PDA

Zobacz pełną wersję : Piwnica pod tarasem



zlu
01-06-2004, 11:14
Chce zrobic piwnice pod tarasem (3x9m) Ale zeby w moim przypadku mialo to sens to fundamenty pod tarasem musza byc glebsze o jakies pol metra niz pod reszta domu.
Czy ktos juz cos takiego robil?

tom soyer
01-06-2004, 18:21
lepiej tego nie robic jesli musialbys odkopac fundamenty domu poniezej law. To znaczy ze pod budynkiem nie ma piwnicy a mialaby ona powstac jedynie pod tarasem? POza tym moga wystapic problemy w nierownym osiadaniu budynku i "dostawionego" tarasu. nie jestem wyrocznia w tym zakresie. najlepiej poradz sie kogos kto moze to zobaczyc.

czytelnik
13-09-2004, 18:32
Z powodu braku piwnicy pod domem mamy zamiar zrobić piwnice pod tarasem. Człowiek , który ma ją nam zrobić twierdzi, że i tak będzie przemarzała. Piwnica ma mieć powierzchnię około 15 metrów kw. Głebokość około 2,20 metra. Budynek jest posadowiony ponad poziomem gruntu około 1 metr. Więc piwnica będzie z jednej strony przylegać do fundamentów, z dwóch stron będzie zagłebioba w gruncie do poziomu płyty tarasu. Z przodu będzie wejscie, Po bokach wejścia ściany tez będą zakryte warstwą gruntu, tak że tworzyć będa mała skarpę. Dodam, że grunt jest piaszczysty. NA płycie tarasowej nie ma byc terakoty, tylko bruk klinkierowy. W związku z tym chciałem zapytać:
- jak powinna byc ocieplona taka piwnica aby wyeliminowac możliwosć przemarzania ?;
- czy podłoga powina mieć izolację cieplną, czy lepiej nie - bo od gruntu z pewnością nie bedzie mrozić ?
- czy jak chcemy przechowywac warzywa (ziemniaki itp) dobrze jest zostawić przynajmniej małą część podłogi bez jakiejkolwiek posadzki ? (podłoga gruntowa ma podobno zapewniać odpowiedni mikroklimat przynajmniej w typowych piwniczkach ziemnych)
- jakie ocieplenie i jakiej grupości dać na ściany i strop aby uchronić piwnicę od przemarzania ?
- jak wentylować taką piwnicę, czy wystarczy jakaś rura PCV wyprowadzona ponad poziom gruntu ?
- w jaki sposób prawidłowo położyć pokrycie tarasu z bruku klinkierowego tak żeby nie zalewało piwnicy znajdującej sie pod nim , czy na wartstwie piasku, czy inaczej ?

Troch długie to wyszło :o ale może ktoś ma już doświadczenia z taką piwnicą i pomoże. Dziękuję za podpowiedzi.

loop
14-09-2004, 09:02
mam podobne cudo u siebie. Nie doradzę odnośnie przemarzania, bo mnie na ścianach i suficie zimą szron jest. Nie mam jeszcze obsypanej porządnie tej piwniczki (na wiosnę w planach mam równanie gruntu)

Teraz będę robił wylewkę ze spadkiem i odwodnienie. Zainteresowało mnie właśnie zastąpienie wylewki brukiem - gdybyś znalazł jakieś materiały na ten temat to bardzo proszę o link.

Przekorek
14-09-2004, 09:29
Ja tez mam taka piwniczke:wszystkie sciany od zewnatrz i podloga po 8 cm styroduru. Strop (od gory, pod wylewka) tez styropian, do tego wszelkie izolacje pionowe i poziome (dysperbity, folia kubelkowa). 1 otwor wentylacyjny (wywietrznik zakrecany). Do tego zwyczajne okno z mikrowentylacja - stale leciutko rozszczelnione. Temperatura zima ok +2 do +4 , latem ok.+16 do +18 - bo okno i wywietrznik trzymam wtedy otwarte

Scorpion
30-05-2005, 09:58
Mam małe pytanko, mam działkę ze spadkiem zaczynam budowę domku ( jak dostanę już pozwolenie), przy domie jest przewidziany taras 4 x 6 ale od tamtej strony jest spadek i wychodzi fajna piwnica pod tym atarasem, tylko czy taką piwnicę trzeba by uwzględnić w projekcie domku czy wystarczy że załatwie to jako zgłoszenie budowy obiektu gospodarczego, podobno mogę tak postąpić z obiektem do 35 m2 czyli z piwnicą się mieszczę !

Sławek

scur
08-06-2007, 13:41
Mam prośbę do wszystkich obeznanych w temacie piwnic i piwniczek.

Mieszkamy od niedawna w naszym nowym domku.
Teren wokół jeszcze nie zagospodarowany.
Będziemy niedługo robić taras. I właśnie....
Chciałabym pod tym tarasem mieć małą piwniczkę (10-20 m2). Mąż jednak bardzo sceptycznie jest nastawiony do tego pomysłu. Mówi, że drogo i że wysoki poziom wód. No rzeczywiście wysoki, ale ... przydałaby się piwniczka.

Czy macie jakieś doświadczenia w tym względzie. Coś możecie poradzić. robić czy nie. jaki może być orientacyjny koszt ??

