PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie najlepiej wykopać szambo?



urbit
01-06-2004, 09:39
Jestem przed montażem kanalizaci i zastanawiam się gdzie wykopać najlepiej szambo.Mam dużą działkę,także z miejscem nie ma problemu,ale nie wiem któe miejsce jest najodpowiedniejsze na szambo.Mam w planie zrobić szambo we wjezdzie do garażu,ale czy to jest dobry pomysł?Czy lepiej gdzies w ogórdku?

neptunek
01-06-2004, 10:25
We wjezdzie - to masz na mysli pod podjazdem?? Jezlei tak to pojawia sie problem kosztow, gdyz nad takim szambem musisz wylac plyte zbrojona, ktora bedzie rpzenosila obciazenia z podjazdu.

lepiej umiescic zbiornik obok podjazdu, w miejscu gdzie na pewno nikt nie bedzie jezdzil ciezkimi autami.

Co do miejsca, to jeszcze pamietaj o dostepie do pokrywy szamba by szambowoz mial skad wybrac, jezeli zrobisz to tak by szambowoz nie musial wjezdzac na twoja dzialke a np przez ogrodzenie siegnie to bedzie najlepiej.

GrzegorzS
01-06-2004, 10:28
Po pierwsze blisko płotu, żeby łatwo opróżniać
Po drugie daleko od domu, żeby nie śmierdziało
Po trzecie na wjeździe do garażu to trochę kosztowne, bo trzeba zrobić mocny strop na szambie, coby autko w g..nie nie utonęło.
Po czwarte zgodnie z przepisami, tj, odległości od sąsiada, domu itp.
Ja mam w narożniku działki od frontu, z minimalnymi odległościami od płotu.

BK
01-06-2004, 10:37
Czasami jak czytam posty to zastanawiam się po co są w ogóle architekci, budowlańcy - skoro my sami o wszystkim decydujemy.
przecież architekt ci to wyznaczył w planie zagospodarowania działki - to zobacz i zrób tak jak architekt radzi, pewnie są jakieś przepisy czy praktykowane metody.
Najlepiej tak zeby szambelani mieli łatwy dostęp - przed garażem, czy przed domem, u mnie między dojazdem do garażu a wejściem do domu.

Uller
01-06-2004, 10:48
Czasami jak czytam posty to zastanawiam się po co są w ogóle architekci, budowlańcy - skoro my sami o wszystkim decydujemy.
przecież architekt ci to wyznaczył w planie zagospodarowania działki - to zobacz i zrób tak jak architekt radzi, pewnie są jakieś przepisy czy praktykowane metody.
Najlepiej tak zeby szambelani mieli łatwy dostęp - przed garażem, czy przed domem, u mnie między dojazdem do garażu a wejściem do domu.
Czasami jak widzę projekty to zastanawiam się po co są w ogóle architekci, budowlańcy - skoro my sami o musimy wszystko poprawiać.
Np. architekci i projektanci nie pofatygowali się na działkę i nie uwzględnili spadku terenu, czy zatem jest sens robić szambo pod górkę?
Słuchajmy wszystkich ale róbmy według zdrowego rozsądku zgodnie z przepisami i normami

urbit
01-06-2004, 10:56
A w jakiej max.odległości od domu moze być szambo?Ja mam działkę bardzo dużą 30m/75m więc możliwości mam wiele.A architekci?To wiesz każdy pisze jak mu wygodnie,a mieszkać tam będe Ja więc wole zasięgnąc języka.

neptunek
01-06-2004, 11:16
Zgodnie z przepisami - minimalne odleglosci
- od okien, drzwi - 5 m
- od granicy dzialki, drogi - 2 m

Oczywiscie chodzi o wywiewke ;) nie o sam zbiornik.

zbyszekP
01-06-2004, 11:17
Ja do końca nie wiem jak to jest z tymi poważnymi odstępstwami od projektu, ale nowe prawo budowlane wyraźnie definiuje, że:

"Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego
projektu budowlanego lub innych warunków
pozwolenia na budowę nie wymaga
uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na
budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania
działki lub terenu.

Zmiana położenia szamba chyba zmienia plan zagospodarowania działki.

