PDA

Zobacz pełną wersję : stawiać ściany, czy stop na zimę?



luk12
10-08-2012, 10:24
Mamy z żoną dylemat - wylaliśmy w tym roku fundamenty, zrobiliśmy odwodnienie i izolację fundamentów - to co pod ziemią jest już zasypane. Mamy materiał na ściany - Porotherm Dryfix, ale niestety nie wyrobimy się z funduszami by zrobić wszystko do dachu.
No i tutaj pojawia się pytanie - czy lepiej zostawić materiał zafoliowany na paletach, czy lepiej postawić ściany i zalać je od góry wieńcem i by tak przezimowały? Stropu nie chcę zalewać, bo przy powierzchni ok 180mkw nie ma jak go zabezpieczyć na zimę...
Czy zostawianie ścian zalanych wieńcem jest bezpieczne dla ścian? Czy zima nie uszkodzi materiału? Może lepiej by to przeleżało do wiosny na paletach i dopiero na wiosnę budować ściany i od razu iść w kolejne etapy wraz z przykryciem dachu?

Co sugerujecie? Pytałem już wielu osób, ale ile osób tyle opinii, a każdy mam wrażenie gra pod siebie, a ja nie wiem co robić....

firewall
10-08-2012, 10:39
Jeżeli masz możliwość stawiaj ściany i daj strop. Zabezpieczysz bez problemu plandeką za jakie 2 stówki. A będziesz miał już jeden etap za sobą. Jeżeli wewnątrz coś sam będziesz dłubał w okresie zimowym lub na przedwiośniu to będziesz dodatkowo do przodu.

luk12
10-08-2012, 11:06
Jeżeli masz możliwość stawiaj ściany i daj strop. Zabezpieczysz bez problemu plandeką za jakie 2 stówki.

No tak tylko z praktycznego punktu widzenia - zabezpieczyć ściany jest łatwiej niż cały strop, a słyszałem, że tam jak się dostanie woda podczas jesiennych opadów to jak w zimie zamarznie to pustaki terriva (no właśnie - nie pisałem tego wcześniej, że z tego robię strop) mogą popękać. To prawda czy kolejna ładnie brzmiąca plotka?

firewall
10-08-2012, 11:55
Na strop dasz plandekę w jednym kawałku, więc skąd woda. Najlepiej położyć samemu wtedy nie będziesz miał przebitej czy potarganej. Trzeba dać większy wymiar niż wymiary stropu. Co pare metrów położyć deski i po obwodzie też na to jakieś pustaki,cegły tak by wiatr nie zerwał. Jak przyjdzie śnieg to już nic nie ruszy. Plandeki mają na brzegach otwory przez który można przeciągnąć sznur jak chcesz być pewny tego żeby plandeka nie odleciała. Na pustaki terivy daje się nadbeton. Nie powinno być żadnych problemów.

atsyrut
16-08-2012, 07:48
no właśnie - jeśłi już to ja bym radził SSO żebyś pociągnął przed zimą... Skoro chcesz strop pociąhnąć to i z SSO też nie powinno być problemu....

Z tym zabezpieczaniem to różnie jest... Ok może być plandeka - ale ona nie zabezpieczy tak jak dach.