Czekam na wasze podpowiedzi i pozdrawiam
Agnieszka

Grzegorz Saczek
08-06-2007, 13:45
Piwniczka fajna rzecz...
Ale jeżeli technicznie bedzie trochę bardziej wymagająca to tanio nie będzie.
Ale jak mówi porzekadło "Kto bogatemu zabroni?"

michall.m
08-06-2007, 13:51
Zrób sobie ziemiankę, był na forum taki wątek, ziemianka to super sprawa, tez o niej myslę, bo w moim domku też brakuje mi piwniczki, myślę że wyjdzie taniej...oby

michall.m
08-06-2007, 13:58
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=30060&start=60&postdays=0&postorder=asc&highlight=ziemianka

michall.m
08-06-2007, 14:24
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=14291&highlight=

scur
11-06-2007, 08:36
Dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi. :) :)

Przeczytałam linki "jednym duszkiem" :wink: :wink:

No cóż, proszę o jeszcze.

A tak na marginesie - jeśli jej nie będę miała to się rozpłaczę. :cry: :cry:

11-06-2007, 08:42
... A tak na marginesie - jeśli jej nie będę miała to się rozpłaczę. :cry: :cry:
nie płacz - zrób sobie piwniczke tylko ... bądz przygotowana ze będziesz z niej wypompowywac wode po ulewach czy roztopach

scur
11-06-2007, 08:50
nie płacz - zrób sobie piwniczke tylko ... bądz przygotowana ze będziesz z niej wypompowywac wode po ulewach czy roztopach

Są i tacy, którzy za długo nie pozwolą marzyć.
Od razu sprowadzą na ziemię.

Dzięki, Brzoza.

Grzegorz Saczek
11-06-2007, 08:51
A nawet pod ziemie.
Piwniczkę można zrobić tak aby nie trzeba było często wypompowywać wody. No ale przy wysokim poziomie to będzie wykonalne ale droższe.

11-06-2007, 08:55
Są i tacy, którzy za długo nie pozwolą marzyć.
Od razu sprowadzą na ziemię.

Dzięki, Brzoza.

nie ma sprawy :wink:
obserwuje czasem sąsiadke, która ma własnie taka piwniczka pod tarasem...
wpierw pompuje wode pompą, potem wiadrami a na koniec jakims garnkiem wybiera ...

Grzegorz Saczek
11-06-2007, 08:59
To jest pewnie Podtarasowy Zbiornik Deszczówki. Trawnik jakoś podlewać trzeba.

11-06-2007, 09:11
:lol:

scur
11-06-2007, 09:12
:lol:

Na razie widzę tylko "dziki wiatr"

:lol: :lol: :wink:

11-06-2007, 09:15
"spokój traw" nadejdzie za chwile ...

:wink:

Leesou
11-06-2007, 14:24
Piwnica to super rzecz. Trzeba tylko z głową ją wybudować. To tylko 10m2 więc nie tak dużo. Warto wydać trochę kaski na izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną (zależy jak wysoki jest ten poziom wody). Ja juz kiedyś robiłem takie wyliczenie. Mam domek ok. 40m2 cały podpiwniczony. Koszt podpiwniczenia zamknął się w 20kzł. Jak liczyłem ile kosztowałby sam fundament bez podpiwniczenia wychodziło mi coś koło 12 czy 14 kzł. różnica niewielka a zysk olbrzymi. Tylko ja mam domek na terenie suchym gdzie poziom wód gruntowych jest poniżej 2,5m. więc nie inwestowałem w izolację.
A teraz zalety:
- lato: na dworze +35 skwar się leje z nieba a Ty idziesz do piwniczki gdzie jest +20 8)
- zima: wyciągasz z piwniczki pyszne kompociki które przygotowałaś latem w tym +35 upale :). W piwniczce przy -15 na dworze jest +5 więc masz świetną spożywczą przechowalnię.
- piwnica to świetne miejsce na graciarnię, składzik drewna do kominka i inne duperelki których zawsze pełno w domu i nie wiadomo co z nimi zrobić a wyrzucić szkoda.
Rób piwnicę bo warto. Tylko z głową :D

mirkan
11-06-2007, 21:59
A w moim domu będzie piwnica pod całym domem włącznie z tarasem. Właśnie z powodów jak wyżej. Będzie tam garaż, letnia kuchnia, w której w przyjemnej temperaturze mogę latem przygotować pyszne kompociki oraz spiżarnia, gdzie będę je przechowywać. Będzie pokój hobby, kotłownia, skład opału.

Dodatkowe koszty związane z budwą piwnicy to:
jeden strop żelbetowy wylewany, a zatem 15 m3 betonu oraz stal
5 mb kominów dymowych
2 mb kominów wentylacyjnych (z pustaków wentylacyjnych)
1700 bloczków fundamentowych więcej
dodatkowe drzwi (6 szt. wewnetrznych i 1 zewnętrzne)
8 okien o wymiarach 90X60
no i oczywiście potem tynkowanie, malowanie, glazury, terakoty itp.

Od tego należy odjąć koszty, jakie zostałyby poniesione, gdybym w domu bez piwnicy dobudowała z boku garaż (fundamenty, ściany, dach). Dlatego wg mnie koszt piwnicy nie jest tak wielki jeśli weźmie się pod uwagę korzyści płynące z jej posiadania. A niewątpliwą korzyścią jest fakt, że wyczystka komina, do którego podłączę kominek będzie w piwnicy, a nie w salonie. Po drzewo do kominka też nie będę musiała biegać zimą na dwór, ale przyniosę z piwnicy.

W każdym razie moja piwnica to świadomy wybór

PS. Fakt, że nie mam problemów z wysokim poziomem wód (do 4 m jej nie ma), ale przed kupnem działki zrobiłam badanie techniczne gruntu, właśnie dlatego, że chciałam mieć dom z piwnicą.

Krzysztofik
12-06-2007, 08:23
Robie piwniczke pod oranżerią.
Mam wysoki poziom wód, więc posadzka będzie na wysokości ław fundamentowych.
Wysokośc piwniczki niewielka, na trzy gąsiorki z winem :wink: :D