PDA

Zobacz pełną wersję : Odlesienie działki



andyap
09-08-2012, 06:56
Witam wszystkich,
mam "mały" problem..kupiłem działke, w miejscowym planie zagosp. przestrz. jest przeznaczona pod zabudowe jednorodzinną jednak w ewidencji gruntów ma status lasu (LSVI). Moje pytanie brzmi jak ją odlesić, wiem że ponieważ jest to las prywatny wiec robi to Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Jakie dokumenty są do tego potrzebne? Dysponuję MPZP z gminy i Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu ze starostwa. Czy RDLP może wymagać odemnie sporzędzenia opisu taksacyjnego gruntówleśnych podlegających odlesieniu ???? To ponoć koszt ok. 1500-2000zł. Słyszałem że powinny wystarczyć dokumenty ze starostwa.
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi
__________________
andrzej

semiramida
09-08-2012, 07:25
upewnij się czy Twój Plan Miejscowy nie ma zapisu "istniejące lasy do zachowani" np w ustaleniach ekologicznych. U mnie działka pod zabudowę ale taki zapis też znienacka zauważyłam, mogą go tez zauważyć w urzędzie... Zmartwiłam się ale akurat zrobiono mi nowy wtórnik geodezyjny a tam po "moim" lesie ani śladu!!! Dzięki wam, geodeci... Masz juz wtórnik? Może geodeta będzie mógł inaczej określić Twój grunt? Ja już trzeci wtórnik robię dla tej samej działki i granice i klasy ziemi zmieniają się mimo że ja nic tam z tą ziemia nie robię... Może on ci te drzewa pozaznacza pojedynczo?

andyap
09-08-2012, 20:28
Plan jeszcze raz dokładnie przeczytam, ale wydaje mnie się że takiego zapisu nie ma. Sorki za może banalne pytanie ale co masz na myśli pisząc o wtórniku geodezyjnym ? Skąd pobieralaś ten dokument ? A Twoje zmiany widzę idą na lepsze ;)..też bym tak chciał.

andyap
10-08-2012, 10:14
w planie zagospodarowania zapisu o zachowaniu lasu nie ma

ludwik_13
30-09-2012, 21:50
RDLP żąda opisu taksacyjnego, nawet jak jest uproszczony plan urządzania lasu. Ustawa o ochronie gruntów nie stawia wymagań odnośnie wniosku i można to potraktować jako widzimisię urzędnicze. Ale większość nie chce z urzędem zadzierać i przeciągać sprawy wyłączenia (blokuje pozwolenie na budowę), więc proceder kwitnie.
A powinno być tak:
- klient składa wniosek z mapką (żeby było wiadomo, co chce wyłączyć
- RDLP ma wgląd do ewidencji gruntów i sobie sprawdza czy to faktycznie jest las i kto figuruje jako właściciel (na szczęście KW są już całkiem jawne)
- RDLP prowadzi postępowanie wyjaśniające: występuje do starosty lub nadleśnictwa wyciąg z planu urządzania lasu i weryfikuje jego zapisy na gruncie.
Marzenia.......

Forest Maciej
05-10-2012, 20:45
Witam wszystkich,
mam "mały" problem..kupiłem działke, w miejscowym planie zagosp. przestrz. jest przeznaczona pod zabudowe jednorodzinną jednak w ewidencji gruntów ma status lasu (LSVI). Moje pytanie brzmi jak ją odlesić, wiem że ponieważ jest to las prywatny wiec robi to Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Jakie dokumenty są do tego potrzebne? Dysponuję MPZP z gminy i Uproszczonym Planem Urządzenia Lasu ze starostwa. Czy RDLP może wymagać odemnie sporzędzenia opisu taksacyjnego gruntówleśnych podlegających odlesieniu ???? To ponoć koszt ok. 1500-2000zł. Słyszałem że powinny wystarczyć dokumenty ze starostwa.
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi
__________________
andrzej

witam,
"trochę" się zajmuję tymi tematami więc pomogę.
Zamow :
Wypis z wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
wraz ze zgodą właściwego organu na zmianę przeznaczenia gruntów
leśnych na cele nieleśne, uzyskaną przy sporządzaniu miejscowego planu
zagospodarowania przestrzennego / art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o
ochronie gruntów rolnych i leśnych/,(odrębna decyzja)-czasami jest wymagana choć dotyczy organu,
bądź w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:
Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzja o
ustaleniu lokalizacji celu publicznego z załącznikiem mapowym uzyskana w
trybie art. 61 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r o planowaniu i
zagospodarowaniu przestrzennym przy spełnieniu warunku:” teren nie wymaga
zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i
nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych
planów, które utraciły moc…” ) wraz ze zgodą ww.
Wypis z rejestru gruntów (ważny 3 miesiące). W przypadku, gdy w skład
działki wchodzą również inne użytki niż Ls wyrys do wypisu z rejestru
gruntów.
W przypadku, gdy grunt nie stanowi własności wnioskodawcy tytuł prawny do
gruntu stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie
gruntów rolnych i leśnych.
W przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa w
zarządzie PGL LP Wnioskodawca po winien posiadać umowę dzierżawy
zawartą z właściwym nadleśnictwem.
Opis taksacyjny lasu miejsca wyłączenia (opis powinien zawierać: typ
siedliskowy lasu, gatunek i wiek drzewostanu głównego, zadrzewienie i
bonitację, informację o zaliczeniu do lasów ochronnych ).
Plan wyłączenia - 5 egzemplarzy (projekt zagospodarowania działki na bazie
mapy projektowej, z pieczątkami Powiatowego Ośrodka Dokumentacji
Geodezyjnej i Kartograficznej w skali 1:500, z wyszczególnieniem powierzchni
wyłączenia pod budynkami, ciągami komunikacyjnymi, parkingami, szambem,
ławą fundamentową ogrodzenia, śmietnikiem itp., powierzchnia wyłączenia
powinna stanowić jedną, zwartą, bryłę).
W przypadku gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa w
zarządzie PGL LP dodatkowo mapę gospodarczą nadleśnictwa w skali
1: 5000 z naniesionymi granicami wyłączenia oraz zestawienie powierzchni
wnioskowanych do wyłączenia według pododdziałów – z uwzględnieniem
dróg leśnych i linii oddziałowych.
Wyżej wymienione dokumenty powinny być dołączone do wniosku (w formie
oryginału lub potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii przez osobę
przyjmującą wniosek)
Wniosek składają wszyscy współwłaściciele działek, natomiast istnieje
możliwość, za zgodą pisemną wszystkich współwłaścicieli, złożenia przez
jednego z nich zobowiązania pisemnego do ponoszenia wszelkich opłat
związanych z wyłączaniem gruntów leśnych z produkcji.
Wnioski powinny być kompletne :)
[email protected]
Pozdrawiam

