PDA

Zobacz pełną wersję : Dylemat z tarasem



wojto_thor
15-08-2012, 18:44
Witam

mam do wymurowania taras 5m na 3m wysokość 1 m. Wykonałem już ławy zbrojone belkami z drutu fi 12 i teraz czas na murowanie. Zastanawiam sie czy można murować z bloczka m6 na sztorc tzn bokiem 12 cm, czy jednak murować normalnie na płasko? środek tarasu mam zamiar wypełnić ziemią i gruzem, a wykończenie to kostka granitowa. Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie, wysmarowałem już fundament domu dyserbitem co należy jeszcze wykonać aby zaizolować ten fundament , folia kubełkowa wystarczy?

m.trybulec
31-08-2012, 12:30
12cm nie ma prawa wytrzymać naporu gruntu. Wcale nie jestem pewny, czy 24cm wytrzyma. Chociaż przy tak małym tarasie powinno. Ale już zagęszczanie podsypki pod kostkę granitową może nawet ścianę 24cm nadwyrężyć. Należałoby zrobić projekt. Izolacji przeciwwilgociowej też (a w zasadzie należałoby postąpić zgodnie z posiadanym projektem domu)...

homecactus
31-08-2012, 12:38
12cm nie ma prawa wytrzymać naporu gruntu. Wcale nie jestem pewny, czy 24cm wytrzyma. Chociaż przy tak małym tarasie powinno. Ale już zagęszczanie podsypki pod kostkę granitową może nawet ścianę 24cm nadwyrężyć. Należałoby zrobić projekt. Izolacji przeciwwilgociowej też (a w zasadzie należałoby postąpić zgodnie z posiadanym projektem domu)...

co do ściany grubości 12 cm - że jest za delikatna - to się zgodzę.
Ale projekt izolacji przeciwwilgociowej? to już jakiś wymysł. Trzeba zorientować się jakie są warunki gruntowe i wykonać zgodnie z ogólnie przyjętymi budowlanymi standardami.