BK
01-06-2004, 11:21
Czasami jak czytam posty to zastanawiam się po co są w ogóle architekci, budowlańcy - skoro my sami o wszystkim decydujemy.
przecież architekt ci to wyznaczył w planie zagospodarowania działki - to zobacz i zrób tak jak architekt radzi, pewnie są jakieś przepisy czy praktykowane metody.
Najlepiej tak zeby szambelani mieli łatwy dostęp - przed garażem, czy przed domem, u mnie między dojazdem do garażu a wejściem do domu.
Czasami jak widzę projekty to zastanawiam się po co są w ogóle architekci, budowlańcy - skoro my sami o musimy wszystko poprawiać.
Np. architekci i projektanci nie pofatygowali się na działkę i nie uwzględnili spadku terenu, czy zatem jest sens robić szambo pod górkę?
Słuchajmy wszystkich ale róbmy według zdrowego rozsądku zgodnie z przepisami i normami

a dlaczego nie uwzględnili spadku terenu skoro na mapie do celów projektowych są rzędne - wysokości :o

urbit
01-06-2004, 12:24
Czyli co?Mówiąc krótko,szambo wykopać jaknajdalej od domu żeby niesmierdziało,jaknajblizej płotu zeby łatwy dostęp był do wywozu?

neptunek
01-06-2004, 13:11
Proste wnioski i wlasciwe, oczywiscie zachowujac odleglosci z przepisow ;)

Uller
01-06-2004, 13:29
a dlaczego nie uwzględnili spadku terenu skoro na mapie do celów projektowych są rzędne - wysokości :o
Jakie rzędne? :o
Na mojej mapie nie ma nic oprócz granic działki.

BK
01-06-2004, 13:50
a dlaczego nie uwzględnili spadku terenu skoro na mapie do celów projektowych są rzędne - wysokości :o
Jakie rzędne? :o
Na mojej mapie nie ma nic oprócz granic działki.

To jak architekt naniósł adaptację?
I jak przyjęli w starostwie?

Wwiola
01-06-2004, 18:24
I przede wszystkim jaki geodeta wykonał ci mape jeśli nie ma rzędnych, a działka ma spadek ????????????? :roll: :roll: :roll:

kamrejare
01-06-2004, 22:52
To zalezy do projektu bo ja np mam z boku domu a to daltego ze tak jest w projekcie ,oczywicie zachowanc wszystkie wymogi pozdro/D

basset
01-06-2004, 23:30
Tak w temacie to podkresle ze najwazniejsze jest aby szambo wykopac w gruncie :D :D :D .

Uller
02-06-2004, 07:40
To jak architekt naniósł adaptację?
I jak przyjęli w starostwie?
Na oko to wydaje się, że spadku jest tyle co nic. Po pomiarach okazuje się że jest to około 5% co na przekątnej domu daje 90cm. W starostwie mają mapy bez rzędnych więc nie widz ą problemów. Dzisiaj odebrałem kolejną mapę do celów projektowych – pod przyłącze gazu. I też nie ma ani jednej rzędnej. Jeżeli urzędnicy i fachowcy nie widzą problemów to dlaczego ja mam widzieć, przecież się na tym nie znam.

KOŚCIELNIK
02-06-2004, 08:09
Skoro masz dużą działkę to mażna pomyśleć o innych formach pozbycia się ścieków np przydomowa oczyszczalnia ścieków,ale wtedy rada aby zrobić jak najdalej nie jest najlepsza.Dobrze zrobiona wentylacja zapobiega przykrym zapachom.

arzesz
02-06-2004, 08:51
Zgodnie z przepisami - minimalne odleglosci
- od okien, drzwi - 5 m
- od granicy dzialki, drogi - 2 m

Oczywiscie chodzi o wywiewke ;) nie o sam zbiornik.
Można w granicy działki jeśli chodzi o drogę. Kiedyś o tym pisali w Muratorze (chyba 11 albo 12 2002)

neptunek
02-06-2004, 10:10
Można w granicy działki jeśli chodzi o drogę. Kiedyś o tym pisali w Muratorze (chyba 11 albo 12 2002)

Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkow technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie - rozdzial 7, par 36, pkt 2.1 i 2.2

pkt 4 mowi ze odleglosci moga byc mniejsze jezeli tak jest w decyzji o warunkach zabudowy

Honorata
02-06-2004, 10:42
zmina lokalizacji szamba na działce jak najbardziej pociaga za sobą zmianę zagospodarownia przestrzennego i musi ponownie przejsc przez ZUD

ja będę zamieniać szambo szczelne na oczyszczalnie (bo jak uzyskiwalam pozwolenie na budowe jeszcze nie bylo stosownych przepisow) i w zwiazku z tym lokalizacje, teraz budowe oczyszczlani wystraczy tylko zglosic i jezeli nie odpowiedza negatywnie w przeciagu bodajze 30 dni, to mozna robic!

alison
02-06-2004, 11:17
Drogi Urbit, :D

Ja trochę nie na temat ale mam sprawę do Ciebie - czy mógłbyś zalogować się na swoją skrzynkę mailową Muratora i odebrać wiadomość ode mnie. Wysłałam - a raczej napisłam - ją już w marcu no i nie może wyjść z mojej skrzynki do dzisiaj, siedzi tam i siedzi i już straciłam nadzieję, że logujesz się na forum :wink: . Dzięki z góry i pozdrowionka,A