PDA

Zobacz pełną wersję : Uniwersalna wysokość trójnika spalin - kocioł na paliwo stałe



cuthbert
09-08-2012, 11:22
Witam!
W najbliższym czasie będę murował komin systemowy najprawdopodobniej firmy ZAPEL. Na dzień dzisiejszy mam tymczasowy "wszystkopalny" kocioł bez zasobnika, który będzie podłączony do komina poprzez ścianę o szerokości 30cm.
W przyszłości prawdopodobnie będę wymieniał kocioł na inny o jeszcze nie sprecyzowanych parametrach.

Chodzi mi o poradę na jakiej wysokości wykonać wlot do trójnika spalin tak aby było to rozwiązanie jak najbardziej uniwersalne. Wiadomo w górę się zawsze pociągnie, w dół to już nie lada kłopot. Z kolei nie chciałbym przesadzać za bardzo z wysokością otworu.

Jeszcze jedno. Jak zrobię otwór w ścianie o średnicy 25cm to chyba będzie dobrze?

Komin będzie miał średnicę 20cm, jego wysokość będzie ok 9-10m.

Regut1
09-08-2012, 12:19
Nie ma czegoś takiego jak uniwerslana wysokość wlotu spalin do komina. Zacznij od określenia jakiej mocy kotła potrzebujesz dla ogrzania swojego budynku Im wieksza moc tym większe gabaryty. Nie ufaj wykonawcom i poczytaj forum w tym zakresie. Następnie trzeba wybrać rodzaj wymiennika (poziome kanały)-wylot spalin u góry kotła lub (pionowe kanały - wylot spalin z tyłu kotła. Kotły z górnym wylotem spalin mają większą możliwość regulacji . Opis wysokości na jakiej znajduje się wylot czopucha znajdziesz w DTR kotła.

cuthbert
09-08-2012, 12:25
Kocioł max 25kW. Do ogrzania ok 180-200m2 powierzchni.
Wydaje mi się, że wysokość 1,8m będzie najbardziej uniwersalna ale nie jestem pewien czy to nie za wysoko na kotły z wylotem spalin z tyłu kotła.

Regut1
09-08-2012, 12:45
Jeżeli budujesz dobrze docieplony dom to moc kotła "wydaje sie" przewymiarowana ale to również zleży od wyboru konkretnego modelu kotła i ocieplenia budynku. Przestanie się wydawać jak zrobisz OZC i kupisz do tego produkt o odpowiedniej mocy. Poświęć trochę czasu i poczytaj - warto.

Wysokosć 180 cm dla kotła z pionowym wymiennikiem "wydaje się" za duża. Zamiast szukać gotowców poświęć troszkę czasu i wysiłku. Poszukaj w DTR-kach na jakiej wysokości jest umiejscowiony w nich czopuch. Jeżeli przedobrzysz w góre zawsze masz możliwośc kupienia kotła z czopuchem od góry i regulowanym przyłączem (są takie) .

eniu
12-08-2012, 07:07
Mało komu udało się trafić z wysokością przyłącza w trakcie budowy komina,
nie mając obok pieca. Lepiej przewidzieć dwa kolana (lub wyjście z kotła w górę),
i zrobić trójnik znacznie wyżej. Takie podłączenie ma zalety. By odłączyć piec,
nie trzeba go odsuwać, czy rozkuwać komina. Komin systemowy wymaga
dość precyzyjnego podłączenia, z zastosowaniem specjalnego adaptera.
Nie można klajstrować tak jak to zwykle przy kominie z cegieł.