PDA

Zobacz pełną wersję : Pełne deskowanie dachu



tomek_jab
01-06-2004, 07:42
Mam prośbę - podzielcie sie doświadczeniami na temat dachu krytego gontem:
1. Czy potrzebna jest papa podkładowa przy nachyleniu dachu 45 stopni
2. Czy potrzebna jest folia paroprzepuszczalna pomiędzy ociepleniem a deskowaniem
3. Czy deski łączyć na pióro-wpust
4. Czy macie jakieś sprawdzone metody wykonania wywietrzników ,,metodami dekarskimi'', czy koniecznie trzeba kupić systemowe

ArtMedia
01-06-2004, 12:28
Ad1. Nie wiem.
Ad2. Nie.
Ad3. Można ale niekoniecznie. Na pewno byłaby sztywniejsza powierzchnia. SKoro to gont, to teoretycznie mogą być widoczne deski...
Ad4. Nie mam. Kupiliśmy Vilpe. Są super.

januszek
01-06-2004, 13:59
1 nie żałuj pokryj papą cały dach zobaczysz że to opłaacalne
2 pomiędzy ociepleniem a deskowaniem jest niezbędna folia i szczelina wentylacyjna
3 nie koniecznie, ale lepiej jest jak deski są ze sobą połączone piórem
4 można taki wywietrznik wykonać samemu z desek i kawałków łat potem to pokryć gontem.

życzę powodzenia
:P :P :P

KrzysiekS
01-06-2004, 14:14
Uwazam, że pomiedzy ociepleniem, a deskowaniem, na ktore połozono pape, folia jest zbedna.

U siebie nie mam folii. rowniez nie spotkałem sie z inną opinią, aby dodatkowo dawac folie miedzy ociepleniem a deskowaniem.

Papa na deskowaniu stanowi b. dobrą ochrone przed opadami.

januszek
01-06-2004, 14:38
Papa na deskowaniu stanowi b. dobrą ochrone przed opadami.

stanowi równierz idealną barierę dla wilgoci przenikającej do wełny
gdzieś ta wilgoć musi mieć miejsce do odparowania
powtarzam

pomiędzy ociepleniem a deskowaniem jest niezbędna folia i szczelina wentylacyjna

Tomasz M.
01-06-2004, 14:42
stanowi równierz idealną barierę dla wilgoci przenikającej do wełny
gdzieś ta wilgoć musi mieć miejsce do odparowania
powtarzam

pomiędzy ociepleniem a deskowaniem jest niezbędna folia i szczelina wentylacyjna [/quote]

Miejsce do odparowania stanowi szczelina wentylacyjna. Chcesz powiedzieć, że folia na wełnie ułatwia parowanie??? :o

ArtMedia
01-06-2004, 15:02
Między wełną i deskowaniem absolutnie nie powinno być żadnej folii. Tylko szczelina wentylacyjna.

rafałek
01-06-2004, 15:14
W pełni zgadzam się z ArtMedia - nad wełną a pod deskami powinna być szczelina (papa jest na deskach i pełni barierę przed ewentualną wilgocią - np. śnieg podwiany pod dachówki) - tą szczeliną wyciągana jest wilgoś do szczeliny w kalenicy.

lukabuka
01-06-2004, 18:21
Folia pomiędzy ociepleniem a deskowaniem jest po to aby:
1. skraplająca się woda na deskowaniu nie zawilgacała ocieplenia (wełny)
2. zachować szczelinę wentylacyjną o stałej w miarę szerokości i uniemożliwić wywiewanie drobinek ocieplenia.

(lukabuka)

januszek
02-06-2004, 05:55
pomiedzy deskowaniem a welną winna być szczelna
co do tego nie ma wątpliwosci, prawda?
ta folia to nie jest folia wstępnego krycia takiej nie trzeba
ale jest to wiatroizolacja, która zapobiega wywiewaniu ciepła z warstw wełny i jest konieczna.
wiem co mówię bo wiele razy czułem jak szczelną hula wiatr.
co do skraplania się wody na spodniej warstwie deskowania to widziałem raz taki efekt ale ja mam płyty a nie deski.

KrzysiekS
02-06-2004, 08:21
Ta folia ewentualnie moze pelnic jakąs funkcje, gdy ocieplenie jes ulozone az do kalenicy. Tak jest chyba jednak rzadko. Gdy jednak jest ulozone tylko na skosach, a dalej na gornej plaszczyznie sufitu nad poddaszem, wtedy folia jest zbedna.

Dach/przestrzen miedzy deskowaniem są i tak wentylowane. A jako dystans nie uzylem folii, lecz paski styropianu o grubsci 3 cm, a miedzy krokwiami mam poltwardą welne. Szczelina jest zachowana i wentylacja tez.

Folia jako dystans to nieporozumienie, folia rozciąga sie i wczesniej czy pozniej podda sie pod wpływem np. naporu welny.

Wiem co mowie, mam taki dach i taką wentylacje i nie widze potrzeba pakowania folii.

tomek_jab
02-06-2004, 09:00
Nie piszę po to aby rozstrzygać jak ma być poprawnie (bo wtedy bym nie zakładał tego wątku) ale wczoraj przeglądałem Muratora nr 12/2003 gdzie jest temat pt. ,,Przepis na ciepły i suchy dach'' i na rysunku rzutu dachu nie ma opisanej ani narysowanej folii poroprzepuszczalnej pomiędzy ociepleniem a deskowaniem. Natomiast rysunek niżej na przekroju też nie ma opisanej folii ale jest narysowana jakaś przerywana linia (chyba folia).
Dalej nic z tego nie wiem.
Dodam jeszcze że sam pracuję w pokrewnej branży budowlanej (drogownictwo) i wśród moich znajomych, wszyscy po studiach na wydziale budownictwa z uprawnieniami budowlanymi zdania są podzielone.