PDA

Zobacz pełną wersję : Cement II "popio?owy"



robert_72
01-06-2004, 07:50
Czy warto to kupować do murowania i wylania paru beleczek, czy dać sobie spokój i kupić cement I "zwykły"
PZDR

hippo
02-06-2004, 07:13
Czy zwykły portlandzki nie ma w oznaczeniu II, bo ja myślę że ma.

inwestor
02-06-2004, 07:26
Robert portlandzki II docelową wytrzymałość ma taką samą jak I (czysty). II na początku wolniej wiąże więc jeśl ma być do elementów konstrukcyjnych to będziesz musiał czekać dłużej zanim obciążysz konstrukcję. Poza tym dodatki popiołów w cemencie powodują że mieszanka jest bardziej plastyczna. Kiedyś o te same sprawy pytałem pana z biura technicznego z cementowni Ożarów. Więc podsumowując I jest bardziej na konstrukcje a II na zaprawy i do tynkowania. Jeśli zamienisz nic specjalnego sie nie stanie.
Pozdrawiam

mik99
04-06-2004, 21:53
Ja również zakupiłem II kierując się opinią, że w wyższych teperaturach powietrza będzie wolniej wiązał, i faktycznie sprawdza się, a poza tym jest odrobninę tańszy.

polecam :wink:

$kneru$
05-06-2004, 12:05
A co jeśli chodzi o radioaktywność??
Przecież popioły są radioaktywne (to udowodnione) a w skład II może wchodzić do 30%!!!!
Na tynki napewno kupię I i nie pochodzenia białoruskiego "Castorama"
;-) kupiłem i już nie kupię !!!!!!!!!!!

kgadzina
07-06-2004, 15:14
A co jeśli chodzi o radioaktywność??
Przecież popioły są radioaktywne (to udowodnione) a w skład II może wchodzić do 30%!!!!

Jeśli chodzi o radioaktywność to jesteś kolejnym który się nasłuchał jakie to szkodliwe. A tymczasem dodawanie popiołu do cementu podlega bardzo ostremu reżimowi kontroli żeby promieniowanie tła utrzymać na poziomie określonym w przepisach. Nie ma na to normy a jedynie wytyczna ITB. I cementownie bardzo tego pilnują.

Cukiereczkiem niech będzie fakt że promieniowanie tła gliny (tak tak, gliny, tej z której się wypala ceramikę) jest wyższe niż popiołu. I zadał sobie ktoś trud żeby to sprawdzić?