micro-jr
19-10-2012, 12:25
umieściłeś "instrukcję" jak odlesić działkę. niestety gmina robi mi z tym problemy -> nieda się.

Możesz mi pomóc? Do jakich "komórek" i instytucji należy się zgłaszać po te pisma? Czy któreś z nich zależą od "widzimisie" urzędników? Jak je argumentować.
Sytuację na działce opisałem w: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208559-Budowa-przy-lesie

W zasadzie mi las nie przeszkadza - zmieszczę się obok, ale przeszkadza urzędnikom :(

Forest Maciej
21-10-2012, 16:33
Instrukcja dotyczy wyłączenia gruntu z prod. leśnej. Organem właściwym nie jest gmina a Dyrektor RDLP, więc kompletuj ww. dokumenty i skaładaj wniosek (pomogę na prv) . Ale uwaga, możesz wnosić o wyłączenie z produjcji "własnego" lasu czyli użytku na własnej działce, zatem jeżeli uda się to ztobić to pozbędziesz się uzytku Ls z własnej działki, a problem 12 lub 15 m nadal pozostanie na twojej działce.Za wyłączenie płaci sie organowi - rozporządzenie za przedwczesny wyrąb drzewstanu, opłatę roczną oraz jednorazową. Czy dostałeś kiedykolwiek decyzję od gminy lub RDLP na zabiegi w lesie na okres 10 lat?
Po "uzusykaniu decyzji o trwałym wyłączeniu " dokonujesz zrębu, następnie zgłaszasz ten fakt geodecie, który robi wykaz zmian gruntowych. Decyzja RDLP oraz wykaz zmian gruntowych stanowią podstawę do aktualizacji egib, więc starostwo tylko rejestruje zmianę np z Ls na Bp lub na R bez udziału gminy. Nie wierz urzędnikowi na słowo.
Temat lasu - jest trudny - sam to widzisz- problemy z przepisami ppoż, ale jeżeli bedziesz zdeterminowany to pomogę - step by step.

Mi Lens
27-08-2018, 08:51
Witam, ja również mam problem z działką na której jest las, a raczej moi rodzice. Czytam wszystkie posty ale nic a nic nie rozumiem. Potrzebuje pomocy fachowca ponieważ nie mam pojęcia co i jak robić by wyprostować sprawę.
A sprawa wygląda nastepujaco: rodzice mieszkają na działce oznaczonej następującymi symbolami B-LsV 0.08 ha ,LsV 0.35 ha, RIIIa 0.49 ha, RIIIb 0.11 ha, RV 0.25 ha. Cała działka ma łączną powierzchnię 1.28 ha. Tak sprawa wygląda na papierze, a w rzeczywistości ten las to stara kopalnia piasku porośnięta krzakami i kilkoma drzewami. Może w latach 50 kiedy sporządzono tą klasyfikację było aż 43 ary lecz w momencie dziedziczenia czyli 15 lat temu bylo to około 15 arów. Las pewnie został wyciety przez dziadków. Działka ta znajduje się w centrum wsi przy skrzyżowaniu dróg. Na działce obok też była kopalnia i też porastają ją drzewa. Na działce rodziców znajdują się dwa budynki mieszkalne oraz kilka gospodarczych. Rodzice chcą podzielić działkę i przekazać swoim dzieciom i wnukom. Problemem jest ten las, który niby jest ale tylko niewielki kawałek. Przed podziałem chcieliby odlesić tą działkę.
Rodzice nie znają się na tych sprawach, podobnie i ja. Proszę o wytłumaczenie co trzeba zrobić lub do kogo się udać by ten problem rozwiązać. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Kaizen
27-08-2018, 08:55
Proszę o wytłumaczenie co trzeba zrobić lub do kogo się udać by ten problem rozwiązać.

Czy jest MPZP?

Mi Lens
27-08-2018, 09:03
Dziękuję za odpowiedź. I z gory przepraszam za moją niewiedzę. Nie wiem czy jest MPZP. Gdzie trzeba o to pytać?

Kaizen
27-08-2018, 09:04
Dziękuję za odpowiedź. I z gory przepraszam za moją niewiedzę. Nie wiem czy jest MPZP. Gdzie trzeba o to pytać?

W gminie.

Mi Lens
27-08-2018, 09:42
W gminie.
W gminie powiedzieli że nie mam MPZP.
Składa się jakieś wnioski indywidualne o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu działki.