PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojenie stropu



Robi25
12-08-2012, 13:49
Witam.

Ekipa kończy zbrojenie stropu. Zauważyłem kilka rzeczy czy chciałbym zaczerpnąć waszej wiedzy.

Kilka pytań dotyczących wykonania zbrojenia stropu:

1. Nie wszystkie skrzyżowania prętów są ze sobą powiązane. Czy nie ma takiej konieczności?
2. Wieńce łączą się ze sobą tylko przez skrzyżowanie pod kątem prostym. Wydaje mi się, że powinny być połączone dodatkowymi prętami wygiętymi pod kątem prostym.
3. Niektóre pręty wzdłużne wieńców dotykają do desek szalunku wieńca. Czy nie powinny być one obcięte tak aby była otulina? Tylko co teraz zrobić? Szlifierką do dolnych prętów się nie dojdzie.
4. Na rogach ekipa zaczęła kłaść pręty narożne (od wieńca do wieńca), nie podoba mi się to, że nie przechodzą one przez całą grubość wieńca lecz tylko dochodzą do pierwszego pręta fi 12. Kładzione są one co 15 cm. Nie jestem pewien, ale KB chyba mówił, że miały być co 7cm na odległość 2m ( w projekcie jest 6 prętów fi 6 co 15cm), ja kładę fi 12.
5. Pręty rozdzielcze wchodzą do wieńca pomiędzy strzemiona i nie ma do czego ich przywiązać. Może tak być?


Dziękuję i pozdrawiam

Raźny
12-08-2012, 14:44
Po prostu zaproś kierownika na budowę. Opisz Twoje wątpliwości i niech obejrzy efekty prac Twoich zbrojarzy. Przecież mu płacisz za skontrolowanie prac ekipy? Aby wykonali zbrojenie zgodnie z projektem. Ty się nie znasz a on Tak. I on ma potwierdzić czy zrobili tak jak jest w projekcie. Ewentualnie zatrudnij inspektora nadzoru jeżeli kierownik jest od Ekipy. I będziesz miał jasność.

K160
12-08-2012, 15:47
Kilka odpowiedzi na pytania, które musisz zadać kierownikowi przed betonowaniem:

1. Nie wszystkie skrzyżowania prętów są ze sobą powiązane. O ile na łączeniu pręty nie przemieszczają się między sobą, nie są luźne, to nie ma potrzeby wiązać każdego skrzyżowania. Wiązanie ma przede wszystkim zapobiec przemieszczaniu się elementów zbrojenia podczas betonowania

2. Wieńce łączą się ze sobą tylko przez skrzyżowanie pod kątem prostym. Wydaje mi się, że powinny być połączone dodatkowymi prętami wygiętymi pod kątem prostym. Zdecydowanie nie prawidłowo. Każdy pręt z belki musi być połączony z odpowiadającym sobie w drugiej belce. Łączenie musi być długości co najmniej 40 średnic. Przy prętach fi12 potrzebujesz eLki zrobione z pręta o długości 1m i zagiętego w połowie. Na każde łączenie pręta powinny przypadać 3 wiązania drutem wiązałkowym
3. Niektóre pręty wzdłużne wieńców dotykają do desek szalunku wieńca. Czy nie powinny być one obcięte tak aby była otulina? Tylko co teraz zrobić? Szlifierką do dolnych prętów się nie dojdzie. Podłóż pod te pręty podkładki dystansowe do zbrojenia, otulina grubości 2cm jest koniecznością
4. Na rogach ekipa zaczęła kłaść pręty narożne (od wieńca do wieńca), nie podoba mi się to, że nie przechodzą one przez całą grubość wieńca lecz tylko dochodzą do pierwszego pręta fi 12. Kładzione są one co 15 cm. Nie jestem pewien, ale KB chyba mówił, że miały być co 7cm na odległość 2m ( w projekcie jest 6 prętów fi 6 co 15cm), ja kładę fi 12. Nie bardzo rozumiem o co chodzi
5. Pręty rozdzielcze wchodzą do wieńca pomiędzy strzemiona i nie ma do czego ich przywiązać. Może tak być? Powinny być dowiązane do prętów stanowiących zbrojenie wieńca, ale możliwe, że w tym wypadku tez nie wiem co masz na myśli

Dzwoń do kierownika, niech odbierze zbrojenie przed betonowaniem i nie w dniu tego betonowania, bo będą nerwy i zabraknie czasu na poprawienie fuszerek. Jesli budujesz na krzywy "ryj" to poczytaj na necie jak powinny wyglądać poszczególne elementy zbrojenia i nakaż ekipie poprawę błędów wedle Twoich wskazówek.

Robi25
12-08-2012, 18:37
3. Niektóre pręty wzdłużne wieńców dotykają do desek szalunku wieńca. Czy nie powinny być one obcięte tak aby była otulina? Tylko co teraz zrobić? Szlifierką do dolnych prętów się nie dojdzie. Podłóż pod te pręty podkładki dystansowe do zbrojenia, otulina grubości 2cm jest koniecznością

Podkładek nie podłożę bo bym musiał odepchnąć szalunek wieńca. Pręty te dotykają swoim końcem (obcięty koniec wieńca) do szalunku.


4. Na rogach ekipa zaczęła kłaść pręty narożne (od wieńca do wieńca), nie podoba mi się to, że nie przechodzą one przez całą grubość wieńca lecz tylko dochodzą do pierwszego pręta fi 12. Kładzione są one co 15 cm. Nie jestem pewien, ale KB chyba mówił, że miały być co 7cm na odległość 2m ( w projekcie jest 6 prętów fi 6 co 15cm), ja kładę fi 12. Nie bardzo rozumiem o co chodzi

Chodzi mi o to że na narożnikach budynku w poprzek mam do położenia pręty.

5. Pręty rozdzielcze wchodzą do wieńca pomiędzy strzemiona i nie ma do czego ich przywiązać. Może tak być? Powinny być dowiązane do prętów stanowiących zbrojenie wieńca, ale możliwe, że w tym wypadku tez nie wiem co masz na myśli

130708 Może rysunek trochę wyjaśni o co mi chodzi.

Dzwoń do kierownika, niech odbierze zbrojenie przed betonowaniem i nie w dniu tego betonowania, bo będą nerwy i zabraknie czasu na poprawienie fuszerek. Jesli budujesz na krzywy "ryj" to poczytaj na necie jak powinny wyglądać poszczególne elementy zbrojenia i nakaż ekipie poprawę błędów wedle Twoich wskazówek.[/QUOTE]

KB był jak robili to zbrojenie i powiedział, że ogólnie jest ok, ale to było w trakcie. Jutro faktycznie do niego zadzwonię i zapytam.