prządku to OK. Pozdrawiam.

odaro
27-10-2012, 23:33
Panie Andrzeju czytając zastanawiam się czy mam dobrze zrobione krycie ?
U mnie jest pełne deskowanie na całym dachu. W kalenicy jest jakieś dwa cm szczeliny. Na deskowaniu jest papa kładziona poziomymi pasami od dołu ze sporym zakładem, mocowana papiakami z uszczelką, na papie łaty + kontr łaty i dachówka ceram. Natomiast od spodu między deskowaniem a wełną nie ma żadnej folii tylko jakieś 3cm szczelina wentylacyjna. Wełna jest połączona za murłatą ze styropianem z elewacji. Pamiętam że był u mnie jakiś gość z isovera i powiedział że jest to prawidłowo zrobione (nie wspominał o żadnej folii między wełną a deskami). Oczywiście pod wełną mam folię paroszczelną (w łazienkach są dwie warstwy) i pod nią dopiero gips kartony i wykończenie finalne. Z wełną po 3 latach nic się nie dzieje jest suchutka.?
pozdrawiam

Jak sprawdzałeś że wełna jest sucha?

TomekC73
28-10-2012, 08:02
Jak sprawdzałeś że wełna jest sucha?

Normalnie, organoleptycznie czyli dotykowo po wejściu na strych.

odaro
28-10-2012, 11:58
Normalnie, organoleptycznie czyli dotykowo po wejściu na strych.

Ale po wejściu na strych gdzie masz dostęp do wełny?